Soft Power

Ktoś na siłę robi z Rosji wroga? Scenariusz pełzającej destabilizacji Rosji

 Ktoś na siłę robi z Rosji wroga i to pomimo oczywistego faktu, że Rosja nie zrobiła dotychczas niczego, co uzasadniałoby jakiekolwiek sankcje, reakcje i ostracyzm państw Unii Europejskiej i NATO! Minęło sporo czasu od kiedy rządzący w Kijowie rozpoczęli swoje działania pacyfikacyjne na wschodzie Ukrainy, jak do tej pory nie ma żadnych dowodów nawet na to, że chociaż jeden nabój 7,62 mm został przemycony z Rosji na Ukrainę. Natomiast ukraińscy żołnierze masowo – uciekają na terytorium Rosji jeżeli znajdą się w okrążeniu przez powstańców! O masowym przemieszczaniu się cywilnych uciekinierów nie ma nawet co wspominać. Oni przecież nie liczą się dla ukraińskich i zachodnich mediów, naprawdę niczym, nikomu nie zawinili, ale zostali przepędzeni z domów, musieli wybrać ucieczkę do Rosji, żeby ocalić życie.

Tymczasem słyszymy o kolejnych sankcjach, także jakiekolwiek rozmowy więcej nie mają sensu. Obywatele rosyjscy za granicą są szykanowani i zdarza się że w jakichś formach prześladowani. Zachód powoli, ale systematycznie odgradza się barierą od Rosji – powstaje nowa żelazna kurtyna, nowy mur, który zresztą chcą wybudować na swojej granicy z Rosją sami Ukraińcy. To wszystko to wydarzenia bez precedensu w relacjach pomiędzy krajami w naszej części Europy. W ogóle sama wojna w Europie jest zagadnieniem tak przerażającym, że nie ma słów, po prostu ich brakuje, żeby opisać sytuację. Stopniowo coraz więcej świadomych zagrożeń i konsekwencji ludzi, zadaje pytania – dokąd to wszystko prowadzi? Bo w czyim interesie to jest – powoli ludzie zaczynają się domyślać.

Zachód bardzo szybko zdusił rosyjski wzrost gospodarczy, jeżeli w tym roku będzie zerowy to można to uznać za pozytywny wynik. W tej chwili włączono program upokarzania Rosjan, po to żeby ci zwrócili swoją wściekłość wobec swojej władzy, która rzekomo jest winna całemu złu na świecie.

Obecnie celem już widocznym jest doprowadzenie do okresowego spadku cen ropy naftowej, chodzi o obniżenie ceny za baryłkę na światowych giełdach, podobnie jak miało to miejsce na początku lat 80-tych, kiedy to USA wspólnie z Arabią Saudyjską zadecydowały o obniżeniu cen tego paliwa, co miało katastrofalne skutki dla płynności finansowej ZSRR. Skończyło się to wówczas rozpadem ZSRR. Dzisiaj nie jest dla nikogo tajemnicą, że chodzi o dostęp Zachodu do bogactw Rosji w szczególności do Arktyki – nowego skarbca wszystkiego, na którym Zachód chce położyć swoje szpony. Oczywiście wszystkie zachodnie media donoszą w ostatnich dniach o autonomii Syberii – to naprawdę nie ma precedensu.

Wymyślono zatem prosty mechanizm – dzisiaj zrobimy z Rosji wroga, będziemy ją stopniowo izolować, popatrzymy z satysfakcją jak się wykrwawia, a następnie doprowadzimy do sytuacji, w której przekaże zachodnim firmom prawa do eksploatacji swoich bogactw, albo Rosjanie będą wyprzedawać się za bezcen, żeby tylko zdobyć dewizy na lekarstwa dla dzieci itp.

Właśnie ten scenariusz – pełzającej destabilizacji Federacji Rosyjskiej jest z dzisiejszej perspektywy najbardziej prawdopodobny. Rosja będzie z czasem coraz bardziej izolowana, równolegle na Ukrainie będzie podsycana chęć odwetu. Chiny mogą zacząć zachowywać się różnie, chociażby usiłując za wszelką cenę zdominować rosyjską Azję Środkową, bez Rosji Kazachstan się nie przeciwstawi ich potędze. Tymczasem Zachód będzie co roku zmniejszał zapotrzebowanie za rosyjskie surowce, nie pozwalając Federacji na zachowanie nadwyżki modernizacyjnej, ponieważ zmniejszające się ilości pieniądza trzeba będzie przeznaczać na renty i emerytury oraz zabezpieczenie rzeczy potrzebnych społeczeństwu.

Problemy mają narastać, Rosja ma się wykrwawiać, płacąc wiele a w zamian otrzymywać coraz mniej, będą problemy z częściami zamiennymi, będą problemy z lekarstwami, wygasną licencje – na całym świecie nie będzie miejsca, gdzie Rosjanie będą mogli czuć się bezpiecznie, jeżeli tylko opuszczą własny kraj a i tam z czasem dojdzie do nasilenia działań grup terrorystycznych, albowiem właśnie zyskały nowego potężnego sojusznika, który w imię szkodzenia Rosji i zastraszania jej ludności będzie w stanie wspomóc finansowo i organizacyjnie.

W konsekwencji w Rosji, po okresie pełnej mobilizacji – będzie musiało pojawić się zmęczenie, zniechęcenie i nowe koncepcje, co do paradygmatu funkcjonowania. W zależności od stopnia zjednoczenia Rosjan – pojawią się tam problemy polityczne, nawarstwiające się a następnie klarujące w kierunku jakichś oczekiwań co do zmian. To jest niestety nieuniknione, nie ma się jak obronić przed olbrzymią propagandą zła jaka już ma miejsce i jaka będzie się tylko nasilać, żeby zburzyć spokój i pewność siebie zwykłych Rosjan, których los z roku na rok może być w niektórych dziedzinach życia trudniejszy.

