Komentarz do wystąpienia Premiera Mateusza Morawieckiego – pana Maurycego Seweryna

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w związku z rocznicą wydarzeń 1968 roku zaliczam do słabszych przemówień Pana Premiera. Zaczął ładnie, ale dalsza część niestety nie jest przemówieniem, tylko wykładem. Dzisiaj jednak wykorzystam wystąpienie na blogu do pokazania stałych błędów w występach Pana Premiera – tak zwanych para-dźwięków, które mogą również wystąpić u innych mówców.

Przemówienie było przeciwieństwem filmów Hitchcocka, który twierdził, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. Kilkanaście minut mówienia o historii świadczy o dużej wiedzy Pana Premiera, ale zwykłego Kowalskiego polityk zanudził na śmierć.

W przemówieniu występowały 4 sygnały paradzwiękowę świadczące o stresie mówcy

1. Sygnał ten najsilniejszy był w pierwszych 2 minutach wystąpienia, co świadczy o silnym stresie. Panu Premierowi brakowało powietrza – bardzo silnie go łapał. W kolejnych minutach sygnał występował już rzadziej i wynikał z problemów zdrowotnych Pana Premiera.
2. Mlaskanie jest odbierane przez ludzi jako cenienie swoich słów albo wyniosłość.
3.Wypełniacze. Gdy Pan Morawiecki odczytuje przemówienie, takie sygnały pojawiają się bardzo rzadko. Aczkolwiek wygładzenie tekstu z głowy będzie powodowało zwiększenie ich liczby.
4. Przełykanie śliny. Dźwięk ten występował na początku i w połowie przemówienia. W pierwszej minucie był spowodowany stresem, chociaż potem przyczyną było wysuszenie aparatu mowy. W połowie przemówienia też było sygnałem, że organizm potrzebuje nawilżenia. Problemu łatwo się pozbyć — doradcom Pana Premiera wystarczy zabezpieczyć go szklanką wody.

Maurycy Seweryn

http://maurycyseweryn.pl

***

Trener wystąpień publicznych i komunikacji niewerbalnej. Jest zaliczany do najlepszych specjalistów z mowy ciała w Polsce Ma na koncie ponad sześć tysięcy wystąpień publicznych (Wykład dla Praca.pl “Mowa ciała” [Źródło: tutaj). Do 2018 roku wykonał 1300 szkoleń.

Założyciel Warszawskiej Grupy Doradców Public Relations. Przeszedł drogę od szeregowego pracownika do stanowiska kierownika projektu, dyrektora ds. sprzedaży, dyrektora ds. public relations, wiceburmistrza Dzielnicy Ochota. Był też radnym największej gminy w Polsce – Warszawa Centrum. 20-letnie doświadczenie zawodowe zdobywał miedzy innymi jako rzecznik prasowy Polskiego Związku Działkowców, rzecznik prasowy byłego marszałka Marka Borowskiego, manager ds. PR największego show motoryzacyjnego w Polsce RAGE RACE 2010.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i stypendysta Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Były doktorant w Katedrze Zarządzania WSPiZ im. Leona Koźmińskiego. Absolwent Krajowego Centrum Edukacji Europejskiej oraz Studium Stosunków Międzynarodowych IPB. Ukończył Szkołę Liderów Społecznych i Politycznych Fundacji Schumana. Jako jedyny przeprowadził w 2012 roku badania na temat wiarygodności prezenterów i mowy ciała w oczach polskiej publiczności. Dzięki temu realizuje program uwzględniający specyfikę percepcji Polaków.

***

Informacja redakcji portalu:
Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla autora pan Maurycy Seweryn, wyłączenie licencji CC 3.0.

17 thoughts on “Komentarz do wystąpienia Premiera Mateusza Morawieckiego – pana Maurycego Seweryna

 • 13 marca 2018 o 05:07
  Permalink

  Pan premier ma 33 mln zł majątku i może mieć nas wszystkich w … no właśnie tam…

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 05:11
  Permalink

  Doskonała i fachowa ocena, ale problem był w czym innym.

