List Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy

Copyrights Stop Bankowemu Bezprawiu

25 lipca 2017r. Warszawa

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z Pana zapowiedzią, przedstawienia w najbliższym czasie nowych wersji projektów reformujących sądownictwo nasza społeczność przypomina Pana deklaracje w sprawie ustawy rozwiązującej problem tzw. kredytów „walutowych”, której złożenie zapowiadał Pan w trakcie kampanii prezydenckiej. Deklaracje tą potwierdził Pan już jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie spotkania z przedstawicielami osób poszkodowanych przez system bankowy. Osobiście Pana zapewnienia przyjąłem jako gwarancję, iż w końcu banki łamiące Polską Konstytucję oraz Dyrektywy Unijne będą zmuszone do zaprzestania tego nagannego procederu.

Niestety dwukrotnie nie dotrzymał Pan terminu złożenia projektu przywracającego faktyczną równowagę stron. Warto podkreślić, iż jako strona społeczna wiele miesięcy wspólnie pracowaliśmy nad projektem ustawy. Niestety ten projekt ustawy został przez Pana odrzucony jak również kolejne rozwiązania proponowane przez zespół ekspertów powołany w Kancelarii Prezydenta. 2 sierpnia 2016 r został przez Pana złożony projekt, który nie był opiniowany ani ze stroną społeczną ani z ekspertami. A ponieważ dotyczył on niewielkiego procentu tego problemu zobowiązał się Pan ponownie, iż jeżeli banki w ciągu roku nie rozwiążą tego problemu na drodze ugód z klientami to za rok złoży Pan projekt ustawy, który kompleksowo rozwiąże problem.

Banki dalej łamią prawo a termin realizacji ostatniej Pana obietnicy w tej sprawie mija już za parę dni. A mimo Pana deklaracji z Kampanii wyborczej od dwóch lat banki dalej wykonują umowy sprzeczne z prawem. Nie są w stanie tego zatrzymać Sądy, które pozwoliły na licytację majątku ponad 100 tys. rodzin na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym. Sądy nie są w stanie wyegzekwować stosowania przepisów Dyrektywy 93/13 mimo, iż już 6 lat temu wydały w tej sprawie pierwsze prawomocne wyroki. W tych sprawach Sąd Najwyższy dwukrotnie wydawał wyroki sprzeczne z Dyrektywami Unijnymi łamiąc wprost prawo o ochronie konsumenta. Każdy miesiąc przynosi więc kolejne tysiące tragedii opartych na przemocy prawnej stosowanej przez banki pod nadzorem Państwa Polskiego.

O tym jak ważne jest wywiązanie się z obietnicy danej naszej społeczności dla całej gospodarki i dla społeczeństwa mówią dwa raporty traktujące o skutkach nie wprowadzenia rozwiązań systemowych przez Państwo. Według raportu  Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych Polacy tracą rocznie z tytułu zaniechań legislacyjnych władz wobec banków około 22 mld złotych. Natomiast ubytek podatkowy budżetu państwa z tego tytułu wynosi 3,85 mld zł. Dużo dotkliwsze są negatywne skutki społeczne. Najważniejsze z nich wymienione zostały w Raporcie sporządzonym na zlecenie Pana Kancelarii: niższa dzietność, pogorszenie zdrowia obywateli, rozpady rodzin, rozwody. Szkody te są poważne i nieodwracalne.

Dlatego wzywamy po raz kolejny Pana do wywiązania się ze swoich obietnic wyborczych, które są równie ważne dla kraju jak reforma sądownictwa i były elementem, dzięki któremu sprawuje Pan swój urząd. 

Wzywamy do tego, aby to suweren był znowu dla Pana najwyższym dobrem tego kraju a nie korporacje finansowe czy zawodowe. 

Wzywamy do tego, aby to suweren był głównym uczestnikiem tworzenia prawa a nie lobbyści bankowi i korporacyjni.

Z wyrazami szacunku

Arkadiusz Szcześniak

10 myśli na temat “List Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy

 • 26 lipca 2017 o 06:11
  Permalink

  Ja mam w złotówkach – płacę i nie mam problemu, po co braliście we frankach? Z chciwości? to teraz płaćcie i płaczcie!!!!

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 06:57
  Permalink

  No i masz babo placek. Trzeba niestety mieć duży tupet aby jeszcze sprawować urząd prezydenta RP. Jak przeczytałem książkę: wielki rajd, to zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości co do “naszego” prezydenta. Będę czekał i zobaczymy wszyscy co to za jegomość, nasuwają mi się pewne określenia ale jeszcze się wstrzymam, obym się mylił.
  A f-gotyk mam pytanie, którą ręką wycierasz doope.

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 08:22
  Permalink

  Prawo bankowe powinni tworzyć posłowie, i tu Stowarzyszenie ma rację.

  Tylko że to banki udzielają kredytów, nie Sejm, Senat czy Prezydent.

  Wniosek: potrzebny rozsądny KOMPROMIS, gdzie CHCIWOŚĆ będzie ograniczana przez ROZSĄDEK.

  Banki mają zarabiać, ale ludzie muszą mieć z czego żyć.

  30-to letnia niewola zadłużeniem, przy utracie pracy lub choroby kredytobiorcy – musi być jakoś złagodzona.

  Tylko nie kosztem ogółu społeczeństwa. bo ono nie mieszka w zakupionych przez FRANKOWICZÓW mieszkaniach.

