Kto zrezygnuje z 500+? Oczywiście dobrowolnie?

fot. red.

Kto zrezygnuje z 500+? Oczywiście dobrowolnie? Apel pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej, pokazuje w jakim systemie żyjemy. W zasadzie, to ciężko skomentować inaczej, niż wyrażeniem podziwu wobec Pana Prezydenta, za jego zaufanie do uczciwości i poczucia wspólnoty Polaków! Naprawdę piękny apel, ciekawe – czy ilość ograniczeń wniosków o 500+ zmaleje chociaż o 2%?

Sprawa jest w istocie wielopoziomowa, albowiem po pierwsze, takie słowa – samego pana Prezydenta, to jest najdelikatniej mówiąc – duży kaliber. Gdyby to powiedziała właściwa pani Minister, ewentualnie pan premier – nie byłoby żadnego zdziwienia. Po prostu polityczny apel, do społeczeństwa, w tej jego części, która ma pieniądze, żeby ograniczyć pobieranie – dobrowolnie świadczeń. Jeżeli jednak z takim apelem zwraca się osobiście pan Prezydent, to już jest poważna sprawa, albowiem chodziło nie tylko o nagłośnienie, ale także o odpowiednią wymowę polityczną tego aktu politycznego, bo tak to należy rozpatrywać.

Na kanwie rozpatrywania zagadnienia, jako aktu politycznego – trzeba mieć na uwadze kontekst wyborczy, jeżeli np. ktoś, o kim będzie wiadomo że jest zamożny, a jednak złoży wniosek o świadczenie, to będzie można „wyciągnąć” taką okoliczność i odpowiednio naświetlić w mediach. To zaś, zawsze będzie miało swoją wartość w mediokracji.

Po drugie, jeżeli już to zostało powiedziane – przed wyborami, póki jeszcze są pieniądze, bo budżet i fundusze miały pewną nadwyżkę, a NBP właśnie pośrednio sfinansował kilkadziesiąt miliardów deficytu. To znaczy, że to może być balon próbny. W tym znaczeniu, że jak „źli kułacy”, sami nie zgłoszą się do składów zboża i nie przekażą na rzecz „rewolucji” 99,5% swojego zboża, to właściwe lokalnie komitety rewolucyjne, im to zboże windykują, oczywiście w imię ludu pracującego, rewolucji – wstawić dowolne.

Po trzecie, pan Prezydent – przynajmniej pośrednio przyznał, że skonstruowanie programu socjalnego, który nie uwzględnia kryterium dochodowego przy przydziale uprawnień do otrzymywania świadczeń – było najdelikatniej mówiąc błędem. Program miał być powszechny, miał stymulować dzietność, podczas gdy w praktyce dla bogatszych jest zwrotem części kwoty zapłaconego podatku, dla średnio zamożnych – istotnym funduszem wakacyjnym, a dla osób ubogich – jest rzeczywistą wartością, pozwalającą na to, że nie żyje się „na zeszyt”. W czasach prosperity – pierwsza grupa nie miała znaczenia, druga była cenna ze względów wyborczych, a trzeba – to elektorat, z którego przeważnie rekrutuje się ta właściwsza część „Suwerena”.

Państwo ma mniej pieniędzy, a jego kreacja poprzez emisję długu, który pośrednio wykupuje NBP doprowadzi do tragedii hiperinflacji oraz totalnego rozregulowania gospodarki, można to prowadzić do pewnego poziomu, akceptowanego przez rynek, ale warto byłoby równolegle zwiększać rezerwy dewizowe. Z tej prostej przyczyny, bo płynność rynku walutowego jest podstawą jakiegokolwiek zaufania do krajowego systemu finansowego. Jeżeli zagraniczni inwestorzy, będą dyskontować ryzyko – ograniczonej wypłacalności Złotego, to będą mniej skłonni ryzykować, a wówczas trzeba będzie im więcej płacić za pożyczany kapitał. To dotyczy zarówno długu publicznego, jak może i nawet bardziej – długu korporacyjnego, który jest istotny w bilansach wielu korporacji. Jako system powinniśmy zrobić wszystko, żeby mieć nadpłynność, nawet jak to będzie kosztowało – warto zainwestować w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające i przede wszystkim mieć pieniądze, dostępne do przeprowadzania operacji na rynku.

Oczywiście z rynkiem się nie da wygrać i to wszystko, co powyżej omawiamy, to tylko początek i to nieśmiały prawdziwych oszczędności. Pan premier na swojej konferencji zapowiadał, konieczność racjonalizacji wydatków w administracji publicznej, w tym samorządowej. Czeka nas duże przemodelowanie wszystkiego, w tym – najważniejsze kwestie jak wiek emerytalny, czy wysokość składek i opłat obciążających płace i w końcu podatki pośrednie, akcyza. Te ostatnie przez lata były podstawą dochodów naszego budżetu, w tej chwili – patrząc na ceny ropy i generalny spadek wszelkich obrotów, nie można oczekiwać cudu. Zobaczymy jak duże będzie tąpnięcie, co prawda handel detaliczny – ma żniwa, ale stanęły inwestycje firm, które są niesłychanie ważne. Żyjemy w ciekawych czasach… Ktoś jeszcze uważa, że historia się skończyła?

