Polityka

Konsolidacja wokół wartości czyli od patriotyzmu do nacjonalizmu

 Konsolidacja wokół wartości o jakiej mówił ostatnio pan prezes jest najważniejszą sprawą w ogóle. Nie ma bowiem niczego ważniejszego od podstawy doktrynalno-ideologicznej państwa jaką jest patriotyzm. To nadrzędną przesłanka interpretacyjną wszystkich wobec wszystkiego. Dla wielu jest nią jeszcze dodatek religijny, nie ma w tym niczego złego, jeżeli to tylko dodatek.

Niestety przez ostatnie lata patriotyzm był negowany w przestrzeni publicznej. Osoby lub podmioty upominające się o wątki patriotyczne w życiu publicznym, w najlepszym przypadku były powszechnie ignorowane ewentualnie uznawane za oszołomów. W skrajnych przypadkach nadawano im łatkę nacjonalistów w realiach większości naszych mediów równoważną faszyzmowi, nazizmowi, ksenofobii, czy w ogóle wszystkiemu, co w określonym czasie miało wydźwięk bardzo lub bardziej negatywny ze względu na kształt i charakter stosowanej narracji.

Dlatego bardzo dobrze że pan prezes osobiście jak również cała dobra zmiana tak często odwołują się do patriotyzmu i podnoszą jego rolę we współczesnym państwie. To bezwzględnie jest potrzebne celowe i słuszne. Co więcej autentycznie trzeba się zgodzić z panem prezesem, że to jest fundament wszystkiego, co określamy pod słowem Polska, polskie, polskość. Patriotyzm musi być wspólnym mianownikiem dla wszystkiego i dla wszystkich. Patriotyzmu po prostu należy wymagać jako postawy nie tyle co państwowej, ile również racjonalnej. Postawa państwowa wymaga czegoś więcej. Chodzi o patriotyzm aktywny, twórczy i inspirujący, a nie tylko śpiewania więcej niż pierwszą zwrotkę Mazurka Dąbrowskiego.

Niestety od pięknej idei jakże słusznie wyrażanej przez pana prezesa do jej dobrozmianowej implementacji droga jest tak daleka, że konieczne jest pytanie o rozumienie patriotyzmu? W tym samej jego podstawy czyli – racji stanu. W tym zakresie bardzo istotnie się wobec pana prezesa różnimy, jak również różnimy się od obecnej opozycji, chociaż w jej przypadku trudno jest powiedzieć o większości z tych ludzi, żeby wyrażali jakiekolwiek odniesienia patriotyczne. Pod tym względem bezwzględnie dobra zmiana widzie prym i nie ma już znaczenia, że sobie dużą część patriotyzmu po prostu zmonopolizowała tworząc folklor narodowo-patriotyczno-religijny. Z olbrzymim wsadem od policji histerycznej, niepozwalającym na dyskusję i racjonalne podejście do błędów i osiągnięć przeszłości.

Niestety te różnice plus to jak budowany jest model patriotyzmu dobrej zmiany powodują, że propozycje wynikową należy kwestionować. Zarazem jednak i to jest ważne = proszę to dobrze zrozumieć – musimy ją uznawać i szanować pomimo ułomności i przekłamań jakie są stosowane w dobrozmianowej retoryce. Ponieważ jest tylko jedna Polska i ona ma tylko jedną władzę I TAK MA POZOSTAĆ. W skrócie lepiej jest milczeć, niż pluć na własne państwo. Jednak trzeba wskazywać błędy głównego-oficjalnego nurtu. Będąc lojalnym. Bez lojalności nie da się rozumieć patriotyzmu, budować państwa, wspólnoty – niczego.

Dla przeciwników patriotyzmu należy wysunąć argument, który się nazywa – szacunek. Otóż patriotyzm, to jest właśnie szacunek do samego siebie, swoich przodków, wspólnoty w której się żyje, jaką się współtworzy i do tych, którzy będą ją tworzyć po nas. Mówimy o historycznym continuum, którego ciągłość i trwanie jest NAJWAŻNIEJSZYM I BEZWZGLĘDNIE FUNDAMENTALNYM czynnikiem interpretacji wszystkiego.

