Kiedy Złoty się umocni?

fot. red.

Złoty osłabił się do najsłabszego poziomu od 2009 roku w wyniku rosnących obaw, że nasilająca się pandemia opóźni tegoroczne ożywienie gospodarcze. Kiedy złoty ma szansę się umocnić? Wyjaśnia analityk finansowy Krzysztof Sadecki.

Złotówka straciła na wartości w zeszły czwartek aż o 0,4% i osiągnęła kurs 4,6467 za euro. Jest to najniższy poziom polskiej waluty notowany od 2009 roku. Za nami kilka tygodni trudnych dla rynków wschodzących, które zostały wstrząśnięte wyższymi rentownościami obligacji skarbowych i zamieszaniem walutowym w Turcji.

Spadek złotego nastąpił kilka godzin po tym, jak polski rząd ogłosił surowsze ograniczenia w walce z pandemią. Kolejny dzień z rzędu w naszym kraju odnotowuje się rekordowe liczby nowych przypadków zarażeń koronawirusem. Europa Wschodnia cierpi z powodu pandemii, która skutkuje największą liczbą ofiar śmiertelnych na świecie.

Strateg walutowy Rabobank w Londynie Piotr Matys, powiedział: Deprecjacja jest wspierana przez trzecią falę pandemii i surowe ograniczenia nałożone przez rządzących, aby zapobiec upadkowi sektora opieki zdrowotnej, a złoty pokonał kluczową strefę oporu, co będzie sprzyjać dalszym wzrostom Euro w najbliższych tygodniach.

– Złoty stracił w tym miesiącu 2,7% wobec Euro, co czyni go drugim najgorszym na rynkach wschodzących po tureckiej lirze. Wskaźnik MSCI dotyczący walut z rynków wschodzących spadł o około 2% w stosunku do tegorocznego szczytu ustalonego w lutym, podczas gdy jego indeks akcji krajów rozwijających się zmniejszył zyski za rok. Umocnienia złotego możemy oczekiwać dopiero w drugiej połowie roku – komentuje Krzysztof Sadecki, analityk finansowy, biznesmen i redaktor naczelny magazynu „Businessman Today”.

Ambitny cel

Środki otrzymane z funduszu europejskiego na walkę z pandemią koronawirusa zostały wyczerpane przed czasem. Rząd wprowadził kolejne obostrzenia skutkujące ograniczeniami w życiu publicznym, co może oznaczać, że ambitny cel rządu jakim jest założony 4% wzrost gospodarczy, jest w tym roku zagrożony. Ekonomiści z Citigroup Inc., którzy przewidują wzrost polskiej gospodarki o 3,7% w 2021 roku, uznali, że ożywienie będzie prawdopodobnie opóźnione i nastąpi nie w drugim, ale trzecim kwartale 2021 roku. W najbliższym czasie spodziewają się za to korekt zaniżających prognozy wzrostu polskiej gospodarki.

Złoty znajduje się „w tyle” od końca ubiegłego roku, gdy Bank Centralny niespodziewanie interweniował w celu osłabienia polskiej waluty. Polscy politycy zapowiadali w ostatnich miesiącach, że są gotowi ponownie interweniować w Banku Centralnym, aby zapewnić, że kurs walutowy utrzyma konkurencyjność gospodarki.

Krzysztof Sadecki jest przedsiębiorcą, finansistą i analitykiem biznesowym, trenerem mentalnym i publicystą – redaktorem naczelnym magazynu „Businessman Today” i autorem cyklu książek „Własny business – dlaczego tak?”. Pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli w Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka oraz World Institute of Peace. Od ponad siedmiu lat prowadzi międzynarodową działalność szkoleniową, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich. Pomaga ludziom i organizacjom osiągnąć zaplanowane cele poprzez dostarczanie narzędzi komunikacyjnych w czterech obszarach życia i biznesu, czyli sprzedaży i marketingu, samorealizacji oraz reklamy. Autor teorii innerbuilding, czyli budowy i umacniania siły psychicznej. Wielokrotnie nagradzany, w tym za osiągnięcia w dziedzinie zarządzania oraz za książkę „Poznaj siebie”.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla pana Krzysztofa Sadeckiego, wyłączenie licencji CC 4.0.

6 komentarzy do “Kiedy Złoty się umocni?

 • 4 kwietnia 2021 o 09:15
  Permalink

  Odpowiadam – już nigdy! Przenigdy się nie umocni.

  Odpowiedz
 • 4 kwietnia 2021 o 09:17
  Permalink

  Znowu wróżby z lanego wosku.

  To się mieści w teorii interbulding.

  Nic więcej.

  Odpowiedz
 • 4 kwietnia 2021 o 12:11
  Permalink

  Słaba waluta jest błogosławieństwem dla kraju mającego nadwyżki handlowe z zagranicą.
  Problemem, dla kraju importującego z zagranicy wszystko.
  Osłabienie waluty powoduje wiekszą konkurencyjność lokalnych producentow.

  W tym kontekście, wygrywaja na przykład Chiny i Rosja.

  Słaba waluta krajowa jest niebezpieczna jedynie w przypadku zewnętrznego wrogiego przejęcia krajowych firm.
  Ale, od czego legislacja uniemozliwiająca to- o ile oczywiście kraj jest SUWERENNY?

  Odpowiedz
 • 4 kwietnia 2021 o 15:02
  Permalink

  Trzymają nas TU w lewacko-globalnym rabstwie (ciemnocie). A na wschodzie, już – tuż za Bugiem jest Wolność … 😉 I pomyśleć że “ony” robią TO w trosce o nasze zdrowie i dobro. 🤣 Ivan Komarenko – Rosja w czasie zarazy. Przylot i spacer po Moskwie. https://www.youtube.com/watch?v=GUDtz__r2ts

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.