  Do Premiera powoli dociera SZTORMOWA fala jego poprzednich niefortunnych wystąpień, być może napiętnowanych również przez Najwyższego Prezesa.

  Poza tym Premier zwykł był przemawiać w KORPORACJACH, gdzie wszyscy MUSIELI mu bić brawo!

  A tu każdy dźwięk gest, fraza – jest analizowany polityczn ie, tzn. czy to przyniesie korzyści:

  – w elektoracie

  – na świecie (wśród WILKÓW i nielicznych przyjaciół w San Escobar).

  Dochodził stres związany z tematyką, gdzie było już tyle gaf z jego strony oraz JAKBY NIEZGADZANIE się z demonstrowaną ULEGŁOŚCIĄ wobec rodzin ofiar zarówno Holokaustu jak i “Marca 68”.

  Bo to wszystko co On głosi sprzeczne jest z JEGO tezą główną – w 1968 roku Polski nie było.

  Zatem nie było w Polsce Polaków na tych ziemiach, gdzie teraz jest Nadwiślańskie Macondo.

  Do co się tu działo, to całe zło – to nie robili Polacy, tylko komuniści w służbie Imperoim Zła.

  Jak się ma tak poukładane widzenie świata, poza tym jak się urodziło 20 czerwca 1968 roku – to naprawdę nie ma potrzeby tłumaczyć się za marzec 1968 – przez Premiera Mateusza M.

  Po prostu mamy sąsiadujące z San Escobar Nadwiślańskie Macondo, są anielscy “wyklęci”, jest generał Kuklinowski, któremu pomnik stawiają w Krakowie i szeregowcy: Jaruzelski, Kiszczak oraz szeregowiec-kosmonauta Hermaszewski, zięć Rycha Cz. …

  Tyle się dzieje, trzeba przygotować operacje Pracowniczych Programów kapitałowych (OFE II), przygotować się niestety na zwrot wartości części MIENIA pożydowskiego – temu, za kim stoi wielkie Mocarstwo zza Wielkiej wody.

  Inaczej grozi nam Izolacja i ANIHILACJA i nawet najlepszy angielski w tym nie pomoże.

  Autor wsparł to cennym opisem MOWY CIAŁA i wydawanych bezwiednie dźwięków przez UMĘCZONEGO PREMIERA, któremu jeszcze jakichś niedokładności w zeznaniach majątkowych się dopatrzono …

  Straszne.

  Przyszły męczennik nam się przygotowuje.

  Przegrany męczenik.

  Bo lud w Nadwiślańskim Macondo kocha przegranych i umęczonych bohaterów.

  Żeby jeszcze nie byli tak KORPORACYJNIE NUDNI, tylko wysadzali się pod Jasnogórską Kolubryną w świetle fleszy i kamer TV całego Świata.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 05:41
  Permalink

  Wypełniacze pokazują że ktoś nie jest pewien siebie i nie ma przekonania do tego co mówi.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 06:07
  Permalink

  Ciekawe obserwacje, nawet interesujące.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 06:11
  Permalink

  Wypowiedź o marcu 1968 była skandaliczna.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 09:26
  Permalink

  Pan premier jest wybitnym anglistą… w Monachium pokazał co potrafi.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 09:46
  Permalink

  Ten majętny premier o zaszarganej przeszłości kombinatora bankowego i podatkowego jest partyjnym nominatem dyktatora psychopaty. Nigdy premierem być nie powinien, gdyż nie posiada ani kwalifikacji do tej funkcji, doświadczenia i elementarnych cech spolegliwego przywódcy. Ponura twarz, pełna nienawiści i pogardy budzi odrazę. Wszystkie czynności i przemówienia dokonuje spoglądając na dyktatora, szukając jego aprobaty. Ignorant jako historyk i kłamca.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 16:55
  Permalink

  Może trochę w bok od oceny “odruchów” Premiera podczas jego wystąpienia.

