Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zabezpieczyła swoje bezpieczeństwo trwale

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna 6 stycznia 2016 roku o godzinie 10:00 czasu miejscowego dokonała pierwszej próby fuzji nuklearnej. Na tą chwilę nie ma wystarczającej ilości danych, żeby móc cokolwiek powiedzieć na temat technikaliów samej eksplozji. Bazujemy na oficjalnych koreańskich komunikatach, Zachód potrzebuje jeszcze kilka dni na stwierdzenie, czy to był bardzo duży wybuch jądrowy, czy też doszło do fuzji. Więc niniejszą informację należy traktować właśnie z tym ograniczeniem. Można się jedynie spodziewać, że jeżeli była, to była to instalacja, a nie – zwarty jednobryłowy ładunek – podobnie jak w przypadku pierwszej próby nuklearnej. Bez względu jednak na te szczegóły Korea Północna dołączyła do grona państw termonuklearnych tj. Federacji Rosyjskiej, USA, Francji i Wielkiej Brytanii – o tych państwach formalnie wiadomo, że posiadają broń termojądrową. Na świecie są inne państwa potencjalnie zdolne do dokonania fuzji nuklearnej, jednak to czyste spekulacje, albowiem tego typu działania to największe z możliwych tajemnic.

Na pewno minie nieco czasu zanim Korea Północna wyprodukuje liczącą się bojowo ilość ładunków jądrowych i wodorowych. To skomplikowany proces sam w sobie, ze względu na znane z fizyki kwestie związane z pozyskaniem materiałów rozszczepialnych. Jednakże nie tylko to jest barierą, chodzi o środki przenoszenia, tak żeby broń była efektywna. W przypadku pierwszych amerykańskich bomb zrzuconych na Japonię mieliśmy do czynienia ze stosunkowo zwartymi konstrukcjami przenoszonymi przez największe wówczas samoloty bombowe dalekiego zasięgu B-29. Jest prawdopodobne, że naukowcom koreańskim udało się doprowadzić technologię jądrową do tego samego poziomu. W praktyce oznacza to jej zupełną bezużyteczność na dzisiejszym polu walki, albowiem jedynie największe koreańskie rakiety są zdolne przenieść tak dużą głowicę bojową, a te do swojego odpalenia wymagają zaplecza porównywalnego z kosmodromem. Więc ta technologia jest jeszcze głęboko w powijakach, do miniaturyzacji broni jądrowej oraz do osiągnięcia zdolności operacyjnych broni termojądrowej potrzeba czasu. Sądząc po analogicznym okresie rozwoju tej broni na Zachodzie i w ZSRR – najwcześniej za około 10 lat Koreańczycy mogą dysponować ładunkami nuklearnymi zdolnymi do podwieszenia pod współczesnym samolotem w bombie lotniczej, być może uda się im zminiaturyzować ładunki do wielkości i kalibru swoich największych dział polowych. Przede wszystkim jednak liczy się technika rakietowa i to głównie rakiet balistycznych, które Korea rozwija równolegle odnosząc na tym kierunku bardzo poważne sukcesy.

Dla regionu jest to duża nowość, oczywiście spodziewana – stosowne czynniki od dość dawna informowały o tym, że Korea Północna w najbliższym czasie wejdzie w posiadanie technologii termojądrowej. Jednakże na pewno jest to szok dla otoczenia i dla świata, przykładowo Federacja Rosyjska wyraziła zaniepokojenie, podobnie Chiny z zasady najlepiej poinformowane o tym co się dzieje w Korei, co oznacza mniej więcej tyle, że Korea nie uprzedziła nikogo o planowanej próbie, a na pewno, że jej dokładna data nie była znana.

Na pewno w najbliższym czasie budżety wojskowe państw regionu, w tym oczywiście sąsiadów z południa i Japonii będą powiększone. Chodzi przede wszystkim o fundusze na obronę przeciwrakietową, jak również o broń precyzyjną dalekiego zasięgu, umożliwiającą skuteczne rozpoznanie potencjalnych celów, ich rażenie i skuteczne zniszczenie. Mówimy o najnowocześniejszych systemach uzbrojenia, będących zarazem motorem napędowym współczesnej nauki i przemysłu precyzyjnego.

Możemy tylko podziwiać upór i determinację władz Korei Północnej w zabezpieczeniu swojego bezpieczeństwa, po tym wydarzeniu jest ono pewne. Nikt z zewnątrz nie będzie na tyle odważny, żeby uderzyć na terytorium Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, przynajmniej tak długo, jak długo nie będzie opracowanej technologii przeciwdziałania skutkom eksplozji termojądrowej w momencie trwania fuzji. To jest oczywiście praktycznie niemożliwe, chyba że ktoś odkryje jakieś nowe prawa w fizyce.

Nie jest tajemnicą, że Japonia posiada potencjał umożliwiający stworzenie w stosunkowo bardzo krótkim czasie ładunków jądrowych. Korea Południowa również posiada takie możliwości. W obu krajach od pewnego czasu zyskują na sile czynniki polityczne opowiadające się za militaryzacją i usztywnieniem kursu wobec sąsiada. Generalnie uzyskanie statusu jądrowego przez te dwa państwa to kwestia formalna, nie robią tego z powodów politycznych, żeby nie wywoływać problemu i nie nakręcać spirali zbrojeń. Jednakże po tym wydarzeniu możemy mieć do czynienia z przewartościowaniem myślenia, pomimo olbrzymich kosztów obsługi samej broni i towarzyszącej jej infrastrukturze. Tą samą energię i środki lepiej jest wykorzystać na rzecz cywilnego wykorzystania energetyki jądrowej, wówczas wszyscy by na tym zyskali. Czy broń termojądrowa przyczyni się do stabilizacji, czy też może kresu cywilizacji ludzkiej w Azji? Obyśmy nie byli świadkami żadnych rozstrzygnięć…

