Ile kosztują Niemcy migranci?

rgbstock.com Autor Sanja Gjenero

Jak Berlin ukrywa, fałszuje i ignoruje rzeczywiste koszty?

Ponad 1 milion migrantów, zaproszonych przez “kulturę otwartych drzwi”, napłynęło do Niemiec w samym 2015 roku. Politycy w Berlinie jako “zapraszający gospodarze” nie są zainteresowani w ujawnieniu rzeczywistych kosztów tego nierealnego przedsięwzięcia. Przeciwnie, próbują oni je – co w dobie informacji internetowej nie jest wcale takie łatwe – w kontrolowanych przez nich mediach systemowych zataić, sfałszować czy wręcz zignorować. Tym samym nie należy od jakiejkolwiek instancji rządowej oczekiwać dobrowolnego ujawnienia smutnej prawdy. Na ten temat ani nie ma pytań, ani debat w parlamencie, konferencji prasowych, analiz naukowych, wypowiedzi rzeczników, biuletynów czy innych form informacji publicznej. Tyle na temat zatajenia kosztów.

W rzadkich przypadkach publikowania danych, spotyka się próby ich fałszowania przy pomocy “legalnych trików bilansowych”. Ulubioną metodą jest stosowanie niejasnych definicji. Tak podaje się przeważnie tylko koszty “integracyjne” za kursy językowe i szkolenia, które nie obejmują zakwaterowania i utrzymania. Albo umyślnie przemilcza się, kto powinien ponosić te wydatki, czy budżet federalny (Bund), czy krajowy (Land) czy komunalny. W końcu istnieją sprawdzone metody ignorowania kosztów. Tutaj ulubione są dwa przekłamania: Po pierwsze, wydatki na migrantów pokryją rezerwy budżetowe, których przy stale wzrastającym długu publicznym wcale nie ma. Po drugie twierdzi się, że zrekompensują je późniejsze efekty koniunkturalne powstające w wyniku wywołanego przez wydatki na migrantów boomu gospodarczego. Niestety ekonomia tak nie funkcjonuje. Hasła typu “wydatki są inwestycją” są tak samo pseudonaukowe jak merkelowskie “Poradzimy sobie!” (Wir schaffen das!). Nie ma empirycznego potwierdzenia dla jego potwierdzenia.

W kontekście cytowanych przykładów nie dziwi, że temat kosztów migracyjnych nie znalazł jeszcze należytego echa ani w niemieckim społeczeństwie, ani w świecie naukowym. To może się szybko zmienić, gdy po szoku lawiny migracyjnej nastąpi szok kosztowy. Temat ten może zdominować wybory do Bundestagu we wrześniu 2017 roku. W sąsiedniej Austrii do pierwszych poczynań władz po reorientacji politycznej było “kontrola kasy”, czyli obciążeń państwa spowodowanych przez migracyjne podarki poprzednich decydentów. Takiego kroku należy również oczekiwać w Niemczech, chociaż na razie dominują politycy serdeczności (Willkommenkultur).

Komuny i podatnik finansują przygodę migracyjną Berlina

Berlin który zaprosił migrantów wbrew woli większości społeczeństwa nie śpieszy się z finansowaniem tego przedsięwzięcia. Tak kosztami przyjęcia obarczono w sposób dyktatorski komuny, które ponoszą dziś 50% wydatków. Co prawda postępowanie to formalnie zgodne jest z konstytucją federalną, ale z ekonomicznego punktu widzenia zakrawa raczej na kpinę. Mimo że temat jest niebezpieczny rząd federalny i rządy krajowe ani myślą o podniesieniu swego udziału w odciążeniu finansowym komun. Tak pewnie się czuje tutejszy “kartel polityczny” w siodle. Berlin zaprasza, a posłuszna prowincja nie protestuje i ugina się pod pręgierzem wydatków. Poprawni i samozadowoleni Niemcy przez to ze całkowicie oduczyli się strajkować, siedzą dzisiaj w pułapce politycznej i muszą po sankcjach z Rosją, ratowaniu Grecji, akceptacji samowoli EBZ znieść kolejne bezmyślne dyktando Berlina. Każda cierpliwość ma ponoć swoje granice. Czy niemiecki kmiot przekształci się w buntownika? Chyba nie tak szybko. Na razie siedzi zarówno we wspomnianej pułapce politycznej jak i kosztowej i myśli jak się z nich wydostać.

