Komentarz do wystąpienia Prezydenta RP w Święto Wojska Polskiego 2014

fot. red.Tegoroczne wystąpienie pana prezydenta Bronisława Komorowskiego w dniu Wojska Polskiego jest interesujące w kilku fragmentach, które odnoszą się do bieżącej sytuacji międzynarodowej. Poza tym generalnie można je podsumować w ten sposób, że w tym przemówieniu nie ma praktycznie żadnych istotnych a przez to kontrowersyjnych treści. W tym przemówieniu pan prezydent nie tylko nie zmienia naszej rzeczywistości, ale można zupełnie śmiało uznać, że nie ma żadnego znaczenia pomiędzy stanem sprzed a z po – jego wygłoszenia. W istocie prezydent mógł nie przemawiać ewentualnie kurtuazyjnie ograniczyć się do złożenia życzeń. To naprawdę trochę mało jak na koszt utrzymania najdroższego urzędnika w Polsce.

Tekst przemówienia – jest dostępny na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP [tutaj].

Na początku mamy klasykę o żołnierzach, o wolności, o tymże nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją stale chronić i cenić. Natomiast nie można się zgodzić z tezą pana prezydenta wedle której: „Koniec zimnej wojny, upadek Związku Sowieckiego, rozwiązanie Układu Warszawskiego zmieniły świat na lepsze.” Ponieważ ten świat wcale nie jest lepszy jeżeli uwzględnimy kwestię wolności ekonomicznej, która w naszym kraju została poświęcona na ołtarzu neoliberalnych ludobójczych przemian, których głębi i znaczenia po prostu nie wytłumaczono Polakom – doświadczając naród po raz kolejny tak tragicznie jak nie powstydziłby się ostatni okupant. Druga sprawa jest taka, że wcale nie jest do końca powiedziane, że nasza pozycja w NATO jest chociażby tożsama z pozycją z Układu Warszawskiego. W tamtym Sojuszu – mielibyśmy bezwzględną pewność, że potężny i brutalny sojusznik jest i „się włączy”, natomiast w tym Sojuszu w zasadzie to nawet nie możemy liczyć na Soft Power. To smutne, że pana prezydenta nie jest stać nawet na lekki wytyk pod adresem Sojuszu, który się po prostu nie sprawdził w obliczu zgłaszanych mu zagrożeń.

Smucą słowa pana prezydenta o „konflikcie rosyjsko-ukraińskim”, nie można się zgodzić z tezą, że konflikt zbrojny to brutalna rzeczywistość naszej części Europy, albowiem trzeba pamiętać, kto ten konkretny konflikt wywołał i kto za niego odpowiada. Słowa o aneksji Krymu nie uwzględniają referendum zjednoczeniowego na Krymie, a to że się wspiera separatystów – to przepraszam odnosi się do albańskich islamistów z kosowskiego UCK? Już zapomnieliśmy o bombardowaniach Belgradu, dramacie Serbów i wymuszeniu na suwerennym rządzie zrzeczenia się suwerenności nad częścią własnego terytorium, – w którym walczyły zbrojne oddziały partyzantów z UCK uzbrojonych po zęby w natowską broń? Mniej hipokryzji, mniej podwójnych standardów, powtórzmy jeżeli ktoś ma dowody przekazywania przez Rosję jakiegokolwiek uzbrojenia dla tzw. separatystów na wschodzie Ukrainy – niech je pokaże, bo jak dotąd wiele się o tym mówi a okazuje się, że nawet konwój humanitarny nie może tam wjechać bo tak przyjazna cywilom jest polityka rządu w Kijowie.

Trzeba zgodzić się z panem prezydentem, że świat musi przestać żyć złudzeniami. To wspaniałe słowa, warto zatem zapytać – jakie mamy interesy w jednoznacznym wspieraniu nowego rządu na Ukrainie w ich wojnie domowej? Może tak byśmy się zreflektowali i świetle wystąpień naszych słowackich i węgierskich przyjaciół oraz przytłumionego, co prawda, ale nadal istotnego zachodniego pragmatyzmu – zrezygnowali z tego szaleństwa! Nie możemy wspierać ludzi, którzy mają krew na rękach – o ludobójstwie w Odessie 2 maja 2014 roku – NIGDY NIE ZAPOMNIMY.