Niestety, co staje się coraz bardziej oczywistym, Rosja chcąc bronić się przed tak cyniczną strategią będzie musiała zacząć aktywnie reagować, chociaż w niczym nie zawiniła, znowu staje się ofiarą pełzającej napaści.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

9 komentarzy

 1. Dobrze napisane. Uważam, że powinniście w pierwszej kolejności bić się własne piersi. Patrz szkalujący Rosję art: Jakie są warunki materialne życia w Rosji?

  Obecnie jedno dla prezydenta W. Putina jest jasne, że musi przygotować Rosję jak najlepiej do 3 WW i on to robi! Nie będę tłumaczył jak on to robi bo jest to tajemnicą.

  Kolejny raz przypominam, że teatrem zmagań w tej wojnie (w Europie) będzie Polaka i nikt jej żałował nie będzie….. Albowiem taki jest cel polityki USA. Posłuchajcie uważnie wykładów prof. Chodakowskiego z USA. On o tym mówi, tylko, że trzeba bardzo uważnie go słuchać.

 2. Uwaga niejaki Emil w rzeczywistości 5 te piętro w pewnym budynku w Warszawie to znany prowokator na forach. Podsyca jadowicie szczuje, wszystko po to żeby wyłapać osoby przychylne lub nieprzychylne aktualnemu grafikowi zadaniowemu.

 3. Prawie się zmartwiłam ze Rosja już upadła, została pokonana, dopóki sobie nie przypomniałam ze z zachodem tez nie najlepiej, coraz gorzej się tu dzieje, bezrobocie, recesja, bankructwo itd. Nie byłam bym taka pewna ze to Rosja tym razem padnie pierwsza, a zachód nie zna granic, arogancja i pycha na maksa, powoli bierze się za Chiny bo to tez niby dla nich zagrożenie. Rosja, Chiny, Iran i inni mogą naprawdę stworzyć imponujący blok. Pożyjemy zobaczymy.

 4. Tak, tak a samolot lecący z Holandii wypełniony szpiegami zderzył się z wykonującym pokojowy lot nad Ukrainą pociskiem BUK.

 5. Геннадий

  Panie, Polacy. Masz rację, Zachód na czele Ameryki chcą nas zniszczyć, a prawo w Europie, w handlu na rynku swoje tanie towary Amerykanie kupić twoje politycy im pomóc, więc nie wziął korzystne dla przepisów przeciwko Rosji. Na Ukrainie już dawno opracował banderą Ameryki, Ukraińcy nie rządzić krajem, staramy się przeciągnąć wojnę z Europą, a Amerykanie pozostaną na uboczu i patrzeć, jak będziemy rozbijać. Nie wierzę, multimedia je kupić, nie ufają politykom je kupić, proszę mi wierzyć mogę oszukiwać, przyjść do Rosji, zobaczyć na własne oczy. Uwierz oczy !!! Ukraińcy, zabijając 100 osób swoim obywatelom dziennie w Donbasu i Ługańsku, tylko za to, że nie chce być faszyści.

 6. inicjator_wzrostu

  Jak znam Rosjan, są bardzo konkretni i jednocześnie łatwowierni wobec ludzi z Zachodu.
  Dali się omamić w czasach Jelcyna i trochę potem.
  Tylko wiedzieli, że za nimi stoją konkretne bogactwa i konkretna praca, z której mają bogactwo.
  Zachodnie korporacje były zapraszane jako PARTNERZY – tak myśleli łatwowierni Rosjanie.
  Te globalne korporacje chciały TYLKO za CZAPKĘ GRUSZEK to wszystko przejąć, do tego stopnia, żeby nawet menedżerowie z Rosji dla nich pracowali, bo po co ONI BIALI I CYWILIZOWANI mieliby się trudzić i marznąć z Rosji.
  Umowa o eksploatacji złóż ropy w Arktyce i olimpiada w Soczi zapaliły na Zachodzie czerwone światła, że ONI (Rosjanie) – naprawdę SERIO myślę o partnerstwie i posiadają doskonałe zdolności organizacyjne.
  To nie pasowało do scenariusza zrobienia z Rosji kolonii.
  Więc przy pomocy różnych metod, UŻYTECZNYCH IDIOTÓW z sąsiednich już skolonizowanych WZORCOWO krajów oraz sporej kasy (5 mld $) zrobiono to co mamy teraz.
  Ukraina, Majdan, przewrót i wypędzenie LEGALNEGO prezydenta, Krym, Odessa, Donieck, samolot malezyjskich linii, obecne walki przy granicach Rosji – to są wszystko tylko ODPRYSKI nieudanej próby kolonizacji.
  Rosjanie są do bólu konkretni i jak już zostaną przestawieni przez Zachód do powrót idei IMPERIALNEJ – to już w niej na lata pozostaną.
  A była przyjaźń i zaufanie …

  Komuś nie pasował świat, w którym brakuje IMPERIUM ZŁA.

  No to go wyciągnięto – jak DŻINA z BUTELKI znanej Bliskowschodniej baśni.
  Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.
  Zachód (ten Grzesiu D.) – zasłoni na parę lat swoje rosnące problemy, ale ludzi nie oszuka.

  Wielkie Mocarstw zza Wielkiej Wody już nikogo nie nabierze na kolejne SZUKANIE BRONI jądrowej w Iraku …

  Rosjanie już nie są naiwni.

  Są dalej REALISTAMI i zachowują spokój.

  A gdyby Zachód miał konkretne dowody na udział Federacji Rosyjskiej w walkach po stronie separatystów – to byśmy mieli w internecie miliardy gigabajtów zdjęć z kosmosu.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.