Kto chciałby być na miejscu tych Kobiet? PiS jest ofiarą swojego własnego populizmu

PiS jest ofiarą swojego własnego populizmu. Nieograniczone rozdawnictwo wszystkiego dla wszystkich skończyło się kompromitacją. Nie da się bowiem logicznie połączyć w sobie postulatu nałożenia na najbogatszych podatku solidarnościowego i wypłat z tego – środków pomocowych dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. To jest poronione łatanie systemu, który jest źle skonstruowany.

To, że państwo jest w stanie wygospodarować pieniądze pokazało 500+, Mieszkanie+, czy obecnie 300+ i inne programy powszechnego rozdawnictwa. To wszystko jest okupione wielkim wysiłkiem finansowym państwa. Mówimy o dziesiątkach miliardów Złotych. Gdybyśmy w tym tempie spłacali zadłużenie, jak się zapożyczamy na rozdawnictwo PiS-u, to nasza sytuacja byłaby zdecydowanie odmienna.

Problemem jest klucz rozdawnictwa. Jaki sens ma dawanie 500 zł na dzieci z bogatych rodzin? Przecież w praktyce to jest nic innego, jak obniżenie opodatkowania ich bogatym rodzicom! To się w ten sposób bilansuje. Tymczasem dzieci z biednych rodzin lub tak dramatyczne przypadki losowe, jakie widzimy obecnie w Sejmie – są bez środków do życia. Dlaczego nie stworzono systemu z kluczem socjalnym, który przeznaczałby środki dla rzeczywiście potrzebujących?

Argumentacja o korzyściach społecznych z mechanizmu powszechnego 500+ jest iluzoryczna, to nie ma uzasadnienia w świetle potrzeb osób rzeczywiście potrzebujących. Niestety państwo polega na tym, że się wszystkim zabiera, a daje niektórym. Nie ma opcji, że zabieramy niektórym a dajemy wszystkim – to nie ma prawa działać w praktyce. 

To, że nie ma pieniędzy dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów wiadomo od zawsze. Grupa społeczna potulna, bo na garnuszku państwa. Co więcej, ze względu na konieczność zajmowania się  osobami niepełnosprawnymi – w zasadzie wykluczona z życia publicznego. Jednak udało się, rodziny się zmobilizowały i potwornym wysiłkiem, wiele ryzykując ze zdrowia swoich dzieci, te matki bohaterki, bo tak należy o nich mówić – stawiły czoła systemowi. Protest w Sejmie jest ostatnim krzykiem rozpaczy tego środowiska, za którym tym ludziom należy się wielki szacunek i natychmiastowa pomoc. Proszę mieć na względzie, że przynajmniej część schorzeń tych osób powoduje, że nie powinny spać na podłodze na korytarzu. 

Rząd podchodzi do niepełnosprawnych jak do pola minowego. Tymczasem doskonale pamiętamy, jak poprzednio za pana Tuska – był taki sam protest, a czołowi politycy obozu dobrej zmiany, przychodzili i wspierali protestujących. Dzisiaj nie potrafią sobie poradzić w tak prostej sprawie.

W tym problemie osób niepełnosprawnych ogniskują się dwie kwestie – po pierwsze polityki społecznej, a po drugie problem badań prenatalnych i dopuszczalności prawa do przerywania ciąży. Oto są bowiem żywe przykłady polityki pronatalistycznej naszego państwa. W większości przypadków jakie tam są, mamy do czynienia z osobami obciążonymi chorobami od urodzenia. Rehabilitacja, wręcz podtrzymywanie warunków do życia nie są za darmo. Z czego mają żyć ci ludzie, jak skończą się zasiłki? Co z utrzymaniem ich opiekunów? Państwo zmusza do rodzenia, niech państwo pozwala godnie żyć. Trzeba wykazać się konsekwencją. Jeżeli jest przymus rodzenia, to musi być potem płacenie. To na tym polega drodzy pronataliści! 

