Krajobraz po (małej) bitwie

Jedni się zachwycają, inni westchnęli z poczuciem ulgi, cześć nie wierzy, część wietrzy spisek. Pełniący obowiązki Prezydenta Andrzej Duda tym razem nie podpisał a skreślił.

Co to zmienia ? Tempo łamania Konstytucji nieco spadło. Zagorzali chwalcy wpadli nieco w konfuzję. Czy taki był plan?

Jedno co wydaje się pewne, to to, co powinno być dla wszystkich oczywiste. Ani PiS ani jego prezes nie są w stanie w pełni panować na rzeczywistością społeczną. Jeśli plan prezesa był taki by przeforsować, oczywiście w nocy, wszystkie ustawy o sądownictwie, to coś poszło nie tak. Można założyć, że albo PAD przestraszył się siły protestujących… Albo siły oberprokuratora Ziobry.

Jednak jeśli podpisana zostanie ustawa organizacji to jedynym ogranicznikiem oberprokutatora w kontrolowaniu sądów będzie istniejąca Krajowa Rada Sądownictwa. Jeszcze. Bo co jeśli za miesiąc, dwa Parlament na wniosek prezesa uchwali nową wersję ustawy o KRS i PAD ją podpisze?

Pierwszy przypadek już mieliśmy, gdy sędzia prowadzący rozprawę postanowił zastosować się bezpośrednio do konstytucji. Możliwe są następne. Kontrola sądów to ostatni element do układanki dającej PiS i jej prezesowi komfort rządzenia, po węgiersku czy turecku. Czyli po swojemu.

Tak naprawdę już może robić co chce i robi, bez oglądania się na konsekwencje, ignorując protesty i połajanki ze strony Unii, której zresztą zawsze był przeciwnikiem.

W jego wstecznej projekcji rzeczywistości, Polska mogłaby co najwyżej należeć do Ligi Narodów. Oczywiście pierwszej ligi.

Żadne protesty nie odbiorą władzy PiS-owi, bo też nie one mu ją dały. Władzę mogą mu jedynie odebrać wyborcy, o ile będą chcieli. I o ile oczywiście będą mieli okazję. Nie odbierze PiS-owi władzy strajk powszechny, bo po pierwsze powszechny by nie był. Po drugie związkowcy musieliby się przerazić naruszenia swoich interesów. Na razie jednak co najwyżej wyrażają ostrożne rozczarowanie. Strajk taki zresztą miały sens i cień szansy na powodzenie, w chwili gdy PiS próbował zakwestionować swoją przyszła wyborczą klęskę. A do tego na razie, raczej dalej niż bliżej.

Nie można traktować PiS jak „normalnej” partii demokratycznej. Nigdy taką nie był i nawet nie starał się udawać, że jest. Nie był taką ani w 2005 a ni też nigdy później. Nie będzie taką nawet po śmierci prezesa, jeśli tę śmierć przetrwa. Nie ma sensu nawiązywania dialogu z PiS-em bo nie ma szansy nie tylko na porozumienie ale nawet na znalezienie wspólnego języka znaczeń.

Jeśli, z różnych powodów, Prezesowi nie zawsze udaje się wszystko co pomyśli to oprócz dodatkowego czasu na działanie nic dobrego z tego nie wynika.

Apelowanie do polityków PiS nie da, bo to jak atakowanie twierdzy samolotami z papieru.

To, co realnie może rozstrzygnąć o losie PiS i Polski to myśli i czyny tych, którzy swoimi głosami, doprowadzili ich do władzy. To oni jak okazali się jego siłą, tak mogą przyczynić się do jego klęski. Ale trzeba do nich trafić, poważnie ich potraktować i zaproponować im coś więcej niż iluzję podmiotowości.

To jest to, na co warto poświęcić czas pomiędzy jednym protestem i drugim.

Nie ma też sensu apelować do Papieża , czy Biskupów, bo ci, nawet jeśli nie stoją murem za PiS-em, to wiedzą dobrze, że są największymi beneficjentami ich rządów. I nawet, jeśli były Klub Inteligencji Katolickiej (Miesięcznik Znak) odciął się od Ministra Gowina i to Episkopat pozostaje wdzięczny Dudzie za całokształt. A jak wiadomo w katolickim biznesie to episkopat dzierży rząd (nie tylko) dusz, a nie jakiś mały klub myślących (nie)pokornie.

