Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna na drodze do bezpieczeństwa

graf. red.Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zrobiła kolejny krok na drodze do zapewnienia sobie bezpieczeństwa poprzez zbliżenie się do równowagi sił w regionie. Test rakiety balistycznej odpalanej z okrętu podwodnego to wielki krok naprzód, jeżeli chodzi o stabilizację bezpieczeństwa w regionie. Szczegóły w j. ang. na stronie Korean Central News Agency [tutaj].

Jeżeli Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna weszłaby w posiadanie okrętów podwodnych, zdolnych do odpalania rakiet balistycznych spod wody, to tym samym zrównałaby się w zakresie technologii przenoszenia broni jądrowej z największymi potęgami świata. Byłaby pierwszym krajem azjatyckim, zdolnym do odpalania rakiet balistycznych spod wody. To wielkie osiągnięcie, można tylko gratulować Koreańczykom właściwej drogi, która dla zapewnienia bezpieczeństwa wybrały władze ich kraju.

Uwaga – nie oceniamy tutaj nikogo, w żaden sposób nie wartościujemy tego, w jaki sposób funkcjonuje Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Liczy się tylko to, ze w realiach globalnych sankcji gospodarczych, w stanie praktycznie pełnej izolacji międzypaństwowej, ten kraj był w stanie przeprowadzić tego typu test! To fenomenalne osiągnięcie techniczne, którego należy pozazdrościć uczonym północnokoreańskim po prostu przesuwa ich kraj potencjalnie w kierunku dla większości krajów świata wręcz nieosiągalnym. Podkreślmy – nie oceniamy tutaj polityki tego państwa, ani jego stosunków wewnętrznych – Koreańczykom zawsze trzeba życzyć zjednoczenia ich Ojczyzny, ale tylko Oni sami powinni ją przeprowadzić, bez pomocy nikogo z zewnątrz.

Warto jest obserwować Koreańczyków, albowiem najpierw opracowali środki przenoszenia broni jądrowej w postaci całej rodziny rakiet balistycznych, którą ciągle rozwijają (tutaj można się zapoznać z przeglądem ich potencjału). To imponujący arsenał i imponująca ścieżka technologiczna, sami rozwinęli skomplikowane struktury nośne, wywodząc je wprost z kopii sprawdzonych rakiet radzieckich. Jest to przykład na to, jak kraj nie zmarnował potencjału, tylko umiejętnie go rozwinął i wykorzystał. Nie powinno nikogo zdziwić, jak Korea zacznie latać w kosmos!

Równolegle w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej opracowano technologię jądrową od zera, korzystając jedynie z dostępnego wsparcia ze strony wzorców radzieckich i chińskich, jednakże co do zasady – całość koreańskiego programu jądrowego, to dowód na wielki sukces ich myśli technicznej. Zachodni, japońscy i południowo koreańscy eksperci szacują, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna posiada na dzień dzisiejszy około 12 do 20 może 22 ładunków jądrowych różnej mocy, z których znaczną część może przenosić za pomocą posiadanych najpotężniejszych rakiet nośnych.

Jeżeli Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna będzie dysponować kilkoma okrętami podwodnymi zdolnymi do odpalenia spod wody rakiet balistycznych, to zmieni zasady prowadzenia wojny w Dalekiej Azji. Przede wszystkim będzie możliwe przeprowadzenie ataku rakietowego z ukrycia na Japonię i Republikę Korei z innego kierunku niż wyznaczony przez regionalny układ terytorialny. W praktyce oznacza to, że po wyjściu floty Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej na Ocean Spokojny możliwy jest atak na te kraje ze wschodu. Jeżeli popatrzymy na mapę nieco dalej – po drugiej stronie Pacyfiku mamy Stany Zjednoczone, które nie będą mogły już czuć się bezwzględnie bezpiecznie. W ich strategię obronną trzeba będzie wliczyć problematykę obrony przeciwrakietowej zachodniego wybrzeża oraz odpowiednio wzmocnić Flotę Pacyfiku, tak żeby była w stanie dowolnie zdominować główne wyjścia z mórz otaczających wybrzeża Azji Wschodniej na Pacyfik. To najprostszy sposób, żeby nie przepuścić samotnego mściciela – pojedynczego okrętu, który zbliży się na tyle do wybrzeży USA, żeby jedno z wielkich miast Zachodu (San Francisco lub Los Angeles) znalazło się w zasięgu jego rakiet.