Polityka społeczna powinna zawsze i przede wszystkim wspierać głównie osoby potrzebujące. Zwłaszcza te, które potrzebują pomocy z przyczyn losowych. Ponieważ to, co spotkało tych ludzi, mogło spotkać każdego z nas. Właśnie dlatego należą się im renty, zapomogi i generalnie środki na utrzymanie, pozwalające na funkcjonowanie. Alternatywą powinny być ośrodki pomocowe, które zwalniałyby rodziny z konieczności całodobowej opieki. Jednak takich ośrodków praktycznie nie ma, chociaż prawdopodobnie utrzymanie w nich tych ludzi byłoby możliwe z zapewnieniem standardów nieosiągalnych w zwykłych mieszkaniach. Mówimy o całym spektrum pomocy od lekarzy, poprzez rehabilitantów na na psychologach kończąc. To kwestia do dyskusji. W naszym przypadku nie ma żadnej formy pomocy w znaczeniu realnym. Co najgorsze, nie ma systemu, który pozwoliłby wierzyć, że to wszystko ma jakiś sens.

Gdyby PiS nie rozdawał na ślepo dla każdego po pięć stów, to nie musiałby kombinować ze specjalnymi podatkami. Chociaż idea przywrócenia trzeciego progu podatkowego jest słuszna. Ze środków jakie przeznaczamy na 500+ starczyłoby środków i dla rodzin w naprawdę trudnej sytuacji, jak i dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Warto zwrócić uwagę na okoliczność, że opozycja nie potrafi się odnaleźć w sytuacji protestu w Sejmie. Deklaracje jej liderów są naiwne i nie są w stanie przebić się z narracją do opinii publicznej. Media reżimowe opublikowały materiał o jakichś popłuczynach podpisanych przez rząd z „reprezentantami środowiska”. 

Prawicowa szczujnia wzięła się za śledzenie matek biorących udział w proteście w mediach społecznościowych. Te Kobiety są dosłownie zaszczuwane, ponieważ odważyły się pojechać z dzieckiem na wózku do Chorwacji! To prawdziwy skandal, żeby się do czegoś takiego posuwać. Właśnie o to chodzi w rehabilitacji i we włączeniu społecznym, prawdziwej integracji osób niepełnosprawnym, żeby mogły uczestniczyć w pełni w życiu swoich rodzin, także podróżując! Hańbą okrywa się każdy, kto czyni zarzut rodzicom niepełnosprawnego dziecka, że zabrali go na wycieczkę! Wstyd i hańba! POWTÓRZMY – WSTYD I HAŃBA. Nikomu nie życzymy takiego dramatu jaki przeżywają te rodziny. To tragedie zmieniające życie. Jak można odmawiać tym dzieciom i tym rodzinom prawa do integracji i chociaż namiastki “normalnego” życia? Kto chciałby być na miejscu tych Kobiet?

Jeżeli PiS odejdzie od populizmu i zacznie opierać kierunki swojej polityki społecznej na realnych potrzebach społecznych, to być może jeszcze uda się uratować wizerunek rządu. Jeżeli tego nie zrobią, a prawdopodobnie nie odważą się na inny podział środków rozdawanych, to będą brnąć w kolejne błędy jak podatek solidarnościowy i inne.

8 thoughts on “Kto chciałby być na miejscu tych Kobiet? PiS jest ofiarą swojego własnego populizmu

 • 26 kwietnia 2018 o 05:22
  Permalink

  Cieszę się że tak jednoznacznie odnosicie się do spraw socjalnych i społecznych. T prawda zrobiono parszywą nagonkę na te kobiety.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 06:25
  Permalink

  Bardzo wrażliwy tekst.

  No i słuszne wnioski.

  Brawo Autorze!

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 06:55
  Permalink

  Wszystko dlatego, że do władzy nie są dopuszczani ludzie mądrzy tylko odpowiedni.
  Taki mechanizm.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 07:18
  Permalink

  Po przyjściu do władzy PIS zgodnie z zasadą jak nie chcesz załatwić sprawy to powołaj komisję, powołał komisję d/s reorganizacji systemu orzekania niepełnosprawności.Żeby było śmieszniej na czele Komisji stanęła pani piastująca posadę szefa rady nadzorczej ZUSU.Rok temu miały być gotowe rekomendacje usprawniające niespójny system.I co?I nic!Kasa poszła na pracę komisji, reorganizacji brak,153zł zasiłek pielęgnacyjnych od lat bez zmian!Populizm kwitnie a władza dzieli zgodnie z zasadą “koryto+”.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 09:04
  Permalink

