Społeczeństwo

List do pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów – Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

List_SBB_1

 

List_SBB_2

 

 

SBB.III.P.6.2018                                                       Warszawa, 6 marca 2018 r.

Pan

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze.

Jeśli chce Pan przeznaczyć premię za pracę w rządzie na cele charytatywne – niech Pan wpłaci ją na fundusz „Stop nielegalnym eksmisjom”. Dzięki temu funduszowi bronieni są ci, którym banki najpierw sprzedały niezgodne z prawem kredyty, a teraz próbują wyrzucić z mieszkań.

To, że nie chce Pan zatrzymać pieniędzy przyznanych za pracę w rządzie zasługuje na uznanie. Za taką obywatelską postawę należą się słowa pochwały.  Zważywszy jednak na niezrealizowane obietnice Prawa i Sprawiedliwości wydaje się, że pomoc osobom poszkodowanym przez banki jest najbardziej oczywistym celem charytatywnym, na jaki powinny trafić przekazywane na cele społeczne premie członków rządu RP.

Środki te w całości będą przeznaczone na pomoc dla kredytobiorców, którym grozi licytacja lub eksmisja z ich mieszkania. Należy pamiętać, iż w ciągu kilku lat zniknęło ze statystyk 200 tys. umów kredytów „pseudowalutowych”. Czy zostały one cudownym sposobem spłacone? Nie. Przeciwnie. Kredytobiorcy ci w wielu przypadkach nie wytrzymali skali nacisku ze strony banków i nie podołali ciężarowi rat rosnących za sprawą bezprawnych zapisów w ich umowach. Biorąc pod uwagę, że często jedną umowę zawierały małżeństwa – oznacza to, że co najmniej 100 tys. rodzin mogło już stracić dorobek życia. Niestety, doszło także do przypadków samobójstw osób doprowadzonych do ostateczności.

Skala tych spraw jest ukrywana przez instytucje państwa polskiego. Żadna z nich nie prowadzi rzetelnych statystyk. Instytucje państwa polskiego powołują się tylko na dane… prywatnej firmy: Biura Informacji Kredytowej. Jest to źródło absolutnie niewiarygodne. Do tego biura trafiają informacje wyselekcjonowane przez banki. Jak dowiedliśmy umowy wypowiedziane są przez BIK traktowane jako ciągle wykonywane [Źródło: 1]. BIK jako umowy zagrożone wykazuje umowy przeterminowane o 90 dni, natomiast bank może wypowiedzieć umowę już po 30 dniach. Fakt ten potwierdza również Komisja Nadzoru Finansowego, która zaznacza, iż:

w świetle danych UKNF, sformułowania zawarte w raportach BIK o wyższej jakości kredytów walutowych nie znajdują potwierdzenia.” [Źródło od s.79]

Panie Premierze, obroną kredytobiorców przed nielegalnymi eksmisjami zajmują się tylko organizacje społeczne. Polskie Państwo na ten cel nie przeznacza nawet jednej złotówki. Obrona tych rodzin jest tymczasem w najwyższym stopniu uzasadniona, gdyż banki oddają do licytacji kwoty obliczone wbrew zapisom Dyrektywy UE 93/13. W rezultacie klienci banków najpierw zostali wprowadzeni w błąd przy zawieraniu umowy, a teraz na mocy bezprawnych zapisów tej umowy są pozbawieni dorobku całego życia.

Potwierdzają to liczne prawomocne wyroki powstrzymujące licytacje zebrane przez Stowarzyszenie w bazie https://nawigator.bankowebezprawie.pl/.

Panie Premierze, w imieniu polskich rodzin zagrożonych eksmisją prosimy więc o wpłatę na konto Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu z dopiskiem „Stop nielegalnym eksmisjom”.

Nr konta: 90 7999 9995 0652 0877 6404 0001

Prosimy Pana o pomoc dla nich – zarówno jako Premiera Rządu RP jak i po prostu człowieka.

Z wyrazami szacunku

Barbara Husiew

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa zastrzeżone do treści i grafiki dla podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.

