Kryzys polityki zagranicznej jest dowodem na kryzys państwa

Kryzys polityki zagranicznej jest dowodem na kryzys państwa. Sytuacja do jakiej doszło po konferencji bliskowschodniej, jak również sam bezsens konferencji – to dowód na to, że nasze państwo nie jest dobrze rządzone. W ogóle nie wiadomo, czy jest rządzone suwerennie. Niestety szwankuje już nie tylko wielka polityka, rozgrywana głównie na emocjach. Widać, że siadł również poziom pośredni – administracja działa źle, zwłaszcza w zakresie tak strategicznych kwestii jak służby specjalne i inne czynniki odpowiedzialne za bezpieczeństwo, w tym kwestię wizerunku państwa.

Nasze służby specjalne – rozumiemy ten termin w możliwie najszerszym zakresie, są silne tylko do wewnątrz. Działają doskonale jak trzeba aresztować ludzi przed 6-tą rano, oskarżyć, filmować i potem system przetrzymywać „winnego” nawet więcej, niż dwa lata w areszcie. Przypadek pana Mateusza Piskorskiego jest przerażający i warto o jego dramacie i męczeństwie pamiętać.

Jeżeli jednak rozchodzi się o działania na zewnątrz, ukierunkowane na obronę naszego państwa przed zagrożeniami, jakie na nas oddziałują z zewnątrz – system W OGÓLE NIE DZIAŁA. Nie mamy prawdopodobnie żadnej ochrony kontrwywiadowczej w mediach działających w naszym własnym kraju. Jest to teza trudna do udowodnienia, wręcz niemożliwa, jednak wszystko, co widzimy i czytamy, nakazuje zadawać poważne pytania o system i jego działanie. To jak media rozgrywają naszą scenę polityczną jest przykładem modelowym dla kraju niesuwerennego.

Ostatni konflikt medialno-wizerunkowy z Izraelem jest jeszcze bardziej porażający od tego, co miało miejsce w konsekwencji niepotrzebnych zmian w ustawie o IPN. Poprzednio sami poprosiliśmy się o problemy i zostaliśmy rozjechani przez najpotężniejszą machinę wpływu medialnego na świecie. Teraz stało się coś o wiele bardziej perfidnego. Sami zapłaciliśmy, żeby obcy ludzie, których uważamy za przyjaciół i sojuszników przyjechali do nas, jedli, spali i rozmawiali. Sami ich zaprosiliśmy, pokryliśmy koszty. Natomiast oni na nas napluli i to w sposób tak bezwzględnie brutalny, w jaki traktowało się parobka, a nawet gorzej. Zostaliśmy globalnie poniżeni i upokorzeni, na własne życzenie, samodzielnie tworząc do tego okazję. Skala naszej hańby przekracza możliwości opisania jej.

Dodatkowym ciosem było to, co wydarzyło się po konferencji w Warszawie. Słowa pana premiera Izraela należy interpretować w szerszym kontekście, odnosił się do kwestii wspomnianej nowelizacji ustawy o IPN. Natomiast nowy Minister Spraw Zagranicznych Izraela, niespełna dwie godziny po nominacji – powiedział, to co powiedział… Kierunkując swoją wypowiedź na użytek wewnętrzny, ponieważ tam trwa kampania wyborcza i każdy głos poparcia dla partii rządzącej jest cenny. Nie jest tajemnicą, że w Izraelu żyje wiele osób bardzo radykalnie odnoszących się do problematyki naszych relacji. Niestety trzeba dodać, że nie bez istotnych przesłanek historycznych (takie są fakty, aczkolwiek kij ma w tym przypadku dwa końce).

Polska w tym samym czasie planowała udział w szczycie państw naszego regionu w Izraelu, już sama konstrukcja takiego pomysłu najdelikatniej mówiąc była wyzwaniem intelektualnym. Panu Mateuszowi Morawieckiemu Prezesowi Rady Ministrów, należy się wielki szacunek za odwagę jaką się wykazał – odmawiając udziału. To istotny ruch, co prawda w piaskownicy, bo mniej więcej tak ważna jest Polska dla Izraela, jednakże pod pewnymi względami w kontekście Unii Europejskiej jesteśmy istotnym partnerem.

Również szokują niektóre wypowiedzi amerykańskich dostojników, którzy w trakcie różnych rozmów w Warszawie, podkreślali kwestię ułatwień w restytucji mienia po ofiarach Holokaustu. Polska Rzeczpospolita Ludowa w latach 60-tych XX wieku zapłaciła haracz Stanom Zjednoczonym z tytułu możliwych roszczeń, obywateli amerykańskich względem państwa polskiego. Prawnie sprawa jest zamknięta, ale jak wiadomo wszystko, co robiły władze “komunistyczne” jest złe, a a Polska Rzeczpospolita Ludowa była nielegalna zdaniem wielu przedstawicieli naszej opcji rządzącej – więc kto wie? Prawdopodobnie zapłacimy nie jeden raz…

Nie widać żadnego pomysłu na zaradzenie tego typu zagrożeniom na przyszłość. Obecne straty będziemy odrabiać przez lata, o ile w ogóle są do odrobienia. Nie mamy jednego ośrodka, który byłby w stanie ogarnąć całość problemu. Rząd okazuje się bezradny, nie ma czegoś takiego jak tworzenie scenariuszy wariantowych dla zagrożeń i rozwoju stanu spraw. To nie istnieje i nie może istnieć w państwie, w którym władza polega na współistnieniu równoległych księstw poszczególnych kacyków. Główny kacyk już wszystkiego nie ogarnia, poza tym media mainstreamowe z kapitałem zagranicznym trochę go przyblokowały i ma ważniejsze sprawy, niż polityka zagraniczna. Niestety tak wygląda nasza rzeczywistość. Mamy do czynienia z kryzysem państwa. ma on wymiar personalny i systemowy. Wybory w warunkach blokowania przekazów medialnych nie pomogą w rozwiązaniu problemu.

Cieszy to, co na swoich kanałach mediów społecznościowych napisała pani Georgette Mosbacher Ambasador Stanów Zjednoczonych, a to co na stronie World Jewish Congress napisał pan Ronald S. Lauder generalnie sprawę załatwia. O lepszego rzecznika prawdy naprawdę trudno, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że lepiej już się nie dało.

