List do Pana Mateusza Morawieckiego w sprawie projektu ustawy o funduszu wsparcia

graf. red.

SBB.III.P.5.2017 Warszawa, 8 sierpnia 2017

Pan

Mateusz Morawiecki

Premier rządu RP

Szanowny Panie Premierze,

W ostatniej wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, a także w późniejszych wypowiedziach dla mediów odniósł się Pan do najnowszego projektu przygotowanego przez Kancelarię Prezydenta dotyczącego rozwiązania problemu tzw. kredytów “walutowych”

Przedstawiony przez Kancelarię Prezydenta projekt, o którym wspominał Pan
w wypowiedziach ma rozliczne wady dyskwalifikujące go jako rozwiązanie problemu nieuczciwych umów kredytów waloryzowanych do walut obcych. Projekt przede wszystkim nie dotyczy osób, które zostały najbardziej poszkodowane przez stosowanie niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym, jak i nieprzestrzeganiu przez banki i Sądy przepisów Dyrektywy 93/13.

W ciągu ostatnich kilku lat ubyło prawie 200 tys. umów tych kredytów. Większość z osób posiadających te umowy, mimo odebrania im kredytowanej nieruchomości, pozostała z gigantycznym długiem. 200 tys. umów oznacza, że 200 tys. rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową i nie uwolniło ich to od długu.

Osoby te, nie są uprawnione do skorzystania z prezydenckiej ustawy o „kredycie na kredyt”, bo tak należy nazwać ten projekt ustawy, którego celem jest udzielenie pożyczki osobom już mającym problem ze spłatą obecnego kredytu. Oznacza to, że ok. 200 tys. rodzin zostaje poza tym „wsparciem”, ponieważ bank już wypowiedział im umowę!!! W wielu przypadkach ich dług sprzedany został za mniej niż 1/10 jego wartości. Osobom tym projekt ten nie daje żadnej szansy na odzyskanie dachu na głową.

Mając nadzieję, iż dobro akcjonariuszy banków, do których i Pan się zalicza jest dla Pana ostatnim aspektem w ocenie tej sprawy. Apelujemy więc po raz kolejny o spotkanie ze środowiskiem osób poszkodowanych przez te wadliwe prawnie umowy. Zależy nam na tym, aby w tej sprawie zapoznał się Pan także ze zdaniem obywateli. Obywateli, którzy od ponad roku próbują się z Panem spotkać. Jest Pan zaznajomiony z opinią tylko jednej ze stron tej tragicznej sytuacji, 

dlatego mamy nadzieję, iż znajdzie Pan także odwagę, by wsłuchać się w głos setek tysięcy Polaków znających ją z własnego, trudnego doświadczenia.

Z wyrazami szacunku,

Arkadiusz Szcześniak
Prezes Stowarzyszenia
Stop Bankowemu Bezprawiu

5 myśli na temat “List do Pana Mateusza Morawieckiego w sprawie projektu ustawy o funduszu wsparcia

 • 9 sierpnia 2017 o 05:18
  Permalink

  Dobrze! Bardzo dobrze że to publikujecie – trzeba pomagać tym oszukanym ludziom ile się da!!!

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 09:42
  Permalink

  Nie wierzę w pomoc dla frankowiczów.

  Tracicie tylko czas.

  System neoliberalny na tym m.in. polega, żeby bogaty zyskiwał na nieostrożnym biedaku.

  Neoliberalna chciwość jest broniona przez system prawny państwa.

  I nic na to nie poradzicie szanowni państwo frankowicze.

  Sami żeśmy ten system wybrali.

  Macondo!

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 09:56
  Permalink

  Jeśli komuś nie chce się czytać tego postu to proszę udostępniajcie, bo to sprawa b.ważna dla naszego kraju i nie cierpiąca zwłoki.Od samego początku, kiedy pan Morawiecki Mateusz został ministrem gospodarki , zastanawiało mnie, dlaczego facet, pełniący funkcję szefa banku WBK/BZ, zarabiający prawie 4 mln zł rocznie, nagle obejmuje niepewne stanowisko ministra gospodarki, za płacę prawie dziesięciokrotnie niższą. Patriota, filantrop, czy jak ? Pierwsza czerwona lampka zaświeciła mi się ,kiedy zorientowałem się, że WBK / BZ ma do tej pory polską nazwę, ale właścicielem jest hiszpańska grupa SANTANDER. Druga lampka zaświeciła mi się kiedy pan minister nie chciał wyjawić swoich dochodów. Trzecia lampka zapaliła mi się, kiedy minister złożył swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że posiada majątek około 4 mln. Coś tutaj nie gra. Jeśli facet, jak ujawnili dziennikarze zarobił w /w banku około 39 mln zł, to przez te lata na bieżące potrzeby nie powinien wydać około 35 mln złotych. Oczywiście, że mógł tą ogromną kwotę przepuścić w ruletkę lub pokera, ale wtedy taki utracjusz nie powinien rządzić naszą gospodarką.. A jeśli ich nie stracił to znaczy, że kłamie w oświadczeniu majątkowym i jako kłamca, też do tej funkcji nie pasuje. Czwarta Lampka zapaliła mi się, gdy minister ogłosił, że połączy 3 największe polskie firmy paliwowe : ORLEN, LOTOS i PGNiG. Argumentem ministra jest, e nowy superkoncern będzie bogaty, silny i będzie mógł zdziałać coś na rynkach światowych. Majstersztyk w białych rękawiczkach ! Pani premier Szydło, Prezydent i Prezes zajęci rozdawaniem kiełbasy wyborczej pewnie w to uwierzyli. Proszę państwa : W tych trzech koncernach Skarb Państwa ma następujące udziały: Orlen 27,5%,Lotos 53 %, PGNiG 72,4%. Można powiedzieć, że właścicielem 2 koncernów Lotosu i PGNiG jest jeszcze polski Skarb Państwa. Po połączeniu tych i zsumowaniu ich nominalnej wartości w nowym koncernie Skarb Państwa będzie miał udział tylko 40,3 %. Państwo polskie straci więc kontrolę nad najważniejszą gałęzią gospodarki.. Pozostali właściciele pochodzą od Ameryki Północnej, poprzez Europę, Azję, aż do Nowej Zelandii. Pan wicepremier to bankster i lis bardziej przebiegły niż panowie Balcerowicz, Lewandowski i Petru do kupy wzięci. On nawet nie sprzedaje za czapkę gruszek naszej gospodarki. On rozdaje za frico, albo ja jestem kompletnym debilem. Jeśli komukolwiek ten kraj leży na sercu udostępniajcie proszę na swoim profilu, może dotrze tam, gdzie trzeba.”

  http://www.gazetawarszawska.com/judaizm-islam/3282-rzady-zydow-w-polsce-mateusz-morawiecki

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 14:57
  Permalink

  Sz. Redakcjo OP dziękuję za kolejny artykuł na temat “frankowiczów” tym ludziom należy pomóc.

  @ jerzyjj, podrzuciłeś bardzo ciekawy tekst i też dziękuję. Na temat banków w Polsce można pisać tomy.

  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017 o 18:51
   Permalink

   Należy się państwu wielki szacunek za to, że pomimo całego hejtu na osoby zadłuzone we frankach – udostępniacie swoje forum dla publikowania informacji Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Nikomu nie życzyłabym takiego “kredytu”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.