Kryzys neoliberalnego modelu rozwoju społeczno-gospodarczego zniszczy naszą cywilizację

Kryzys neoliberalnego modelu rozwoju społeczno-gospodarczego zniszczy naszą cywilizację, chyba że pan Donald Trump zdepcze odrastające łby tego lewiatana! Tylko Prezydent najbogatszego kraju na świecie może powstrzymać to, co ten kraj rozpoczął. Globalizacja w wydaniu neoliberalnym jest złem. Niszczy gospodarki, wyjaławia klasę średnią, biedni stają się jeszcze biedniejsi a bogaci – jeszcze bogatsi. Ten system nie ma sensu, nie sprawdził się. Państwa zachodnie, które uczynił bogatym, funkcjonują tylko dlatego, ponieważ pracujący Chińczycy, albo sprzedający surowce Rosjanie i Arabowie – akceptują ich bezwartościowy dług, wirtualne pieniądze drukowane bez ograniczeń.

To nie będzie trwało wiecznie, ponieważ wszyscy inni nie są frajerami i doskonale wiedzą, że Zachód oszukuje. Co prawda są kraje wyjątkowo naiwne, które uczyniły z dążenia do integracji z Zachodem i wyprzedania się mu swoją rację stanu. Jednak to tylko nieliczne dobrowolne kolonie w Europie Środkowej i Wschodniej. Proszę zwrócić uwagę, że tam gdzie jeszcze odrobinę się myśli – jak w Korei Południowej, czy na Tajwanie, pomimo zależności od USA udało się zbudować bogate i silne państwa. Przede wszystkim posiadające technologie i możliwości wytwórcze już pod własnymi markami lub praktycznie jako monopoliści dla obcych marek.

To jak bardzo neoliberałowie okłamali społeczeństwa wielokrotnie wykracza ponad to, jak okłamali je Komuniści! To do czego doszło, także na Zachodzie, ponieważ wyzysk dotyczy wszystkich na rzecz nielicznych, jest rzeczą bez precedensu w historii świata. Najbardziej dziwne jest to, że zarówno Komunizm jak i neoliberalizm nabrały ludzi na to samo – nadzieję lepszego życia. Przy czym Komunizm rzeczywiście to zrealizował dla bardzo wielu pogrążonych w nędzy przez kapitalistów. To było za dużo i doprowadzono do upadku tego systemu, przy czym trzeba uczciwie przyznać, że nie trzeba było nadzwyczajnie dużo.

Społeczeństwo na Zachodzie stopniowo zaczyna rozumieć, że model społeczno-gospodarczy, w którym ich miejsca pracy zostały wysłane do Azji, a dzisiaj każe się im przyjmować ludzi z całego świata i płacić za ich utrzymanie, chociaż nie ma pracy jak dawniej – jest nieudany. To samo dotyczy krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które weszły do Unii Europejskiej. To, że pracownicy z tych państw odbierają pracę ludziom na Zachodzie, to nic w porównaniu z tym jak firmy z Zachodu zdominowały wschodnie rynki. Przy czym dają tak mało pracy i jest tak słabo płatna, że pomimo tylu lat dyfuzji i transformacji, nadal bardziej opłaca się myć kible w Niemczech, niż być w Polsce urzędnikiem średniego szczebla, czy nauczycielem. Sytuacja w której 4 Euro za godzinę pracy w Polsce czy na Węgrzech to pensja za jaką trzeba żyć, a w Niemczech 24 – to mało, jest nie do utrzymania na dłuższą metę.

Ludzie nie są w tym winni, winny jest system stworzony przez chytrych bandytów i ich popleczników. Całość podlano sosem słuszności i triumfu nad Komunizmem, tylko milczano o Chinach. Oto mamy przykład kraju, który połączył komunistyczne scentralizowane zarządzanie z kapitalistyczną organizacją produkcji i odniósł chyba największy sukces we współczesnej historii. To czego dokonano w Chinach, dzięki pozostaniu przy Komunizmie, jest wielką lekcją pokory dla krajów byłego ZSRR i RWPG. Można było inaczej zmieniać system, tak żeby zostawić godność ludziom i możliwość samorozwoju. System w którym cała twoja szansa na karierę, to wysługiwanie się obcym, a cała kariera to piętro wyżej w outsourcingu jest nienormalny. W konsekwencji nie rodzą się dzieci, ponieważ mamy do czynienia ze straconym pokoleniem – prawdziwymi ofiarami transformacji.