Na domiar złego niemieckie municypia i komuny są mocno zadłużone. Przez migrantów wszystkie poprzednie programy ich oddłużenia trafiają do lamusa. Miasto Köln musiało w 2015 roku wydać na uchodźców ponad 100 mln. Euro, co stanowi polowe strat. W tym roku koszty dla “prześladowanych” z całego świata wzrosną szacunkowo o 40%! Banki chętnie udzielają miastu kredytu na ich finansowanie. Według prawa niemieckiego żadna instytucja państwowa nie może zbankrutować, ryzyka wiec praktycznie nie ma. Mimo to każdy wie, że długi nie są darmowe. Kiedyś musi je spłacić  następna generacja.

Nowe zadłużenie jak dotąd “nie boli”. I ta sytuacja szybko może ulec zmianie, gdy niejedna komuna zostanie zmuszona do podniesienia opłat i podatku gruntowego. Od pewnego poziomu musza to czynić, bo prawo komunalne przewiduje podwyżki cen usług przed zaciągnięciem długu. Prywatne gospodarstwa domowe i podatnicy wkrótce poczują cenę swej bierności i samozadowolenia, gdy w skrzynkach pocztowych znajda rachunki z informacjami o nowych podwyżkach. Należy oczekiwać, ze również budżet federalny będzie próbował ze swej strony starymi trikami – jak przesuwanie środków miedzy resortami – zawyżać swój udział w finansowaniu przygody imigracyjnej. A co jest z gospodarką? Ta nie płaci ogóle, jako ze nikt nie myśli o podniesieniu podatków korporacyjnych. Koncerny giełdowe DAX-u nie zatrudniły dotąd nikogo z przybyszy. Przyjęły pokazowo na staż kilka tuzinów młodych migrantów i chwalą się ostentacyjnie, jak zdecydowanie popierają humanitarną politykę rządu. Summa summarum niemiecki podatnik pozostaje znowu tym “głupim Jasiem”.

Szacunki kosztów sięgają astronomicznych 50 mld Euro rocznie

O jakich sumach jest mowa i czy dają się one realistycznie oszacować? Na szczęście istnieją w demokracji niezależne zrodzą (analitycy, naukowcy) na których zdaniu obywatel może polegać, w przypadku gdy właśni politycy go oszukują. Oprócz tego ujawnione są konkretne wydatki komun. Przy średnich miesięcznych kosztach “utrzymania” jednego emigranta w wysokości 1.500 Euro i 1 milionie przybyszy otrzymamy pierwszą orientacyjną sumę w wysokości 27 mld euro rocznie. W rzeczywistości liczba migrantów jest wyższa i poza tym powstają dodatkowe koszty związane z “integracją”. Kwoty rzędu 50 mld euro rocznie nie są zatem wcale tak nierealne. O to by one nie malały dba już dynamicznie rozwijający się “przemysł imigracyjny”, który został plastycznie opisany przez Udo Ulfkote w książce “Die Asylindustrie”. Nie dziwota, ze przy tych sumach Berlin boi się grać z obywatelami w otwarte karty. Przeciwnie symuluje on sztuczną konkurencje miedzy analitykami i popiera przy tym ewidentnie swoich (opłacanych) faworytów, miedzy innymi przez szeroki dostęp do mediów publicznych. Grupę tę można scharakteryzować jako “systemowych optymistów”, jako że przedstawiają migracje jako szansę dla starzejącej się niemieckiej ludności. Przyszłe efekty ekonomiczne w pełni zrekompensują dzisiejsze koszty – to dalsze wyniki ich wątpliwych prognoz. W przeciwieństwie do nich grupa “trzeźwych pesymistów” jest zdania, ze cała ta chaotyczna imigracja prowadzi do stałego obciążenia społeczeństwa.

