Którym nie zależy III

Manipulanci

Gdzieś tuż obok są jeszcze inni. O, oni nie pozostają bierni. Oni wprost przeciwnie. W szczególności zaś angażują się w odangażowywanie innych. Ich celem jest zniechęcić ciebie. Sprawić, by ci nie zależało. Byś nie wiedział ani kim jesteś, ani po co, ani czego właściwie chcesz.

Oni zaś dobrze wiedzą, czego chcą. Wiedzą i zrobią wszystko, aby tobie przypadkiem nie zachciało się tego samego. Odechcą cię, gdyby przypadkiem ci się jednak jakimś cudem zachciało. Zrobią wszystko, abyś żył w nieświadomości. Sięgną po każdy środek, aby zawładnąć twoim chceniem. Aby obezwładnić twą wolę. Aby cię zmanipulować. Aby uczynić cię bezwolnym warzywem. Dla nich jesteś niebezpieczny, jeśli czegoś chcesz. Dla nich jesteś niebezpieczny, jeśli próbujesz chociażby myśleć. Dla nich jesteś niebezpiecznym, jeśli masz jakiekolwiek zdanie. A już w szczególności zdanie własne, samowładne, niezależne. Dzielą świat na elitę, do której zaliczają siebie oraz motłoch, którego częścią albo już jesteś albo też wszelakimi sposobami chcą cię tam zagnać, zniewolić, wtłamsić, wmusić.

Są tacy, którym zależy. im zależy, o jak bardzo im zależy. jak bardzo, jak bardzo. O jak bardzo zależy. Dla których świat jest dojną krową. Jedną z nich jesteś ty. Wydoją cię. Wyssą cię. Zżują. Zemlą w żarnach własnych pragnień i celów. Utoczą twoja krew. Pozbawią sił. Wycyckają. A gdy padniesz niezdolny już do niczego, wyrzucą cię na śmietnik świata bez zmrużenia okiem. Wymienią na nowy egzemplarz niewolnika. Zastąpi kimś innym, na kim dalej będą żerować.

Wstań a z podniesionym

2014.03.12
Poznań

przemów czołem
niech prawda ujawni swe imię
niech drżą kłamstwa słudzy
niechaj oszustw runą mury

wstań mów
wiatr słowa poniesie twe
a wicher zmian
dokona swoje
i ze snu powstanie lud nowy
patriotyczny
pobożny
honorowy
i zrodzi się Polska
jaka ją mieli
w sercach swoich
ojce nasze i nasze dziady

a wszystko
wszystko to od
od pierwszego zacznie się słowa
słowa co zrodzone dziś z ciebie
a któreś kłamcom
w nienawiścią skażone ich twarze rzucił
i kłodą pod ich fałszywe nogi
i sen żeś im błogi zakłócił
że dziś drżą i dziś się boją

Adam Gabriel Grzelązka

Ziarno między żarnami

Tym jesteś w tym świecie, jaki nas otacza. Ziarenkiem mielonym przez żarna losu. Ziarenkiem wyzyskiwanym przez wyzyskiwaczy. Pyłem oszukiwanym przez wszystko i wszystkich. Niezauważalnym, póki nie staniesz się solą w oku. Póki się nie przebudzisz i nie staniesz okoniem. Póki nie popłyniesz pod prąd, do źródła. Póki nie ockniesz się z letargu i nie zaczniesz myśleć i działać. Póki nie zacznie ci wreszcie zależeć. Oby nie za późno. Oby.

Od ciebie zależy, czy temu się poddasz, czy dasz się innym zniewolić. Czy dasz sobie wyorać mózg. Czy też zaczniesz robić zeń należyty użytek. Zaczniesz zadawać pytania i szukać prawdy. Zaczniesz poddawać wszystko osądowi i ów osąd weryfikować, czy aby jest poprawny, czy tylko pobożnościowy lub wręcz zaślepiająco niesprawiedliwy. Zależy to od ciebie. Tylko czy tobie jeszcze na czymkolwiek zależy? Czy chce ci się jeszcze chcieć? Czy wiesz w ogóle, że możesz chcieć?