Neoliberalni piewcy słuszności, nie mówią jednak nic o przyszłości. Dalej upatrują w „wolnym” handlu, popieraniu inno-kulturowej imigracji, niskich płacach i wyzysku – recepty na normalność. Co więcej, neoliberalne dogmaty wykluczają w ogóle inne myślenie. Nie da się być obiektywnym w sprawach społecznych i gospodarczych, jeżeli hołduje się wielkiemu neoliberalnemu kłamstwu. Ostatnim weryfikatorem jednak jest dzietność. Obecny model funkcjonalny państw zachodnich się nie sprawdza. Widać, to nawet po USA, gdzie biali, którzy założyli ten kraj stają się mniejszością.

Wniosek jest jeden – neoliberalne kłamstwo to zło, ponieważ zawsze lansuje żeby lepiej było bogatym. Reszta ma się podporządkować, a jak nie stać jej na jedzenie, lekarstwa, posiadanie potomstwa czy akumulowanie kapitału – to jej problem, bo… Oczywiście tak można wszystko uzasadnić. Szczególnie szkodliwe jest opowiadanie idiotyzmów o tym, że mogli się „uczyć i oszczędzać”. Być może i „by mogli”, gdyby mieli na to szanse, ale przeważnie nie mają. Właśnie dlatego Socjalizm jest lepszy, chociaż mniej efektywny. Życie w biedzie zniszczy naszą cywilizację, kolejnego pokolenia już nie będzie stać na elektroniczne zabawki z Chin…

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]. Angielskie tłumaczenie [tutaj].

24 myśli na temat “Kryzys neoliberalnego modelu rozwoju społeczno-gospodarczego zniszczy naszą cywilizację

 • 7 listopada 2017 o 05:42
  Permalink

  Gorzka ocena rzeczywistości.

  40 – 50 lat temu, gdy kapitalizm się ucywilizował, no bo były na Zachodzie silne związki i tania ropa, ludzi pracy zachowywali swoją godność w relacjach rynkowych.

  Była pewna równowaga pomiędzy pracą a kapitałem, czego wzorcem był tzw. “kapitalizm nadreński”.

  Dodajmy do tego istnienie konkurencyjnego systemu socjalistycznego w wielu krajach świata.

  To wszystko powodowało, że bogacono się równomiernie.

  Pamiętano (szczególnie związkowcy w Niemczech), jak krwiożerczy był kapitalizm XIX-go wieku, a potem co przyniósł światu wielki kryzys lat 30-tych.

  Dlatego nikt nie przeginał, dbano o równowagę społeczną, a kapitał miał dbać o powstawanie nowych miejsc pracy na Zachodzie.

  To się skończyło z początkiem lat 80-tych, tzw. konsensusem waszyngtońskim, gdzie XIX-to wieczne obyczaje wprowadzono na skalę światową.

  Głoszono, że jak jest przypływ, to wszystkie łodzie zaczynają unosić się z dna …

  W międzyczasie system socjalistyczny upadał, a neofici neoliberalizmu w krajach postsocjalistycznych stali się entuzjastycznymi sługami wielkiego kapitału.

  Okazało się, że część łodzi, ktore miały unosić się na fali przypływu była zmurszała lub dziurawa.

  Doszły zjawiska odwrotne do propagandowego “przypływu”, gdy nawet sprawne stateczki zaczęły osiadać na dnie, patrz globalny kryzys 2008 roku.

  Ocalały tylko potężne jednostki, które od dawna pływały już po oceanach.

  Człowiek przestał się liczyć.

  Co więcej – nawet państwa muszą ustępować żądaniom wielkiego globalnego kapitału.

  Mamy teraz sytuację, gdy kilka procent bogaczy ma pod kontrolą majątek całego świata, a czołowe państwa MUSZĄ dbać o ten układ, bo “są zbyt wielcy, żeby upaść”.

  Tak oto upaństwowiono straty i uspołeczniono zyski.

  To naśladownictwo socjalizmu, tylko na globalną skalę!

  Dlatego smutne prognozy Autora, co do losów świata, są w pełni usprawiedliwione.

  A Chińczycy?

  Chińczycy trzymają się mocno.

  Macondo!

