Koronawirus a gospodarki w 2020 roku

Euler_Hermez by Alianz Copyright

Świat przechodzi obecnie nowy rodzaj kryzysu gospodarczego i zdrowotnego, który wywiera silną presję na wszystkie przedsiębiorstwa. Pomiędzy przerwami w działalności gospodarczej, zakłóceniami w handlu i środkami ograniczającymi, gospodarka międzynarodowa znajduje się w stanie zawirowań.

 

 • Globalny wzrost PKB w drugim kwartale sięgnie dna koniunktury: spadek o -15% w ujęciu rocznym
 • Prognoza globalnego PKB za cały rok skorygowana w dół z 2,4% do 0,8%
 • Wzrost liczby niewypłacalności na całym świecie o +14% w 2020 r
 • 65 milionów pracowników w całej UE może potrzebować pomocy

 

Eksperci Allianz Research i Działu Analiz Ekonomicznych Euler Hermes zweryfikowali scenariusze perspektyw gospodarczych na rok 2020. Od stycznia skutki gospodarcze epidemii koronawirusa Covid-19 rozwinęły się w trzech fazach: od szoku podażowego w centrum, którego były Chiny, który wywołał fale sejsmiczne w światowym handlu i zakłócił łańcuch dostaw, po rozprzestrzenienie się go na rynki finansowe, gdy inwestorzy zdali sobie sprawę z nieuniknionej recesji, po gwałtowny szok popytowy, uderzający w konsumpcję i inwestycje w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Ekonomiści Allianz i Euler Hermes spodziewają się ostrej globalnej recesji w pierwszej połowie 2020 r. w przeważającej większości gospodarek rozwiniętych i wschodzących, po której nastąpi ożywienie w kształcie litery “U”. Koszt powstrzymania epidemii może stanowić w skali miesiąca nawet 20-30% wstrząsu, jaki ponosi obecnie każda z gospodarek.

Epidemia Covid-19 wywołuje duże poruszenie w handlu międzynarodowym. Według Allianz i Euler Hermes, każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować handel światowy 722 mld USD, głównie z powodu obostrzeń wprowadzonych na granicach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

– Zmniejszyliśmy nasze szacunki dotyczące wzrostu światowego PKB w 2020 r. do +0,8% z wcześniejszych +2,4%. Spodziewamy się, że w II kwartale światowy PKB skurczy się o -15% w ujęciu rocznym, czyli o tyle samo, co w latach 2008-2009 łącznie. W tym kontekście spodziewamy się wzrostu PKB o +0,5% w USA i spadku PKB o -1,8% w strefie euro i w Niemczech“, powiedział Ludovic Subran, Główny Ekonomista w Allianz i Euler Hermes.

W tych bezprecedensowych czasach rządy i banki centralne są zmuszone do przyjęcia równie bezprecedensowych środków wsparcia. Czy będą skuteczne? Czy pomogą one krajom uniknąć recesji, czy też pomogą jedynie ograniczyć pęknięcie?

Zakładając, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się choroby zakończą się sukcesem, Allianz i Euler Hermes spodziewają się ożywienia działalności gospodarczej w drugiej połowie 2020 roku. Wyjście z recesji będzie nadal stanowić poważne wyzwanie dla niektórych firm, zwłaszcza dla tych nadmiernie zadłużonych i mających mały kapitał własny, ponieważ straty w obrotach podczas kryzysu będą trudne do zrekompensowania do końca roku. Liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie wzrośnie o +13% – szacują ekonomiści Allianz i Euler Hermes.

– Po kryzysie świat będzie innym miejscem. COVID-19 z pewnością zmieni nasze postrzeganie: inwestycji w zdrowie i zdefiniowanie kapitalizmu sprzyjającego integracji społecznej; „miękkiej siły Chin”; globalizacji; walki ze zmianami klimatu – kolejne gwałtowne, prawdopodobne wyzwanie zbiorowe przed nami i być może także to, w jaki sposób oszczędzamy na różne, także nieprzewidziane wydarzenia życiowe – uważa Główny Ekonomista Allianz i Euler Hermes.

Z pełnym opracowaniem Allianz Research i Dział Analiz Ekonomicznych Euler Hermes można zapoznać się na stronie www tutaj

Euler_Hermes_Allianz_analiza_koronawirus_gospodarki_2020

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu, grafiki i załącznika PDF zastrzeżone dla Euler Hermes, wyłączenie licencji CC 3.0.