Na marginesie proszę zwrócić uwagę na fakt, że media zagraniczne w Polsce o tych ważnych wypowiedziach co najwyżej wspomniały, jeżeli w ogóle!

40 thoughts on “Kryzys polityki zagranicznej jest dowodem na kryzys państwa

 • 20 lutego 2019 o 05:36
  Permalink

  Doskonałe i powściągliwe podsumowanie wstydliwego dla nas problemu nie-suwerenności.

  Wypowiedzi redaktor stacji TV z USA, wypowiedzi Premiera Izraela i Ministra Spraw Zagranicznych tego kraju – to dowód na traktowanie nas jako republiki bananowej.

  Stąd określenie, że jesteśmy Nadwiślańskim Macondo jest słuszne.

  Tylko że nasz los nie zależy na szczęście od eksportu bananów, o czym wszyscy zapominają.

  Mamy potężnych sąsiadów w UE i tego powinniśmy się trzymać.

  Reorientacja polityki Polski na Europę – to jedyne rozwiązanie.

  Łącznie z przyjęciem widzenia dostaw gazu z Rosji dla GOSPODAREK krajów UE.

  To co dobra dla nich (łącznie ze zmniejszaniem spirali zbrojeń) – powinno być dla nas wytyczną.

  Taka powinna być racja stanu Polski, a nie patrzenie na grymasy małego bliskowschodniego kraju czy uleganie presji izraelskiego lobby w USA.

  Tylko Europa.

  Już w NIEJ JESTEŚMY.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 06:11
  Permalink

  Chyba kryzys panstwa to duch naszych czasow, mamy go we Francji, w W.Brytani rozbitej na atomy i sprawe Irlandii, ktora albo sie zjednoczy albo bedzie prowadzic ze soba wojne…w Hiszpani,.gdzie Katalonia podobne z zemsty blokuje budzet centralny, podobne kryzys panstwa jest tez w Austrii i we Wloszech, w Niemczech jest wielki kryzys panstwa i cesarzowa, ktora zapomniala abdykowac, takze w Usa i na calych Balkanach jest kryzys…

  Ciagle jestem innego zdania niz autor i nowelizacje IPN uwazalam i uwazam w dalszym ciagu za koniecznosc, pomijac, ze ta nowelizacja byla miesiacami.negocjowana z ambasadorka Izraela w Polsce i nie czirta nie mozna pojac, co to oni maja za plany…
  Czy moze mi tu ktos lopata wylozyc, dlaczego ra nowelizacja IPN byla rzekomo zbyteczna ???

  Z reszta po koleji wszyskie panstwa lacznie z Izraelem maja podobne przepisy podnoszace range racji stanu i dumy narodowej a Izrael nawet wydal nowe ustawy, gdzie religia decyduje o statusie obywatelskim i wyznawcow innej religi choc obywatelstwa izraelskiego dyskryminuje najdokladniej…

  A co to za obyczaje, zeby rachunki za aprowizacje i bezpieczenstwo oraz obsluge biurowa w Warszawie placili gospodarze, tak jak za ” Forum Gospodsrcze w Davos” czy “Konferencje Bezpieczenstwa” w Monachium wysyla sie rachunek ministerstwu spraw zagr. danego panstwa lub jego przedtawicielowi /ambasadorowi z podanym terminem platnosci, nie zaplaca to sie robi pisemne upomnienie lub sadowy nakaz zaplaty i komornik zajmuje np.samolot danego panstwa..bylo tak w Monachium z samolotem krola Tanlandii…..ale nie tylko…

  Juz dawno temu pisalam na lamach OP, ze jesli Polska nie wniesie pozwu o reperacje wojnenne i rekompensaty za straty moralne, to Polska sama otrzyma taki pozew, ludzie ! Przeciez to jest “zachod”….Mnie wq***ia, ze Polska nic w tym zakresie nie zrobila i nie robi i to mimo, ze Wlochy i Grecja tez maja takie roszczenia i mozna by solidarnie z Wlochami i Grecja sie dogadac, zwlaszcza,ze Wlochy szukaja politycznego sojuszu z Polska a oni nie sa ani Francja ani W.Brytania….

  Czyzby to konsumocja /”osmiorniczki “/ przeslaniala oczy….

  A to solidarnosc rozlozyla cale panstwo na lopatki….

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 06:46
  Permalink

  pan Ronald S. Lauder ma Biniamina za … tutaj mocne słowo, generalnie nie lubią się, więc dobrze się stało.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 07:51
  Permalink

  Przyczynę i cele cyrku w Warszawie zwięźle i w bardzo przystępny sposób objaśnia choćby dr Wojciech Szewko (wykłady i rozmowy dostępne w internecie, np. w programach CE Powiśle, Media Narodowe, wRealu24 itp). I dlatego zadaniem prymitywnej pałkary Lichockiej jest zakrzyczeć głos eksperta „nie słuchajcie, bo zaczniecie myśleć samodzielnie i nie daj Boże zwątpicie w jedynie słuszną pisowską propagandę, a wtedy stoczycie się po równi pochyłej w objęcia ruskich trolli, zjednoczonej postkomuny i prorosyjskich narodowców. Nie myślcie samodzielnie!”

  PS
  Zamiast puenty:

  Prof. Zybertowicz o doniesieniach „Jerusalem Post”: Ja bym tu szukał paluszków rosyjskich.