10 myśli na temat “Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zabezpieczyła swoje bezpieczeństwo trwale

 • 7 stycznia 2016 o 05:17
  Permalink

  Zwiększenie budżetu wojskowego Japonii jest trudne do przeprowadzenia. Już od jakiegoś czasu USA naciska aby oni płacili więcej za nasze bazy i stale są opory. Nuklearyzacja Japonii wydaje się czymś całkowicie nie do pomyślenia – gdy zadałem takie pytanie mojej żonie, to Ona obdarzyła mnie tylko zimnym spojrzeniem i ograniczyła moją stawkę żywnościową o połowę. Może dlatego, że dużą część życia (jeśli nie większość) spędziła ona w Hiroszimie…

  Kompleks militarno-przemysłowy w rejonie Oceanu Spokojnego dostał wspaniały prezent na nowy rok. Rządy wielu krajów rejonu będą pod sporym naciskiem aby zwiększyć budżety obronne. Zapewne ani to zaszkodzi ani to pomoże KRL-D, ale pewne ktosie zarobią krocie.

  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2016 o 07:31
  Permalink

  Spotkanie Prezesa z P.Orbanem.Co myśli Krakauer

  Odpowiedz
  • 7 stycznia 2016 o 10:43
   Permalink

   Widzisz Włodku jeśli w kwestii polityki zagranicznej,
   “naszych” sojuszy – PiS, po nieoficjalnym spotkaniu
   z p.Orbanem, nakreśli poprawki co do przyszłych pryncypiów – to “jesteśmy w domu”…

   Odpowiedz
 • 7 stycznia 2016 o 10:23
  Permalink

  Jeżeli Św. Józef pozwoli, najlepszym komentarzem jest komentarz jaki wkleiła @Magia:
  https://kodluch.wordpress.com/2016/01/06/syria-99-dzien-sprzatania-swiata/comment-page-1/#comment-971
  Magia 6 Styczeń 2016 o 21:42

  @Brusku
  Czy nikogo nie zastanawiają poczynania władz Korei Północnej? Jak to jest, że Iran ścigano, nakładając najprzeróżniejsze sankcje i rozpętując wieloletnią nagonkę medialną przeciwko temu państwu z powodu niczym nie popartych oskarżeń o rozwój arsenału broni jądrowej? Jak to jest, że inne państwo, straszy i – co gorsza – przeprowadza wybuchy jądrowe mimo światowego memorandum na tego typu „hece”, zaś światowe media ograniczają się do kronikarskich wzmianek na ten temat?
  Kilka lat temu przyszło mi „do pustego”, że KRLD znajduje się pod parasolem ochronnym hegemona, jako „użyteczny idiota”, służący w zależności od aktualnych potrzeb za nieobliczalny straszak wobec jego najbliższych sąsiadów, bądź też łzawy temat „głodu” dla zwiększenia datków na „cele społeczne”.
  Każdy rok coraz bardziej utwierdza mnie w tym przekonaniu.

  Na razie za wcześnie mówić o tym co zdetonowali Koreańczycy. Sądząc po bardzo małym ładunku, raczej to był rodzaj bomby neutronowej a nie termonuklearnej (wodorowej).
  Jeżeli tak, lub jeżeli Koreańczycy wyprzedzili świat i opracowali tak miniaturowe bomby termonuklearne (wodorowe) – to ich rakiety mogłyby przenosić na raz kilka takich ładunków…

  Odpowiedz
  • 7 stycznia 2016 o 15:09
   Permalink

   @Kodluch
   wywod @Kodluch wraz z wklejka @Magii jest takze moim rozumieniem tego tematu, takze od juz dluzszego czasu i tylko potwierdzam sie tym …
   Korea Polnicna trzyma wujek zza wody caly region za morde, szykanuje Koree Poludniowa, Japonie, Chiny, Filipiny i Thailandie i, i , i caly swiat ….
   Wujek podzielil Koree na Polnicna i Poludniowa czego mu sie z Vietnamem nie udalo i teraz ma bicz do walenia w tym regionie kazdego po lapach a jak nie wystarczy to po plecach !
   Obydwa kraje Korea Poludniowa i Polnocna sa bardzo, bardzo ciekawymi i w Europie nie znanymi krajami…Korea Poludniowa mimo kulturo panujacego tam Buddyzmu jest obecnie w przewadze rzymsko-katolicka …
   …cala ich kultura jest frapujaca, metidy organizacji pracy (a la stalinowskie brygady …), zrobili wielki skok gospodatczy w ciagu ok.20 lat ale ludnisc cierpi na samitnosc ( ” albo masz prace, albo.masz przyjaciol”), skrany neoliberaluzm, korupcje i kumoterstwo towarzyszace kazdemu rozwojowi gospodarczego , to niby jego “odchody” i maja generalnie najwyzsza rate samobojstw na swiecie, wraz z Japonia, Niemcami Korea plasuje sie na I niechlubnym miejscu w samobojstwach seniorow , ktorzy z nedzy i glodu popelniaja samobojstwa …i to wszystko ma miejsce w Korei Poludniowej …tak, tak …

   Odpowiedz
 • 7 stycznia 2016 o 15:29
  Permalink

  Spokojniej nad tym potencjalnie niebezpiecznym zjawiskiem.

  To może zagrozić destabilizacją w tamtym regionie.

  Niepotrzebną.

  Poza tym utrwala tamtejsze porządki, które nie są najlepsze dla mieszkańców Korei Północnej.

  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2016 o 23:51
  Permalink

  Słuszna obserwacja, powinniśmy iść tą samą drogą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.