Kazachstan – miękkie podbrzusze Rosji

Autorstwa TUBS – Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Eurasia on the globe (red).svg (przez TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14971074

Kazachstan to miękkie podbrzusze Rosji, a wojna działa w obie strony – o tym trzeba pamiętać przyglądając się temu, co jest transmitowane z tego odległego kraju. Zwłaszcza, że to, co dzieje się w Kazachstanie to nie jest przypadek i dzieje się na kilku poziomach. Kwestie buntu społecznego są tutaj najbardziej widoczne i o tym piszą mendia (tu nie ma błędu). O wiele ciekawsza jest rozgrywka pałacowo-koszarowa, jaka tam się odgrywa pomiędzy obozem (klanami) obecnego Prezydenta pana Kasyma-Żomarta Kemeluły Tokajewa, a obozem szefa Rady Bezpieczeństwa – byłego Prezydenta pana Nursułtana Äbyszuły Nazarbajewa. Jest to tak silnie zagmatwane i niejasne, że jeszcze nie wiadomo kto jest po czyjej stronie, komu jest lojalny i na kogo stawia. Gra póki co toczy się o to, który z klanów się bardziej zwróci do Rosji, póki co jeszcze nie ma ściągania pomocy z Chin, ale nie da się wykluczyć takiego scenariusza, że klan przegrywający poprosi Chiny o chociaż nieformalną pomoc. Ewentualnie Chiny wejdą, jak zobaczą że jest to wolne miejsce, a jest tam po co wejść i jest to bardzo łatwe, jeżeli ma się w jakimś kraju wiele tysięcy robotników – przeważnie młodych, działających w strukturach podporządkowania mężczyzn.

Kazachstan, to bardzo bogata republika środkowoazjatycka, jest kluczem do pozycji geostrategicznej Rosji w ogóle ze względu na swoje położenie i swój rozmiar. Jak ktoś popatrzy na mapę, zobaczy, że najbardziej wysunięte na zachód regiony Kazachstanu są jedynie mniej więcej 500-600 km od wschodnich granic donieckiej i ługańskiej republik ludowych. Utrata Kazachstanu w tym znaczeniu, że zainstalowały by się tam rządy zachodnie lub chińskie, miałaby znaczenie strategiczne dla Rosji. W pierwszym przypadku byłoby to ciekawe wyzwanie, w drugim wypadku byłaby to śmiertelna rozgrywka. Ponieważ Rosja nie może sobie pozwolić na to, żeby Chiny zdominowały Kazachstan w znaczeniu obecności statycznej. Takie wydarzenie byłoby prawdziwym “gejmczendżerem”.

To, co obserwujemy w tej chwili na ulicach największych miast Kazachstanu, wygląda bardzo poważnie i nie ulega wątpliwości, że dzieją się tam dramaty. Kilka odrzutowców z członkami klanu pana Nazarbajewa wyleciało już z Kazachstanu, co może wskazywać na to, kto wygrywa w konflikcie. Trzeba mieć jednak świadomość, że ze specyfiki tego kraju wynika bardzo ważna lekcja dla wszystkich, którzy chcieliby nim rządzić. Żeby panować nad Kazachstanem trzeba mieć kontrolę nad głównymi szlakami komunikacyjnymi. Mówimy o gigantycznej przestrzeni w której mało kiedy można trafić na jakiekolwiek ludzie siedlisko, czy cokolwiek co wedle nawet tamtejszych standardów nazywa się miastem. Dominująca część ludności skupiona jest na południu a większość gazu i ropy wydobywa się na zachodzie w regionie Morza Kaspijskiego. W zasadzie każde miasto można odizolować od otoczenia. To ma swoje bardzo ważne znaczenie, ponieważ panując nad komunikacją panuje się również nad przekazywaniem informacji. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym jeżeli chodzi o percepcję informacji które stamtąd przychodzą. Już samo w sobie bardzo ciekawe jest to, że nagle „spontanicznie” w kilku miejscach kraju – gdzie odległość 500 km, to jest bardzo, ale to naprawdę blisko – dochodzi do protestów. Co więcej, protestują tam głównie młodzi mężczyźni, ubrani na sportowo. Naprawdę nie ma przypadków i nie należy mierzyć tego, co tam się dzieje – miarą zachodnią. To jest wielka wewnętrzna rozgrywka, w której pionkami są zwykli ludzi, a siły ciągnienia to potężne klany ludzi mających dziesiątki miliardów w twardej walucie – sytych od lat, mających zaplecze i zdolnych do wielu działań na rzecz ochrony swoich interesów.