  Proponowałbym, żeby pan profesor poszukał rosyjskich paluszków we własnej de, bo może to wcale nie są owsiki.

  https://marucha.wordpress.com/2019/02/19/prymitywna-palkara-poslanka-joanna-lichocka/

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 08:06
  Permalink

  Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Ten zimny prysznic sprawi, że obecna władza ale i kolejne rządy zrozumieją, że Polska to już nie jest brzydka panna bez posagu. Izrael nie jest nam do niczego potrzebny. To nie jest żaden nasz sojusznik geopolityczny. Amerykanie na pewno chcą sprzedawać nam gaz i broń. Naprawdę możemy pozwolić sobie na odejście od murzyńskości w relacjach z tym państwem. To im powinno zależeć na współpracy z nami. Tym bardziej możemy jako ta panna stać się bardziej wybredni , że Rosja już pięć lat nie może sobie poradzić z Ukrainą. Niemcy chcą eksportować do Polski i ponadto ich koncerny mają w Polsce swoje zakłady produkcyjne i solidnych pracowników. Nie znajdą w Europie lepszych. Więc też nie będą robić większych problemów. Jeżeli chodzi o V4 to jakieś nieporozumienie. W ciągu najbliższych 20 lat najważniejszym państwem regionu oprócz Polski będzie Rumunia. Będzie ona z każdym rokiem rosła szybciej niż Węgry, Czesi i Słowacy razem. Ponadto Rumunia jest i będzie ważnym sojusznikiem Polski w relacjach z Rosją. A to głównie z powodu Mołdawii i Morza Czarnego. Dla Czechów i Węgrów problem rosyjskiego ekspansjonizmu de facto nie istnieje. Oni mieliby z tym problem gdyby zawaliła się Polska i Rumunia. Oprócz Rumunii naszym naturalnym sojusznikiem powinna być Skandynawia. Nie tylko ma ona problem z Rosją ale i nie pasują jej zbyt duże wpływy Niemiec. Wracając do Izraela i Ameryki. Polska powinna pokazać im jak bardzo jest dla nich ważna dywersyfikując na początku zakupy broni. Tzn. zrezygnować całkowicie z zakupów w Izraelu a jeżeli chodzi o USA to natychmiast wycofać Migi i w zamian kupić używane Eurofightery. To pokazałoby Amerykanom, że muszą zacząć traktować nas poważnie jeżeli nie chcą stracić nie tylko sojusznika ale i sporej kasy.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 09:24
  Permalink

  Bob, jeszcze niedawno do twoich “sojuszy” zaliczales Turcję,zapominając o San Escobar.Obawiam się twoje koncepcje niczym się nie różnią od koncepcji Waszczykowskiego który w przededniu Brexitu stawiał na sojusz z “Wielką BRYTANIĄ”

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 12:18
  Permalink

  @Wlodek, Turcja jest naszym sojusznikiem bo Rosja jednak musi kierować część uwagi i potencjału na to państwo. Podobnie naszym nieformalnym ale jednak sojusznikiem są Chiny. Przecież gdyby Turcja i Chiny były słabe jak sto lat temu to Rosja skoncentrowałaby wszystkie swoje siły do połknięcia Ukrainy razem z Białorusią i kontynuowania agresji przeciw następnym państwom naszego regionu. Właśnie siła Chin i Turcji ale także Iranu powoduje, że jakiekolwiek porównania do przeszłości nie mają sensu. No chyba, że do sytuacji z XVI wieku. Mamy już świat wielobiegunowy przynajmniej w EuroAzji i Rosja nie jest w gronie największych potęg tego superkontynentu. A i systematycznie jej pozycja będzie słabnąć.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 12:57
  Permalink

  @Jan Bereza vel Kamiński. P. Ronald Lauder to taki odpowiednik
  ‘sorosowy”, tyle że na mniejszą skalę…
  A swoją drogą żydowski grandziarz już ‘siedzi”, czy (jeszcze) nie?

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 14:19
  Permalink

  Bob, twoje myślenie dowodzi że jednak największym naszym sojusznikiem jest wspomniany San Escobar!Rosjanie śmieją się do rozpuku a to grozi śmiercią!A na poważnie, gdybyś SŁUCHAŁ PREZYDENTA Putina to byś zrozumiał że uderzenie będzie nie tylko w miejsca baz,ale również w miejsca podejmowania decyzji czyli USA. Tak że z tym San Escobar to nie całkiem głupie!

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 16:18
  Permalink

  @bob. 20 lutego 2019 at 12:18

  A dlaczego nie zaproponujesz kupna rosyjskich S-400, jak zrobili Turcy. Nawet ostatnio dali kosza szatanom i oparli się naciskom, bo dla nich bezpieczeństwo jest ważniejsze niż porozumienie w ramach NATO. Nigdy nie myślałem, że Turków będzie stać na coś takiego, jak formalna przynależność do NATO, a jednocześnie niezależność w sferze techniki wojskowej i bezpieczeństwa kraju, jego suwerenności.
  Dlaczego nie weźmiemy przykładu z Turków? Poszedłbym jeszcze dalej, może należałoby kupić nowocześniejsze Migi i Su. Sądzę, że Polscy piloci tylko by się ucieszyli, bo nie bardzo czują te F-16, które ograniczają ich możliwości.

  No i czuć ten zawód miłosny w twoim pierwszym poście. 🙂 Czyżbyś się zawiódł na przyjaciołach? Nigdy nie ufaj Anglosasom i trzymaj się od nich z daleka to podstawowa zasada.

  Oto prawda płynąca z dawnych publikacji:
  „Imperializm angloamerykański, najgłębiej amoralny, jest oparty na kombinatorstwie politycznym, które zresztą udaje się od wieków. Ta kombinacja jest jednak zanadto skompromitowana, aby długo się jeszcze mogła udawać. Sugestie stamtąd płynące przestają działać. „Uczniowie” coraz lepiej już wiedzą, co myśleć o „dobrym nauczycielu”. Na oślej ławce zostaliśmy my jedni. Wciąż jeszcze wdychamy narkozę komplementów sprzed dziesięciu laty. Imperializm angloamerykański obraca się na sprycie politycznym jak na sztyfcie. Choć szpic się ułamał, ale sztyft wciąż się kręci. Naturalnie wynajdą nowe maski, nowe sugestie. Kombinacja może się tu i ówdzie udać, ale zasada została jednak już rozpoznana”.
  Przypadek Skiwskiego pokazuje, że najbardziej szaleni reprezentanci naszej myli politycznej z reguły nie mieli racji w swoich czasach, ale po latach ich wizje mogą nabierać nowego wyrazu, nawet wbrew ich zamiarom.
  Jan Engelgard
  Jan Emil Skiwski, „To, o czym się nie mówi. Szkice polityczne z lat 1946-1956”, oprac. M. Urbanowski, Łomianki 2014, ss. 344.
  http://www.prawica.net/40996
  Niestety link nie działa, bo strona została zamknięta. Ale polecam książkę Skiwskiego, warto ją na chłodno z refleksją przeczytać i życzyć PiS-owi oświecenia w tym zakresie, a także skutecznego uwolnienia się od ich wpływów.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 16:39
  Permalink

