Kultura

Kres

graf.red

krwawe strumienie
z zatrutego źródła
niosą prochy
zapomnianych Bogów

na  szczycie przepowiedni
obmywają ciała
stwórcy
nikczemnych grzechów

najstarsze korzenie ziemi
zatruwa jad przodków
kołysanka śmierci
usypia zhańbione życia

nad pooraną bliznami ziemią
głaskane przez wiatr
unoszą się
ostatnie wspomnienia

30.11.2019 Izabellagadek.pl

13 komentarzy

 1. Wstrząsająco i pięknie zarazem.

  Bardzo surowy opis możliwych do przewidzenia zdarzeń …

  Nawet w NuNM (Naszym ukochanym Nadwislańskim Macondo).

  Oczywiście ukochanym przez Boga.

  Amen.

 2. Dramatyczne i piękne!
  Odczytuję to jako tęsknotę za dawną słowiańską kulturą i zapomnianymi bogami.
  Miejmy nadzieję, że już wkrótce, w ciągu może kilku pokoleń poniższe słowa Romana Zmorskiego staną się faktem:

  “NA SŁOWIAŃSKIEJ GÓRY SZCZYCIE
  POD JASNĄ NADZIEI GWIAZDĄ
  ZAPISUJĘ WRÓŻBY SŁOWA:
  WRÓCI, WRÓCI W STARE GNIAZDO
  STARE PRAWO STARA MOWA
  I NATCHNIONE SŁOWIAN ŻYCIE”

 3. Panie Inicjatorze,
  Signum temporis. Nie ma już odwrotu. Czeka nas koniec, na który pracowaliśmy od samego początku. Nie powinniśmy być specjalnie źli, ani zaskoczeni. Ot konsekwencja działań. Pozdrowienia!

 4. Panie Mieclawie,
  Dziękuję za komentarz. Obejrzałam wczoraj kontrowersyjny film JOKER. Niesamowita opowieść o nas, gdyż każdy ma w sobie takiego Jokera, którego karmi ból, smutek, złość itd. Dzieło jednego aktora, typowanego do Oscara. Czy Ameryka mu go przyzna? Trudno powiedzieć. Ludzie boja się prawdy, a ona staje się oczywista. Szaleństwo jest w każdym z nas, przychodzi tylko moment ,,wybuchu”, który może wywołać już wszystko. Świadczy to o stanie ludzkości, która jest słaba, chora i niepewna niczego…

  • Ja jednak chcę pozostać optymistą życiowym unikającym szaleństwa. Ale pani życzę odrobiny szaleństwa w miłości zamiast pobudzania zwykłego szaleństwa. 🙂 Wtedy pozytywna energia tego świata się wzbogaci i portal także na tym zyska. 🙂

   Polecam do poduszki trochę przemyśleń z Maslowa w odniesieniu do ludzkiej natury. Naprawdę warto. Oto główne jego tezy co do ludzkiej natury:
   – “Ta wewnętrzna natura, na ile ją dotychczas poznaliśmy, nie zdaje się być w swej istocie czy przede wszystkim, czy też z konieczności zła.
   – Główne potrzeby ludzkie (życia, bezpieczeństwa i pewności, poczucia więzi i uczucia, szacunku i własnej godności, samorealizacji), podstawowe ludzkie uczucia i zdolności są na pozór albo neutralne, przed-moralne, albo zdecydowanie „dobre”.
   – Skłonności niszczycielskie, sadyzm, okrucieństwo, złośliwość i tak dalej, nie zdają się być wrodzone, lecz raczej stanowią gwałtowną reakcję p r z e c i w frustracji naszych istotnych potrzeb, emocji i zdolności.
   – Gniew sam w sobie nie jest czymś złym, jak również strach, lenistwo, a nawet ignorancja. Mogą one rzecz prosta prowadzić i prowadzą do złego postępowania, ale nie musi tak być. Taki skutek nie jest wewnętrzna koniecznością.
   – Ludzka natura bynajmniej nie jest tak zła, jak sądzono. Można śmiało powiedzieć, że na ogół nie doceniano możliwości natury ludzkiej.
   – Skoro wewnętrzna natura jest raczej dobra lub neutralna, a nie zła, należy ją uzewnętrznić i rozwijać, nie zaś powściągać. O ile jest nad dana możliwość pokierowania swoim życiem, rozwijamy się zdrowo, owocnie i szczęśliwie.”
   Źródło: H. Maslow, W stronę psychologii istnienia, Wyd. PAX, Warszawa 1986, s. 11 i n.
   Pozdrawiam

   • Miecławie, ja ze swej strony polecam o poranku (roboczym) ni mniej ni więcej jak kultowego już w Polskiej Rzeczypospolityj Ludowyj – pisarza Sofronowa.