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 07:14
   Permalink

   @Incjator….no komentator “ujal”,w 9 linijce od dolu wkradl sie chochlik drukarski,z pewnoscia chodzi o prywatyzacje zyskow a nie o ich socjalizacje, ta byla by wysoko wskazana ale wlasnie w neoliberalizmie nie istnieje przy jednoczesnym
   upanstwowianiu strat,stad wywodzi sie ten niebywaly zysk tej garstki bogaczy tego swiata…
   Chce nadmienic,co komentator lekko tylko dotknal,ze “sukces” tzw.”kapitalizmu nadrenskiego”/=”Soziale Marktwirtschaft” i jemu podobnych systemow swiata zachodniego byl tylko i wylacznie mozliwy z uwagi na przymiarki do istnienia olbrzymiej konkurencji mentalnej i materialnej systemow demokracji ludowej,ci na zachodzie tworzyli takie konstrukcje prawne i mentalne,by nikt nie nie mogl wpasc na pomysl modyfikacji ustrojowych,gdyz mial wszystkie prawa socjalne jakie byly w demoludach tylko pod innym patronatem…w momencie nadgryzania i runiecia systemow demokracji ludowej nie ma wiecej powodow do tak bogatych i wszechstronych praw socjalnych i obywatelskich,poddanych mozna dusic sila posiadania kapitalu i ci poddani nie maja wyjscia i pozostaja w kieracie…tylko w takich warunkach wprowadzenie neoliberalizmu bylo mozliwe,tylko wtedy,trzeba sobie uswiadomic i zdawac sprawe z tych konsekwencji i dorabiac sie nowej swiadomosci klasowej,gdyz tylko dzieki niej jakiekolwiek zmiany ustrojowebeda mozliwe…degeneracja spoleczenstw jaka ma obecnie miejsce jest bardzo dalko posunieta i przydzie dzien zrzucenia jarzma…mam nadzieje,ze @krzyk58 i np. @Zbigniew nie beda miec nic przeciw modyfikacji a nawet kastracji calkowitej tej hydry z odrastajacymi wiecznie 8 glowami
   oszustwa,zlodziejstwa i bestialstwa wobec ludzkosci i wobec Ziemi jako ekologicznego tworu…..
   oszustwa

   Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 08:59
   Permalink

   Owszem “kapitalizm się ucywilizował”, ale nie dlatego że “kapitał” zechciał dzielić się z “pracą”. W ówczesnej sytuacji geopolitycznej “kapitał” wiedział, że jak się nie podzieli, to musi spodziewać się rewolucji socjalistycznej. Dzisiaj już nie ma Związku Radzieckiego i jego obozu zaś “wybieralne” władze polityczne są w pełni uzależnione od niewybieralnej oligarchicznej władzy wielkiego kapitału. Uzależnione od niego państwa budują model społeczny i polityczny rodem z Machiawellego, Kafki i Orwella razem wziętych.

   Odpowiedz
   • 2 grudnia 2017 o 12:02
    Permalink

    @Pozorovatel….”ujal”,potwierdza mentalnie moj wywod….

    Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 13:12
   Permalink

   @Inicjator………… a neofici neoliberalizmu w krajach postsocjalistycznych stali się entuzjastycznymi sługami wielkiego kapitału. 🙂
   Damy i Gospoda – przypominam słowa wygłoszone w Kongresie USA, przez wielkiego rosyjskiego(uralskiego) KOMUCHA,OJCA- “świętych lat 90’…… Борис Ельцин, Конгресс США 1992 год : “Господи, благослови Америку!” https://www.youtube.com/watch?v=wY1N98TW4jI&t=30s

   …A Chińczycy?

   Chińczycy trzymają się mocno… 🙂 🙂 Jeno, XIX w. DZIKI, kapitalizm
   trzyma ChRL przy życiu. Komunistyczna Partia Chin wspaniale
   wdrożyła w życie zasady owego (dzikiego) kapitalizmu.
   Dzięki ucieczce do przodu – Chiny kwitną, oligarchia komunistyczna ma się dobrze… za specyficzny rodzaj oligarchii są też uważane współczesne Chiny, gdzie władza sprawowana jest przez kolejne pokolenie komunistycznej „arystokracji”.

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 05:47
  Permalink

  o czego dokonano w Chinach, dzięki pozostaniu przy Komunizmie, jest wielką lekcją pokory dla krajów byłego ZSRR i RWPG. Można było inaczej zmieniać system, tak żeby zostawić godność ludziom i możliwość samorozwoju. – podziękujcie styropianowi, to oni załatwili nasz kraj, zniszczyli przemysł, wywłaszczyli ludzi – uwłaszczając gangsterów kur!y i złodziei !!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 11:41
   Permalink

   Gdzieś tam na chińskiej prowincji istnieją podziemne fabryki. Tam dzieci szyją torby i dżinsy, zbierają iPady, iPhony. Jedyne tam źródło światła to fotografia Mao Zedonga. Dlatego takie ukośne linijki na podrobionych strojach sportowych! Te dzieci nie widziały słońca, wszystkie umorusane, głodne. Ich rodzice wydali na świat, Żebyś był modny w……. (wpisać dowolne) ….zwrotka z tekstu piosenki Azamata Musagaliewa – Po co skomlesz PL

   https://www.youtube.com/watch?v=cTIIs0FskP4

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 06:01
  Permalink

  Znakomita prezentacja tematu w pełni się zgadzam.

  Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 06:17
  Permalink

  Okradali nas, okradają i będą okradali dalej!

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 07:21
   Permalink

   @Wernyhora…jak Pan nie wstanie i sie nie odwazy dac “im” pozadnie po mordzie,to beda dalej “nas”okradac,ale tylko tak dlugo,jak im siena to pozwoli i ani jednego dnia dluzej,prosze komentatora….niestety wiekszsc w Polsce jest zachwycona nowym ustrojem i galeriami handlowymi,czuje sie “dowartosciowana” w swoich kompleksach nie nalezenia do “zachodu”….te anatomie myslenia trzeba doglebnie pojac,gdyz bez tego nie bedzie tego okradania zmienic….

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 08:55
  Permalink

  Dlaczego autor podaje Chiny jako przykład? Państwo, które łamie podstawowe prawa człowieka, państwo w którym ludzie nie mają żadnego wpływu na swój rząd?
  I dlaczego autor tak martwi się, że “biali stają się mniejszością”? Po pierwsze, to wielka przesada minie sporo lat zanim to się stanie. Po drugie, czy to jest to złe? Tak wygladają zmiany na świecie. Myślałam, że kolor skóry nie ma takiego znaczenia…
  Moim zdaniem dzieci nie rodzą się bo takie mamy teraz wartości. Media wbijają młodym ludziom do głowy, że zakładanie rodziny “jest staromodne”. Że liczą się pieniądze, imprezy, “przygody” seksualne i “niezależność”. Zakładanie rodziny się nie opłaca bo “i tak Ziemia jest przeludniona”. Takie argumenty słyszą młodzi mężczyźni i młode kobiety i rezultat jest taki że nie rodzą się dzieci. Na dodatek presja posiadania “chociaż jednego” iphone’a, xboxa, ipada itp jest taka silna, że rodziny wolą wpędzić się w biedę by tylko nie wyglądać “na gorszych”. To szczególnie widać w krajach zachodnich. Rodzice nie są w stanie zapewnić dzieciom nawet ciepłego, zdrowego posiłku ale plazmowy musi stać w salonie, razem z xboxem.

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 14:07
   Permalink

   @Natalia.”I dlaczego autor tak martwi się, że “biali stają się mniejszością”? Po pierwsze, to wielka przesada minie sporo lat zanim to się stanie. Po drugie, czy to jest to złe? Tak wygladają zmiany na świecie. Myślałam, że kolor skóry nie ma takiego znaczenia…” Uch,Ty, – taż to, czystej
   wody – ffffff… 🙂 Ktoś, kto dedukuje analogicznie moim (skromnym) zdaniem kwalifikuje się albo:
   – do psychiatryka,
   – albo do domu waryatów… co tak naprawdę na jedno wychodzi…

   “Moim zdaniem dzieci nie rodzą się bo takie mamy teraz wartości. Media wbijają młodym ludziom do głowy,” To są Droga Pani – ANTYWARTOŚCI.
   Hmm! BZDURY, o czym wspomina “nieśmiertelny” prof. Wolniewicz http://www.bibula.com/?p=83212

   https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/10/10/zydowski-plan-zniszczenia-bialej-rasy-glownie-slowian/

   https://bialyrasizm.pl/zamachowy-kwartal-konflikt-tresur/

   A “swoją drogą ” nie mogę wyjść z podziwu ,iż ‘Natalia” potrafi
   (jeszcze) czytać i pisać”, a i niewykluczone – myśleć, no choćby,
   ‘ po swojemu”, jak przystało na totalną europejkę.
   A? 🙂 , i “to” ostatnie najbardziej lubię….

   @Wojciech. Abarotno, sam – sobie pan przeczy!!! 🙂 Panie ile można,(powielać bzdury) 🙂 … a miałem pana za człowieka inteligentnego(b.dyrektor,
   z emeryturą ZUS-owską ,’na poziomie – mocno górnym”,a!
   i jeszcze burżuazyjnym “dostępem do służby (już niestety generalnie nie opieka)
   zdrowia)”.

   Odpowiedz
   • 7 listopada 2017 o 15:33
    Permalink

    Coraz częściej myślę że krzyku zamiast polemizować z komentatorami,walczy z nimi nie żałując słów,przy okazji ich obrażając.Chociaż jak przypomnę słowa Stalina”dajcie człowieka ,paragraf się znajdzie”,nie ma się co dziwić.