  @krzyk58. 20 lutego 2019 at 07:51

  Od wydmuszek intelektualnych nie oczekujmy wiele. 🙂 PiS otoczył się takimi pożal się boże doradcami, że zaliczają wpadkę za wpadką. Początkowo myślałem, że to tylko incydentalna sprawa z uwagi na niesprawność naszych służb, teraz nie mam wątpliwości, że służby są w zasadzie ubezwłasnowolnione i nie mogą się odbudować po ciągłych reformach a decyzje zapadają prawdopodobnie na podstawie rad doradców pozbawionych rozumu. Niestety wraz z uzyskaniem formalnie tytułu naukowego rozumu nie przybywa, a jak się do tego dorzuci styropianową przeszłość to już wszystko wiadomo. No ale cóż prezes takie środowisko sobie wybrał i wychował, jego problem, ale nasz wstyd, jako Polaków i nie ma przed tym ucieczki.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 16:40
  Permalink

  bezsens konferencji bliskowschodniej , nie jest dowodem na kryzys państwa. !
  bezsens polskiej polityki zagranicznej wobec Rosji, to dowód na to, że nasze państwo nie jest dobrze rządzone !

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 16:47
  Permalink

  Wczoraj pisałem o nagrodzie dla Tuska za “Sława Ukrainie”, i już dzisiaj Mgr Tusk otrzymał doktorat Uniwersytetu we Lwowie na kościach Polskich Profesorów zamordowanych przez hitlerowców i banderowcow!Większą tragedią dla władz Ukrainy jest fakt że Prezydent Putin w swoim corocznym przesłaniu dla deputowanych Rady nawet nie wspomniał o “pępku Świata” Ukrainie!

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 16:58
  Permalink

  Wlodek, ja myslę, że Rosjanie mają większe problemy niż śmianie się z Waszczykowskiego i jego San Escobar. Od paru lat systematycznie rośnie liczba ubogich w tym kraju. A jeżeli chodzi o Putina to naprawdę nie rozumiem dlaczego on macha szabelką wobec Ameryki. Może jest chińskim Wallenrodem na moskiewskim tronie i jego zadaniem jest osłabienie związków Rosji i Zachodu aby stała się ona łatwym łupem dla Chin. Jego słowa, że Rosjanie pójdą do raju mogą o tym świadczyć.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 20:20
  Permalink

  Bob,nie uważasz że twoje bajki dla rusofobow mają swoje granice?Potęga ekonomiczna Chin i fakt że większość obligacji zadłużonych w tryliony USA znajduje się u Chińczyków i potęga militarna Rosji stawiają twoje prognozy na przegranej.Hitler,i Napoleon też myśleli że biedna Rosję to łatwy kąsek!

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 20:54
  Permalink

  @bob.

  @wlodek.

  Panowie, racja czyli prawda, jest jak doopa – każdy ma swoją, tak też jest w przypadku kom. “boba” który słusznie zresztą zauważył iż “Od paru lat systematycznie rośnie liczba ubogich w tym kraju.” Dodam że w podobnym tempie rośnie liczba “nababów” obrzydliwie bogatych…..
  generalnie źródła owego bogactwa przeważnie niewyjaśnione.
  Organa dwoją się i troją… na kanwie niedawnego aresztowania kaukaskich
  deputowanych krąży ‘po mieście” taki dowcip – po sali plenarnej poszła fama
  że ‘idą aresztować’ na takie dictum rozbiegli się wszyscy deputowani, 🙂 za wyjątkiem p. Matwiejenko (Валенти́на Ива́новна Матвие́нко) i owych deputowanych z Kaukazu (Дело Арашуковых) powodem pozostania na sali nie była
  uczciwość i przejrzystość aparatczyków, a słaba znajomość rosyjskiego. Powtarzam, w Rosji rośnie niezadowolenie z rządów
  Putina zatacza coraz szersze kręgi i nie jest to tylko jak było jeszcze okoły dekadę wstecz, ‘plac bołotny doż’d, czy echo….nooo dobrze Moskwy” … Przypominam że na dniach wyszedł z łagru
  po odbyciu kilkunastu lat (13?) w miejscu odosobnienia płk. GRU
  Kwaczkow, ” 19 февраля 2019 года по решению суда вышел на свободу со словами «полковник Квачков к походу и бою готов! O czy już wspominałem niejednokrotnie… Zachód nie może być zły,
  jeśli TAM (też) czynownicy najwyższego szczebla lokują ‘różne” pieniądze, kształcą dzieci, kupują jachty i nieruchomości. Zwłaszcza jeśli jako punkt odniesienia przypomnimy sobie osobę Stalina…
  Pro Kwaczkowa – “Отставной полковник ГРУ Владимир Квачков, утром 19 февраля покинувший колонию в Мордовии, сравнил нынешнюю власть в России с глистами.
  «Я думаю, что нынешняя власть России — противник русской государственности. И все они — не более чем внутренние паразиты, которые используют государство в качестве места своего кормления. Да, они борются с внешними паразитами, но от этого сами лучше не становятся», — заявил Квачков в интервью изданию «Лента.ру».
  Квачков также коснулся своих дальнейших планов. По его словам, он намерен «соискать звание доктора наук». Отставной полковник подчеркнул, что не намерен вступать в какую-либо партию, а вся его «дальнейшая деятельность будет направлена на пропаганду русского православного государства». «Воцерковлять русский народ буду», — сказал он.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 20:57
  Permalink

  @bob przestań p@@@@ć głupoty bo żal d### ściska. Lepiej opowiedz american dream o kartkach na żarcie ďla 41 mln ludzi. W Rosji kartek nie ma i nie będzie.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2019 o 21:36
  Permalink

  Pan Donald Tusk na Uniwersytecie Gdańskim był głównie działaczem studenckim i wiadomo, że w takich sytuacjach nie ma czasu na naukę.
  Jak pan Tusk otrzyma profesurę to też się nie zdziwię, a co zasłużonemu działaczowi ileś tam tytułów się należy.