    Altenratywy 4 – Kubiak interweniuje u Anioła w sprawie hałasu
    https://www.youtube.com/watch?v=ZWjKfdLIhKk

    ALTERNATYWY 4 – Mądremu wystarczą 2 słowa…. (Sofronow)
    https://www.youtube.com/watch?v=qRqVDNNBl0Q

    Opowiadanie o włóczędze https://www.youtube.com/watch?v=kLFfH7ty0rQ

    Odbiór Sofronowa w Polsce.
    “We współczesnej polskiej kulturze masowej znany przede wszystkim za pośrednictwem wypowiedzi Stanisława Anioła z serialu telewizyjnego Alternatywy 4 (1983). Anioł twierdzi, że Sofronow pisał w kuźni, ponieważ odgłosy pracy mobilizowały go do wysiłku twórczego. Apokryficzna postać pisarza Sofronowa pomyślana przez twórców filmu jako satyra na pseudoerudycję peerelowskich działaczy oświatowo-kulturalnych oraz jako ironiczne przywołanie wzorców socrealistycznych[3] obecnie funkcjonuje jako symbol swoistej grafomanii oraz mityczny klasyk, autor aforyzmów. ”
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolij_Sofronow
    No, pacz – ty zapodajesz Masłowa wyd. 1986 r.
    Ja likuję scenki rodzajowe z odniesieniem do Sofronowa, toże z (premiera) 1986 r.
    (Alternatywy 4 – polski serial telewizyjny z 1983 w reż. Stanisława Barei, na skutek działań cenzury emitowany po raz pierwszy w 1986.)

    • Ech, my tu o duszy i jej manierach rozkminiamy, a ty nam psujesz zabawę jakimiś Alternatywami. Jesteś jak zdarta płyta normalnie, tylko alternatywy i alternatywy. Popatrz na aktualnych polityków i biskupów III RP, tu nawet Bareja wysiada ze swoimi prostackimi scenami. 🙂
     https://demotywatory.pl/4958202/Polskie-standardy-wladzy
     https://demotywatory.pl/4957479/Eksperci-z-elit-wladzy
     https://demotywatory.pl/4957304/I-wtedy-mowie-do-tej-oburzonej-holoty–Nie-chcieliscie-nas
     https://demotywatory.pl/4954966/O-Kai-Godek-znowu-glosno-Tym-razem-nie-zdenerwowaly-ja-rozmowy

     Przyznasz, że Bareja by na to nie wpadł. 🙂 I teraz już na pewno drugich Alternatyw by nie nakręcił, no bo jak o politykach? 🙂 Zresztą nawet gdyby doczekał nowego ustroju, to pewnie teraz byłby już pan na włościach i nie wyśmiewałby jedynie słusznego ustroju kapitalistycznego, a że w PRL nie mógł, to i “obsikiwał” system na różne sposoby, jak wielu podobnych. Takie geny. Niestety.

     • Uważasz że TO co przedstawiłeś ma być śmieszne?
      Uważam raczej że – straszne. Zaprezentowałeś liberalno-lewicowy punkt widzenia, (podobnych opinii pełno w internetach) który jest ‘wstępem do finiszu” wieńczącego dzieło rewolucji seksualnej , kak na Zapadie, tam proces trwał znacznie dłużej, neomarksiści dysponowali bowiem czasem by “iść przez instytucje” po to by(skutecznie) łamać odwieczne zasady, kanony i Tradycję . W Polsce odbywa się to w przyspieszonym rytmie, nadzieja w “Konfederacji”, PiS i inne sejmowe partie typu socjalistycznego będą odtąd naprawdę na cenzurowanym głośno punktowane, więc nie mogą już udawać że nie ma problemu sodomitów czy flancowania wzorców kulturowych
      z wrogiego nam nie tylko kulturowo Zachodu, którego tak naprawdę już ‘nie ma”.
      Jest, a jakoby go nie było…. 🙂
      Bareja?
      Posiadał glejt od władzy, podobnież też palił (ale “chyba” nie
      zaciągał się) był w 80′ był w latach 80’ takim potrzebnym zaworkiem, ‘wentylem bezpieczeństwa”.
      …w scenariuszu (niezrealizowanego filmu) Złoto z nieba z 1981 roku znalazł się dialog, którego fragment brzmi:

      “– Pan podał inne nazwisko w samolocie, a teraz okazuje się, że w dodatku pisze się pan przez „te”, „zet”?
      – Dawniej pisaliśmy się Kloc przez „ce”, ale potem mój brat został reżyserem i zmienił pisownię na Klotz! (brzmi…. 🤣 -)