Powinniśmy wziąć przykład z myśli strategicznej liderów Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jeżeli Oni, przy całym dramacie położenia gospodarczego, w jaki został zapędzony ich kraj, potrafili pomimo wszelkich niedogodności tak zarządzać potencjałem Narodu koreańskiego, że doprowadzili do powstania rakiet balistycznych, broni jądrowej oraz okrętów podwodnych zdolnych odpalać te rakiety z głowicami spod wody, to znaczy, że Koreańczycy są wzorem dla każdego, kto pragnie strzec swojej niepodległości.

6 myśli na temat “Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna na drodze do bezpieczeństwa

 • 11 maja 2015 o 16:05
  Permalink

  Czytam i oczom nie wierze….

  Rakiety balistyczne Korei Polnocnej maja byc elementem stabilizacji politycznej regionu gdyz umozliwia nuklearny atak z ukrycia na inne kraje. Kiepski zart…

  Odpowiedz
 • 11 maja 2015 o 18:38
  Permalink

  ..To fenomenalne osiągnięcie techniczne, którego należy pozazdrościć uczonym południowokoreańskim po prostu przesuwa ich kraj potencjalnie w kierunku dla większości krajów świata wręcz nieosiągalnym..

  A może, “miało być” – północnokoreańskim. 🙂

  Odpowiedz
 • 11 maja 2015 o 18:43
  Permalink

  Czytałam wiele tekstów na temat Koreańskiej Republiki Ludowo Demokratycznej, jeżeli było to tłumaczenie z angielskiego to na ogół pisano wszystko co najgorsze. Oglądałam też filmy pokazujące kulturę KRLD i to było już budujące. Wiem artykuł dotyczy zbrojeń, ja natomiast chciałam dorzucić nutkę obyczajów, zwyczajów i ludności tam żyjącej oraz ich kultury.

  Odpowiedz
 • 16 maja 2015 o 21:57
  Permalink

  Najpiew od zarania dziejow Japonia prowadzi agresywne wojny z Korea, okropna w ramach II WS,potem wujek za ocranu by wyeliminiwac wplywy rosyjskie i chinskie w Koreii wszczyna wojne domowa i skloca ze soba polnoc z poludniem w tak b. pokojowej, buddystycznej Koreii, cos jak teraz Ukraine…
  No to dochodzi do takiego wyscigu zbrojen….ale jakim to kosztem, ile to osob zmarlo w Koreii Poln. smiercia glodowa…Owszem ludzie b.b.b.pracowici, precyzyjni i filigranowi…b.lubie i cenie ich produkty, kultura sie interesuje, tez arcyciekawa, kuchnia koreanska niezwykle interesujaca min.rozmaite warianty kiszonej powszechnie kapusty w pojemnikach w ziemi …i 1000-ce rozmaitych sosow do tego ! Na Expo 2013 w Koreii nie udalo mi sie tam pojechac, b.malo ofert, prawie w UE nikt o tym Expo nie wiedzial lub nie chcial mowic, moze na strach przed konkurencja ….Ludzie z Koreii sa zalamani tym, ze ten kraj tak szrasznie sklocono ….
  W powaznych tekstach i z ust znawcoq slyszalam, ze tak wysokie uzbrojenie Koreii Poln. to gwarancja przed wojna ze strony Japonii, ktora to b.chetna jest do wszelakich wojen a wujek za oceanu ma stracha …ale taka propagande jaka karmia tych biednych Koreanczykow to sobie nawet trudno wyobrazic, b.wiele ludzi popelnia tam samobojstwa, nawiecej przez skok z b.wysokiego mostu w Seulu …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.