16 thoughts on “Koronawirus a gospodarki w 2020 roku

 • 26 marca 2020 o 05:13
  Permalink

  Damy radę, tylko nie będzie już jedzenia ośmiorniczek.

  Więcej pokory i powrotu do naturalnych rozwiązań życiowych.

  W końcu mamy już wszędzie infrastrukturę budowaną przez setki lat.

  Teraz potrzebny jest tylko SPOKÓJ.

  Wierzący maja jeszcze MODLITWĘ dla wzmocnienia.

  Przetrwamy!

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 07:30
  Permalink

  Sytuacja jest jednoznaczna – zeszłoroczny śnieg tanio sprzedam…

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 08:40
  Permalink

  Nie ma co się oszukiwać. Tej epidemii nie da się zatrzymać, tak jak w średniowieczu nie zatrzymano dżumy czy po I wonie światowej “hiszpanki” . Jedynym środkiem pozwalającym ją pokonać mogła by być skuteczna szczepionka, lecz nie wierzę by w ciągu roku udało się ją opracować, wyprodukować i podać w miliardach dawek. To zadanie nawet monad chińskie siły. Epidemia w naturalnym przebiegu będzie będzie się więc rozwijała się według ciągu geometrycznego aż do nadejścia momentu w którym kolejne transmisje wirusa będą trafiały na osoby już zarażone lub uodpornionych ozdrowieńców. Wtedy iloczyn będzie malał harmonicznie a liczba zakażeń będzie malała by wygasnąć gdy (statystycznei) nie będzie już kogo zarażać. Epidemiolodzy ten moment szacują na zarażenie 70-80% populacji. Jednak dzisiaj jednak w tym ciągu istotna jest wielkość iloczynu szybkości postępu ciągu. Dotychczas ten iloczyn mieści się w granicach 1,15 do 3,3. To czy dojdzie do upadku państwowości albo wręcz cywilizacji będzie zależało od prędkości rozwoju. Jeżeli postęp epidemii będzie na tyle niewielki że jeszcze zdrowi i ozdrowieńcy nadążą zastępować chorych i zmarłych, to struktury państwowe i infrastruktura techniczna przetrwają. Jeżeli jednak nie zdołamy skutecznie wdrożyć środków obniżających postęp, to przy dotychczasowej wielkości (w Polsce 1,18) 10 maja będziemy mieli 2 miliony chorych i 300 tysięcy nowych zachorowań. Wtedy przyjdzie powyborcza erupcja zachorowań i w ciągu paru tygodni woda zaleje kopalnie, wygasną elektrownie, hutnicze piece, koksownicze retorty, rafineryjne instalacje, łączność, okomunikacja itp. Zawali się oczywiście służba zdrowia oraz produkcja i dystrybucja żywności. Hordy zarażonych i jeszcze zdrowych zaczną plądrować kraj w poszukiwaniu: żywności, odzieży i schronienia i broni. Wtedy modlić się będziemy do zdyscyplinowanych Chińczyków i Rosjan (o ile utrzymają kontrolę nad swoją epidemią) by zechcieli zapanować nad nami i naszym chaosem. Wobec takiej wizji musimy zrobić wszystko by maksymalnie spowolnić rozwój epidemii, do takiego poziomu państwo i techniczna infrastruktura przetrwają. Zasada przyrostu entropii zapewnia nas o tym że utrata kontroli przyniesie chaos nad którym już sami nie zapanujemy. A sama epidemia pewnie wygaśnie, pewnie po roku. Zróbmy więc wszystko byśmy mieli po niej do czego wrócić.