Jesteś człowiekiem wolnym. Jesteś takim nawet jeśli w to nie wierzysz. jeśli nawet nie zdajesz sobie sprawy, na czym, tak naprawdę polega ta twoja wolność. Nawet jeśli mylisz ją wciąż z dowolnością, z samowolą. W każdej chwili możesz zacząć żyć swą wolnością i robić z niej użytek. Możesz się jej nauczyć. Możesz ją w sobie odkryć.

Wolność twoja nie jest jednak bezwolną samowolą. Tobie wydaje się, ze tak jest. Ale to nieprawda. Samowola jest jedynie kolejnym kłamstwem i zniewoleniem. Wielkim oszustwem, w jakie świat próbuje cię wmanipulować. Twoja wolność, twoja prawdziwa wolność jest odpowiedzialnością. Twoją odpowiedzialnością. Jeśli chcesz być wolnym i żyć jako wolny człowiek, musisz się zaangażować. W szukanie prawdy. W życie tą prawdą. W obronę owej prawdy. Musisz podejmować decyzje, weryfikować swą drogę, przemyśliwać swe postawy. Musisz być wytrwały i konsekwentny. Musisz walczyć, gdyż świat walczy przeciwko tobie pragnąc cię zniewolić. Karmi cię kłamstwami. Ogłusza swoją nieprawdą. Mami iluzjami. Zniewala twą wolność. Wyzyskuje przeciw tobie najdrobniejszą nawet twoją słabostkę. Ty jednak musisz stanąć po jakiejś stronie. A nie jest to wybór byle jaki. Albo bowiem stajesz po stronie życia, albo po stronie śmierci. Możesz żyć pełnią swego życia. Możesz także pozostawać martwym jeszcze za życia. Musisz zdecydować: czy ci zależy, jak ci zależy i przede wszystkim, zależy ci na czym?

Potrzebujesz wiedzieć, kim jesteś. Potrzebujesz wiedzieć, skąd się wziąłeś. Potrzebujesz wiedzieć, jaki sens ma twoje życie. Potrzebujesz znać cel swego życia. Potrzebujesz odwagi, aby zadać naprawdę ważne pytania. I jeszcze większej odwagi, aby znaleźć najprawdziwszą z prawd. Musisz być dzielny. Musisz być mężny. Musisz być nieustraszony. Musisz być nieprzejednany. Musisz być uważny. Musisz być czujny.

Albowiem wyśmieją cię. Albowiem oczernią cię. Nazwą oszołomem. Wytkną ci wszelkie twoje wady. I jeszcze dorzucą tysiące wad, których w tobie bynajmniej nie ma i nigdy nawet nie było. Zaatakują, gdy najmniej będziesz się spodziewać. Podstawia ci nogę. Powalą na kolana. Wdepczą w błoto. Zabronią ci szukać prawdy. Staną się kulą u nogi. Zatarasują drogę, którą kroczysz. Zatrują ci umysł swym jadem. Będą z tobą walczyć. Będą cię zwalczać. Nie będą cię chcieli słuchać. Nie będą chcieli się zaangażować. Nie zachęci pomóc. Nie pójdą za tobą.

Ale ty się tym nie zrażaj. Rób swoje. Szukaj prawdy i głos tę prawdę innym. Broń tej prawdy, którą odnalazłeś w sobie. Prawdy o tobie. Głoś ją na dachach świata. Głos ją wbrew wszelkim przeciwnościom. Głoś ją pomimo. Dziel się nią w porę i nie w porę. Stań się orędownikiem prawdy.

Poznań, 2014.02.12
Autor: Adam Gabriel Grzelązka

One thought on “Którym nie zależy III

  • 20 kwietnia 2014 o 17:43
    Permalink

    Zgadzam się z autorem, należy bronić własnych poglądów(pod warunkiem, że te poglądy nie szkodzą innym) i naprawdę nie należy bać się tych co co próbują nam narzucać swoje i w/g nich jedynie słuszne widzenie świata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.