Kiedyś opozycja wysadzała Lenina dzisiaj ośmiesza władzę koszulkami

fot. red.Kiedyś opozycja wysadzała Lenina, czy też może bardziej usiłowała go wysadzać. Dzisiaj opozycja ośmiesza władzę koszulkami ze stylizowanym napisem „Konstytucja”, które jak już powszechnie wiadomo pomniki same zakładają.

W kraju katolickim, w którym większość z nas wierzy w to, że około 2000 lat temu pewien rzymski poddany w prowincji Judea – pomimo wykonania na nim kary śmierci – zmartwychwstał. Nie możemy wykluczać prawdopodobieństwa, że pomniki ożywają i ubierają koszulki. Skąd je biorą, to już sprawa tych pomników, bo czy ktoś pomnikowi broni ubrać koszulkę z napisem „Konstytucja”? To nie jest zakazane, a jeżeli ktoś w to nie wierzy, że to jest możliwe, to może kamery pomogą?

Nie ma żartów, albowiem okazuje się że osoby, które ubierają pomniki w koszulki są ścigane przez służby bezpieczeństwa i porządku. Według doniesień niektórych przedstawicieli opozycji, miało być przeszukane mieszkanie jednego z protestujących, podejrzewanego o to, że mógł pomagać niektórym pomnikom w ich pasji tekstylnej.

Sama idea ubrania pomnika w koszulkę, czy też częściej w coś, co koszulkę przypomina jest stara jak świat. Jeżeli chce się cokolwiek ośmieszyć, to zmienia się formę wyrazu, a zmiana formy wyrazu pomnika może być wynikiem wielu procesów. Dzisiaj nakłada się koszulki, czy też pomniki same je ubierają, a jutro być może będzie się je obrzucało odchodami, farbą w kontrastujących kolorach lub będzie się je oblewać substancją łatwopalną i podpalać?

Właśnie na tym polega ryzyko. Podejmuje je władza w momencie jak zaczyna ścigać rzekomych miłośników pomnikowych tekstyliów. Mówimy o klasycznym scenariuszu narastania oporu i form jego wyrażania. Dlatego lepiej jest, jeżeli ubiera się pomniki w koszulki, niż miałoby się je oblewać farbą lub fekaliami.

Trzeba jednak jednoznacznie stwierdzić, że koszulki służą do ośmieszania władzy, nagle bowiem okazuje się, że w całej Polsce jeżeli tylko jest jakiś pomnik, który można ubrać w koszulkę, to on tą koszulkę ma ubieraną. Wiemy, że ta władza ma trudny stosunek do niektórych pomników, to co zrobiono z pomnikami Żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego to hańba. Dzisiaj pojawił się problem, którego dawno w tym kraju nie było, od czasów kiedy pewien bardzo znany obecnie polityk opozycji w czasach tzw. opozycji antykomunistycznej próbował wysadzać Lenina!

Problem z tego typu akcjami polega na tym, że to klasyczny marketing wirusowy. Ludzie to widzą, potem widzą to kolejni ludzie, media powtarzają obrazy, do przestrzeni publicznej ładowane są komentarze i cały szereg opinii. Jego najważniejszą cechą jest to, że nie da się go zatrzymać, a jeden prosty obraz z akcji o charakterze happeningowym ma wymowę wartą tysięcy słów i dziesiątek godzin propagandy w telewizji. Sam przekaz nie ma tu znaczenia, bo ludzie instynktownie czują, że ktoś robi sobie „bekę” z władzy. Siła oddziaływania tych metod jest szokująca. Warto pamiętać tzw. Pomarańczową Alternatywę i jej wizerunkowy sukces.