Jeżeli się nie wykazuje szacunku do samego siebie, do swojej przeszłości i teraźniejszości – jeżeli nie jest się patriotą, to nie należy oczekiwać szacunku od innych. To jest chyba automatyczne i łatwe do zrozumienia dla każdego.

Wyższą formą patriotyzmu, o której już pan prezes nie mówi jest nacjonalizm. Nie ma w nim niczego złego, co więcej – to właśnie nacjonalizm jest afirmacją sprawy narodowej i związanego z nią państwa.

Ze względu na swoją siłę, czystość przekazu i wspomnianą afirmację miłości do Ojczyzny – gram zdrowego nacjonalizmu jest więcej wart, niż tona zgniłego i zwichrowanego pseudo patriotyzmu. Właśnie dlatego środowiska narodowe są tak niesłychanie cenne, chociaż pamiętajmy o tym, że nie wszystkie. Ponieważ część środowisk jest najdelikatniej mówiąc manipulowana, niektórzy działacze są w sidłach złych emocji, a na to nakładają się długie ręce pewnych czynników, które od prawie 30 lat nie pozwalają rozkwitnąć kwiatom polskiego nacjonalizmu!

Przyglądajmy się uważnie temu, jak ma przebiegać konsolidacja wokół wartości o której mówił pan prezes. Doba zmiana ma problem z nacjonalizmem, ponieważ opozycja próbuje za wszelką cenę pokazać, że w Polsce nacjonalizm = nazizm i że to prawdziwa twarz polskiej prawicy. Tymczasem od Prawa i Sprawiedliwości oraz jego politycznych przybudówek są inne organizacje, niektóre ze wspaniałymi tradycjami – o wiele bardziej na prawo. Warto myśleć o tych wszystkich wspaniałych ludziach bardzo ciepło, ponieważ są ostatnią linią obrony polskiego patriotyzmu i polskości. Byłoby celowe, żeby udało się wprowadzić do polityki parlamentarnej rzeczywistą reprezentację polskich nacjonalistów.

Pan prezes dobrze wyczuwa, że wiatr historii zwraca się ponownie w kierunku świata wartości i to tych konserwatywnych, bo w obecnej sieczce ideologicznej już w zasadzie żadnych wartości nie ma. Przygotujmy się na powrót polityki napędzanej atawistycznym nacjonalizmem, jest tylko kwestią czasu, kiedy ona powróci…

13 komentarzy

 1. Czyli Prezes ma znowu rację, a w Krakowie będzie rządzić druga po Świętej Królowej Jadwidze – kobieta.

  Tak wczoraj porównał Pan Brudziński kandydatkę PiS do fotela Prezydenta miasta, Małgorzatę Wasserman.

  Jadwiga i Wasserman.

  No to koło historii się zatoczyło.

  Amen.

 2. To była Polska zastoju teraz jest Polska rozwoju!

 3. Wszystko pięknie i fajnie, ale jeśli przez 30 lat patriotyzm był negowany, a teraz nagle jakaś partia go odkurza, to trzeba najpierw zobaczyć, w jakim celu ten patriotyzm jest nagle odkurzany i wyciągany z półki. Pamiętajmy, że politycy niczego nie robią bez ukrytego celu, oni nie są altruistami, zawsze mają jakieś swoje własne, tudzież swoich mocodawców cele, ukryte gdzieś za plecami. Ich celem jest przecież przekonanie jak największej ilości ludzi do siebie, więc zapomnijmy o ich maskach, które zakładają, gdy pokazują się publicznie, czekajmy aż odkryją tą prawdziwą.