    Odpowiedz
   • 7 listopada 2017 o 18:55
    Permalink

    @wlodek. “Coraz częściej myślę że krzyku zamiast polemizować z komentatorami,walczy z nimi nie żałując słów,przy okazji ich obrażając.’ ??
    Ująłeś problem niemożliwie lewicowo. Kwintesencja lewicy…
    sądzę że nic z tego co serwuję – nie przyswajasz.
    Tkwisz na lewacko–trockistowskiej pozycji.
    Mnie tam nigdy nie było.;… szkoda że bazujesz na lewacko –
    – komunistycznych stereotypach………………………dodaj (sobie
    do sztambucha), następny stereotyp “nie ma ludzi niewinnych, są tylko ludzie źle przesłuchani.’
    I już mamy cała grozę i nienawiść komunizmu (systemu)do zwykłego człowieka – zwłaszcza robociarza….
    A, ja (tylko) ciągle staram się oddzielić ziarno od plew….w komunie
    plew było niemało – dlatego “padła na ryj”, na tej samej zasadzie
    którą sformułował niegdyś M. Kopernik, “o pieniądzu”. Amen.

    Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 20:15
   Permalink

   Natalio, piszesz ciekawie a ja dowiaduję się jak myśli część współczesnego pokolenia, część myśli inaczej a część w ogóle nie myśli.
   Mam nadzieję, że kolejny twój wpis będzie dotyczył demokracji i przestrzegania praw człowieka pewnego kraju zza wielkiej wody.
   Tam znów była jakaś strzelanina, zginęło ileś tam osób itd…

   Natalio co najważniejsze, czytasz OP, nie musisz zgadzać się z opinią Krakauera, czytać jednak warto – kształci.

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 09:28
  Permalink

  I tak już pozostanie na długie dekady. Nie ma bowiem szansy na nową Rewolucje Październikową, nie ma Marksa, Lenina i Trockiego, nie ma myśli, nie ma idei. Amerykańskim Neokonom /bankierom/ udało się opanować umysły ludzkie, wyprać mózgi i człowieczeństwo, zapędzić go do marketów, pustej rozrywki i erotyzmu. I masy to polubiły. Najszybciej w Polsce W nagrodę dostali w prezencie arsenał 16 tysięcy bomba atomowych, o czym nawet nie zdają sobie sprawy i nie chcą sobie zdawać. Zachęcam do zapoznania się z perspektywami.
  https://www.globalresearch.ca/six-things-you-should-know-about-the-u-s-nuclear-weapons-arsenal/5616881

  Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 11:06
  Permalink

  Wybitnie prawdziwe podejście do tematu, gratuluje…

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 11:50
   Permalink

   Zgadzam się, ten tekst to bardzo mocne oskarżenie naszych elit.

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 13:30
  Permalink

  Jestem w szoku jak dajemy się wykorzystywać!!!

  Odpowiedz
  • 7 listopada 2017 o 16:01
   Permalink

   Zamiast używać określenia “dupki” proponuję wysłuchać pieśni (jest w sieci) Stanisława Moniuszki ” U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki przędą sobie przędą jedwabne niteczki…” . Muzyka łagodzi obyczaje.

   Odpowiedz
   • 7 listopada 2017 o 19:27
    Permalink

    …kręć się kręć – wrzeciono…. itd. i “tu” drugie moje ja podpowiada mi następujące po sobie słowa w wersji nieobyczajnej…nie będę
    kontynuował, lepiej niech pozostaną w mroku niepamięci… 🙂

    Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 18:36
  Permalink

  Oligarchia kapitalistyczna nie wyciągnęła wniosków z historii, podobnie jak robotnicy i chłopi. Więc zapewne w niedalekiej przyszłości, jeżeli nie wystarczy utrzymywanie prekariuszy na respiratorze ekonomicznym, to te masy prekariuszy będą musiały walczyć o poprawę swego bytu, jak ich przodkowie.

  Czas więc przypomnieć, że dziś mija rocznica 99 lat od powołania 7 listopada 1918 roku pierwszego Tymczasowego Rządu Ludowego Polski z Ignacym Daszyńskim na czele. Jest to faktyczna rocznica niepodległości Polski Ludowej.
  Zob. szerzej: M. Gmurczyk-Wrońska – Kiedy naprawdę odzyskaliśmy niepodległość,
  W SIECI HISTORII nr 11/2015, s. 17-19