Wspomniane 50 mld Euro przewyższa przykładowo budżet ministerstwa obrony, który w 2016 roku dysponuje 35 mld Euro. Mocno pseudonaukowe są również wyobrażenia “optymistów” o czasie potrzebnym do integracji migrantów na rynku pracy, sięgające 10 i 20 lat. Kto sam nie musi płacić ma dużo fantazji. Nawet jeśli się integracja uda, mało pozostanie lat do aktywnego płacenia podatków i składek socjalnych. Gorzej jeśli się ona nie uda. Wtedy taki “prześladowany” przybysz kosztuje niemieckiego podatnika w ciągu swego życia około 450.000 Euro. Za to można w Köln nabyć domek jednorodzinny. Czy Niemcy utoną w tym morzu kosztów? Przy rocznym PKB ponad 3 bln Euro jest to raczej mało prawdopodobne. Wysoko prawdopodobne są jednak masowe napięcia społeczne, jako ze imigrant o wiele więcej kosztuje niż przeciętny Niemiec zarabia, nie mówiąc już o skromnych emerytach. Wybory do Bundestagu w 2017 roku mogą w świetle tej tematyki okazać się bardzo burzliwe.

Viktor Heese (Köln / RFN) – analityk papierów wartościowych i autor publikacji giełdowych

http://www.boerse-fuer-anfaenger.de

heese1@t-online.de

Niemiecka wersja tekstu [tutaj]

PS.

Niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych Karl Ernst Thomas de Maizière podał na początku stycznia 2016 liczbę oficjalnie rejestrowanych migrantów w 2015 roku jako 1,1 miliona. Doliczyć trzeba jeszcze tych co się nie rejestrowali i którzy napłynęli w pierwszej połowie tego roku.

9 myśli na temat “Ile kosztują Niemcy migranci?

 • 2 lipca 2016 o 09:54
  Permalink

  Czyli roczny koszt imigranta to około 18 tyś Euro? To środki pozwalające na zycie w Polsce na przyzwoitym poziomie

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 o 12:59
  Permalink

  18 tysięcy Euro to środki do życia na przyzwoitym poziomie w Kanadzie lub Australii, nie mówiąc o USA

  Odpowiedz
  • 3 lipca 2016 o 12:10
   Permalink

   @Wierny_czytelnik
   @Dom
   18.000 € / rocznie = 1 500 € to oczywiscie znakomite dochod by zyc w Niemczech w “normnym” mieszkaniu, miec zaplacone za swiatlo ( innaczej dostep pradu jest wylaczony !!! ) , za wywozke sortowanych przezsiebie samego na 5 workow smieci i srodki zywnosci, by 2 -3 dziennie moc spozyc posilek w tym chleb lub jasbe pieczywo kupione w piekarni bez” wsadow wielkoprzemyslowych”, ktore to powoduja wymioty i niestrawnisci az do zaklocen rytmu serca ( np. min. u mnie ) i wymioty…
   Przecietny obywatel niemiecki ma ok. 399.000 € / miesiac na “zachodzie” 379.00€/ miesiecznie na “wdchodzie ” ( byle tereny NRD ) , b.duzo iso nie ma pradu w domu, chodzi wieczorami na tzw.”nurkowanie smienikow” przy marketach by cos “zloeic” do jedzenia lub chodzi do tzw.”Tafel e.V.” ( chartatywna organizacja kosciola ewangelickiego) ), gdzie po przestaeieniu dokumenow do rejestracji i otrzymaniu legitymacji uprawniajacej mozna za 4 € / siatka platykowa 1 -2 siatki “wyrzuconego” przez markety jedzenia, najczesciej 1x w tygodniu…niestety pomimo straszliwej tragedii uchodzcow w wyniku wojen organizowanych przez zachod, rodowici mieszkancy Niemiec nie maja dostepu ani do mieszkan ani do pradu ani do srodkow zywnosci jak ci uchodzcy, rysuje sie wielki problem….

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 o 17:02
  Permalink

  Ja odwrócę nagłówek artykułu:

  Ile Niemcy kosztują całą UE wraz z przyległościami czytaj migrantami?
  Przecież nie tylko Niemcy płacą składki do UE, kraje należące do UE również płacą.