6 komentarzy

 1. Do kogo to Państwo piszecie?

  Do BANKIERA, który prezesował bankowi udzielającemu kredytów we frankach!

  Jeśli wiedział o planowanych przez Szwajcarów działaniach – to bardzo źle o Nim świadczy.

  Jeśli nie wiedział lub nawet WYKLUCZAŁ tak gwałtowny wzrost franka – to świadczy o Nim jeszcze gorzej, bo pozbawia Go nimbu FACHOWOŚCI.

  W każdym razie, jako człowiek, Polak i Katolik powinien przeciw temu zaprotestować na forum Zarządu WBK …

  A może nawet podać się do dymisji.

  Tak jak powinien to zrobić Pan Hermaszewski (kosmonauta, wkrótce degradowany) w styczniu 1982 roku, gdy Go powołano do WRON …

  Sam czytałem takie wynurzenia czołowych NAPĘDZACZY ideologii pozbawiania stopni wojskowych nieżyjących żołnierzy ze stanu wojennego.

  Mogli się podać do dymisji …

  Amen i MACONDO.

 2. Marianna z Leeds

  Już to widze jak coś dadzą. Prędzej przyznają sami sobie kolejne setki tysięcy nagró lub rozstrzaskają kolejne limuzyny. To jest prawda o PiSie i ich rządach.

 3. Słuszna inicjatywa. Dziękuję że państwo o tym piszecie, bo inne media robią blokadę informacyjną gdyż się boją że banki będą je pozywać lub po prostu że nie dostaną reklam od spółek powiązanych z bankami lub bojących się że banki nie dadzą im kredytów. Dobrze, bardzo dobrze że o tym piszecie bardzo państwu dziękuję. Jesteście jednym z nielicznych portali, który wspiera działalność naszego Stowarzyszenia. Państwo nas zostawiło Morawiecki to bankier, który ma kredyty frankowe na sumieniu. Nie ma żadnej nadzieji, jeżeli nie zrobi się społecznego rumoru i ciśnienia to przegramy. Dlatego potrzebne jest wszystko na rzecz wspierania naszych działań.