Zagadnieniem, które szokuje na tle sprawy koszulek jest to, jak niektóre media zagraniczne działające w Polsce, bezczelnie plują i lżą kwiat polskiej młodzieży patriotyczno-narodowej. Okazuje się, że dla niektórych pracowników tychże mediów, Polacy robią coś złego, jak upamiętniają np. datę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wiadomo, że nie wszyscy zachowują się z okazji takich wydarzeń w sposób odpowiadający randze dramatu, który miał miejsce. Jednakże nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, a przede wszystkim nie może być zgody na to, żeby opluwać polski patriotyzm, myśl narodową i nacjonalizm.

Zagadnieniem o nadzwyczajnej wręcz szkodliwości jest stawianie przez niektóre środowiska znaku równości pomiędzy nacjonalizmem, a rasizmem, faszyzmem i nawet nazizmem. Takie kojarzenie jest czymś niesamowicie szkodliwym, ale niestety jest robione nagminnie i służy za słowo – klucz, prawdziwy wytrych pojęciowy jako zbitka słowna.

Nie da się tego zrozumieć tej retoryki, albowiem polski nacjonalizm jest i musi być genetycznie, totalnie przeciwny faszyzmowi, nie mówiąc już o nazizmie, czy czymś abstrakcyjnym, czym jest rasizm. Nie da się bowiem pogodzić polskiego nacjonalizmu z faszyzmem, czy nazizmem, który jakże haniebnie zapisał się na kartach naszej historii. Łączenie tych pojęć jest ekstremalnie szkodliwe. Niestety ma to miejsce i jest lansowane na masową skalę.

Proces, który obserwujemy ma charakter narastający. Część opozycji będzie prowadziła działania mające na celu ośmieszenie władzy i równoczesne mobilizowanie opinii publicznej. Elementami tej gry będą akcje marketingu wirusowego – jak ubieranie pomnikom koszulek. Jak również – przekazywanie zafałszowanego obrazu polskiego nacjonalizmu. Efektem będzie dalsze osłabianie kraju i zohydzanie uczuć patriotycznych. Proszę się zastanowić nad tym, komu może zależeć, żeby w Polsce patriotyzm automatycznie kojarzył się z faszyzmem?

33 komentarze do “Kiedyś opozycja wysadzała Lenina dzisiaj ośmiesza władzę koszulkami

 • 8 sierpnia 2018 o 06:12
  Permalink

  Tak to możliwe pomniki mogą same ubierać koszulki.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 07:15
  Permalink

  Szkoda strzępić języka. Kłódka po właściwej stronie bramy więc to co poza nią to wariatkowo.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 09:00
  Permalink

  Przekaz redakcji jest jak na mój gust przewrotny.Ośmieszenie nie ma nic wspólnego z agresją, a jak wygląda połączenie nacjonalizmu z faszyzmem dobitnie pokazuje sytuacja na Ukrainie.W imię szczytnych ideałów niepodległości budzą się demony Bandery, UPA ,Szuchewycza, nienawiści do inaczej myślących! Czy będziemy mądrzejsi?

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 09:04
  Permalink

  Bardzo dziękuje redakcji za ten znakomity tekst, który zmusił mnie do głębszych semantycznych refleksji i pozwolił na precyzyjniejszą samoidentyfiakcje. Odkryłam bowiem, iż w istocie jestem patriotką całej ludzkości i rodzaju ludzkiego, a więc kosmopolityką i tak też (przynajmniej do następnej jeszcze precyzyjniejszej samoidentyfikacji) będę podpisywała swoje komentarze. Niestety ze względu na zbyt małe jeszcze doświadczenie, jak i zbyt małą jeszcze sieć współpracujących ze mna innych badaczy i informatorów nie potrafię pomóc redakcji w zakresie znalezienia odpowiedzi na pytanie: komu może zależeć, żeby w Polsce patriotyzm automatycznie kojarzył się z faszyzmem. Zauważyłam tylko, że ci którzy są patriotami, nie uprawiają faszyzmu, a ci którzy są faszystami nie uprawiają patriotyzmu, ale chyba nie dotyczy to głównego tematu.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 09:43
  Permalink

  Warto zajrzeć do Faceboka, tam co drugie zdjęcie profilowe wraz z napisem Konstytucja.Czy do tych ludzi zajrzą patriotycznie nastawieni Policjanci?