Odnośnie części historycznej przemówienia, gdy pan prezydent mówi o tym, że zatrzymaliśmy pochód bolszewickiej Rosji w głąb Europy, warto jest pamiętać o wcześniejszej wyprawie kijowskiej Marszałka, oj tak ona była także pełna sukcesów – wówczas to niby, co Europa wchodziła na Ukrainę? Sto lat minęło – ludzie nie dajmy oślepiać się propagandzie – zrezygnujmy z retoryki triumfu, mesjanizmu i konfliktów narodowo-ideologicznych! To było prawie 100 lat temu! To historia jest!

Dobrze, że pan prezydent pamięta o tym, że ten wysiłek roku 1920 został zaprzepaszczony w 1939 roku, szkoda że nie ma żadnej refleksji w stosunku do przyczyn słabości ówczesnego państwa polskiego i jego osamotnienia. Może warto powiedzieć, że polityka, w której państwo polskie miało przyjazne stosunki tylko z trzema sąsiadami, w tym z jednym po zaborze terytorium innego? Zabrakło chociaż kilku słów o Litwie w kontekście bieżących wydarzeń i o Węgrzech w kontekście historycznym.

Nie da się zrozumieć słów o wspieraniu dążeń odważnych Ukraińców do niepodległości. Kogo pan prezydent ma na myśli? Operatorów wyrzutni Grad strzelających do domów w Doniecku lub Ługańsku? Bandytów z formacji paramilitarnych po prostu napadających na ludzi? Snajperów strzelających do cywilów? Nie wszyscy Polacy podzielają słowa pana prezydenta, nie ma mowy o jakimkolwiek poparciu czyjejkolwiek odwagi w tym przerażającym dramacie. Ukraińcy powinni usiąść do rozmów a nie strzelać! Dlaczego nie ma nic o tym w tym przemówieniu?

Niepokoją słowa o wspieraniu obecności Stanów Zjednoczonych w Europie. Przecież to jest fikcja, a im szybciej Europa uwolni się spod amerykańskiej dominacji tym lepiej dla nas wszystkich.

Miło, że jednak pan prezydent podziękował szczególnie USA za dowody solidarności, ale dlaczego nie podziękował Niemcom? Przecież to ich czołgi – kupione w cenie symbolicznej – właśnie przed nim defilowały. Czy niemiecka pomoc się nie liczy? Nie ma znaczenia?

W końcu dochodzimy do naprawdę szokującego fragmentu: „Bo nic tak nie zachęca potencjalnego agresora, jak słabość upatrzonej ofiary. Bo nic tak nie zniechęca potencjalnego agresora, jak silne państwo i odważne społeczeństwo. A siły i odwagi Polakom nigdy nie brakowało. Wojsko Polskie było zawsze dumą narodu.” Czyli Ludowe Wojsko Polskie też? Jaka rehabilitacja – jak to dobrze! Natomiast nie zawsze wojsko polskie było powodem do dumy, pamiętamy bowiem o Zaleszczykach, o oficerach porzucających swoje oddziały i swoje jednostki – pamiętamy nazwiska okryte hańbą sanacyjnych fircyków, którzy porzucili Ojczyznę! Pamiętamy o dowódcach, którzy podjęli decyzję kosztującą Naród Warszawę. Nie zapomnimy.

Podsumowanie nie jest potrzebne, to prezydent powiedział, wcześniej musiał to zaakceptować – to on ponosi odpowiedzialność za swoje słowa. Szkoda może, że tych kilku kwestii nie zauważył, ale taki jaki prezydent – takie jego przemówienia. Nie wymagajmy cudów – jednakże im szybciej zakończymy rządy ekipy „post-solidarnościowej” w naszym kraju, tym może być tylko lepiej.