 4. krolowa bona

  Nie chce byc brutalna ale wrecz umieram z ciekawosci,jak pan premier Morawiecki zareaguje…..czy moze zupelnie zignorowac taki apel /prosbe ?
  Formalnie jesli powyzsze pismo SBB zostalo droga sluzbowa wniesione do kancelarii premiera musi otrzymac sygnature akt / Nr / i jesli nie natychmiast przeslac potwierdzenie nadejscia pisma ze wskazaniem w /w sygnatury akt pod ktora “sprawa” jest prowadzona to po 30 dniach w /g norm UE i kiedys doskonalego Kodeksu Postepowania Administracyjnego musi byc taka reakcja formalna ze strony kancelarii premiera….chodzi tu o zasade oraz o to by pana premiera zmusic do publicznego zajecia stanowiska w tak skandalicznie drazliwej sprawie spotegowanej jego odpowiedzialnoscia osobista za takie systemowe przestepstwa gospodarcze powodujace spadek sily nabywczej i roboczej obywateli polskich oraz przejeciu majatku ruchomego oraz arryzacje nieruchomosci przez podmioty obce,co oczywiscie uderza wpolska racje stanu….przeto w obliczu takiego brzemiennego dla panstwa polskiego problemu reakcja pana premiera tylko quasi w” prywatnej sprawie”,jaka jest darowizna na cele “charytatywne” wlasnych apanazy ma wrecz kapitalne znaczenie, apel /prosba SBB ma tu charakter intelektualnej, dyplomatycznej prowokacji…
  ***********
  Pisalam bodaj wczoraj czy przedwczoraj ,ze SBB wraz z innymi oraganizacjami spolecznymi winno zwrocic sie do belgijskich sadow by wywalczyc sobie generalna klauzule niewaznosci wszystkich umow “frankowych”/”pseudowalutowych” oraz generalne roszczenie odszkodowawcze z ubezpieczen asekuracyjnych tych kryminalnych bankow dla wszystkich ,ktorym “wkrecono” kredyty “pseudowalutowe”…. to ma konkretne praktycznie znaczenie dla wszystkich poszkodowanych i ofiar ale i mentalne ,gdyz musi na przyszlosc niesc za soba tzw.prewencje ogolna,ktora w przyszlosci ma chronic obywatela przed takimi systemowymi oszustwami a banki z panstwowa koncesja do prowadzenia dzialalnosci gospodarczej musza byc zapewniac rejkomie wiary publicznej i ze ich poczynania sa zgodne z prawem…umywanue rak panstwa polskiego przed rakimi machlojkami czyni zpanstwa polskuego czynnego wspolsprawce i ten stan rzeczy poprzez usilne starania musi,musi sue zmienic…
  **************
  Wszystkie dzialania publiczne,cale PR,takze uzyskanie odszkidowan musi zmuerzac do tego,by nie tylko panstwo polskie zaczelo zajmowac sie na powaznie polityka mieszkaniowa ale i UE….pojedycze “podchody” prezydenta Macron’a w tym kierunku to za malo…Matteo Renzi z Wloch to nawet podal sue do dymisji z uwagi na to ,ze Merkel tylko i wylacznie rekoma swojego( obecnie juz ex ministra ) federalnego ministra finansow Wolfgsnfa Schäuble kazala / rozkazala robic oszczednosci i polityke mieszkaniowa i komunikacji oraz sektor resortu zdrowia oddac w rece prywatnych spekulantow…od tego musi cala UE odejsc..we Francji szykuja sie uliczne starcia……a w Niemczech od 2-3 tygodni rzad federalny z uwagi na to ,ze Najwyzszy Sad Administracyjny zezwolil na wydawanie przez urzedy gmin i miast zakazow jazdy samochodami z powodu przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza mikropylami /FeinStaub / przebakuje o bezplatnej komunikacji miejasiej i podmiejskiej,ktora jest bardzo droga i kompletnie sprywatyzowana….tak to obywatele swoim naciskiem i nieustepliwoscia walcza ze” swoim panstwem” o odrobine praw i godne warunki zycia i tucheryzm i merkelizm beda zmuszane do odwrotu….min.za Maggi Thucher sprywatyzowane koleje zelazne beda ponownie upanstwowione,potrzeba jest tez z wodociagami, w Nowej Zelandii juz uprywatnione koleje zelazne za Maggi Thucher zistaly ponownie upanstwowione…
  W Francji natomiast bardzo dobre i dostepne dla wszystkich koleje zelazne w tym TGV / TransRapid Magnet Linia /= Superszybka Kolej Lini Magnetycznej (?) / np.za 19,99 € z Paryza na Rivuere TGV w 2godziny(mozna w ten sam dzien rano pojechac ,spedzic 12-14 godzin na plazy czy na lonie natury i wieczor wrocic do domu…) wiecznie przez Merkel krytykowane ,ze sa za tanie i ze mozna zyski zwielokrotnic i ze Francuzi nie potrafia gospodarowac igeneriwac zyskow…..maja byc uprywatnione …. mi staja wlosy deba,jak zareaguja na to Francuzi…… obywatele moga tu duzo zmienic…
  ******
  Ludzie !!! Niemiecka gazeta “Die Welt” wczoraj donosila ,ze Polska ma zamiar wniesc przed sadami USA pozew w wysokosci ca.690 miliardow $ przeciw Niemcom o odszkodowania wojenne….wreszcie…

 5. “Państwo nas zostawiło ……….. ” i TU prezentuję – ?
  Proponuję pretensje zanosić po inny adres, do postnychkomunistów
  i euroliberałów (schowaj babci dowód). Młodzi, “wykształceni’
  z wielkich miast jak w dym PO/szli za Tuskiem.
  To tamci skopali wam tyłki… 🙂

 6. wieczorynka

  SBB, piszcie jak najwięcej na temat kredytów udzielanych Polakom przez nie polskie banki. Rządzący Polską mimo wszystko lękają się opinii społecznej i tak powinno być.
  To nie Polacy powinni się obawiać władzy tylko odwrotnie.
  Jak zwykle powodzenia.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.