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 12:01
  Permalink

  Chyba znalazłam klucz do tego, by opozycja przestała raz na zawsze ośmieszać władzę koszulkami. Trzeba zdecydowanie zwiększyć kapitał kulturowy Palaków zamieszkujących w granicach III RP. Pewne szanse na to, mimo całego tragizmu wszelkich konfliktów zbrojnych, stwarza po mału rozwijający się konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną na Bliskim Wschodzie. Należy bowiem założyć, że jego rezultat moze być różny, a prawdopodbieństwo na to, że Izrael straci swoje państwo, a jego obywatele zostaną przepędzeni przez Palestyńczyków, jest wystarczająco duże. Szansę naszą upatruje w tym, że około 20% potencjalnych wypędzonych, to Żydzi pochodzenia polskiego, i czujących sie Polakami. W mojej osobistej opinii państwo polskie powinno robić wszystko, co możliwe, by w wyniku tego exodusu przyciągąć na swoje terytorium jak najwięcej Żydów polskiego pochodzenia. Żydzi to współcześnie światowi liderzy w zakresie kapitału kulturowego, społecznego i materialnego. A to jest właśnie to, czego naszemu krajowi najbardziej potrzeba. Do tego Polska niemal w jednej chwili pozyskałaby wielu nowych polskich obywateli. Odżyłyby też polskie synagogi, a poszukujący tożsamości i pocieszenia w idei Boga, mogliby w końcu oprzeć się na dwóch religiach abrahamowych, a nie jednej. Problem ośmieszania włądzy koszulkami, zapewne już nigdy by nie powrócił.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 12:11
  Permalink

  Widzimy jak jest:

  1.Sądowi (nie tylko “najwyżsi”) anarchiści…gnoją w państwie.

  2. Panowie ‘oficjerowie” (generałowie) nurzający się w festiwalowych odchodach…jeszcze wczoraj obrońcy socjalizmu
  wspólnie z niezwyciężoną Armią Radziecką – dziś obrońcy
  kapitalizmu (liberalizmu) rusofobiczna szpica skierowana
  przeciwko Rosji. Nazwisk wymieniał nie będę, wiemy kogo mam na myśli, prócz “festiwalowca”-(pochodzenie), gadająca nieustannie generalska głowa ostrzegająca Nas Polaków nieustannie przed rzekomo wrażymi intencjami Rosji (w mass-mediach “za komoroskiego”). Tak sie q.va, nie da – Antek to i tak (był) święty
  człowiek, jednak wywalił na zbity ryj neofitów.. 🙂 tacy mogliby
  wplątać Polskę w niepotrzebny konflikt (może nawet zbrojny) z Rosją. Chcieliby “odreagować” swoja przeszłość Naszym kosztem,
  NO takie postrzeganie (nie)rzeczywistości – nie ma Naszej, Polaków zgody

  3. Zlewaczała kadra uczelni wyższych – acz nie tylko…

  W dwu słowach: złodzieje i b.komuniści – do tego podszyci odwieczną RUSOFOBIĄ – nastojaszczyje jewropejcziki.

  Ps. Wcale nie popieram rządzącego układu – jest dużo gorzej
  niż mógłbym przypuszczać w 15’ . Liczne pozytywy na krajowym
  podwórku mimo wszystko nie bilansują się summa s.

  Ps. Rano ‘costam” wysłałem, jakieś wypociny – niestety nie widzę,
  nawet domyślam się co było powodem – krytyka wazeliniarzy –
  neofitów, w generalskich mundurach odstawionych (SŁUSZNIE) na boczny tor.
  …woot!!
  Pozdrawiam – gorąco!

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 13:03
  Permalink

  @Kosmopolitka nie potrafię pomóc redakcji w zakresie znalezienia odpowiedzi na pytanie: komu może zależeć, żeby w Polsce patriotyzm automatycznie kojarzył się z faszyzmem. . …

  Wyborne spostrzeżenie 🙂 – dopowiem pani, średnio rozgarnięty
  wiejski przygłup, zaspokoi pani wątpliwości – prawidłowo
  diagnozując.