W globalnej rozgrywce geopolitycznej nie ma przypadków, a nawet jeżeli się wydarzają okazje, to natychmiast ktoś w nie wchodzi i chce z nich korzystać. Wydarzenia w Kazachstanie doskonale wpisują się w scenariusz kolorowanych rewolucji jakie Zachód obficie wspierał przez ostatnie lata. Wszystko pasuje zwłaszcza że jesteśmy tuż przed terminem spotkania na szczycie pomiędzy USA i Rosją, więc ten czas jest idealny do rozkręcenia dramatu na miękkim podbrzuszu Rosji. Zmuszenie Rosji do działania, zwłaszcza w obliczu strategicznego zainteresowania się Chin sprawami w Kazachstanie, było do przewidzenia. W tej chwili będziemy mieli duży test relacje chińsko-rosyjskich, a raczej tego na ile Chiny uznają już dzisiaj Rosję jako kraj słaby, a na ile za silny. Właśnie dlatego Rosja nie może się cofnąć. Co więcej nie może zachować się biernie, ponieważ bierność w tym przypadku, to już jest pozwolenie Chinom na wejście w tą przestrzeń. Należy tylko mieć nadzieję że siły bezpieczeństwa i porządku w Kazachstanie, będą w stanie samodzielnie obronić swój kraj przed chaosem. to będzie najlepsze rozwiązanie, aczkolwiek one również są podporządkowane klanom – przekleństwu kultury Azji.

Jeżeli do układanki dodamy jeszcze to, że bardzo ważny biznesmen, będący opozycjonistą kazachskim z ambicjami politycznymi, jest blisko związany z oligarchami ukraińskimi, a główny kanał internetowych wiadomości niezależnych od władz Kazachstanu – co prawda formalnie robiony przez białoruskich tzw. opozycjonistów ma siedzibę w Polsce (i na Litwie), to robi się nieciekawie. Oczywiście zanim uwierzymy, że nasze “czynniki różne” mają tak długie ręce, to chcielibyśmy zobaczyć polską bazę na Marsie! To jest naprawdę poważna sprawa, bo nie jest dla nikogo tajemnicą, z czyjej ochrony korzystają ludzie siejący te informacje. Czy nawoływanie do buntu przeciwko legalnej władzy w odległym kraju z terytorium państwa NATO, Unii Europejskiej – jest robione za przyzwoleniem i na polecenie władz państwowych? To dopiero byłaby kompromitacja, gdyby się okazało, że to wykonało się samoczynnie i zachodni zleceniodawcy nie mieli z tym nic wspólnego! W każdym wydaniu jest to totalny skandal i taka kompromitacja naszych “czynników różnych”, że ciężko to sobie wyobrazić nawet w kategoriach słabych żartów. To się po prostu nie ma prawa wydarzyć. Nie może być tak, ale czy jest?

Dodatkowo obserwując niektóre wypowiedzi, niektórych tzw. analityków z niektórych finansowanych ze środków publicznych ośrodków analityczno-biało-wywiadowczo-propagandowych, nie można nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia z głupotą, a nawet jej totalną manifestacją – tak niesłychanie żałosną i smutną, że nie wymaga komentarza.  Nie wyciągnięto żadnych wniosków z porażki propagandy adresowanej do społeczeństwa Białorusi, a jak komukolwiek się wydaje, nawet we śnie lub po alkoholu, że analogicznie można rozgrywać Kazachów żeby się dostać do miękkiego podbrzusza Rosji – jest niebezpiecznym dla otoczenia i na pewno szkodzi naszej państwowości. Ponieważ, to do nas wróci. Co więcej, to pogrąży nas na Zachodzie, bo nikt tam nie chce żadnego konfliktu, a na pewno kinetycznego i to takiego, który miałby psuć im interesy. Czy ktokolwiek z tzw. analityków, w ogóle zadał sobie trud, żeby zobaczyć np. jakie pieniądze ma Francja z Kazachstanu (Airbus, Total – Dunga field / Kashagan, inne liczne), nie mówiąc już o transferach miliardów przez kazachskich miliarderów, mających liczne rezydencje w okolicach Nicei. Czy ktoś zbadał jakie interesy tam mają Niemcy, Szwedzi, Holendrzy? Można porywać się z motyką na słońce, można w nie rzucać kamieniami, może nawet to ktoś zauważy. Jednak, jeżeli wkładamy komuś kto działa na poważnie – kij w szprychy, to trzeba mieć świadomość, że nazwijmy to rzeczywistość nie znosi próżni. Zapłacimy za głupotę, wyrażaną przez głupców finansowanych z naszych podatków. Nawet nie będziemy wiedzieli kiedy, a zło siane – wróci. Szanowni Państwo – to można zrobić, ale NIE TAK. Nie w taki sposób.