 4. Swoiście pojmowana definicja patriotyzmu przez środowiska Prezesa…. a z drugiej strony “lewicowy guru” nawołuje by nie głosować na półgłówków, bez względu na to ile obiecają.
  Zastosuję się do porady – “u mnie” formacja lewicowa jest spalona
  na amen, nieważne ile i czego obieca ( ponowne wejście do NATO, UE, wspólne państwo “ukrpol”
  napaść na Rosję itp.)
  Ps. W Kijowie wielkie święto patryjotów upaińskich, widziano
  również biało-czerwone koszulki… TFU!
  Słonecznego dnia, życzę. ?

 5. Michnik zwalczał polski patriotyzm i w rezultacie oddał go w ręce Kaczyńskiego. A ten to już kompletnie rozłoży na łopatki tą ideę. Zresztą razem z wszystkimi, którzy do niego się przyłączą w nadziei na dostęp do koryta. Gdy skończy się czas Kaczyńskiego chyba jedynym ugrupowaniem, które utrzyma jako taki autorytet w społeczeństwie będzie PSL. Zwłaszcza jeżeli wymienią lidera na jakiegoś chłopa z jajami. Jeżeli chodzi o nacjonalistów to najwięcej zwolenników będą mieli wśród młodzieży. Ale przez następne dwadzieścia lat dominować będą jednak wyborcy w wieku dojrzałym więc nacjonaliści na pewno nie uzyskają większych wpływów. A młodzież z czasem dojrzeje i zrozumie, że nie tędy droga.

 6. Tak pisiorze, ten rozwój to między innymi zniszczenie pomnika gen.Jerzego Ziętka ,który dla Śląska zrobił tyle że przez wieki pozostaną ślady jego działalności! W weekend uciekłem przed polityką do Wiednia. Na krótko, w polskim kościele na Kaltenbergu wykład patriotyzmu według ONR,po ulicach spacerują Ukraińcy ( między sobą mówią po rosyjsku)w koszulkach z napisem “Kubań jest i będzie ukraiński”,czekam kiedy będą chodzić z napisem “Ukraina do Krakowa”.Dobrze że choć piwo czeskie po zostało znakomite i pomnik rosyjskiego żołnierza w centrum Wiednia a nie w Polsce!

 7. Akapit zaczynający się od słów “Ze względu na swoją siłę…”to zaiste majstersztyk, świetna diagnoza naszej niemożności…

  DIP 05. „Marksizm kulturowy” czy masoneria? – Magdalena Ziętek-Wielomska
  https://www.youtube.com/watch?v=bEWT3ZYpACs&t=2545s

  0:50 – 1:13 min. – rekomenduję jednak wysłuchanie wykładu od ‘a do z”.

 8. Naszemu narodowi zagraża niebezpieczeństwo w postaci amerykańskiej ustawy nr 447 – S. Michalkiewicz
  https://www.youtube.com/watch?v=aVJpBFncn7U

  Silni, zwarci, bezbronni. Polin. Tour d’horizon
  https://www.youtube.com/watch?v=H_SQAuSp7lk

 9. Ps,a przy okazji może zainteresujemy się co dzieje się na Ukrainie w związku z rocznicę powstania morderczej organizacji ukraińskich nacjonalistów! Wczoraj w Kijowie hasło o “Wielkiej Ukrainie”było najbardziej “demokratyczne”,resztą o szerzeniu rasizmu, ksenofobii winna stać się przedmiotem Trybunału Sprawiedliwości U.E!A tu cisza jak po meczu z Włochami”Polacy nic się nie stało”

 10. ALEKSANDER JABŁONOWSKI MÓWI DLACZEGO NIE HRABIA POTOCKI? NARODOWCY ROZLICZAJĄ ELITY II RP.
  https://www.youtube.com/watch?v=nv7n1bY6B7E

  Włodku – przeca napisałem że w Kijowie, widziano wczoraj biało-
  – czerwone koszulki….
  …winna stać się przedmiotem Trybunału Sprawiedliwości U.E!”
  Jeśli piszesz na poważnie, to i ja złożę poważne wyznanie,
  bez obrazy…jeszcze jeden nawiedzony eurobolszewik. 🙂
  Jak wiesz ( a może nie wiesz, oceniam wedle zacytowanego fragmentu wpisu) “tamte młyny” z przyjemnością mielą Serbów…czekają
  na Rosjan, a zwłaszcza ruskich Rosjan – BO Sławianie…