  “Odkryłam bowiem, iż w istocie jestem patriotką całej ludzkości i rodzaju ludzkiego’

  Zbyt szeroko, w takim rozkroku gubi pani ‘to co najważniejsze”…
  nie mylić z tytułem prozy ‘naszego’ kosmopolity. 🙂

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 13:12
  Permalink

  Ach gdyby tan “konstytucyjna” większość z syndromem “tiszirtowym” miała świadomość skąd się wzięła idea “konstytucji”, kto zbudował podwaliny pod “konstytucje” i kto wdrożył te pierwsze i następne “konstytucje”….
  Cóż widać że mając alternatywę “lepsza na wolności marchewka (właściwie to nie jedna ale mnogo rozumiana marchewka) niż w niewoli dwie marchewki (sprowadzone do podwojonej ilości jednostkowych egzemplarzy – gramatyka użycia się kłania)” wybierają “dwie marchewki” bo tak ktoś napisał w przepisach.
  Ech…
  Wariatkowo…. 😀

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 14:41
  Permalink

  Do ciebie referencie owocowy powinni zajrzeć już dawno.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 15:59
  Permalink

  Znowu dziwaczny chochlik am moze i temperatury oscylujace wokol + 40°C sprawily,ze dzis wiecej komentatorow “zatajniaczylo sie” pod psudonimem “@Anonim”,prosze sie tu odtajniaczyc….

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 16:24
  Permalink

  Winetu.Ja jak ja ale ty,zajrzyj do Biuletynu IPN,Tam ciekawie na literę W.Kariera w PiS jak mówią moi przyjaciele Rosjanie”pizdiec”.Oprócz żony nikogo się nie boję,tak że zapraszam tych biednych policjantów!

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 18:07
  Permalink

  Akcje-protest poprzez heppeningowe “ubieranie” pomnikom podkoszulek z napisem”konstytucja” uwazam za bardzo zabawna, kompletnie “nieagresywna” forme wyrazu mysli, ktora nie powoduje wiekszych zaklocen przestrzeni publicznej czy strat materialnych czy moralnych lub nawet zaklocen w procesie produkcji czy obrazen cielesnych lub ekologicznych, co niestety bardzo czesto ma miejsce….a mimo tego z lekim usmiechem pod nosem lub nawet z charakterystycznym ruchem w okolicach czola majacego wskazac niby,ze dana osoba to moze odbiega nieco od “norm” i ma “fiola”zmusza tu wszystkich dookola do refleksji a propos roznych wariacji i dywagacji politycznych….Redakcja wspomina, ze wszyskie media donosza o tych podkoszulkach na pomnikach i ze ludzie smieja sie z tych fanaberii i mowia, mowia i mowia i komentuja w pokojowy sposob i to nie przerywajac pracy czy wogole porzadku publicznego wydarzenia w kraju i posuniecia rzadu, nawet tak powaznego i elitarnego “Obserwatora Politycznego” “ruszyl” ten niewinny rzekomo happening…. nie ma tu takich wytartych mord jakies europosel Rozy czy ex-sedziny SN ujadajacych do mikrifonow niemieckich stacji TV i Radiowych…. jakos bardzo mi sie ta akcja podoba…

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 18:31
  Permalink

  Mieclawie, po przeczytaniu linka z neonet24,kolejny raz przekonuje się że w kwestii ocen polityki zagranicznej jest wiele elementów które łączą a nie dzielą Polaków o rożnym rodowodzie.Gdyby jeszcze pozbyli się kościelnej retoryki i walki z “mitycznymi komunistami”,byłoby łatwiej.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 21:50
  Permalink

