Społeczeństwo

Klienci banków wskazują osoby odpowiedzialne za złamanie przepisów prawa i oczekują ukarania winnych

 W najbliższych tygodniach prowadzone będą działania Prokuratury, której zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaką odpowiedzialność za łamanie przepisów prawa ponoszą  Prezesi, członkowie Zarządów i pracownicy banków?

14 lutego 2018 r. o godz. 11:30 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w sali nr 4 odbędzie się przesłuchanie pana Joao Bras Jorge, prezesa Banku Millennium w charakterze obwinionego o czyn z art. 138b KW.

W ostatnich dniach wpłynęło zawiadomienie do Prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez pracowników i przedstawicieli mBanku.

W ostatnich dniach, także Ministerstwo Sprawiedliwości, po przekazanych informacjach dotyczących bezprawnych licytacji prowadzonych wobec kredytobiorców, złożyło zawiadomienie do Prokuratury Krajowej. Banki wypowiadając umowy nagminnie wyliczają kwoty zadłużenia w sposób niezgodny z prawem. Dowodem na to są kolejne, liczne prawomocne wyroki potwierdzające ten stan (ostatnio:  Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 14.12.2017 r., I ACa 447/17).

Prokuratura Regionalna w Szczecinie ciągle prowadzi też śledztwo na podstawie zawiadomienia złożonego przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (R P I Ds. 41.2016). Zawiadomienie o przestępstwie dotyczyło nieprawidłowych praktyk stosowanych w latach 2006-2009 przez banki przy zawieraniu umów kredytowych, zwłaszcza tzw.  „walutowych”, następstwem których było dokonywanie przez kredytobiorców niekorzystnych rozporządzeń mieniem.

Do tego postępowania włączone zostało również zawiadomienie wobec Pana Andrzeja Jakubiaka – byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Stowarzyszenia skupiające osoby poszkodowane przez sektor finansowy przygotowują też kolejne zawiadomienia. Będą one oparte o aktualne działania banków polegające na bezprawnym wypowiadaniu umów, nie wykonywaniu prawomocnych wyroków, udzielaniu fałszywych informacji w reklamacjach czy też odpowiedziach na pozew. Podstawą tych postępowań będą również ustalenia poczynione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, np. wobec Banku Millenium.

8 komentarzy

 1. Banki to zło

  Walczcie, walczcie! Banko to zło. Bankowy tytuł egzekucyjny to dowód na sk….o naszych elit. Trzeba ich rozliczyć niech zapłacą za to jak upodlili ludzi.

 2. Taka okazja do karania jak rządy PiS – już się nie powtórzy.

  Zatem: reaktywować karę śmierci.

  Już kiedyś wieszano w Polsce za przestępstwa gospodarcze.

  Macondo!

 3. krolowa bona

  No wreszcie…nie tylko Banki i ich zarzady/ rady nadzorcze i zagraniczni zleceniodawcy tychze ale w moich oczach to osoby odpowiedzialne za nadzor i to nie tylko finasowy ale i dzialania sadow i prokuratury,ktore sobie koncertowo bimbaly na wszystko ponosza gro odpowiedzialnosci i to w stosunku nie tylko do obywatela tego uwiklanego /”zawinietego w orientalny dywan..”) w jakies pirackie kredyty ale i zwyklego,ktory w tak rozkolysanej oszustwami gospodarce to boji sie nawet kupic wiadro a co dopiero zalozyc firme zadluzajac i wdzac,ze nieruchomosci i polskie grunty przejmuja podmioty zagraniczne arryzujac majatek narodowa i machajac jakimis wyrokami na zamowienie….jeszcze cos czytam ale zdahe sue ten wielmozny SSN ,byly wspolpracownik sektora bankowegoi to “wielka geba” i autor “unikalnego” polskiego prawa bankowego,w ktorym definjuje on w swoisty sposob umowe kredytu bankowego,na ktorego to mocy od poczatku dany objekt nie staje sie wlasnoscia kupujacego a on dluznikiem banku tylko dluznik banku niejako wypozycza sobie objekt ktiry kupuje. ..ten sedzia SSN z wczorajszego felietonu to zdaje sie wielki kryminalny rekin,ktory bankom swoim “prawem bankowym” otworzyl fantastyczne wrecz zrodlo dochodow i umowe tzw.leasigu (wypozyczenia,postawienia do dyspozycji …..) ochrzcil umowa kredytu bankowego,stad te “bankowe tytuly eksmisyjne”….,gdyz banki zabieraja tylko “posiadanie” np.mieszkania przez kogos (kredytobiorca=dluznik) a mieszkanie bylo i jest wlasnoscia banku..takie przekrety..tego sedziego SN to trzeba natychmiast zaaresztowac bo zbiegnie przy pomocy swoich kumpanow z bankow do Ameryki Lacinskiej i szukaj go w dzungli brazyliskiej….ludzie,mi mozg staje w poprzek…