  Odpowiedz
  • 26 marca 2020 o 15:20
   Permalink

   “. Jedynym środkiem pozwalającym ją pokonać mogła by być skuteczna szczepionka, lecz nie wierzę by w ciągu roku udało się ją opracować….” 😁 Sz. mieni się inteligentem – https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja Dokładam do przemyślenia sentencję – “Tylko inteligent może w coś takiego uwierzyć – żaden zwykły człowiek nie mógłby być takim durniem – George Orwell

   Śmieję się 😂 do pierwszych łez… to jest uzasadniony śmiech, z powodu głupoty/odmóżdżenia poliniaków…. NIESTETY tak naprawdę- TO jest śmiech przez łzy.
   Wszak TU nie idzie o to by złapać króliczka, ale by gonić go..” p. Dzieju…

   “Dieta, zastrzyki i nakazy będą wytwarzać od bardzo wczesnego wieku rodzaj charakteru i osobistych przekonań, które władze uznają za pożądane, tak aby każda krytyka władzy była psychologicznie niemożliwa (…) Stopniowo poprzez selektywną hodowlę, genetyczne różnice pomiędzy rządzącymi a rządzonymi wzrosną tak, aż staną się niemal różnymi gatunkami. Bunt plebsu stanie się na tyle niemożliwy, na ile niemożliwe jest zorganizowane powstanie owiec przeciwko praktyce jedzenia baraniny. [Bertrand Russell, Prawnuk Brytyjskiego Księcia Bedford Johna Russella, Wnuk Premiera Wielkiej Brytanii Lorda Russella, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych (Chatham House), “Wpływ nauki na społeczeństwo”, 1953]

   A lewica to jednak stan umysłu… 🤔

   Serdecznie współczuję!!

   Tylko debil (nooo, dobrze ignorant) twierdzi że zagrożeniem jest “wirus w koronie” – autentycznym zagrożeniem, jest sprzedawana nam przez rządy i łżemendia nieustannie, “suma strachów”, powodująca że “jutro nie będzie niczego” (za klasykiem gatunku!). I TO jest FAKT!

   “jerzyjj” aktualnie masz etap wiary w słowo dr Jaskowskiego.

   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/

   https://wiernipolsce1.wordpress.com/

   Недовольство в Польше и Прибалтике из-за российской помощи Италии

   https://www.youtube.com/watch?v=Uz_27rs_poE&t=41s

   Tak czy owak… РОССИЯ лучше всех! A taki ‘łozung” nie w smak (formułowej) polskojęzycznej, rossiańskiej, lewicy. Nieprawda’ż p. Inicjatorze (wzrostu)? 😊

   Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 09:00
  Permalink

  Przeżyjemy, o ile nas katolicy swoją nieodpowiedzialnością nie wykończą niejako przy okazji:
  https://demotywatory.pl/4984782/Niezachowanie-odpowiednich-odleglosci-miedzy-wiernymi-komunia
  https://demotywatory.pl/4984481/Gdy-Joanna-zadaje-trudne-pytania
  https://demotywatory.pl/4985151/Logika-polskiego-rzadu-
  https://demotywatory.pl/4984803/Takie-czasy
  https://demotywatory.pl/4985245/Tak-wiceprezes-z-Lotosu-napisal-do-pielegniarki-zarabiajacej
  https://demotywatory.pl/4984346/Warszawa-lipiec-2037-r