  @wlodek “Gdyby jeszcze pozbyli się kościelnej retoryki i walki z “mitycznymi komunistami”.
  Pobożne życzenie… puławian w którymś już pokoleniu.
  Dlaczego “mitycznymi”? Czym skorupka za młodu nasiąknie….
  tyle że ojczyzną dzisiejszych ‘komunistów” jest Bruksela, Tel-Awiw,
  czy Waszyngton…

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 23:51
  Permalink

  @wlodek. 8 sierpnia 2018 at 18:31

  Masz rację, ale na ograniczenia intelektualne i poznawcze rady nie ma. Wiem co mówię, bo mam z tym do czynienia w praktyce od 30 lat. Wdrukowane złe programy do pamięci osobniczej nie dają się tak łatwo wykasować.

  @krzyk58. 8 sierpnia 2018 at 21:50

  Kiedy do ciebie dotrze, że to nie są komuniści, tylko liberałowie i kapitaliści. To tak jakbyś byłego księdza, który zrzucił sutannę i został ateistą, nadal nazywał księdzem i zwracał się do niego “proszę księdza”.

  Komunistów to możesz znaleźć tu: https://kom-pol.org/
  W zasadzie chyba są już bez znaczenia politycznego, przynajmniej w Polsce, a do tego jeszcze pod “ostrzałem” prawactwa, któremu się wydaje, że feudalizm i teokrację przywrócą jako zbawienie społeczeństwa. Ale społeczeństwo, które nie szanuje tego co otrzymało od losu, czyli zdeterminowanej skrajnej lewicy, która wywróciła system feudalny II RP i utworzyła PRL – na nic lepszego nie zasługuje. I dziwię się, że jeszcze jacyś “wariaci” chcą się narażać w imię egalitaryzmu społecznego. Mnie wyleczył 4 czerwca 1989 rok.

  “Komunistyczna Partia Polski jest marginalną partią liczącą kilkaset osób z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, wydaje pismo „Brzask”. W jednym z dokumentów pisali: „Jesteśmy komunistami, bo chcemy być po właściwej stronie. Bycie po właściwej stronie to, to dzięki czemu każda chwila życia ma sens. Jesteśmy komunistami, bo nie zgadzamy się na świat kierujący się zasadami, przy których wyścig szczurów i prawo dżungli to pozytywne wzorce racjonalności i uczciwości”. Ostatnio wypowiedziała się przeciwko fałszowaniu historii i zniesławianiu pamięci dąbrowszczaków, krytycznie wypowiada się o polityce PiS, przypomina zapomniane rocznice historii ruchu robotniczego i narodowowyzwoleńczego w Polsce i na świecie.
  W przypadku delegalizacji Komunistycznej partii Polski państwo polskie ośmieszy się i skompromituje ostatecznie. Pokaże się tym samym jako autorytarna instytucja, w której pojęcie wolności poglądów jest pustym dźwiękiem. Ale też będzie to ważny sprawdzian, czy opozycyjna polska klasa polityczna stanie w obronie KPP, ponieważ jej delegalizacja może być początkiem procesu czyszczenia sceny politycznej z niemiłych PiS organizacji politycznych.”
  https://wolnemedia.net/komunistyczna-partia-polski-nielegalna/

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 00:27
  Permalink

  Kocioł dopiero się rozgrzewa a PiS swoimi posunięciami niweczy szansę na odbudowę zgody narodowej. Komu to będzie służyć? Na pewno nie Polsce i Polakom? Post-sanacja nie wyciąga wniosków z historii, niestety. Chęć totalnego zawłaszczenia władzy, może się skończyć katastrofą narodową.