  Pan Lech Wałęsa też ma ileś tytułów i doktoratów no i niech mają.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 07:31
  Permalink

  Krzyk, takich pułkownikow(na własnym przykładzie, chociaż ty byłeś niższy rangą, pełno było w LWP),jeszcze trochę zostało. Gdybyś śledził uważnie to co się dzieje w Rosji(a nie siedział w prawicowych portalach) to byś wiedział że liberalny sposób zarządzania ekonomią się kończy i powoli, powoli Rosja staje się państwem Socjalnym a że nie jest to łatwe po okresie liberalizmu Czubajsa to druga sprawa. Pewne jest to że biorą przykład z Chin a nie z Europy gdzie nierówności społeczne rosną!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 08:16
  Permalink

  @Rozdziobią…i to właśnie, że nie ma darmowego żarcia dla ubogich w Rosji świadczy o jej biedzie. A raczej o bezwzględności rosyjskiej władzy i braku humanitaryzmu, troski o najsłabszych z jej strony.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 11:17
  Permalink

  @bob. 21 lutego 2019 at 08:16 Sępie – przestań ronić krokodyle łzy.

  @wlodek 21 lutego 2019 at 07:31 “Pewne jest to że biorą przykład z Chin…” Na pewno te słowa kreśliłeś będąc w dobrej formie?
  Tzn. Wypoczęty, po śniadaniu, porannej kawie i co nieodzowne
  porannym papierosie… a swoją drogą- cóż jest pewnego na tym
  ziemskim łez padole, jeno śmierć i podatki jak stwierdził niegdyś
  pewien profesor od ekonomii i finansów acz nie tylko.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 14:24
  Permalink

  Krzyku,w poruszanych kwestiach(kawa,papieros, podatki, śmierć)masz rację! Rosjanie wiedzą że kapitalizm w liberalnej formie się nie sprawdza, a Chiński model ma wartość do naśladowania(likwidacja biedy,korupcja pod kontrolą kary śmierci, rola Państwa) zgodnie z zasadą “Nieważne jakiego koloru jest kot, ważne żeby myszy łowil”W ciągu 40 lat Chiny stały się potęgą a za 20 USA staną się…….!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 14:54
  Permalink

  @wlodek. 21 lutego 2019 at 14:24 “a Chiński model ma wartość do naśladowania..”
  Człowieku! na jakim świecie Ty żyjesz? 🙂
  Rosyjski czy amerykański demoliberalizm to betka w porównaniu z chińskim wyzyskiem czarnego, WRÓĆ!! “Żółtego luda”, TAM człowiek jest TYLKO dodatkiem do nieustającego procesu produkcji, jest (bo jest niezbędny) mniej niż zero.Wyjątek od reguły;
  – jest bajecznie bogaty i jest ‘partyjny” co jedno z drugim idzie w parze…Recepta na sukcesy Chin jest banalnie prosta i ze względu na to, iż jest to kraj rządzony przez inżynierów z Politbiura (pięciu spośród dziewięciu) – stosowana z matematyczną, żelazną konsekwencją: żadnych związków zawodowych, przywilejów socjalnych, żadnych ZUS-ów, obciążeń fiskalnych i jak najmniej ideologii w gospodarce, według być może niezbyt etycznej i ideowej zasady „nieważne czy kot czarny, czy biały, byle łowił myszy”.
  Człowiek (chiński) po to urodził się by na okrągło zapie*lać w kieracie za jakieś nędzne ochłapy, ZERO praw – tol’ko obowiązki!!!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 15:37
  Permalink

  Krzyku, jedź do Moskwy do hotelu “Kosmos”to tam zobaczysz jak Chińczycy zapierd… ale w kasynie!Ja byłem w Pekinie to wiem że twoja prawicowa myśl nie dopuszcza że komuniści, zlikwidowali biedę a liberalizm i wrogie religie można obejrzeć tylko w kinie!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 15:44
  Permalink

  PS.oni tam wydają tyle kasy że “twój biedny ffffffn” wygrałby wybory ale w Koziej Wolce!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 16:30
  Permalink

  Hallo komentatorze @wlodek, hallo ludzie !!!

  Niestety komentator@krzyk58, 21.02’2019 at 14:54 “ujal” krotko i zwiezle “sukces Chin”…..

  Oni mieszkaja w robotniczych koszarach po 40-sci i wiecej osob w jednej sali z lozkami pietrowymi, maja rano,przed rozpoczeciem pracy apele ( “militarne “) motywacyjne pelne grozy i strachu i zycie w takim panstwie z tak olbrzymia “nadwyzszka demograficzna” nie ma zadnej wartosci….

  Codziennie maja miejsce zbiorowe egzekucje i zaraz po salwie strzalow jeszcze cieple zwloki sa traktowane jako rezerwuar biologicznych czesci zamiennych do transplantacji, ktore to organy lacznie ze zrenica oczu, czlonkiem meskim i skora sprzedaje sie z zyskiem….

  Takze “artysci” sztuki ( lekarze anatomi ) kupuja zwloki w Chinach by te zwloki w specjalnym procesie tzw.plastyzacji ( gotowania zwlok w plynnym plastyku ) utrwalic jako eksponat wystawy ( np.”Menschliche InnenWelten” = “Ludzki swiat wewnetrzny”-chodzi o anatomie czlowieka-), ktore objezdzaja pozniej caly globus i wstystkie panstwa i budza groze i odraze ale takze fascynacje i przysparzaja znakomitych dochodow tworcom tych “eksponatow” i “wystaw” a moja odraze i zwatpienie ….

  Chiny wprowadzaja juz tzw.kompletna i calkowita obserwacje swoich obywateli z rozpoznawaniem przez miliony kamer komputerowych twarzy i przenoszeniem calkowitych danych do wielkich bankow danych, ktore na podstawie tych obserwacji decyduja czy dany obywatel sie “dobrze” zachowuje ( zgodnie z linia chinskiej partii komunistycznej ) i moze otrzymac jakas prace, mieszkanie czy kredyt w banku a nawet dana osobe poslubic ( tam brakuje kobiet i mezczyzni kupuja je sobie lub kradna/porywaja gdzie popadnie i to juz jeszcze jak dana kobieta jest dzieckiem…wielkie nieopisane tragedie maja tam miejsce..)…
  Podobne “tradycje” organizacji zycia i produkcji, choc mocno zlagodzone panuja w Koreii Poludniowej, gdzie brygady robotnicze np.firmy “Samsung” odprawia apele “militarne kszdego dnia przed.rozpoczeciem pracy……
  Korea Poludniowa, Japonia i Niemcy zajmuja czolowe miejsca w statystyce samobojstw….