 11. Niestety prezes swoiście rozumie patriotyzm pozbawiając “drugi sort” prawa do patriotyzmu, więc jest niewiarygodny. Jego wypowiedzi są sprzeczne i powodują zachowanie się słonia w składzie porcelany. Nic z tego dobrego nie wyniknie, bo nie ma odpowiedniego autorytetu i empatii, aby łączyć ludzi. On tylko dzieli i kłóci.

  Chociaż idea jest dobra, to wykonanie pozostawia wiele do życzenia, bo może też być wykorzystane do bratobójczej wojny.
  Aby skonsolidować społeczeństwo trzeba równości społecznej i egalitaryzmu. Inaczej jest to tylko rozgrywanie jednych grup społecznych przeciwko innym pod szyldem patriotyzmu i nacjonalizmu w interesie “jaśnie państwa” i okupanta religijnego.

  Historia nie pozostawi na nim suchej nitki za walkę przeciwko systemowi sprawiedliwości społecznej w PRL i politykę III RP.

 12. @Miecław. Niestety prezes swoiście rozumie patriotyzm pozbawiając “drugi sort” prawa do patriotyzmu, więc jest niewiarygodny”.
  Tylko tyle? Ten punkt uważam za ( mały pikuś) nieistotny.
  🙂

 13. @krzyk58. 17 października 2018 at 10:45

  Może to i mały pikuś, ale takich podobnych jest wiele, a wszystko składa się na całość. W PRL starano się łączyć społeczeństwo wokół wartości humanistycznych i egalitarnych, które wzmacniały patriotyzm. Niestety byli ludzie, którzy tego nie rozumieli, dla których liczył się tylko interes prywatny i dolary z pomocy zachodniej, a nie dobro wspólne narodu. Efekty znamy. Teraz to oni sobie mogą operować frazesami o patriotyzmie, skoro młodzi ludzie muszą wyjeżdżać za pracą, aby przeżyć. Oni mają gdzieś już Polskę a pozostaje im tylko sentyment do ziemi i rodzinnych stron (dobre i to), takie są relacje wielu moich uczniów, gdy zaczynam grać na “patriotycznej nucie”. Może dlatego wojsko wychodzi na ulice szukać rekruta, bo niestety młodzież nie garnie się do wojska? Nie dawno było info o tym na wp.pl

  Uważam, że jeżeli mamy komuś przypomnieć co to jest patriotyzm to powinien być to biznes, który kombinuje na podatkach, wielu korzysta z pomocy publiczno-prawnej, ale woli zatrudniać obcokrajowców, jako tanią siłę roboczą. Nie tak dawno słyszałem, jak z niedalekiego miasteczka przedsiębiorstwo handlowe zwolniło Polaków, a zatrudniło Ukraińców za niższą stawkę. To biznes ponosi winę za sytuację gospodarczą w Polsce i kiedyś przyjdzie im za to zapłacić.

  Ja już zakupów tam nie zrobię, ale ilu Polaków przymusi biznes do zmiany polityki płac i zatrudnienia, skoro będą mieli tańsze produkty niż konkurencja Polska? I aby zaoszczędzić będą tam kupowali, jak “u żyda” przed wojną. Za tą patologię systemu społecznego odpowiada kapitalizm i politycy mu służący. Polscy robotnicy jadą na tym samym wózku z Ukraińskimi. Jedni i drudzy zmuszeni szukać pracy za granicą ze względu na patologię globalnego kapitalizmu i destrukcyjną politykę. A społeczeństwa narodowe ulegają degeneracji. Tylko mi nie pisz o neomarksizmie i innych prawackich schizach. Za ten stan rzeczy odpowiada prawicowa polityka wspomagająca kapitalizm, a nie egalitaryzm.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.