  Przypomnę więc trochę dat i zdarzeń z kart historii:
  7 listopada 1918 roku – Manifest Rządu Ludowego Republiki Polskiej
  WALKA O POLSKĘ LUDOWĄ – Oto fragment:
  „LUDU POLSKI! POLSKI CHŁOPIE I ROBOTNIKU! JEŻELI CHCESZ ZAJĄĆ NALEŻNE CI MIEJSCE W RODZINIE WOLNYCH NARODÓW, JEŻELI CHCESZ SAM BYĆ GOSPODARZEM NA WŁASNEJ ZIEMI, TO MUSISZ W SWOJE RĘCE UJĄĆ WŁADZĘ W POLSCE, MUSISZ SAM BUDOWAĆ GMACH NIEPODLEGŁEJ I ZJEDNOCZONEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”.
  „Na Sejm Ustawodawczy wniesiemy projekty następujących reform społecznych:
  a) przymusowe wywłaszczenie i zniesienie wielkiej i średniej własności ziemskiej i oddanie jej w ręce ludu pracującego pod kontrolą państwa,
  b) upaństwowienie kopalń, salin, przemysłu naftowego i dróg komunikacyjnych oraz innych działów przemysłu, gdzie da się to od razu uczynić,
  c) udział robotników w administracji tych zakładów przemysłowych, które nie zostaną od razu upaństwowione,
  d) prawa o ochronie pracy, ubezpieczeniu od bezrobocia, chorób i na starość,
  e) konfiskaty kapitałów powstałych w czasie wojny ze zbrodniczej spekulacji artykułami pierwszej potrzeby i dostaw dla wojska,
  f) wprowadzenia powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego.”
  https://pl.wikisource.org/wiki/Manifest_Tymczasowego_Rz%C4%85du_Ludowego_Republiki_Polskiej_z_7_listopada_1918
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Ignacego_Daszy%C5%84skiego

  Był to pierwszy rząd powstały bez udziału zaborców gwarantujący też wolność innym bratnim narodom. Zwracam uwagę na cenną opinię z poniższego źródła: „Spoglądając obiektywnie na te pierwsze dni rządu Daszyńskiego, trzeba stwierdzić, że mimo całej socjalistycznej retoryki był to jednak ruch wywodzący się z tradycji niepodległościowej Polskie Partii Socjalistycznej, o wiele bliższej myśli epigonów styczniowej insurekcji 1863 r. niż ogarniającej Rosję i część ówczesnej Europy niebezpiecznej ideologii rewolucyjnej. Należy też podkreślić, że był to pierwszy rząd powołany bez ingerencji któregokolwiek z zaborców. Czytając Manifest tego rządu, pragnę zwrócić uwagę na jedno mniej znane zdanie tego aktu prawnego: „Was bratnie narody: litewski, białoruski, ukraiński, czeski i słowacki, wzywamy do godnej z nami współpracy i wzajemnego wspierania się w dziele tworzenia wolnych i równych narodów”. (Zob. szerzej: M. Gmurczyk-Wrońska – Kiedy naprawdę odzyskaliśmy niepodległość, W SIECI HISTORII nr 11/2015, s. 17-19)

  11 listopada 1918 roku
  RZĄDY PRZEJMUJE JÓZEF PIŁSUDSKI

  ZIEMIANIE I MAGNATERIA PRZEJMUJĄ WŁADZĘ

  O REFORMACH PROPONOWANYCH
  7 listopada 1918 roku w Manifeście Rządu Ludowego Republiki Polskiej NACZELNIK PAŃSTWA ZAPOMINA POMIMO IŻ WYWODZI SIĘ Z PPS.

  DOPIERO WOBEC ZAGROŻENIA BYTU PAŃSTWA NAJAZDEM BOLSZEWICKIM W LIPCU 1920 ROKU RZĄD PRZYPOMINA SOBIE O CHŁOPACH W OBAWIE, ABY NIE POPARLI KOMUNIZMU.

  Piłsudski w porozumieniu z Sejmem powołał wtedy rząd koalicyjny z Wincentym Witosem, wybitnym działaczem chłopskim na czele.

  24 lipca utworzono Rząd Obrony Narodowej na czele, którego stanął Wincenty Witos.