  Zgadza sie, ze sytuacja socjalna wiekszosci ludzi w Rosji pogarszyla sie i Putin ponad 90 minutowej swojej przedwczorajszej mowie “do narodu” mowil wylacznie o wprowadzeniu ulepszen i roznych swiadczen socjalnych, gdyz z uwagi na swiatowa konjukture na surowce naturalne oraz sankcje nakladane na Rosje brakuje funduszy na finansowanie np.rent i emerytur….zreszta w Rosji to samo ma miejsce, co gdzie inndziej: maly procent obywateli sie niewspolmiernie bogaci ( okrada innych..) a inni pauperyzuja sie ..no takie kolo zamachowe neoliberalizmu z okradaniem wlasnego panstwa i wpolobywateli i gromadzeniem mamony, gdy tymczasem inni,w tym seniorzy i dzieci klepia nedze i zapadaja na gruzlice….

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 19:08
  Permalink

  Królowo,jedno pytanie”Czy byłaś w Rosji i Chinach? Wiarygodność wypowiedzi opiera się na własnym doświadczeniu i obserwacji a nie powtarzanie opinii nie zawsze prawdziwych!

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 20:27
  Permalink

  @wlodek. Bez obrazy, Włodku ale twoje komentarze pisane są z pozycji pijanego dziecka we mgle i TO nie tylko w temacie Rosji i Chin
  Przypominam że Rosja to nie tylko Рублёвка…
  Zejdź (lewicowcu) 🙂 na ten padół łez, krwi i potu…

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 20:56
  Permalink

  @krolowa bona.21 lutego 2019 at 16:30 Pri czom – ‘niestety” ? 🙂
  Wnioskuję po wstępniaku że po grudzie idzie przyznawanie racji kom. “krzykowi58”.
  О выступлении Путина перед Федеральным Собранием

  https://www.youtube.com/watch?v=1d2uOYU_Jls&t=6s
  —————————————————————————————————

  Квачков. Первое интервью на свободе

  https://www.youtube.com/watch?v=ZcSUcxIHwtw&t=319s

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2019 o 22:17
  Permalink

  @krzyk58. 21 lutego 2019 at 20:56

  No patrz dziwna sprawa, coraz więcej biedy a na Putina głosują. Te ruskie to jednak stan umysłu, co nie? 🙂 Zawsze mogą wrócić przecież do demokracji Jelcyna i żyć nawet bez emerytur, po co im one, ważniejsza jest wolność w stylu zachodnim i praca dla feudała, czy może skromne, ale godne życie? 🙂

  @Kamczatka, weź ich tu wyprostuj bo ja nie mam siły, a i wiedzy mi brakuje. Mógłbyś się uaktywnić w takich sytuacjach to trochę prawdy nam przekazać. W całym sporze trzymam stronę @Włodka.

  @bob. 21 lutego 2019 at 08:16
  U mnie na wiosce starzy ludzie mieli takie powiedzenie, jak ktoś gadał od rzeczy, po prostu pytali – “Z kim się na rozum zamieniłeś?”
  Jeżeli uznajesz, że system kartkowy jest oznaką bogactwa kraju, to naprawdę współczuję. Tak samo jak ekonomistom, którzy dobrostan społeczny i gospodarczy mierzą wzrostem PKB.

  Niestety Polska nadal nie osiągnęła dobrostanu społecznego nawet poziomu lat 60-tych PRL z XX wieku. Oczywiście w tak mierzonym poziomie dobrostanu nie chodzi o to ile najnowszych samochodów osobowych sprzedano w Polsce lub ile apartamentów najdroższych kupiono na wybrzeżu. Chodzi o dostęp do produktów i usług oraz korzystania z pomocy państwa wszystkich obywateli na względnie równym poziomie.
  Nadal bowiem przeciętny urzędnik zarabiający poniżej średniej krajowej mający sam na utrzymaniu rodzinę nie otrzyma kredytu na mieszkanie, tak ja w latach 80-tych w PRL na 3 % kilkaset tysięcy (na dzisiejszy przelicznik) ja otrzymałem i wielu moich znajomych na budowę domów. Nie wspomnę o mieszkaniach spółdzielczych i pracowniczych rozdawanych praktycznie za darmo.
  I pewnie nigdy, dopóki w Polsce będzie trwał drapieżny kapitalizm, taki stan już nie zaistnieje.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 07:05
  Permalink

  @wlodek bylam w Chinach pare rszy, takze w Hong-Kongu i Syngapurze a nawet bylam tam “GastProfessorem” ad .prawa UE i Equsutive Management, czegos tak kontrastowego jak Chiny to ja jeszcze w zyciu nie widzialam, o Risji moge mniej powiedziec, gdyz np.vywam w w rosyjskich teatrach.opery i baletu i mam tylko taki “luxusowy”, krotki kontakt ale za to duzo kontaktow z ludzmi z zakresu niemiecko-rosyjskie kontakty handlowe, tskze Rosja jest od SuperBizatyjskiego bogactwa oligarchow az do przecietnych obywateli liczacych kszdy grosz przetasowana na warstwy i klasy, w samej Moskwie jest wiecej milionerow niz w calych Stanach Zjednoczonych, tak sie wszystko pokrecilo, ze nie da sie krotko tematyki przedstawic, zaznajomilam sie analizami i mowa w originale przemowienia Putina “DO NARODU” sprzed 3 dni,podctas ktorej miwil Putin 90 minut wylacznie o sytuacji socjalnej obywateli, ktorzy po podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku zycia zaczeli sie buntowac, Putin objecal caly kaliber roznychnowych i rozszerzonych swiadczen socjalnych dla osob potrzebujacych.orsz podniesienie wysokosci.i rozszerzenue kregu osob uprawnionych do pobierania zasilkow.na dzieci…,gdyz nie kszdy w Rosji jest ( multi )milionerem i spedza wakacje na Lazurowym Wybrzezu lub jedzi na narty do amerykanskiego Aspen….
  Pozdrowienia

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 07:57
  Permalink

  Mieclawie,kilka obrazków z życia Rosji.lata90 Kursk, idę do fryzjera “a żyletke Pan ma”, Zeleznagorsk,jedziemy na Kombinat Rudy przy skrzyżowaniu stoi mały tłum, “Co się stało?, Nic, komuś położono bombę,2 zabitych”,2010 Moskwa,jedziemy z biznesmenem z Niemiec”Tu jest więcej Mercedesow niż w całych Niemczech”,2016 Krym”gdyby przyszło nam jeść tylko ryby to i tak z Banderą nam nie po drodze”, “a wy Polacy zapomnieliscie o Lwowie i Wołyniu?”. Pozdro.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 08:06
  Permalink

  @Miecław.21 lutego 2019 at 20:56.