Pisanie listów otwartych nawet w demokracjach działa słabo, a co dopiero tam gdzie liczy się tylko wola prezesa i prałata. To już lepiej pisać pieśni. I śmiało nieść sztandar.

Zobacz też: https://aristoskr.wordpress.com/

21 thoughts on “Krajobraz po (małej) bitwie

 • 25 lipca 2017 o 05:33
  Permalink

  To było do przewidzenia. Duda nie dał się sprowadzić do roli wkładu do długopisu

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 06:06
  Permalink

  Ciekawy komentarz.

  Zobaczymy co będzie dalej.

  PAD powiedział tylko, że KRÓL JEST NAGI.

  Bo w tym całym reformowaniu chodzi o więcej władzy dla ministra ZZ.

  I to wladzy pozwalającej używać dowodów zdobytych NIELEGALNIE.

  To już działa, a opozycja to łyknęła, jak milcząco zgodziła się na działanie prawa wstecz i odpowiedzialność zbiorową.

  To są PAŁKARZE a nie prawnicy.

  I chodzi im o to, żeby te PAŁKI były poświęcone oraz opłacane ze wspólnych pieniędzy, nawet PAŁOWANYCH …

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 06:58
  Permalink

  W TVPIS zaczęła się bitwa partyzancka 2 Orędzia ,komu wierzyć? Kościół czekał z nadzieją że nie utraci swoich przywilejów, PIS w sytuacji”chcieliśmy dobrze, a wyszło tak jak zawsze”,a opozycja do końca nie wie i czeka na głos z E U,a EU też oprócz dyskusji co może zaoferować?Sytuacja patowa jak z pogodą raz leje raz słońce.

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 07:56
  Permalink

  Inicjatorze pisząc o dowodach zdobytych nielegalnie miałeś na myśli dorobek pani prezes SN /20 mln./
  Szanowna Wieczorynko jednak mój List Otwarty z 2009r. nie został opublikowany widocznie jak pisze pan Adam Jaskow to nie ma sensu. Należało by zapytać co w tym Kraju ma sens, realizowanie wytycznych Berlina, bo już się boją o swoje interesy /odbudowa stoczni, czy innych obiektów/. ” Brawo Tusk, brawo opozycja/ a motłoch polski dalej będzie trzymał paluchy w nocniku.
  Droga Wieczorynko – Apaczko serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 09:21
  Permalink

  Była to zorganizowana ustawka. Przestraszyli się tłumów, chcąc spokojnie pojechać na wakacje. Po czy wrócą, podstawią nowe ustawy i Adrian podpisze. W normalnych warunkach Ziobro powinien być natychmiast wykopany. Jest spryciarze z dobrą obstawą i jest potrzebny. Jest ewenementem, minister sprawiedliwości, mściwy, ambitny, rządny władzy zły i podły człowiek. Dawno powinien gnić w kryminale za zniszczenie polskiej kardiologii, złamanie karier wybitnym lekarzom, nadużyć władzy i prowokacji, Niestety wychowanek sław prawniczych UJ, Zolla i innych sprzedajnych profesorów.

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 13:40
  Permalink

  Po dokładnym przeczytaniu nie zawetowanej Ustawy,w zasadzie przyznaje rację! Jak będzie w rzeczywistości pokaże życie bo to nie prawo jest winne tylko ludzie,którzy albo je łamią ,a w najlepszym wypadku naginają. Wystarczyło by 10 przykazań jeśli by ludzie je przestrzegali!

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 16:11
  Permalink

  Demokracja nie jest najlepszym z ustrojów. W demokracji rządzi większość a jaka jest większość każdy widzi (jeżeli chcesz przemawiać do inteligencji to wiedz, że mówisz do 4%). Ludzie wybierając, znają kandydata głównie z plakatów i tego co obiecuje przed wyborami, po wyborach to się zmienia.