  Wybiórcze traktowanie historii Polski przez rządzących wraz ze zwalaniem winy na “komuchów”, bo przecież przed PiS Polski nie było …

  Dochodzi pojęcie “racja stanu” Państwa Polskiego wobec degradowanych żołnierzy.

  Skoro nie było wówczas Polski, to racji stanu jakiego kraju sprzeniewierzali się Ci dzisiaj degradowani?

  Ówczesna racja stanu była inna niż dzisiaj, zmienił się ustrój, sojusze.

  Średnio kumaty europejski prawnik obali podstawę prawną tej hucpy.

  Dlatego idźmy tropem KASY.

  Skoro Polska (jaka by ona nie była) w latach 60-tych spłaciła wiele roszczeń wobec instytucji Zachodu, to w świetle tezy Prezydenta i Premiera, że Polski wówczas nie było – te DŁUGI są niespłacone.

  Zatem wszelkie roszczenia instytucjonalne i prywatne ze środowisk żydowskich, mogą okazać się w pełni zasadne.

  Dochodzi ustawa reprywatyzacyjna min. Jakiego i mamy pozamiatane.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 17:20
  Permalink

  Bardzo intrygujące. Proszę o więcej takich obserwacji.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 19:38
  Permalink

  @Inicjator. 13 marca 2018 at 16:55

  E tam Polacy, nic się nie stało. Na pewno bóg czuwa, w końcu został królem Polski. Jakoś to będzie. Bo co za różnica, pracować dla niemieckiego, żydowskiego czy innego kolonisty, albo polskiego biznesmena na dorobku, na jego folwarku? Wszędzie tak samo będą płacić tylko minimalną, więc zapanuje prawdziwa równość i sprawiedliwość społeczna.

  Lud wybrał, więc wróci tam gdzie jego miejsce, czyli do suteren miejskich i czworaków wiejskich. Jeszcze tylko jedno, dwa pokolenia i nie poznamy się nawet co się z nami stało. Resztę załatwi polityka historyczna, bo przecież PRL nigdy nie było i nie będzie, to jakaś mara senna i schizy starszego pokolenia schodzącego, jak wymrą to nie będzie już żadnych wspomnień. Pozostaje jeszcze jedno zadanie dla władzy, jak najszybciej czyścić biblioteki z wszelkiego dorobku naukowego i literatury z okresu gdy Polski nie było, bo jak nie daj boże, jakiś młodzian zechce sprawdzić co się wtedy działo i dotrze do książek, filmów, osiągnięć naukowych, co wtedy? Jak mu to wytłumaczyć ten postęp cywilizacyjny i przejście z lepianek II RP w nowoczesne domy z elektrycznością? Ja nie wiem, ale PREZES powinien otrzymać drugie życie, bo może nie zdążyć z tym wszystkim i sprawa się rypnie. 🙂

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 20:24
  Permalink

  Hmm. A może by tak wziąć na warsztat “mowę ciała’ i mimikę
  prezydęta NAJJAŚNIEJSZEJ? Doprawdy temat i obiekt niezwykle
  frapujący w tych “dniach marcowych” pod kątem zachowania.
  Nieco światła na obiekt rzucił już Aleksander Jabłonowski, Aj waj ! – HOŁD MARCOWY

  https://www.youtube.com/watch?v=6A9g1XoigEc&t=6s

  ………. i red. M. Maciak Musisz to wiedzieć (295) “Żydzi wyjeżdżali z Polski w 1968, bo była to okazja, a nie przymus”

  https://www.youtube.com/watch?v=-w3fMO5QLOQ

  Ps. Pan premier w Monachium zachował się co najmniej przyzwoicie – a to już boli naszych wrogów, zewnętrznych
  jak i tych co to ‘żrą nasz chleb” powszedni………………….
  Pozostaję z nadzieją że to nie był “wypadek przy pracy” (p. premiera)
  a świadoma i przemyślana riposta dana naszym wrogom
  z Zachodu i państwa położonego w Palestynie… AMEN. 🙂