Ciekawe o rezygnację z czego, w następnej kolejności poprosi społeczeństwo pan Prezydent? Może odpuśćmy sobie ciepłą wodę z kranów?

11 myśli na temat “Kto zrezygnuje z 500+? Oczywiście dobrowolnie?

 • 22 kwietnia 2020 o 06:00
  Permalink

  Taki sami zrezygnujmy z emerytur !

  Odpowiedz
  • 22 kwietnia 2020 o 11:03
   Permalink

   @Spacerowicz
   Rezygnacja z emerytur nie rozwiąże w pełni problemu…
   – myślę, że dobrze będzie wprowadzić ustawę np. “O odciążeniu budżetu”, albo najlepiej ująć to już w “Konstytucji”, np. “Prawo do wyrażenia (obowiązkowej) postawy obywatelskiej”, która będzie pozwalać na darmową, t.j. finansowaną przez Państwo, “autoutylizację”…
   Oczywiście, wszystkie koszty związane z pochówkiem ponosi rodzina…

   Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 08:19
  Permalink

  KAŻDE grabie grabią – do siebie, czyli w “swoją stronę”, i ja TO rozumiem, na co liczył p. Duda kierując apel do tych co mogliby przeżyć bez dodatkowych ‘pińcet”? P. prezydent doskonale wie że TO tak nie działa, a za pomoc ą apelu można korzystając z nadarzającej się właśnie okazji ‘delikatnie” naruszyć konstrukcję Polaków (poliniaków) patrzcie, jacy ci “kułacy” pazerni… zwłaszcza że rozbita została
  (o ile KIEDYKOLWIEK była) solidarność w brzmieniu – jedni drugich brzemiona – noście, czy jakoś tak…

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 08:59
  Permalink

  Napiszę z taką myślą, jakby czytała mnie władza. Będą więc ostre żale.

  Rozpoczynałem działalność kiedy jeszcze miałem 17 lat (przemiany zawróciły mi w głowie, imponowała mi obrotna do dziś zersztą mama), ale tak na poważnie działalność rozpoczałem od usług opiekuńczych. juz w latach 10-tych zatrudniałem 40 osób, dziś znacznie więcej. W 2000 r. otrzymałem pierwsze pismo od US rozpoczynające się słowami:

  “Wzywa się Pana w charakterze podejrzanego…” – wówczas zwróciłem się do mojej mamy z pytaniem czy oni tak muszą pisać? – “przyzwyczajaj się Grzesiu” – odparła mama. Ciężko jest opisać słowami moją reakcję przy pewności naszej uczciwej chęci, do prowadzenia biznesu, zatrudniania, zarabiania i wszystkim -ania. I nie myliła się. Łącznie przez 10 lat dostaliśmy kar na łączną kwotę około 100 tys. złotych (ostatnią na 40 rok temu), o podatkach nie wspominam. Mój biznes nie spełniał nowych norm z 2005 roku które mnie zaczęły obowiązywać pare lat temu. Nie dostosowałem obiektu. Nie miałem na to kasy. Na szczęście satysfakcję daje mi udzielanie pro publico bono, pomoc w załatwianiu spraw pracownikom, bardzo luźna forma pracy, dużo śmiechu, w zasadzie po tylu latach jesteśmy rodziną. Myślę, że gdyby nie to, zamknąłbym ten biznes. Dorobiłem się nieruchomości paru, ale też na kredyt. Mógłbym to sprzedać i żyć na dość wysokim poziomie. Wstyd mówić co mamy na koncie prywatnym. Nie jest też tak, żenie nadajemy się do prowadzenia
  Przez te 22 lata nie otrzymaliśmy ŻADNEGO wsparcia od Państwa. P**** złotówkę której mi nawet nie daliście. P**** uśmiech od pisiora woj***ody wr***skiego naprawdę by wystarczył. A ten *** karze mnie kasą, której wkrótce będzie mu brakować. To g****ne państwo z małej litery doprowadziło mnie do depresji a wkrótce do nerwicy.
  Nie macie pojęcia ilu polskich przedsiębiorców jest w podobnym stanie. POLSKICH, do …. nędzy! Spotykają się w kółkach grupowych jak jacyś p**** alkoholicy.
  Na szczęście, jak ja się cieszę, że ten styropian nie poradził sobie z krajem przez te spaprane 30 lat rzekomej wolności.
  Dziś zacząłem działać jak każda korporacja, która w perspektywie kary jest skłonna wydać połowę jej na prawnika. I ja to będę robił. 500+ Panie redaktorze? Nie zrezygnuję. Z lubością będę to wydawał na piwo.