  Odpowiedz
  • 3 lipca 2016 o 12:26
   Permalink

   @wieczorynka
   Komentatorka “ujela”…wogole i w szczegole……Niemcy organizujac tak produkcje (zmuszajac innych szykanami do posluszenstwa np. Grecje, Francje, Portugalie, Hiszpanie, Polske itd., itd. )ze maja wiecznie nadwyzke exportowa tzn.wielki przychod ze sprzedazy swoich towaror i uslug zagranica, przychod Niemiec = dlugi innyvh panstw, ktore sie po uszy zapozyczaja na lichwiarski % , by zaplacic Niemcom.. .i tak dalej, jak na karuzeli jedni maja dlugi, z jtoryvh dzieki % nigdy nue wyjda , inni niewspolmierne fochody = wladze baf innymi i pozwalaja sobie na ” dyktando” polityczne. .ludzie w W.Brytani w referendum “odwolali” A. Merkel….kapito ?

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 o 18:04
  Permalink

  A co nas to obchodzi?

  Mają kasę, panują nad Europą, robią co zechcą i przedstawią to jak im się podoba: albo 10 000 Euro albo 30 Euro …

  W zależności od tego co będzie się im bardziej opłacało.

  Niemcy są doskonałymi PŁATNIKAMI, zwłaszcza repatriacji wojennych i odszkodowań.

  Wymigali się z pełnych płatności po I-szej i po II – giej wojnie światowej.

  Podobnie manipulują danymi co do kosztów utrzymania emigrantów.

  Mają kolosalną przewagę gospodarczą i medialną w Europie.

  Mogą robić co zechcą, dlatego nie ma się czemu dziwić.

  Odpowiedz
 • 3 lipca 2016 o 13:13
  Permalink

  No wlasnie, autor ” przedstawil” temat…nawet nie wiem, czy ktos w Polsce jest w stanie sobie wyobrazic, ile i za co i pod jakim przymusem musi zwykly obywatel niemiecki ” bulic” i w jakich warunkach zyc * = wegetowac ! O chlodzie, glodzie i juz bardzo czesto bez pradu w mieszkaniu .! Za to od panstwa, mimo, ze obywatel ugina sie pod podatkami ( jedne z najwyzszych na swiecie ok.46% , wlasciwie wiecej ) idac cos zalatwic kupuje sobie uslugi urzednika placac np. za obowiazkowy tu dowod osobisty 30 € , za paszport 60 €..kazde wrjscie do urzedu kosztuje krocie ..pewbego dnia wybuchnie nowa “wojna 30-letnia”….)..
  Prosze pomyskec, ile tubylcow w Niemczech w tym dzieci i i mlodziezy gloduje gliduje tak, ze.ma niedobor bialkowo-energetyczny mimo niby takiego bogactwa i sukcesu gospodarczego Niemiec, marginelizacja zwyklego obywatela w Niemczech jest wreczniewyobrazalna, obywatel jest pionkiem, ma panstwu przysparzac dochodow, od panstwa musi gdzie inndziej bezplatne uslugi administracyjne sobie kupic.. nie wiem czy w Polsce ludzie moga sobie taki uklsd wogole teoretycznie wyobrazic. . i to, ze zwykly obywatel to smiec i lupu cupu “przestepca” gdyz “oszukuje” panstwo, jak za jakos ” usluge” komunalna nie moze zaplacic… dopust bozy !!! Psychologicznie, to die wiele osob ciezy, ze moze bedzie wojna ( !!! ), gdyz dalej juz nue moga tak zyc …..jak gdzies die znowu pojawia, to im wymyslaja, za to, ze sa ” Niencami” mimo, ze polityke robi Berlin i ta Merkel…

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2016 o 12:17
  Permalink

  Dzien dobry

  o ten akapit w tescie chodzi

  Przy średnich miesięcznych kosztach „utrzymania” jednego emigranta w wysokości 1.500 Euro i 1 milionie przybyszy otrzymamy pierwszą orientacyjną sumę w wysokości 27 mld euro rocznie.

  Pozdrowienia

  Viktor Heese

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.