Które banki będą musiały oddać raty pobrane niezgodnie z prawem?

Związek Banków w Polsce wskazując na możliwe kwoty jakie banki będą musiały oddać klientom zaalarmował w ten sposób Rząd o możliwej trudnej sytuacji tzw. frankowych banków. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wielokrotnie informowało społeczeństwo, Komitet Stabilności Finansowej, Rząd, Parlament a także Prezydenta RP, o tym, iż w wyniku stosowania przez banki zapisów umów sprzecznych z prawem Unijnym, a przede wszystkim Dyrektywą 93/13, nastąpi konieczność zwrotu znacznych kwot.  Niezgodność z prawem zapisów w tych umowach potwierdził Rzecznik Finansowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Mimo to w odpowiedzi na pisma i zapytania Stowarzyszenie otrzymało m.in. informacje z:

 1. Ministerstwa Finansów: „Ministerstwo Finansów zbiera opinie i analizy autorstwa innych instytucji i podmiotów natomiast nie przeprowadzało samodzielnej analizy sytuacji kredytobiorców i banków w związku z udzieleniem przez banki dużej ilości „kredytów indeksowanych, denominowanych do walut obcych”.
 2. Narodowego Banku Polskiego: „Nie jest więc możliwa jednoznaczna ocena skutków finansowych postanowień sądów w tym zakresie”.

Bankowcy nie przedstawili klientom sektora bankowego wpływu tej sytuacji na poszczególne banki. Nie zaznaczyli także, iż banki w sprawozdaniach wskazują na rezerwy jakie są zobligowane poczynić w związku ze zgłoszonymi roszczeniami.

W oparciu o wyliczenia ZBP, Stowarzyszenie przygotowało symulację przewidywanych kwot pobranych niezgodne z prawem, o które mogą wystąpić klienci. Istotny udział w portfelu kredytów indeksowanych, denominowanych (zw. potocznie walutowymi) posiada 7 banków.  Najwięcej, bo od blisko 14 do ponad 23 mld, będzie musiał zwrócić PKO BP. Poważny  problem i wpływ na płynność może wystąpić w mBanku (od 8,8 mld do 14,7) oraz w banku Millennium (od 8,3mld do 13,8 mld).

Szczególnie jednak sytuacja ta może wpływać na Getin Bank, który będzie musiał dokonać zwrotu od 5,8 mld do 9,8 mld złotych.

Należy zaznaczyć, że ta symulacja nie obejmuje kosztów prowadzenia spraw sądowych a liczba pozwów spowodowała drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez banki na – często bardzo drogie – kancelarie prawne. Jak zauważa ZBP kwota ta nie obejmuje także tych „którzy już spłacili swoje kredyty”.

graf. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu Copyrights

Arkadiusz Szcześniak Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

Źródło: [tutaj]

2 thoughts on “Które banki będą musiały oddać raty pobrane niezgodnie z prawem?

 • 11 lipca 2019 o 05:11
  Permalink

  Chciwość musi być ukarana, tylko że tu jest Nadwiślańskie Macondo.

  Wiadomo, że Banki nie mogą stracić, chyba że polski personel zagranicznych Banków poniesie jakieś konsekwencje i część osób poleci na bruk.

  Przy okazji – dla równowagi – wyeksmituje się część posiadaczy mieszkań kupionych za kredyty we frankach, gdy właściciele nie spłacą różnicy “zysku” we frankach, kiedy frank był tani i oni na tym WTEDY korzystali lub z jakichś powodów nie spłacają już rat lub płacą mniej niż powinni.

  A wiadomo, że kredyty spłacać trzeba. Do końca …

  Wnioski: różnicę w stratach Zagranicznym Bankom zapłaci Polski Skarb Państwa, i to szybko bo za chwilę tenże Skarb musi zacząć spłacać należności za Mienie Pozostawione w Polsce przez ofiary Holocaustu organizacjom Syjonistycznym w USA.

  Dopiero potem zaczniemy spłacać raty za F-35 i inne wojenne zabawki kupione u Wuja Sama.

  Wuj Sam wycofuje się z Afganistanu po 20-tu latach zaprowadzania tam demokracji i musi gdzieś sprzedawać swoje militarne zabawki. Biznes zbrojeniowy nie może (jak Banki zagraniczne w Polsce) – ponosić strat.

  Chyba że zacznie się “wyzwalanie Iranu” …

  Zatem POSZKODOWANI ne frankach w Polsce mogą spać spokojnie.

  Po parunastu latach i wymianach pism – nic im nie grozi, bo zapłacimy my wszyscy za różnicę kursową franka.

  Przecież ten mityczny Polski Skarb Państwa to nic innego niż Nasze SKŁADKOWE pieniądze, osłabiane różnymi 500 plus.

  Prezes wszystko już policzył w pamięci i – DAMY RADĘ.

  Amen i Macondo!

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2019 o 09:43
  Permalink

  Jak to w kapitalizmie, rozbój w białych rękawiczkach i nie ma winnych. Ale w Polsce takich @LONKÓW jest cała masa i tak się nie zorientują. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.