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 10:29
  Permalink

  100% społeczeństwa w Polsce posiadło umiejętność czytania i pisania ,
  98% nie wie zupełnie w jakim celu.
  W Chinach jest takie miasto o nazwie Wuhan. Powstało ono w 1949 z połączenia 3 miast : Hankou, Hanyangu i Wuchangu.
  Miasta te odegrały szczególną rolę w 1911 roku, ponieważ to właśnie tutaj rozpoczęły się bunty w koszarach wojskowych, które doprowadziły do obalenia dynastii Qing. Innymi słowy, były bardzo penetrowane przez obce wywiady, i to pozostało.
  Jak wiemy, to był początek wojny domowej w Chinach, a potem podziału Chin na część kontynentalną i Taiwan.
  Przypominam,
  to ćwierć wieku wcześniej, zaczęła się dopiero rozwijać nauka o bakteriach.
  Twórcą pojęcia i definicji “wirus”, był prof. Koch z Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
  Uczony ten sformułował słynny postulat zwany postulatem Kocha.
  Wirusem możemy nazwać coś, co wyizolowane z organizmu chorego, pasażowane, czyli pobudzane do rozmnażania i wstrzyknięte do innego zwierzęcia, spowoduje takie same objawy chorobowe, jak u tego pierwszego zwierzęcia. Powtarzamy ten eksperyment jeszcze raz, i u kolejnego trzeciego zwierzęcia otrzymujemy takie same objawy, jak u zwierzęcia pierwszego.
  Innymi słowy, musimy wykonać szereg eksperymentów, aby móc potwierdzić.
  To musi trwać, czyli o tym czy mamy do czynienia z wirusem czy też nie, dowiemy się po pewnym okresie czasu, czyli najszybciej po ok. 2-4 tygodniach.
  Jeżeli więc odpowiednie służby sanitarne cokolwiek odkryły, to wynik mógł być ogłoszony dopiero po kilku tygodniach, czyli pod koniec stycznia, a nie od razu!
  Przypomnę, wirusów takich do tej pory znamy ok. 200.
  Żaden, powtarzam żaden, lekarz pierwszego kontaktu nie ma możliwości przeprowadzenia badań na określenie wirusa.
  Żaden, powtarzam, żaden lekarz pierwszego kontaktu nie może odkryć nowego rodzaju wirusa czy też bakterii. Nie podano także do tej pory nazwiska owego kandydata na Nobla!
  Akcja tego cyrku dzieje się w 11-milionowym mieście i sanepid szuka na targowiskach przyczyny zachorowania kilkudziesięciu ludzi? Jest to oczywisty absurd.
  Dodatkowym problemem jest to, że jak podały polskojęzyczne mass media, głównego nurtu dezinformacji niemieckich właścicieli, wirusa tego odkryto na targowisku tzw. darów morza. Jest to niestety niemożliwe, ponieważ koronawirusy stwierdzano tylko u ssaków, a ani ryby, ani krewetki do saków nie należą. No, chyba że UNIA EUROPEJSKA zmieni nazwę pojęć, tak jak to już robiła z owocami i warzywami w Europie.
  DLA MYŚLĄCYCH TO POWINNO WYSTARCZYĆ !!!
  PS…
  Sam musisz przyznać, Szanowny Czytelniku, że takie bezmyślne realizowanie procedur amerykańskich jest możliwe tylko w kolonii.
  Tak się składa, że jedyne epidemie w XX wieku, wybuchły w otoczeniu żołnierzy Pentagonu.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 18:47
  Permalink

  Moja prognoza: W kwietniu zostaną wznowione dostawy półelementów z Chin, prezydent Trump ogłosi zakończenie walki z pandemią korono wirusa i trzeba będzie wrócić do, niestety szarej rzeczywistości. Trudno przewidzieć jak szara będzie ta rzeczywistość. Będzie szara, ponieważ zwykle łatwiej jest zatrzymać gospodarkę a niżeli ją potem rozkręcić. Najważniejsze, aby w tym „przejściowym” okresie nie pojawiło się zbyt dużo obywateli niezadowolonych z … powiedzmy “skutków walki z wirusem”.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 19:44
  Permalink

  No proszę, czytam i nie wierzę, że prawiczki zwróciły się o pomoc do komunistycznych Chin? Jak to, gdzie ta konsekwencja, tu ściganie komunistów z KPP, plucie na Chiny, a jak trwoga do po pomoc do komunistów idą?
  Oczywiście popieram to, ale niech wreszcie “jaśnie państwo” post-sanacyjne przestanie niszczyć ten kraj i jego historię PRL.

  “Prezydent Duda poprosił Chiny o pomoc w zapewnieniu polskiej służbie zdrowia środków ochrony osobistej. A dlaczego nie zwrócił się z tym do UE i USA? I nagle w polskich mediach zaczęto mówić „Chińska Republika Ludowa”. Nie komunistyczne Chiny, nie reżim komunistyczny, ale Chińska Republika Ludowa. Gdzie się podziała Hanna Shen – mieszkająca na Tajwanie korespondentka Gazety Polskiej i innych prawicowych mediów polskich, od 10 lat plująca jadem w tych mediach na tę Chińską Republikę Ludową. Np. 19 czerwca 2019 r. pani Shen w wywiadzie dla pana Rachonia w Polskim Radiu 24 ostrzegała: „Nie rozumiemy w Polsce, jakie jest zagrożenie ze strony Chin. Nie rozumiemy, że Nowy Jedwabny Szlak to nie jest tylko współpraca gospodarcza. Za tym może przyjść armia chińska. Z chińskimi inwestycjami przychodzą pożyczki, które uzależniają dane państwo”. Z kolei Rachoń stwierdził: „Wiadomo, państwo chińskie jest państwem totalitarnym”. I nagle to wszystko ucichło (na jak długo?). Prezydent Duda prosi Chiny o pomoc.”
  Bohdan Piętka