  Odpowiedz
 • 14 marca 2018 o 08:37
  Permalink

  @Miecław. “13 marca 2018 at 19:38′ ……czarnowidzisz, m.in. dlatego że ów tak pogardzany przez ciebie “lud”, wypiął się
  na Twoją /waszą wizję.
  Dlaczego ciągle uważasz że bez socjalizmu/komuny/lewicy nie ma zbawienia?
  Jeśli sądzisz że ‘gdyby nie socjalizm” (elektryfikacja = wladza rad ?)
  nie byłoby np. światła, mam na myśli to “coś zwisajace z sufitu” a ludzie (zdecydowana większość) nie umieliby czytać i pisać – tzn. jesteś w tragicznym błędzie
  i serdecznie współczuję percepcji poznawczej.
  Życzę więcej optymizmu gdy patrzysz w przyszłość.

  Odpowiedz
 • 14 marca 2018 o 19:57
  Permalink

  @krzyk58. 14 marca 2018 at 08:37
  Oj widzę, że mój sarkazm cię zabolał i teraz próbujesz mi wmówić, że ja pogardzam ludem z którego się wywodzę. Pogardzasz tym ludem to ty i oficjalnie to napisałeś kilka dni temu, już zapomniałeś? Odśwież sobie posty. Natomiast ja ten lud rozumiem i mam świadomość błędów tego ludu i manipulacji, jakiej został poddany przez prawacką propagandę, dzięki czemu teraz jest na nowo zniewolony ekonomicznie. Dlatego ten mój gorzki ton i ironia, aby wskazać i obnażyć błędy jakie popełniono. A to oczywiście prawactwu się nie podoba, bo wiecie, do czego wasza polityka i postępowanie doprowadziło Polaków. Może już nawet sumienie gryzie, ale czy ktoś ze styropianu jeszcze je ma? Boicie się tej świadomości ludu, bo wkrótce wszystkie styropianowe pomniki może rozwiać wiatr historii i zostanie tylko gorzkie wspomnienie nikczemności tej populacji pozbawionej inteligencji społecznej.

  Poczytaj o zadłużeniu Polaków, włos się na głowie jeży, jak zostali wyeksploatowani w III RP. Oto dane (jak linki nie wejdą to wyguglaj tytuły):
  “Młodzi Polacy toną w długach. Mają pół miliarda zobowiązań”
  “Młodzi Polacy mają więcej długów. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że osoby w wieku 18-25 lat mają 535 mln zł długu. Na liście dłużników znajduje się 152 tys. takich osób. Główny powód to niespłacane pożyczki, nieuregulowane rachunki za telefon i mandaty za jazdę na gapę.
  KRD podaje, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie młodych rodaków wzrosło o 62 proc. Średnia wysokość długu nie przekracza 3,5 tys. zł.”
  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/dlugi-mlodych-polakow-raport-krd-marzec-2018/t0w6l53

  Albo te dane:
  “Polki i Polacy mają niemal 25 mld zł długów. W statystykach przodują mężczyźni”
  https://businessinsider.com.pl/finanse/zadluzenie-polakow-dane-pazdziernik-2017/l8fysz2

  Za tymi danymi stoją ekonomicznie zniszczone całe pokolenia młodych i starszych Polaków. Za nimi będzie się ciągnęła patologia, margines i brak perspektyw. Wiesz czym to grozi, przy kolejnym krachu i załamaniu gospodarczym? Kolejny wzrost liczby chorób psychicznych i samobójstw oraz kryminalizacja, oto będą skutki systemu liberalnego kapitalizmu zafundowanego przez styropianową politykę.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 00:28
  Permalink