  “Szantaż moralny jako podstawa polskiej kultury politycznej”
  http://www.mysl-polska.pl/1647

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 08:13
  Permalink

  @Miecław. KPP? Zdelegalizować, ‘to,to” jeszcze funkcjonuje legalnie?
  Zaorać, tak by ślad nie pozostał w ludzkiej pamięci…. 🙂

  Wiem co piszę . Kiedyś, weteranom ‘ruchu robotniczego” ?
  przysługiwało prawo do opieki zdrowotnej w poliklinikach MSW,
  ci “robotnicy” m.in. funkcjonariusze KPP, w doopie mieli publiczną
  służbę zdrowia – placówki zakładowe,resortowe, czy publiczne
  przeznaczone były dla naturszczyków motłochu robotniczego – przyznam że zakres
  i kompetencje owych placówek nie były najgorsze, zwłaszcza gdy przyłożymy szablon do III RP, jednak TO było jednak o wiele za mało “prawdziwym towarzyszam,
  robotnikam”. ?

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 17:15
  Permalink

  @wlodek. “8 sierpnia 2018 at 18:31″ Gdyby jeszcze pozbyli się kościelnej retoryki i walki z “mitycznymi komunistami”’

  ‘MITYCZNE KOMUNISTY’ powiadasz, a ten gn…j to kto?
  Święty Piotr? Włodku, w Polsce złodziei i komunistów jest za dużo,
  zdecydowanie za dużo…które to już pokolenie,?Trzecie! Latorośli,
  licząc od ‘mitu założycielskiego” – tych co to przyjechali (podczepieni) na ruskich tankach…

  Prowokator KOD jest wnusiem komunistycznego aparatczyka!

  https://www.youtube.com/watch?v=ueKDsvPnF3g&t=10s

  To “TE” gnoje komunistyczne, wrzeszczą o łamaniu przez obecnie rządzących wszystkiego – nawet drzew”…negatywnym punktem odniesienia dla tej hołoty (zarazy) komunistycznej jest Polska Ludowa. Amen.
  I bądź pozdrowion… 🙂

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 18:12
  Permalink

  @Anonim. 9 sierpnia 2018 at 08:13

  Ponownie spójrz w lustro i zobacz, czy kołtuna nie masz czasami? Bo coś tu na forum wychodzi 🙂
  Wiesz doskonale, że poziom służby zdrowia wtedy był taki sam, jak woziłem trepów w wojsku do ich przychodni (nie wiem czy to były polikliniki MSW) w niczym się one nie różniły od zwykłych przychodni. Dostęp do specjalistów wszędzie był taki sam, nie to co obecnie czy w II RP.
  A zwykły – jak to nazwałeś – robotniczy motłoch, miał wreszcie darmową opiekę lekarską, nie to co w II RP. W PRL różne grupy społeczne miały swoje branżowe przychodnie, więc nie istniały tylko polikliniki MSW, które jeszcze dodatkowo świadczyły usługi w zakresie badań przestępców i osób zatrzymanych. W każdym razie podział nie wynikał moim zdaniem z dyskryminacji tylko z praktycznych potrzeb. Co innego leczenie tzw. elit rządzących, ono zawsze odbywało się na specjalnych zasadach i obecnie to też ma miejsce, a ze względów bezpieczeństwa jest to koniecznością. Więc zacznij myśleć obiektywnie.

  A co do delegalizacji KPP, to widać, że nie pasujesz do demokracji! Oni są nadal potrzebni, jako tzw. wrzód na feudalno-kapitalistycznej “jaśnie pańskiej” i plebańskiej d-pie, po to żeby ich sumienia pobudzać. 🙂

  A poza tym to już folklor i w tych warunkach środowiskowych oraz psychomanipulacji w zasadzie nie mają szans na zdobycie bezwzględnej władzy. Żaden z nich nie powinien się za bardzo narażać (ginąć?) za ten bezmyślny lud, który i tak nie doceni egalitaryzmu. Najpierw społeczeństwo musi samo dojrzeć do egalitaryzmu, jak dojrzeje to utopijne wizje komunizmu, nie będą już takie straszne i wszystko samo się niejako rozwiąże.

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 20:11
  Permalink

  @Miecław. “Ponownie spójrz w lustro….” Choćbym, oczy wypatrzył,
  kołtuna nie dojrzę – a to z powodu łysiny do “samych pleców” 🙂
  no i dokładnego strzyżenia okalającego wianuszka….to po prymo.