      Było to nawiązanie do zmiany nazwiska przez Kutza… https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bareja
      Zauważ kto i dlaczego “jedzie po Piotrowiczu”, ten sam (lewicowy) schemat, który poddałem krytyce w dn. wczorajszym (Polacy po wojnie
      mordowali “kogośtam” – TO wszystko obżydliwa narracja na którą
      nie ma mojej (myślę że nie tylko mojej) zgody. Zgodzę się z wektorem ustawionym w drugą stronę – ony mordowali Polaków po wojnie!!
      A Wy Miecławie uczestniczycie też w ‘tej zabawie” , zastanawiam się jeno
      z czego wynika określona postawa:
      Nieświadomości?
      Ignorancji?
      Niestety, ale wymienione wyżej dwa punkty odpadają
      Jest świadoma i celowa (postawa) i TU już ‘ciemność widzę, czarno widzę”! 🙂

     • @krzyk58. 13 listopada 2019 at 08:24

      Czarno to ja widzę twoje średniowiecze bez oświecenia. 🙂 Tak się zastanawiam co tobą kieruje? Nienawiść do ludu już kiedyś ujawniłeś? Co jeszcze? Chęć odegrania się za nacjonalizację i reformę rolną? Bo życzenie Polsce i Polakom rządów opartych na prawicowym zamordyzmie, faszyzmie religijnym to naprawdę nie jest śmieszne! Oczywiście ja też nie życzę Polsce i Polakom rządów opartych na lewackich wypaczeniach, na lewicy burżuazyjnej i liberalizmie kapitalistycznym. Trzeba znaleźć złoty środek i jest nim lewica narodowa, konserwatywna, ale świecka i laicka, może być oparta na tzw. wartościach chrześcijańskich, ale tych prawdziwych z nauki społecznej Jezusa, a nie wypaczonej przez Kościół Katolicki. Tolerancyjna w granicach przyzwoitości i otwarta na rozwój.

      Tymczasem sobie obejrzyj, może dotrze do ciebie miłość bliźniego i chrześcijańskie wartości. 🙂
      https://demotywatory.pl/4957958/Wzruszajace-przemowienie-premiera-Luksemburga
      https://demotywatory.pl/4958513/To-ja-podziekuje-za-taka-normalnosc

      Czy jesteś gotów: https://demotywatory.pl/4958377/Czy-jestes-gotow
      Ja chyba nie. Trzeba powiedzieć dość cynicznym ludziom wykorzystującym ludzkość do własnych egoistycznych celów.

      Jak nadzieja w Konfederacji? Człowieku popatrz na Korwina śpiącego na sali sejmowej. On i jemu podobni znaleźli doskonały sposób na bytowanie na koszt podatnika w oparciu atawizmy osób niezbyt świadomych kim są i co sobą prezentują, co idzie za nimi. Ludzie z bezsilności i nieświadomości chwytają się różnych nadziei na poprawę swojego losu. Konfederacja nie ma nawet programu społecznego, oferuje tylko atawizmy w pakiecie i kapitalizm dziki w promocji z wstecznictwem religijnym. Gratuluję ałtorytetu (błąd zamierzony).

      Nie mamy o czym gadać, szkoda tylko młodych chłopaków co na nich głosowali, żenujący poziom intelektualny zaprezentowali, skoro nie widzą, że na ich koszt kilku fanatyków różnych aspołecznych idei i religii robi sejmową karierę, a oni nadal naiwni będą biedę klepać na prekariacie, bo brakuje im odwagi i intelektu na założenie polskiej partii robotniczej, aby bronić się przed kapitalizmem i religijną okupacją. Frajerzy, to jedno przychodzi mi na myśl, jako podsumowanie.

     • Jeden z kom. do filmiku z gadająca głową z Luksemburga.” Czyli: Nie możecie mieć innych poglądów niż ja, bo wtedy upodobniacie się do Hitlera i nazistów.” Standardowe socjologiczne pranie mózgu przez lewicę. 🙂

      “Człowieku popatrz na Korwina śpiącego na sali sejmowej”
      Człowieku- człowiek 🙂 ma już swoje lata, i w dodatku pewne obowiązki
      wynikające z małżeństwa…postaw się w sytuacji
      gdzie masz za żonę nie równolatkę a drugie , bądź trzecie pokolenie… 🙂 Być może to tylko pozór, w ten sposób “ładuje akumulatory” – zauważ że nie byłoby by tematu gdyby “złamał oko” poseł z pozostałej na sali sejmowej lewicy. Nie będą mieli łatwo…
      Pro Konfederacji – stoisz po tej samej stronie co…. ‘wszystka lewica” od PiSu
      do SLD i jeszcze na dodatek “poseł” państwa ulokowanego prawem silniejszego w Palestynie.

   • Dziękuję za propozycję lektury. Z pewnością po tym wstępie się nad nią pochylę. Postaram się również kreatywnie wykorzystać swoje szaleństwa. Pozdrowienia 🙂

 5. OBECNIE W POLSCE ŻEBY COKOLWIEK ZMIENIŁO SIĘ NA LEPSZE POTRZEBNA JEST REWOLUCJA NIE RUSKA ALE FRANCUZKA !!!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.