  Trzymaj. Wedle powiedzenia wiódł ślepy – kulawego… Miecławie,
  do tych pór sądziłem że jesteś ‘gościem z horyzontem”…widocznie
  myliłem się z uwagi na to że tak słabo znam się na ludziach
  i ich możliwościach poznawczych. A już byłem pewny że rzucisz fatwę na kom. Włodka za propagowanie burżuazyjnego stylu życia
  ‘nowych ruskich i nowych chińczyków” (z małej bukwy) ale, gdzie tam – wam ‘komunistam” tak po cichu, pasuje wielkopański styl życia tak było również z tymi, którzy przyjechali TU, podczepieni
  ‘na ruskich tankach” …nieprawdaż?
  Czy myślisz że Rosja to demokracja “made in USA” gdzie NIE MA
  wyboru politycznego poza zawsze tymi samymi zmieniającymi się
  stronami?
  Miej na uwadze że FR JESZCZE jedzie na Konstytucji napisanej
  pod dyktando “innych” służb.
  Że Bank Centralny Rosji JESZCZE tak naprawdę niewiele może…
  Że, (podobnież) Putin przebił już Breżniewa pod kątem lat sprawowanego urzędu ‘głowy państwa”…

  Ps. Miecławie , w Rosji (póki co) tak jak wszędzie na kuli ziemskiej wszyscy zapier*ają na KO-RPO-RACJE ponadnarodowe….
  Na zakończenie Miecławie krótki (naprawdę!) kurs historii WKP(b)…………..
  “Как только умер Ленин (Бланк), оказалось, что второй человек в партии, товарищ Троцкий (бронштейн) — предатель. Каменев, Зиновьев, Бухарин и Сталин свергли Троцкого и изгнали из СССР. Но через пару лет оказалось, что Каменев, Зиновьев и Бухарин тоже враги и вредители. Тогда доблестный товарищ Генрих Ягода их расстрелял. Чуть позже Ягоду, как вражеского агента, расстрелял Ежов. Но через пару лет оказалось, что и Ежов не товарищ, а обычный предатель и вражеский агент. И Ежова расстрелял Берия. После смерти Сталина, все поняли, что и Берия тоже предатель. Тогда Жуков сверг и расстрелял Берию. Но вскоре Хрущев узнал, что Жуков враг и заговорщик. И сослал Жукова на Урал. А чуть позже вскрылось, что и Сталин-то был врагом, вредителем и предателем. А вместе с ним и большая часть политбюро. Тогда Сталина вынесли из мавзолея, а политбюро и примкнувшего к ним Шепилова разогнали честные партийцы, во главе с Хрущевым. Прошло несколько лет и выяснилось, что Хрущев был волюнтаристом, проходимцем, авантюристом и врагом. Тогда Брежнев отправил Хрущева на пенсию. Вскоре Брежнев умер, и выяснилось, что он был маразматиком, вредителем и причиной застоя. Потом было еще два маразматика, который никто и запомнить не успел, потому что дохли, как мухи. Но тут пришел к власти молодой, энергичный Горбачев. И оказалось, что вся партия была партией вредителей и врагов, но он-то сейчас все исправит… Тут-то СССР и развалился. А Горбачев оказался врагом и предателем. Но тут появился Ельцин, дал всем свободу и 90-е, объявил коммуняк врагами. И он назначил преемника коммуниста и чекиста Путина и оказалось, что Ельцин был пьяница, и он распродал все богатства страны евреям-олигархам и дружил с НАТО, а так же с США. Продолжение следует….
  Pozdro… ?

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 08:14
  Permalink

  @wlodek bylam w Chinach pare rszy, takze w Hong-Kongu i Syngapurze a nawet bylam tam “GastProfessorem” ad .prawa UE i Equsutive Management, czegos tak kontrastowego jak Chiny to ja jeszcze w zyciu nie widzialam, o Risji moge mniej powiedziec, gdyz np.vywam w w rosyjskich teatrach.opery i baletu i mam tylko taki “luxusowy”, krotki kontakt ale za to duzo kontaktow z ludzmi z zakresu niemiecko-rosyjskie kontakty handlowe, tskze Rosja jest od SuperBizatyjskiego bogactwa oligarchow az do przecietnych obywateli liczacych kszdy grosz przetasowana na warstwy i klasy, w samej Moskwie jest wiecej milionerow niz w calych Stanach Zjednoczonych, tak sie wszystko pokrecilo, ze nie da sie krotko tematyki przedstawic, zaznajomilam sie analizami i mowa w originale przemowienia Putina “DO NARODU” sprzed 3 dni,podctas ktorej miwil Putin 90 minut wylacznie o sytuacji socjalnej obywateli, ktorzy po podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku zycia zaczeli sie buntowac, Putin objecal caly kaliber roznychnowych i rozszerzonych swiadczen socjalnych dla osob potrzebujacych.orsz podniesienie wysokosci.i rozszerzenue kregu osob uprawnionych do pobierania zasilkow.na dzieci…,gdyz nie kszdy w Rosji jest ( multi )milionerem i spedza wakacje na Lazurowym Wybrzezu lub jedzi na narty do amerykanskiego Aspen….
  Pozdrowienia