  Odpowiedz
  • 27 lipca 2017 o 05:12
   Permalink

   @Inicjator…..na “zachodzie” warunkiem udzielenia kredytu jest jego “zabezpieczenie” na wypadek choroby, smierci czy bezrobocia w postaci zawarcia umowy ubezpieczenia na wypadek niewyplacalnosci kredytobiorcy z w/w przyczyn , kto nie wykupi lacznie z kredytem takiej polisy ubezpieczajacej nie otrzyma kredytu ( np. 30.000,00 €, polisa ok.560 -600 € , ktora to sume wlicza sie do dlugu ogolnego i jest to przewaznie 1-sza rata ), uwazam to za nienajgorsze rozwiazanie.. gdyz bezrobocie, choroba lub smierc moze sie absolutnie kazdemu przytrafic.. .

   Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:13
  Permalink

  Pan Prezydent da jeszcze trochę bankom zarobić. Dopiero gdy PiS będzie przegrywał w sondażach przed wyborami to nie będą mieli wyjścia i coś wymyślą, aby pozyskać głosy frankowiczów. Tak to nie ma szans, aby ruszyli mafię bankowo-biznesową. Morawiecki stoi na straży biznesu. Akcjonariusze straciliby na dywidendach. Musi do was dotrzeć Polacy, że pracujecie na dywidendy dla bogatych, bo przeciętnego Polaka na akcje nie stać, a jak nawet ma są to drobne pieniądze. Tak wygląda kapitalizm i zawsze tak wyglądał. Ale żeby to wiedzieć trzeba myśleć, a nie się modlić. Nie chciało się socjalizmu, ufało się proboszczom zamiast partii, więc macie efekty.

  Odpowiedz
  • 27 lipca 2017 o 05:37
   Permalink

   Komentator @Mieclaw wylozyl kawe na lawe, dobrze, ze komentator mieszka w kraju, bo innaczej za te slowa otrzezwiajacej prawdy zaraz by wylano wiadrami nie tylko zimna wode ale i najcuchniejsze pomyje z antypolonizmem lub cos w tym guscie….

   Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 15:59
  Permalink

  Nie zgadzam się na finansowanie tego z naszych podatkow.

  Odpowiedz
  • 27 lipca 2017 o 05:30
   Permalink

   @gdzie ty jestes”….tak naprawde za wadliwe lub sprzeczne z prawem umowy bankowe i rozczenia odszkodowawcze musi ponosic bank ,przy czym nie jego akcjonariusze lecz towarzystwo ubezpirczeniowe banku i tak banki sie wzajemnie ubezpieczaja wlasnie na takie wypadki masowych odszkodowan a dany bank udzielajacy ubezpieczenia innemu bankowi sam sie ubezpiecza w takim bardzo wielkim towarzystwie ubezpieczeniowym zwanym towarzystwem asekuracyjnym np. LYODD w Monachium , sa chyba jeszcze 2 inne instytuty asekuracyjne, nie wiem co to sie w Polsce dzieje…..ze nic nie mozna wskurac, panstwo nie wywiazuje sie z nadzoru a ani sami poszkodowani w swoich procesach sadowych ani ich
   reprezentacja SBB min. nie wszczynaja procedury prawnej przed Komisja UE za lamanie dyrektyw UE, taka procedura / skarga / ma konsekwencje i juz by dawno bylo wszystko uregolowane…

   Odpowiedz
 • 27 lipca 2017 o 17:20
  Permalink

  Nie moge nie nadmienic, ze bardzo wielu, takze SBB poklada w prezydencie zbyt duze nadzieje, gdy tymczasem obecnie urzad prezydenta nie posiada takich ustawowych kompetencji, Polska mimo bardzo zakorzenionych tradycji politycznych nie posiada sytemu prezydialnego na wzor Francji czy Usa, tak bylo za 1-go Walesy ale nie obrcnie, gdyz przyjeto prawie 1:1sytem niemiecki, prezydent nie moze wydawac dekretow jak np.we Francji czy e Usa, incjatywa ustawodawcza prezydenta jest bardzo, bardzo slaba , co do ewentualnie przedlozonych przez prezydenta projektow ustaw sejm nawet nie musi zajac stanowiska zupelnie nie mowiac o zatwierdzeniu owych projektow jako ustaw po ich orzeglosowaniu w sejmie, tak wiec wydaje mi sie, ze oczekiwania poszkodowanych , ze prezydent odmieni ich los poprzez odpowiednia regulacje prawna jest wrecz daremny…Te PR zagrywki prezydenta i ich niewypenianie o czym mowa w liscie SBB czyni osobe prezydenta coraz bardziej niewiarygodna, on tak lawiruje w nastrojach, wlasciwie jego urzad oprocz reprezentacji jest “bez teki” / “bez zadan”, np.w Niemczech mowi sie by ten urzad zniesc….
  W obliczu takiej sytuacji jaka opisuje SBB i nagminnym lamaniu dyrektyw UE nie moge pojac, dlaczego SBB nie wniosl skargi do Komisji UE , formularz jest w internecie…..tylko ludzony nadziejami rozpisuje sie do isob, ktire takiego postepowania nie miga ani wniesc ani rozpatrzyc i na pewno F. Timmersman czy prezydent nie beda prowadzic postepowan niejsko “przeciw sobie”, to kolizja interesow…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.