  “Tarcza antykryzysowa pana premiera zakłada obniżkę o 20% na czas nieokreślony pensji pracowników przedsiębiorstw i instytucji, które miały przestój z powodu pandemii koronawirusa. Pomysł neoliberała Glapińskiego został zrealizowany natychmiast. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do pierwotnej propozycji Glapińskiego obniżka płac nie zostanie potem wyrównana. Tak więc za pandemię koronawirusa pan premier Morawiecki kazał zapłacić pracownikom. A wystarczy wstrzymać 500 plus do końca roku i już w kasie państwa jest 30 mld. Nie mówiąc o 13-tych i 14-tych emeryturach. Ale przecież łapówki wyborczej wstrzymać nie można.”
  Bohdan Piętka

  „Prokremlowskie media były bardzo aktywne w szerzeniu dezinformacji o koronawirusie, których celem było wzmocnienia kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego na Zachodzie, szczególnie poprzez podkopywanie zaufania w system ochrony zdrowia (…). Kampania ma na celu zwiększenie zamieszania, paniki i strachu oraz uniemożliwienie ludziom dostępu do wiarygodnych informacji o wirusie i przepisach dotyczących bezpieczeństwa publicznego” – głosi raport „unijnych ekspertów”. Powiedzmy sobie szczerze, przypomina to toczka w toczkę tłumaczenia słabości poprzedniego systemu w Polsce i ZSRR „knowaniami zachodniego imperializmu”. Jak widać role się odwróciły.”
  Jan Engelgard
  Myśl Polska, nr 13-14 (29.03-5,04.2020)
  Stała rubryka MP, od tego numeru będzie także w sieci, stąd numer 1.
  http://www.mysl-polska.pl/2245

  “Miejsce upadłych prywatnych przedsiębiorstw powinny zajmować odtwarzane przedsiębiorstwa państwowe, które przejmą też zwalnianych pracowników. Przedsiębiorstwa sprywatyzowane, po ogłoszeniu upadłości, państwo może łatwo przejąć. Oczywiście w chwili kryzysu epidemiologicznego takie przedsiębiorstwa państwowe nie będą dochodowe, ale mimo tego będą lepszą inwestycją niż dotowanie prywaciarzy.”
  https://www.lewicanarodowa.pl/2020/03/koronawirus-kapitalisci.html?m=1
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2020/03/13/epidemia-koronawirusa-udowodnila-wyzszosc-socjalizmu-nad-kapitalizmem/#more-17910

  Odpowiedz
  • 26 marca 2020 o 21:27
   Permalink

   Miecławie ChRL ma tyle wspólnego z komunizmem, (w tym sensie jak rozumiemy “komunem”)
   co “oba krzesła” – komputerowe i elektryczne. TO tylko szyld. 🙂
   Jeśli powtarzasz za p. Piętką że “obie gazety są prawicowe” to mnie wypada deklarować się jako komunista,
   Ba! Eurokomunista! 🙂

   Odpowiedz
   • 27 marca 2020 o 09:35
    Permalink

    @krzyku58.
    Widzę, że zmieniasz tory, chyba będą z ciebie ludzie. 🙂
    Dla mnie nie ma problemu, że Piętka i inni są prawicą, widać tą mądrzejszą prawicą w tym układzie, a więc z taką prawicą mądrą, jest szansa, że komunista się dogada.

    A co do tego komunistycznego szyldu w Chinach, nie ma znaczenia, byle był skuteczny, my w PRL też mieliśmy podobno swój własny “komunizm”, którego Polacy nie zrozumieli. A idąc za nawoływaniem styropianu i kleru dokonują właśnie samozniszczenia od co najmniej 40 lat. Tak, tak, to jest właśnie dzieło katolików, którzy postanowili sobie zrobić krzywdę w imię “świętej własności prywatnej” i interesów Kościoła z tym związanych.

    I to jest największa ironia losu dla polityków styropianu, że nienawidzą czerwonych, a muszą prosić ich o pomoc! Czy nie widzisz, że Bóg daje im nauczkę za pychę i zniszczenie którego dokonali. Jak kler wytłumaczy teraz swoim prawicowym owieczkom, że komuniści ich ratowali. Przecież to obraza boska według nawiedzonego kapitalistycznie kleru.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.