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 10:11
  Permalink

  Królowo, dzięki za komentarz, od Ciebie można oczekiwać merytorycznych komentarzy(w odróżnieniu od kilku którzy zapomnieli nie tylko o przeszłości ale chcą powrotu średniowiecza o bobie nie wspomnę bo to przypadek szczególny). 9 lat które spędziłem w ZSRR i częste wizyty w krajach b. ZSRR pozwalają mi stwierdzić. Okres rozpadu ZSRR, i tragiczne lata 90 gdzie jeszcze trochę i jak mówią Rosjanie “pizdiec z Rosją”się kończy. Rosja wbrew planom Zachodu podniosła się z kolan stąd ten zalew rusofobii. Oczywiście problem biedy nie zniknął a to że Putin poświęcił 90%,problemom świadczeń socjalnych ja uważam za słuszny bo dzięki nim można przy pomocy państwa zwalczać nierówności społeczne.Pozbyto się amerykańskich obligacji,jeszcze wiele jest do zrobienia z korupcją i majątkami oligarchow ale kierunek słuszny.20 mln Rosjan żyjących na granicy minimum socjalnego nie da się polepszyć w warunkach ekonomicznego liberalizmu. Putin o tym wie stąd poszukiwania rozwiązań na bazie Państwa Socjalnego.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 10:57
  Permalink

  @bob
  Zaplątałeś się we własne kalesony. Od kiedy to wychwalasz Państwo opiekuńcze? O Rosjan to ty się nie martw. Они “не привыкшие есть от пуза”, a twoi ulubieńcy bez KFC i lodów cytrynowych w środku nocy wyzdychają z głodu.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 13:18
  Permalink

  Powodem dla którego linkuję videorolik:” PUTIN WYPOWIE WOJNĘ IZRAE…..’ nie jest narracja autora – a reakcja komentatorów gdyby WWP wiedział ilu ma w Polsce
  sympatyków… wszak Polacy to nie lewacy, komuniści czy złodzieje…!!!!
  Mamy wspólnego wroga świat euroatlantycko-syjonistyczny!
  Polacy TO czują, nie od wczoraj – a od co najmniej 44’… on’że! 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=DJEYtIZXoVY&t=4s
  Wszak, Naszym celem jest wypalić do korzeni – komunistyczne marionetki jakie Nam narzucono…ONY, niczym niejaki Lenin ciągle – wiecznie żywe…. NIESTETY!!
  Lubię niekiedy odsłuchać p. majora WP Alexa B. tym razem w rozmowie z p. L. Bublem (tym, wyklętym przez kosmopolitów, lewaków, komunistów i złodziei) – temat: “Jak rozpoznać Żyda – Leszek Bubel”, ziomalowi jakby pomieszało się ok. 5:25 min. w temacie przymiotnika Janowa – (odp. – “jaki, jaka, jakie”) – winno być Podlaski! mówi, Lubelski! A TO już robi różnicę! 🙂 Amen! Brak możliwości komentowania, na kanale…
  https://www.youtube.com/watch?v=3LikYwE4nzM&t=9s

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 15:33
  Permalink

  poniewaz i Jan Pawel II i Walesa zgodzili sie na konkordat to kazde wspomnieie Jana Pawa II czy robienie mu pomnikow jest herezja. Jest napisane, “co boskie Bogu … “. Ten cytat pochodzi z Biblii i potwierdza, ze rozdzielnosc jednej wlady od drugiej musi byc, Konordat ten to jest dokument zdrady Polakow. A zdrajcami sa Ci wszyscy co po stronie utrzymywania konkordatu stoja. Radze nie spac, Bo Watykan takim panstwem z ktorym nie wolno utrzymywac zadnych kontaktow, Doprowadza Watykan do upadku, krysysu w danym Panstwie by jak bedzie bardzo zle przejac wladze. A placic musza za taki konkordat Polacy. Ludzie co doszli do wladzy po komunie nie sa lepsi bo okazuja sie zdracjami. Rada dla patryjotw. Nie placic ssssss w tym kraju, Jak nie dostana nic z tytulu ssssss to jest szansa ze niektore szkoliwe skssssss padna,.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 16:19
  Permalink

  @krzyk58. 22 lutego 2019 at 08:06

  Ależ ty sss jesteś. 🙂 Najwyraźniej siedzisz nadal pod żymiańskim baldachimem, który ci rzeczywistość przysłania.
  Nie wiesz, że horyzont się zmienia w zależności od ukształtowania terenu, toć to panie wiedza ze szkoły podstawowej aktualna także na gruncie ekonomii. 🙂 Jakiś bolszewik z ciebie chyba wychodzi? 🙂 I jakaś dziwna krytyka Rosji się u ciebie pojawia? Czyżby zawiedzione nadzieje pokładane w Putinie dawały o sobie znać?, bo rosyjscy religijni i carscy fanatycy nie mogą liczyć na przywrócenie feudalnego systemu pod kontrolą prawosławia?

  Obecnie nic już nie poradzimy na to co się stało z mitycznym komunizmem, ludzie zarówno w Polsce, jak i Rosji oraz w innych demoludach po prostu “przepili” i “sprzedali” tamten system za obiecanki cacanki i judaszowe srebrniki. To że w Rosji pojawił się Putin i zastopował dalsze rozkradanie majątku przez oligarchię oraz zniszczenie państwa, to taki ich “cud nad Wołgą”. Zapewne nadal rozkradają ile się da, ale dopóki nie zmieni się mentalność ludzi na egalitarną, można tylko zapobiegać poważniejszym aferom, ale ich się nie ograniczy i nie zlikwiduje, na to nie ma recepty, a do dawnego systemu typu bolszewickiego nie ma już powrotu. Nikt nie będzie już nawet w takiej Rosji nadstawiał karku za lepszy byt dla wszystkich ludzi. To już się skończyło.

  Niestety tyle i aż tyle być może zrobić może on i jego ludzie na dzień dzisiejszy, czyli ochronić tożsamość Rosji, ale już tylko w warunkach gospodarki rynkowej. To będzie trwało dopóki młode pokolenia nie zrozumieją ewolucyjnie zła jakie niesie ze sobą burżuazyjny system i go nie zmienią na bardziej sprawiedliwy, ludzki i socjalny, socjalistyczny. Trzeba być realistą. Faktycznie obecnie, jednak lepiej ten system wypada na tle promowanego przez ciebie “jaśnie pańskiego” i plebańskiego feudalizmu z epoki carskiej. Z dwojga złego lepszy już system burżuazyjny z prawami człowieka, niż system religijny i feudalny pozbawiony tych praw.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.