  Nie ulega wątpliwości, że nowy rząd, jak i charyzma premiera w aktywizacji społeczeństwa do konsolidacji, a wojska do dalszego oporu, odegrały doniosłą rolę w nadchodzących trudnych chwilach. Wydaje się, że była to konieczna odpowiedź na Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP) z dnia
  23 lipca 1920 roku Utworzony przez Rosyjską Partię Komunistyczną (bolszewików) z przekształcenia Biura Polskiego przy Komitecie Centralnym partii bolszewickiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniu 23 lipca 1920 roku w Smoleńsku, z działaczy komunistycznych polskiego pochodzenia przebywających w RFSRR. Komitet przemieszczał się w pociągu pancernym za frontem nacierającej Armii Czerwonej.
  Zob. źródło: http://www.1920.muzhp.pl/komentarze/77/tymczasowy-rewolucyjny-komitet-polski-polrewkom.html

  30 lipca 1920 roku TYMCZASOWY KOMITET REWOLUCYJNY POLSKI (Polrewkom) ogłosił w WILNIE (a nie jak podano oficjalnie w Białymstoku)
  Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi (autorstwa Feliksa Dzierżyńskiego) który m.in. zapowiadał:
  • Utworzenie Polskiej Socjalistycznej Republiki Rad,
  • Nacjonalizację ziemi,
  • Rozdział państwa od kościoła,
  • Wzywał masy robotnicze do przepędzenia kapitalistów i obszarników, zajmowania fabryk i ziemi oraz tworzenia komitetów rewolucyjnych jako organów nowej władzy.
  • Komitet rozpoczął działalność od wydania uzgodnionego z Leninem programu oraz dwóch odezw – do żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego, którego żołnierzy zachęcano do buntu.
  Rząd Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w reakcji na zagrożenie rewolucją bolszewicką w Polsce 30 lipca wydaje odezwę do chłopów, w której stwierdzono m. in.
  „Od was, bracia włościanie zależy, czy Polska będzie wolnym państwem ludowym, w którym lud będzie rządził i żył szczęśliwie, czy też stanie się niewolnikiem Moskwy, czy będzie się rozwijać w wolności i dobrobycie, czy też będzie zmuszony pod batem władców Rosji pracować dla najeźdźców i żywić ją swoją krwią i znojem”.

  2 sierpnia do gen. Rozwadowskiego dociera informacja o utworzeniu w Białymstoku Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski i wydanej odezwie.

  4 sierpnia wróciła „z niczym” delegacja, z wiceministrem Władysławem Olszewskim wysłana na rozmowy z bolszewikami. Stało się jasne, że rozstrzygnięcie konfliktu musi być dokonane w walce. Trudno sobie wyobrazić jak wielkie brzemię odpowiedzialności ciążyło w tym czasie na gen. Rozwadowskim. Wódz Naczelny nadal przebywał w Aninie i praktycznie kontaktu z nim nie było.

  5 sierpnia rząd Wincentego Witosa wydał drugą odezwę do całego narodu stwierdzając:
  „Pod płaszczykiem rewolucji socjalnej wróg morduje socjalistów polskich, gotowych do pokoju demokratycznego, pod maską robotniczych i komunistycznych haseł idą generałowie carscy na Polskę, aby ją przede wszystkim obrabować i złupić, a potem wydać na pastwę rządów mniejszości znikomej, opartej o rosyjskie bagnety. Czerwona Armia chce zrobić z Polski pustynię, podobną do Rosji dzisiejszej”.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/08/marek-j-toczek-w-95-rocznice-bitwy-warszawskiej-cz-i/

  PO ZWYCIĘSTWIE NAD BOLSZEWIKAMI O TWORZENIU POLSKI LUDOWEJ I REFORMACH SZYBKO ZAPOMNIANO – A ZAMACH MAJOWY W 1926 ROKU I WPROWADZENIE RZĄDÓW SANACYJNYCH DOPEŁNIŁO RESZTY ZNIEWOLENIA EKONOMICZNEGO OK. ¾ LUDNOŚCI II RP

  Inteligentni niech wyciągną wnioski w tych historycznych wydarzeń!!!

  @Wojciech. Niestety masz rację, bowiem w kulturowym katolicyzmie, gdzie wierni nie mają pojęcia z znaczeniu słynnego kazania na górze i prawdziwych naukach Jezusa oraz na kulturze disco polo i kiepskich, zachodniej modzie na kulturę głupoty z medialną papką dla kretynów – raczej nie wykiełkuje nowa idea egalitaryzmu, ani żaden pryncypialny guru egalitaryzmu.

  Gierek miał rację, czeka nas latynizacja i nowe niewolnictwo. Przykład:
  https://wolnemedia.net/brazylia-na-prostej-drodze-do-niewolnictwa/
  W Polsce wzorem II RP, dzięki styropianom i kk, może niedługo też zawita taka rzeczywistość, a były już notowane podobne kryminalne przypadki niewolnictwa.

