Konsumenci nie wybaczają markom złych opakowań

Rynek opakowań kształtuje się dynamicznie, a świadomość i wymagania klientów stale rosną. Opakowanie jest 6-krotnie efektywniejszym środkiem promocji niż reklama – wynika z szacunków Stowarzyszenia Strategii Opakowania. Producenci zmuszeni są do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań, które pomogą im skutecznie wyeksponować dany artykuł. Jednocześnie wielu z nich w dalszym ciągu – ku rozczarowaniu konsumentów – nie postrzega opakowania jako trampoliny do budowania lojalności wobec marki oraz wywoływania w klientach silnych, pozytywnych emocji. Kto wobec tego w marketingowej walce o uwagę konsumenta wróci z tarczą, a kto na niej?

Wybór przy sklepowej półce

Handel detaliczny w Europie nigdy nie był tak konkurencyjny jak obecnie. W 2016 r. wzrósł on o 2,3% w 28 krajach UE. W Luksemburgu, Słowenii, Rumunii i Wielkiej Brytanii analogicznie o 15%, 10%, 8% i 7%. Marki mają zatem twardy orzech do zgryzienia – wyróżnienie się z tłumu może być dla nich nie lada wyzwaniem, któremu nie każdy będzie w stanie sprostać.

Rola opakowania jest dziś wobec tego nieoceniona. W reklamowej rywalizacji nie ma miejsca na pomyłki i niedociągnięcia, a słynne powiedzenie nakazujące nam nieocenianie książki po okładce traci na znaczeniu. Dlaczego? Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez DS. Smith pokazały, że prawie połowa (47%) millenialsów podczas robienia zakupów przemierza niemal cały sklep, a finalnie decyduje się na produkt, który wyróżnia się na tle stojących po sąsiedzku artykułów – warto uczynić więc wszystko, co pozwoli zatrzymać ich uwagę na dłużej.

Producenci nadal w pewnym stopniu umniejszają rolę opakowań, traktując ich funkcję tylko w kategoriach ochrony oraz informacji. Tymczasem potencjał dobrze opakowanego produktu jest dziś kluczem do sukcesu. Pozwala nie tylko zdobyć uznanie klienta, ale też przekonać go do skorzystania z danej oferty. A przecież w sprzedaży finalnie właśnie o to chodzi – konsument ma zdecydować się na zakup naszego artykułu – mówi Maciej Olipra, CEO Global Shopper Marketing.

Opakowanie, które (nie)satysfakcjonuje

Zewnętrzna forma produktu to kwestia niezwykle istotna – bez względu na to, czy kupujemy go w sklepie stacjonarnym, czy decydujemy się na usługę online. Konsumenci są dziś bowiem nieco ostrożniejsi w kwestii wydatków, a także coraz bardziej świadomi dostępnej na rynku różnorodności.

W raporcie „Shopper trend unpacked” przeprowadzonym na zlecenie DS. Smith zostało podkreślone to, jak dużą rolę spełnia opakowanie skrojone na miarę oczekiwań konsumentów. Pierwsze wrażenie oraz doświadczenie z produktem może stać się… ostatnim. Ponad jedna trzecia (39%) kupujących w Wielkiej Brytanii doświadczyła złej jakości opakowania podczas zamówień składanych online. Co istotne, prawie 19% z nich po takim zakupie odczuwało nie tylko rozczarowanie, ale także zdenerwowanie. Ponad jedna czwarta respondentów (26%) nie zamówiłaby ponownie produktu od sprzedawcy, który wysłał im nieodpowiednio zapakowany artykuł, który nie sprostał ich oczekiwaniom.

Prześciganie się w pomysłach na efektowne (i tanie do wyprodukowania) opakowanie, które będzie ponadto spełniało wymagania konsumentów – to codzienność marketerów. Dobra wiadomość jest taka, że stworzenie „opakowania idealnego” jest możliwe – wiele marek jest przykładem tego, jakie efekty może przynieść zaangażowanie, kreatywność, nietuzinkowość oraz znajomość zarówno rynku, jak i swojej grupy docelowej. Projektując opakowanie nie należy zapominać, że jest ono swego rodzaju billboardem, tylko w nieco mniejszej skali – ma podnosić wartość produktu, a także współgrać ze strategią marketingową przedsiębiorstwa – podsumowuje Maciej Olipra, CEO Global Shopper Marketing.

W dobie dużej konkurencji rynkowej bycie laikiem w kwestii designu opakowań może sporo kosztować. Wśród grzechów głównych marketerów znajduje się jednak nie tylko to. Najczęściej popełniane błędy dotyczą m.in. źle przygotowanych etykiet, braku wiary w „minimalizm” czy – w nurcie zero waste – zużycia nadmiernej ilości plastiku.

***

Informacja redkacji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Global Shopper Marketing, wyłączenie licencji CC 3.0

5 thoughts on “Konsumenci nie wybaczają markom złych opakowań

 • 27 lipca 2019 o 08:47
  Permalink

  Przyznaje, że ciekawe – kupuje się oczami.

  Odpowiedz
 • 27 lipca 2019 o 13:19
  Permalink

  Ogórki, ogórki, ogórki – na OP вокруг огурцы, kiszone, kwaszone, w occie,
  małosolne w różnych przyprawach i ‘odcieniach”. Sezon (?)
  Jest ‘wszystko” , lecz nie ma tego, do czego z’obowiązuje winieta…. i ten stan
  nieustalony już trwa…

  ‘Kiedyś” sprzedawano w opakowaniu zastępczym, wyrób …..podobny
  – nikt nie biadolił, “rzucili, zdążył złapać” i było “gites”, BO liczy/ł się …refleks, (zawartość a nie opakowanie, nie forma a treść).
  https://www.google.pl/search?q=opakowanie+zast%C4%99pcze+prl&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwjxrKqP-9TjAhWBalAKHa-pC3gQ7Al6BAgHEBc&biw=1067&bih=758#imgrc=_1qdIYCBvQde_M:

  Odpowiedz
 • 27 lipca 2019 o 20:43
  Permalink

  Zajrzałem, na minutku na “forum” OP – … Moja diagnoza:
  Pogłoski o śmierci “Obserwatora Politycznego” nie były
  przesadzone.
  ( Luźna parafraza z M. Twaina).
  A może (jednak) winienem zastosować się do rady niegdysiejszego kom.
  o nicku “senior” i “nie odzywać się wcale… gdyż…” itd.. (też zaczerpnąłem fragment sentencji z autora ‘Przygód Tomka Sawyera/tudzież Finna”).

  Odpowiedz
 • 28 lipca 2019 o 06:53
  Permalink

  Kupuje człowiek kilogram towaru do spożycia i przy okazji kilogram papieru plastiku i farby, które trafiają prosto z półki sklepowej do kubła śmietnikowego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.