  Bardziej wyrazista moim zdaniem jest Monarchia Konstytucyjna, czyli ustrój w którym władzę sprawuje monarcha ograniczony we władzy ustawodawczej przez konstytucję, natomiast we władzy wykonawczej ma dowolność w wybieraniu ministrów.
  Pozdro Winetu – dzięki za wyjaśnienie odnośnie listu otwartego.

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 18:15
  Permalink

  @wieczorynka. Zdecydowanie popieram, i wcale nie z przekory
  by “zagrać na nosie” np. Miecławowi & sp-ce. 🙂
  Wieczorynko należy zawczasu wyciągać z arsenału ciężkie “puszki”
  gdyż spodziewany jest frontalny atak – w miarę swoich skromnych
  możliwości deklaruję przynajmniej “stanąć przy armacie”…. zaopatrzony choćby w staroświecki muszkiet…
  To wszystko z czym mieliśmy/mamy do czynienia, co obserwujemy
  w “rodzinie europejskiej, atlantyckiej” nie sprawdza się…………………………………….
  Wszelkie formy liberalnego lewactwa należy odrzucić niczym zepsuty owoc. Model rosyjski jest też póki co wielką niewiadomą,
  “paka” nie wiemy w którą pójdzie stronę – sami Rosjanie
  wydają się być – ‘nieco” już zniecierpliwieni niezmienną dwuznacznością, czego przykładem jest tłumaczony z rosyjskiego tekst kom.”juliusa”, zamieszczony w komentarzach w temacie:
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/07/17/marcin-rey-szczery-polak-z-dobczyc-nadaje/#comments
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2017 o 19:39
   Permalink

   A co konserwatyści myślą o 1/ciszy wobec wypadków pod Oświęcimiem i Toruniem. 2/ciszy wobec męża znanej Pani który lubi Berlińskie klimaty.3/umorzenia sprawy”córki leśniczego”.4/fikcyjnej księgowości Rządu. 5/anty polskiej polityki wschodniej. Jeśli uzyskam satysfakcjonujące odpowiedzi proszę podać konto na rzecz Polskiej Monarchii!!!

   Odpowiedz
   • 25 lipca 2017 o 21:57
    Permalink

    ….A to pisz Włodku na adres, czyli zapytaj u źródeł…
    z konserwatyzmem łączy mnie jedynie, niekiedy
    spożyta konserwa – “tuszonka” czy ‘rybna”. Co wcale nie znaczy że lekce sobie ważę idee zachowawcze….
    Z zasady unikam do minimum konserwowego żarcia.
    Natomiast z przyjemnością pijam(słowiański,rosyjski ) иван-чай, również miast ‘imperialistycznego
    wynalazku” (CC) kwas owsiany(stary rosyjski przepis)…. POLECAM!
    Nigdy nie bywam w kosmoplitycznych ‘jadłodajniach” typu
    MCDonald, “paskudy czy fast… kiebaby” itd.itp. etc….
    Taki jestem już – zimny drań…i dobrze mi z tem,bez dwu zdań. 🙂
    ИВАН-ЧАЙ КОПОРСКИЙ ЧАЙ. Заготовка, приготовление, ферментация и жарка иван чая.
    https://www.youtube.com/watch?v=O4Z2ENdYYrI&t=402s

    Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 20:26
  Permalink

  CD.i chyba najważniejsze pytanie. Stosunek do prawie 2 letniego aresztu wydobywczego p.M.Piskorskiego? Bo lewica i prawica udaje że nie ma problemu a jest to sygnał jak z Procesu Kafki i może nas wszystkich spotkać!

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 20:49
  Permalink

  A jak wygląda “normalna” partia demokratyczna ? Jest taka, gdy kopie w barierki, albo wyrywa mikrofon prowadzącemu obrady ? jest pewnie “normalna” gdy chce by wynik obrad był oceniany za pomocą prokuratury ? a może jest normalna gdy pisze do różnych instytucji miedzynarodowych donosy na swój kraj i woła o zagraniczną pomoc ? a może jest “normalna” gdy nie akceptuje zwyciestwa wyborczego swojego rywala ? a może jest normalna gdy chce zasiedlać swój kraj obcymi kolonistami ? tak wygląda “normalna” partia ? dawno nie czytałem tak beznadziejnego, by nie powiedzieć glupiego tekstu

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2017 o 21:11
   Permalink

   Widocznie mało czytasz, teksty Krakauera to oprócz merytorycznej treści niosą formę której pozazdrościć!A zacznij czytać Konstytucję a partie mamy takie na jakie zasługujemy. Pozdro.