  Waszemu klerowi, tym b****m w sukienkach też już brakuje kasy. I temu b****cie Ry***kowi TEŻ. I nastaje wasz marny koniec. Wyzywają was od socjalistów durnie, którzy nie wiedzą jak działa socjalizm. Nigdy nie byliście wolnościowcami, nigdy nie będziecie socjalistami. JA nim jestem. Od niedawna. A wy jesteście b****dziorami którym jeszcze widły i siekiery wystają spod tych brudnych garniturów. Będę wspierał wszystkich chcących wprowadzić tu model chiński, z silnym sektorem państwowym, model który was wsadzi do pudła. A jak do niego nie traficie, to traficie do mnie, ja wam pokażę jak należy ludzi traktować. Bez ironii. Będę wspierał organizacje słowiańskie, tylko po to, aby wygonić was z kraju, biorę sprej w rękę i ruszam do roboty.

  Chwała uczciwym Słowianom!

  Pana redaktora i czytelników przepraszam za emocje.

  ps. na marginesie, zdolność PRL-u do wyprowadzania zysku ze swoich własnych zakładów, jest niczym innym przecież jak ta sama zdolność przedsiębiorcy, tylko muszą zaistnieć do tego okoliczności sprzyjające. PRL także te okoliczności miał, lud chętny do pracy na przykład, do nauki. Więc JAK miał zrozumieć to styropian, który jedyne co potrafił to rzucać kamieniami we władzę. Kiedyś wypomniałem to artyście na FB, znanemu Maciejowi M***czukowi, kiedy pochwalił się, ze właśnie zrobił jakiś “syf” na mieście przeciw władzy. Wkleiłem mu film, gdy jako młody chłopak rzucał kamieniami we władzę socjalistyczną i napisałem aby miał pretensje dziś do siebie, nie do władzy.

  pps. ja się na tym nie znam, ale wygląda mi na to że duża część styropianu to wnuki i dzieci ludzi z lasu, jak się mylę, to proszę mnie poprawić.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 11:17
  Permalink

  POLECAM, polecam, polecam…Pandemonium wśród poliniaków, czyli jak nas ogłupiono – Zbigniew Modrzejewski https://www.youtube.com/watch?v=Uau5ElESqcY

  Kiedy być wilkiem a kiedy lisem? – otwarta rozmowa z Panem Nikt

  https://www.youtube.com/watch?v=bqArfXZnG8s&t=232s

  !!!!

  АКАДЕМИК ПУТИНУ В ЛИЦО ПРАВДУ О КОРОНАВИРУСЕ! ХВАТИТ ПЕРЕГИБАТЬ ПАЛКУ ЧУЧАЛИН КАРАУЛОВ https://www.youtube.com/watch?v=w8HrNWsvvsc&t=65s

  I, tyle w temacie – cała reszta tzw. A.I. “sztuczna inteligencja, latające dyw… wróć! auta… szczepienia i inne ukryte formy depopulacji (jest TEGO cała masa) itp, itd, etc… to
  robota naszych odwiecznych wrogów i ich piątej kolumny rozlokowanych w za/rządach państw
  zwłaszcza gdy powołują się (używają na co dzień) na hasła ‘bogoojczyźniane i patryjotyczne” . Wówczas należy zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ w interpretacji tego co nam sprzedają w łzemendiach. A, Poliniactwo
  TO niestety kupuje…

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 16:40
  Permalink

  przejaja a dzisiaj płakał o wodę!

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 18:07
  Permalink

  Nie wiem co powiedzieć, on życia nie zna i nie rozumie ?

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2020 o 19:32
  Permalink

  W F.R. – Осетия встала за правду https://www.youtube.com/watch?v=fGnllxmWDBQ&t=253s

  Jak TO widzą Rosjanie? “Пусть земля будет «гореть» под ногами ПОЛИЦАЕВ, которые служат антинародному правительству. Ano, tak..

  U poliniaków? 150. DO FUNKCJONARIUSZY WSZYSTKICH SŁUŻB NA KAŻDYM SZCZEBLU W KAŻDYM PIONIE. https://www.youtube.com/watch?v=J0W99ZCTqII&t=2s

  Komentarz do..? Proszę bardzo pod filmikiem, abstrahuję już od tego w co gra, jeśli gra np. autor
  odezwy…czy inni magowie internetu, ot chociażby tylekroć linkowany p. Maciak… obyśmy żyli
  w ciekawych czasach przeklął kiedyś pewien Kitajec…

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2020 o 16:12
  Permalink

  To był znaczący sondażowy balon próbny.

  Tylko że może się skończyć jak z odbieraniem zboża “kułakom”.

  Bardzo trafne porównanie.

  W Nadwiślańskim Macondo wszystko jest możliwe.

  Ale mimo wszystko przetrwamy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.