 4. Rozprawa karna to: oskarżony, oskarżyciel, Sąd oraz prawo ( właściwie system prawa ). Jeśli osoby wynajęte ( politycy – o czym oni zapominają ) do stanowienia prawa są DD, to prawo jest DD. Wątpię aby polityczna prokuratura była w stanie skutecznie kogokolwiek oskarżyć. Tak więc po paru latach i paru trybunałach, w tym międzynarodowych, wyjdzie nic. W mojej ocenie jest to pic na wodę i fotomontaż , na użytek wewnętrzny. Wybaczcie Szanowni Państwo brutalne stwierdzenie, ale jesteście pożytecznymi ……………

  • krolowa bona

   @awkzim..niestety moze miec Pan racje,jednak siedzenie z zalozonymi rekoma i czekanie na cud lub zmiane ustroju takze nic nie przyniesie,wiec chodzby informacja szerokiej rzeszy obywateli poprzez upublicznuenie tej problematyki o czyhajacych zasadzkach i systemiwym przestepstwie jest tez cos warte…w moich oczach taki szeroki problem wynikl z uwagi na nie tylko kompletny brak nadzoru i kontroli ze strony panstwa ale po wybuchu masowego oszustwa totalna ignorancja i poprzez postawe sadow,prokuratury i nobliwych glow w ministerstwach i czolowce panstwa aprobata dla swietnie zorganizowanej mafii wykrystalizowanej z konsorcjow bankow i wspolgrajacych jak w orkiestrze symfonicznej wszystich dookola przy kompetnie nie istniejacej panstwowej polityce mieszkaniowej…

 5. W czasach PRL wygrałam dwie sprawy w Sądzie, mój mąż jedną i to bez żadnego adwokata. Zwyczajnie kupowało się ustawę w Urzędzie Miejskim (koszt około 2 złotych), następnie studiowało tę ustawę około tygodnia i pisało pozew do Sądu. Ustawy były pisane takim językiem, że przeciętna osoba rozumiała w pełni treść ustawy.

  Jak zwykle życzę Wam powodzenia i mówię stop bezprawiu.

  • krolowa bona

   @wieczorynka…no wlasnie tak bylo,a bylo blisko obywatela i z zastosowanie art.5 k.c.o zasadach wspolzycia spolecznego?..eksmisji to w PRL prawie nie bylo,jak pojedyncze postanowienia sadowe o eksmisji istnialy to sie ich nie wykonywalo,bo nikogo nie mozna bylo wyrzucic na bruk,praktycznie nie bylo bezdomnosci jesli sam ktos nie decydowal byc wagabunda,byly powszechnie dostepne hotele robotnicze,hotele asystenta,domy nauczyciela i domy pielegniarek i domy pracy tworczej przeto nie bylo na rynku mieszkaniowym takich napiec i wogole spekulacji..jedni czekali na mieszkanie ze spoldzielni inni na przydzial lokalu z kwaterunku inny otrzymywali mieszkanie sluzbowe np.kolejarze,policjancu,pielegniarki,prof.uniwersyteccy i inni, pozyczki zakladowe i z ORSU (na urzadzenie mieszkania) oraz tzw.”chwilowki mozna bylo z normalnej pensji splacic i samemu ustalic wysokosc rat,takze banki spoldzielcze byly dla inwestorow a nie dla zlodzieji mienia, pozyczki z innych bankow nie byly nikomu potrzebene,kto bral takie to raty mial w zlotych i mogl je splacac w dogodnych ratach…. w innych sprawach jak juz pisalam bylo zawsze z uzyciem art.5kc,sprawy karne byly zawsze w strone resocjalizacji,nawet byl wzorowy zaklad karny dla matek z dziecmi w tym z niemowletami, nikt matce nie zabieral dzieci..ten zaklad karny to.ogladali naukiwcy ze wszystkich stron nawet z Japonii…..matki mialy generalnie do dyspozycji: zlobki,przedszkola i szkoly ze swietlicami ,ze sniadaniem ( akcja :”szklanka mleka dla kazdego dziecka” ) i obiadem,czasami z podwieczorkiem….opieka zdrowotna byla wszystim obywatelom dostepna ,emeryci i rencisci,kombatanci oraz sieroty nie placily za leki a dzieci szkolne i studenci mieli znizszki…..

   • @ królowo, urodziłam się, dorastałam i kształciłam w PRL i znam wszystko o czym piszesz z autopsji. Obecnie jak czytam co wypisują młodzi na temat PRL to nawet nie chce mi się uruchamiać klawiatury aby cokolwiek napisać. Moim zdaniem myślenie młodych pokoleń jest to nie tylko wina propagandy medialnej ale głównie rodziców ( tak około 80%) , którzy nie zdają sobie sprawy, że konsekwencje braku edukacji własnych dzieci, poniosą właśnie ich dzieci..
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

eighteen + four =