8 myśli na temat “Komentarz do wystąpienia Prezydenta RP w Święto Wojska Polskiego 2014

 • 16 sierpnia 2014 o 06:54
  Permalink

  Bardzo słuszny i powściągliwy jednak (majestat urzędu jakby co!) – komentarz.
  Zgadzam się szczególnie ze zdaniami: W tamtym Sojuszu – mielibyśmy bezwzględną pewność, że potężny i brutalny sojusznik jest i „się włączy”, natomiast w tym Sojuszu w zasadzie to nawet nie możemy liczyć na Soft Power. To smutne, że pana prezydenta nie jest stać nawet na lekki wytyk pod adresem Sojuszu, który się po prostu nie sprawdził w obliczu zgłaszanych mu zagrożeń.”
  Pozdrowienia spoza gór i rzek …

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2014 o 10:55
  Permalink

  Celna analiza i gorzkie uwagi do przemówienia prezydenta RP. Autor dobitnie wykazal jak niewielką klasę reprezentują sobą ludzie byłej “Solidarności”, którzy zawłaszczyli władzę w naszym kraju po 1989 roku. Nie dorastają do pięt ani ś.p.gen.Jaruzelskiemu, ani Edwadowi Gierkowi czy Władysławowi Gomułce. Ci trzej ostatnio wymienieni potrafili w znacznie trudniejszej rzeczywistości geopolitycznej bronić interesu narodowego. Wiedząc – inaczej niż obecny prezedent i całe jego otoczenie – czym jest polska racja stanu, dążyli usilnie i to z sukcesem, do poszerzenia marginesu swobody naszego kraju w kształtowaniu polityki tak wewnętrznej jak i zagranicznej. Inaczej obecny prezydent, posłuszny – ba gorzej, bo gorliwy – “sługa swego pana”.Aż serce boli, gdy się słucha takich komunałów. A najgorsze jest to, że nasi dziennikarze i “intelektualiści” tak kiedyś skorzy to wykpiwania rozsądnych naogół – choć nie zawsze najlepiej napisanych – przemówień przywódców byłego PRL, dziś nie zauważają drętwoty i płytkości przemówień przywódców III RP, zawierających nieraz treści sprzeczne z polską racją stanu. Widać więc, że żyjemy w atmosferze większego zniewolenia niż to było w PRL po 1956 roku.

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2014 o 10:56
  Permalink

  Ten to najlepiej jakby się w ogóle nie odzywał, nie toleruje gościa.

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2014 o 16:52
  Permalink

  Przeczytałam już wczoraj przemówienie prezydenta Komorowskiego z okazji Dnia Wojska Polskiego jak również przemówienie prezydenta Putina z okazji wizyty na Krymie,
  widać kolosalną różnicę w retoryce obu prezydentów. Kto wypadł zdecydowanie lepiej, zgadnijcie?

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2014 o 17:05
  Permalink

  Jako komentarz dobrego jak zawsze tekstu – Tuwim – śpiewany
  https://www.youtube.com/watch?v=7wChlvZbXjY

  I Tuwim pisany (rok 1929)

  Gdy znów do murów klajstrem świeżym
  Przylepiać zaczną obwieszczenia,
  Gdy “do ludności”, “do żołnierzy”
  Na alarm czarny druk uderzy
  I byle drab, i byle szczeniak
  W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  Że trzeba iść i z armat walić,
  Mordować, grabić, truć i palić;
  Gdy zaczną na tysięczną modłę
  Ojczyznę szarpać deklinacją
  I łudzić kolorowym godłem,
  I judzić “historyczną racją”,
  O piędzi, chwale i rubieży,
  O ojcach, dziadach i sztandarach,
  O bohaterach i ofiarach;
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  Pobłogosławić twój karabin,
  Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  Że za ojczyznę – bić się trzeba;
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab – kwiatami
  Obrzucać zacznie “żołnierzyków”. –
  – O, przyjacielu nieuczony,
  Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
  Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z pannami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: “Broń na ramię!”,
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę.
  Rżnij karabinem w bruk ulicy!
  Twoja jest krew, a ich jest nafta!
  I od stolicy do stolicy
  Zawołaj broniąc swej krwawicy:
  “Bujać – to my, panowie szlachta!”

  Odpowiedz
  • 16 sierpnia 2014 o 18:16
   Permalink

   Tuwim to jeden z moich ulubionych poetów nie mówiąc o Gałczyńskim, dodam jeszcze Fredrę (oczywiście chodzi o utwory, które nie były lekturą obowiązkową w szkole).

   Odpowiedz
   • 16 sierpnia 2014 o 18:20
    Permalink

    Wpis uzupełnię o nazwisko Boya Żeleńskiego. Wszyscy ci autorzy wydaje się, jakby pisali współcześnie.

    Odpowiedz
   • 16 sierpnia 2014 o 18:35
    Permalink

    Brawo! To podobny zestaw jak mam na półce!
    Włącznie z Boyem!!!
    🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.