  Odpowiedz
  • 2 grudnia 2017 o 15:59
   Permalink

   @Mieclaw….swietna retrospektrywa,ogolowi wogole nie znany przebieg wydarzen,zupelnie nie mowiac o ich przeanalizowaniu…
   Ja tu krotko do hasla “niewolnictwo”….ta firma istnieje na zachodzie….nawet pani Billowa Clintonowa,jeszcze w okresie jak byla senatorem podjela ten temat i ONZ ma nawet przyblizone dane ile to mln ludzi zyje w niewolnictwie i ze sie ludzi dzieci i doroslych sprzedaje,czynia to ich rodziny i nie tylko tradycyjnie w krajach arabskich i afrykanskich lecz na calym tzw.rzekomo cywilizowanym zachodzie np.w Niemczech i w W.Brytanii w szerokich kregach…dalo by sie temat gleboko rozszerzyc !
   W zwiazku z tym chce tu komentatorowi ale i wszystkim innym,szczegolnie prawie jako obowiazek doksztalceniowy panu Grzelazce znana, realna,
   historie z Niemiec KASPER’A HEUSER’A przedstawic,nakrecono nawet pare lat temu film fabularny pt.: “KASPER HEUSER” o tym,uwieczony wieloma nagrodami…otoz w Niemczech w bardzo wielu regionach ale glownie we Frankonii (Bavaria od Würzburg’a az do Bawarii Dolnej ) jak sie dzieci rodza to sie je umieszcza w stodole ze zwierzetami,jak zwierzeta “wyzywia” i wychowaja takie dziecie i go nie zabija to ono
   przezyje,ale brak takiej istocie socjalizacji ludzkiej i taka istota mimo, ze jest homo sapiens zachowuje sie jak zwierze,nie mowi,wydaje tylko dzwieki podobne tym zwierzecim,
   zalawia swoje potrzeby fizjologiczne jak zwierze,stroni i ucieka od ludzi,czesto takie dzieci zwane sa “wilczymi dziecmi ” nota bene,wilki “znajdami” piekne sie opiekuja i ogrzewaja swoim cialem,podobno daja im nawet wlasne mleko i ze to nie jest legenda,ze wilczyca wychowala Romulusa i …,ktorzy Rzym zalozyli,lecz fakt…we Frankonii byl wlasnie znany ten przypadek KASPERA HEUSER’A,ktorego wychowaly i wyzywily zwierzeta i ktory przez ludzka,bardzo zmudna socjalizacje nauczyl sie mowy ludzkiej i pisma oraz innych
   typowych ludziom zachowan…przypadek ten posluzyl nie tylko WALLDORF-PEDAGOGIK Rudolfa Steinera (na calym swiecie sa WalldorfSchulen /szkoly / i WalldorfPrzedszkola ) ale jest zrodlem empiryzmu i praktyki w calym dziale nauk pedagogicznych i psychologicznych oraz w medycynie….wlasnie niedawno bo jeden przypadek przed 2 laty a drugi przed 1 rokie mialam tu “przyjemnosc” poznac pania obecnie 56 -letnia,z historia “Kaspera Heuser”we wlasnej biografii i ktorej musialam wyjasniac,co to jest”sol kuchenna”,i ze nie trzeba takiej soli”na kuchni gotowac”,gdyz to nazwa soli spozywczej …wlosy mi stoja deba po znajomosci z ta osoba,ktora dokarmialam i “wychowywalam” przez cos 2 lata….ten inny przypadek,to 18-letnia niewiasta,jedynaczka wychowywana z grami komputerowymi i roznymi sztucznymi ich bohaterami oraz z lalka “Barbie”,ktora wygladala jak”Barbie”( cala sytylizacja i wlosy….) i mowila jak lalka-
   automat…zapewniam,ze myslalam,ze dostane zawalu serca lub zapasci z wstrzasujakuego doznalam,gdyz nie wiem,jak to mozna niby w dzisiejszych czasach “sie tak na uboczu uchowac” i pytac sie np.co to jest “ironia”…jesc tylko “Pizze” o nazwie z gier komputerwych….brakuje mi slow, by te fenomeny tu opisac…i niby rodzicow,ktorzy wychowuja dzieci / corke w calkowitym odosobnieniu na zabitej dechami wsi w Badenii-Würembergii dla zaspakajania
   wlasnych potrzeb seksualnych…Dzieciak ( ta “Barbie”) mial robaki w przewidzie pokarmowym,wszy w XXI wieku….nie bylo by bardzo restrykcyjnego przymusu szkolego
   w Niemczech bylo by bardzo duzo takich ludzi-zwierzat w przedziwnej atawistycznej fazie….z tych “istot” robi sie niewolnikow… jest tez inna grupa poddana niewolnictwu,bez papierow i bez metryk i swiadectw….czas nie pozwala mi by ten temat kontynuowa teraz, mam nadzieje,ze na lamach OP powrocimy do niego…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.