  Szczera prawda, gratulacje dla autora.
  Ale się znerwiełem tym, że: “Prawicowa szczujnia wzięła się za śledzenie matek biorących udział w proteście w mediach społecznościowych.” – dodam do tego, bo oni z natury rzeczy są upośledzeni intelektualnie i dlatego na tyle ich tylko stać. I od razu wyjaśniam, że niepełnosprawność to stan niezależny od wolnej woli osoby z tą przypadłością i nie można tego oceniam negatywnie.
  Natomiast ta prawicowa szczujnia jest po prostu upośledzona intelektualnie i moralnie skoro faktycznie posuwa się do takich niskich i wątpliwych działań – dlatego ich postępowanie trzeba napiętnować krytyką i poddać ostracyzmowi społecznemu.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 15:16
  Permalink

  Hallo ludzie !
  W UE obowiazuje i to juz od paru lat Konwencja ONZ o INKLUZJI tzn,osobom roznej genealogii niepelnosprawnym musza byc przez panstwo stworzone warunki uczestniczenia w “normalnym” zyciu np.osoby niepelnosprawne maja prawo uczeszczania do normalnych szkol i przy czym do oplacanego przez panstwo osobistego asystenta,dodatkowego nauczyciela i innych osob niezbednych do uczestnictwa osoby niepelnosprawnej w “normalnym”zyciu, takze prawo do tzw.”budzetu osobistgo” tj.przydzelanego przez panstwo specjalnego swiadczenia pienieznego,by wlasnie moc wyjechac na urlop czy wycieczke czy pojsc na koncert,kupic sobie ksiazke czy komputer itd.
  W Niemczech bylo duzo rumoru o tym ale odwazne matki i sami niepelnosprawni dzielnie i odwaznie powolujac sie na te Konwencje o INKLUZJI (“wlaczenia”a nie wylaczenia z zycia i dyskryminacji ) dopinaja swoich praw i nic nie pomoga lapanie sie za glowy innych….Czy w Polsce ignoruje sie obowiazujaca Konwencje o INKLUZJI ?
  Nota bene najpredzej i na bardzo dobrym poziomie Inkluzje wprowadzil Berlussconi we Wloszech,ta rzecz jednak wymaga wielu zachodow organizacyjnych i funduszy oraz przelamania starych sposobow myslenia….kto moglby sie zajac sprawdzeniem stopniem wprowadzenia INKLUZJI w Polsce ? Rzecznik Spraw Obywatelskich,Attache w MSZ, Sejm..?
  Czy ponownie trzeba zlozyc doniesiene do KE na lamanie praw UE przez Polske,gdyz UE przyjela Konwencje ONZ o INKLUZJI jako prawo
  unijne…..
  *#*#*#*#
  Niestety moj bardzo dlugi komentarz odnosnie daniny solidarnosciowej “szlag trafil” i wogole nie zostal opublikowany…szkoda..w Niemczech jest taka danina solidarnosciowa od czasow zjednoczenia Niemiec “SolidaritätsZuschlag”pobierany % od wysokosci zarobkow comiemiesiecznie z przeznaczeniem na odbudowe Niemiec Wschodnich a obecnie przeksztalcono te danine solidarnosciowa na ogolnoniemiecki fundusz pomocy czy odbudowy gdyz np.po zamknieciu bardzo licznych kopalni wegla kamiennego w zaglebiu Rhury /Essen,Dortmund..itd / regiony te straszliwie podupadly,brak im podatkowi tak sa dziury w jezdniach,mostach,pozamykano muejca publiczne jak.biblioteki,baseny,domy mlodziezy itd.,szkoly sa malowane za pieniadze rodzicow,takze wstawiane prywatnie powybijane okna i reperowane pozatykane i smierdzace ubikacje szkolne….Autor felietonu o daninie solidarnosciowej pomueszal te danine z podstkiem o zamoznosci dla osob bogatych…danina solidarnisciowa i podatek.od zamoznosci to 2-ie rozne rzeczy…

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 18:26
  Permalink

  Zgadza się, bardzo ważne w temacie, który poruszył Autor są badania prenatalne i to obowiązkowe, następnie decyzja należy do Rodziców.
  Jak najbardziej popieram pomoc niepełnosprawnym, zdając sobie sprawę jaka to jest tragedia.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 18:51
  Permalink

  Jak czyta się opiekunów niepełnosprawnych to widać,że ci w sejmie chcą dobrze zyć na koszt nas(państwa) państwa.Zwykle jest taki,że dziecko (nawet dorosłe) daje się na 8-10 godzin do Ośrodka Dziennej Pomocy a sama pani do roboty bo trzeba wypracować emeryturę.Poza tym gdzie są ojcowie tych dzieci albo alimenty od nich? To jest robienie z nas wszystkich durniów i z premiera też.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.