  Po drugie prymo- Ty mnie nie poniał! Moim zamierzeniem było
  przedstawienie ‘aktywu robotniczego”, “weteranów ruchu robotniczego” jako etatowych funkcjonariuszy
  komunistycznej bezpieki – stad przywilej korzystania z resortowych
  przychodni (poliklinik) szpitali MSW.

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 21:33
  Permalink

  @krzyk58. 9 sierpnia 2018 at 20:11

  Ad 2. No coś im się od społeczeństwa należało za utrwalanie władzy ludowej! 🙂 🙂 W końcu zabierali bogatym i dawali biednym te Janosiki, więc lud był wdzięczny, przynajmniej te pokolenia przedwojenne. 🙂 Ich dzieci już nie, bo wychowane w innych warunkach nie miały tych doświadczeń.

  Niczym się to w zasadzie nie różni od obecnych przywilejów.
  Czyli podobnie, jak obecnie styropianom przyznano zasiłki za działalność opozycyjną w PRL. Nie dużo, ale na otarcie łez za zniszczony kraj i na przysłowiowe waciki wystarczy. 🙂 Ciekawe ilu wystąpiło o te “przywileje” i ilu dostało? Nie wiem czy jest jakaś statystyka gdzieś dostępna.

  “Przywileje dla opozycjonistów z PRL. Kto i jak może starać się o pieniądze?
  (SOK), (IAR), IAR | dodane 2015-07-26 (12:19) | 267 opinii
  Od 31 sierpnia opozycjoniści walczący z PRL mogą starać się o dodatkowe pieniądze. Działaczom antykomunistycznym oraz ofiarom represji w najtrudniejszej sytuacji finansowej przysługiwać będzie specjalny zasiłek – przypomina Instytut Pamięci Narodowej”
  http://finanse.wp.pl/kat,1033781,sort,9,title,Przywileje-dla-opozycjonistow-z-PRL-Kto-i-jak-moze-starac-sie-o-pieniadze,wid,17731251,wiadomosc.html#opinie

  Każda władza dba w taki czy inny sposób o swoich weteranów. Przecież bez poświęcenia tego zwykłego styropianu i ich obecnej biedy, posanacyjne “jaśnie państwo” i plebani nie odzyskaliby władzy.

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2018 o 08:14
  Permalink

  @Miecław. Chyba nie zwróciłeś uwagi na pewien przekaz zawarty w treści mojego posta “9 sierpnia 2018 at 17:15” – – zdanie wieńczące,
  gdzie jest mowa o trzecim, czwartym pokoleniu “naszych”
  komunistów (i złodziei) – oni z cała perfidią na jaką ich stać wszelkie
  negatywne fakty i wydarzenia mające miejsce aktualnie dopasowują
  do czasów Polski Ludowej!!
  Dla ‘nich” PRL – to wdzięczny chłopiec do bicia…takie są fakty! 🙂

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2018 o 11:18
  Permalink

  @krzyk58. 10 sierpnia 2018 at 08:14

  A kiedy ty zrozumiesz wreszcie logikę przekazu i używanych definicji? To że ktoś był dzieckiem komunisty, automatycznie nie czyni go komunistą. Nie można komunizmu jako idei, chociaż utopijnej, oskarżać o całe zło, bo to jest bzdura i manipulacja. To tak jakbyś idee komunistyczne w nauce społecznej Jezusa oskarżał teraz bezpośrednio o zło wyrządzane przez katolików. A katolików identyfikował z komunizmem. Czas odrobić lekcje z psychologii i socjologii ludzkich zachowań i idei.

  Wiem, że te ścierwa wyrządziły dużo szkody Polsce Ludowej, ale nie można ich nazwać komunistami i oskarżać tej idei, bo przecież oni działali przeciwko komunizmowi i socjalizmowi jako takiemu. Dla wielu z nich demokracja w III RP jest nadal przykrywką do destrukcji Polski i robienia własnych interesów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.