  @Miecław – “Pozostaje jeszcze jedno zadanie dla władzy, jak najszybciej czyścić biblioteki z wszelkiego dorobku naukowego i literatury z okresu gdy Polski nie było, bo jak nie daj boże, jakiś młodzian zechce sprawdzić co się wtedy działo i dotrze do książek, filmów”

  Jestem bardziej optymistyczna. Trzeba by wytrzeć cały internet. Poza tym nie jesteśmy samotną wyspą. Są ludzie, którzy przechowują pamięć o tamtych czasach, i to ze swojej, o wiele szerszej perspektywy. Ludzie spoza Polski oczywiście. Można zabić człowieka, ale nie ideę.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 08:59
  Permalink

  @Miecław, @Krzyk58 – @Krzyk pisze, że ludzi się wypiął na naszą wizję.Nie do końca, @Krzyku, bo prawdziwy, bardzo liczny lud, z którym mam na codzień styczność, żyję sobie na razie całkiem nieźle z rozmaitych zasiłków, dopłat unijnych, 500+ i pracy na czarno. Więc jak najbardziej żyje z socjalu. Problem w tym, że ten socjal jest ostatnio mocno przycinany, nawet 500+. Co chwilę zmieniane są kryteria przyznawania świadczeń. Ostatnio doszło do tego, że ZUS może arbitralnie naliczać zasiłek chorobowy nie od rzeczywistychwili zarobków określonych w umowie o pracę, a zupełnie uznaniowo. Może stwierdzić, że zarobki są założone i za podstawę naliczania zasiłku chorobowego może przyjąć najniższą krajową. Zresztą zasiłek chorobowy ma być obniżony do 60% wynagrodzenia. A to już nie dotknie tylko biedaków, którzy nikogo nie obchodzą, ale i klasę średnią. Wtedy zacznie się płacz, bo choroba może dopaść każdego i wtedy standard życia leci w dół. Może się okazać, że wypłacany zasiłek nie wystarczy na opłaty, utrzymanie mieszkania i leki. W tę stronę to idzie, @Krzyku58, jeśli o to wam chodzi,żeby jak najwięcej ludzi zostało bez środków do życia, to odniesienie pełny sukces. Pozostali będą mieć skokową podwyżkę cen prądu, gazu, paliwa bo popyt padnie na pysk, a infrastrukturę trzeba utrzymać. Dla @Miecława i podobnie myślących jak on, sprawa jest oczywista. Ale cóż – skoro tak Wam zależy na powrocie do XVIII w….Z tym, że lekarzy też nie będziecie mieli zbyt wielu i będziecie im bulić jak za zboże. Przyszłość pokaże, kto miał rację.
  Powiesz, że te nierówny co żyją z socjalu, mogłyby się wziąć do pracy. Do jakiej pracy może się wziąć półanalfabeta zdolny tylko do prostych prac fizycznych? Tej pracy dla niego nie na, bo zastąpili go tańsi Ukraińcy. W mojej okolicy w ostatnich miesiącach było kilka pogrzebów ludzi w wieku od 50 do 60 lat i ani jednych chrzcin. Właściwie to i o ślubie nie słyszałam, a mieszkam w miasteczku znacznie mniejszym,niż Biała.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 22:46
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. 15 marca 2018 at 08:59

  Demografia dopiero nam się da we znaki w perspektywie najbliższych 10-20 lat, bo na rynek pracy będzie wchodził totalny niż demograficzny. Sprawę póki co będą ratowali pewnie Ukraińcy, ale z kolei u nich to grozi tąpnięciem, więc perspektywy nie są najlepsze.
  Tylko, że prawica musiałaby mieć choć trochę inteligencji społecznej, żeby to zrozumieć. Kapitalizm powoli nas grilluje a prawica świętuje niszcząc pamięć o skoku cywilizacyjnym Polaków w PRL. Do czasu, aż nie będzie już co świętować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.