   Odpowiedz
  • 25 lipca 2017 o 21:18
   Permalink

   CD.a p.Jaskow w niczym mu nie ustępuje.! Pozdro dla autora oby tak dalej, to i mało czytający leming się przekona że w dzisiejszych czasach białe nie zawsze jest białe i wszystkie chwyty(niestety) dozwolone!

   Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 08:36
    Permalink

    Włodku, uwagi “leminga” są na miejscu, zdecydowanie popieram.

    Odpowiedz
  • 3 września 2017 o 11:17
   Permalink

   do krzyk58
   Koniec kultu ulubieńców obecnej władzy? Zdecydowanie nie. Na pewno jednak prawica będzie mocno wzburzona odtajnionym niedawno raportem CIA z końca lat 40. XX wieku. Amerykańskie służby mocno uderzyły w nim w żołnierzy wyklętych.
   Jak wynika z raportu służb USA z końca lat 40., Amerykanie nie mieli zbyt dużo szacunku wobec walczących z komunizmem oddziałów partyzanckich. Walkę niezłomnych oceniali jako „bezsensowny rozlew krwi”, który i tak nie ma zbyt wielkiego znaczenia i nic w zasadzie nie zmieni.
   CIA w swoich ocenach jeszcze dalej. Ówcześni agenci po zbadaniu sprawy stwierdzili, że owszem – oddziały partyzanckie tworzyć mieli walczący z komunizmem żołnierze – ale w rzeczywistości to zwykła zbieranina, która miała zgoła inne cele, niż walka z komunizmem. Według raportu CIA, żołnierze wyklęci to zwykli BANDYCI.
   Niektórzy przystępują do walki z powodów politycznych, inni chcą uciec przed władzą, a inni dla przygody. Pseudopartyzanci to bandyci, którzy choć deklarują się jako zwolennicy tego czy innego ruchu antyrządowego, to należy ich traktować jako GRUPY BANDYCKIE bez żadnych celów politycznych – czytamy w raporcie CIA.
   PS…
   Lansowani dzisiaj ,,bohaterowie,, obecnej władzy dla USA w latach 40. byli albo małymi grupkami desperatów, którzy bezsensownie ginęli lub ludźmi, którzy wykorzystywali swe uzbrojenie, by terroryzować zmęczonych wojną Polaków.

   http://pikio.pl/odtajniono-raport-cia-o-zolnierzach-wykletych-prawica-bedzie-oburzona/#

   Odpowiedz
   • 3 września 2017 o 14:38
    Permalink

    @jerzyjj.
    Jak znam życie,zasugerowałeś się tylko “suchym” tematem (tekstu),
    gdzie na czołówce widnieją słowa “Prawdziwi żołnierze wyklęci”…
    A to trochę za mało by podjąć dialog więc póki co polecam
    dokształcenie po to bu odróżnić nobilitowanych obecnie,od tych już
    niesłusznych. Poczytaj o Porytowym Wzgórzu, czy Rąblowie
    gdzie d-cą zgrupowania Partyzanckiego był sam Mieczysław Moczar,
    przez onych nazywany ze złośliwością Djomko. Nb. jeden z większych
    POLAKÓW…oby TACY na kamieniu rodzili się……. to za jego
    czasów AK – przestała być “zaplutym karłem…. niszczona
    fizycznie przez “naszych” komunistów, do 56′ AMEN

    Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 05:36
  Permalink

  krzyku,nawet nie wiesz ile nas łączy, i niech tak już zostaje! A drobne różnice nie przeszkadzają w szacunku do innych poglądów. Pozdro
  !

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:15
  Permalink

  JA podobnie oceniam opozycję, ale jeszcze gorzej drugi element styropianowej rewolucji ,partię rządzącą!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.