Wiadomo, że najlepszą obroną jest atak. Jeżeli prawdą jest to, co pisały zachodnie media, że Rosja zamierza zaatakować Ukrainę, to właśnie zmieniły się warunki geostrategiczne. Zachód może tutaj odzyskać inicjatywę strategiczną. Tylko, czy rzeczywiście ma tyle sił, zasobów i determinacji, żeby podjąć grę w takiej skali i za taką stawkę? Zwłaszcza na kilka dni przed trudnymi rozmowami. Przecież wepchnięcie Kazachstanu lub części tego kraju w paszczę chińskiego smoka, zachwieje równowagą geostrategiczną w wymiarze istotnie większym niż nawet zajęcie Tajwanu przez Chiny!

Musimy jednak pamiętać o tym, że w strategii Zachodu chodzi głównie o wywieranie wpływu poprzez destrukcję, ponieważ nawet samozniszczenie dotychczasowego porządku się im opłaca. Później przyjdą i będą “dawać” pomoc, doradzać i oczywiście osadzą swoje wpływy na lata. Jest to więc możliwa forma nacisku na Rosję, bo Rosja czerpie źródła swojej potęgi z istniejącego status quo w swoim otoczeniu i z równowagi – czyli z pokoju i współpracy. Rosja zarabia pieniądze na eksporcie gazu i ropy, także pochodzących z Kazachstanu. Zamieszanie prowadzące do resetu musi spowodować zmianę stosunków, niezwykle starannie pielęgnowanych przez Rosję od lat. Już samo to, będzie oznaczać miliardy strat. Dodatkowe zawirowania związane z perturbacjami politycznymi to kwestia drugorzędna, bo nikt kto ma jakiekolwiek pojęcie o realiach w Azji centralnej nie myśli tam o osadzeniu liberalnej demokracji.

Tam się jeszcze wiele, naprawdę wiele może wydarzyć. To jest wojna klanów, które walczą o wszystko, ci którzy przegrywają tracą wszystko, także często i życie, przy czym najczęściej „popełniają” samobójstwo.

27 komentarzy do “Kazachstan – miękkie podbrzusze Rosji

 • 8 stycznia 2022 o 06:43
  Permalink

  Dosyć alarmujący artykuł.

  Robi się gorąco na południu Rosji.

  Następuje destabilizacja i gaz oraz ropą z Kazachstanu – mogą przestać płynąć.

  Na dzień dobry oznacza to zmianę cen i trudności z dostępem do ropy i gazu.

  Wzrośnie rola Nord Stream 2 dla Europy.

  A kto będzie odbierał zyski – to się jeszcze okaże.

  No i znowu udział WYZWOLICIELI z Nadwiślanskiego Macondo.

  Na ile jest on kontrolowany przez Nasze Władze i czy jest pod czyjąś kontrolą.

  A jeśli tak, to czyją.

  Na razie w naszym kraju Władze przepraszają za błędy w Polskim Ładzie oraz obiecują wyrównania świadczeń oraz uposażeń MILIONOM POSZKODOWANYCH FINANSOWO.

  Zwiększy to koszty całej operacji o kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych, a inflacja wkrótce będzie DWUCYFROWA.

  Dochodzą zmarli na Covid-19, których liczba wkrótce przekroczy 100 000.

  No i nowa odmiana wirusa …

  A Władze nie wprowadzają lockdownu i spierają się z Małopolską Kurator Oświaty o SENS I POTRZEBĘ szczepień nauczycieli …

  Jedyne co możemy zrobić, to zanurzyć się w MODLITWACH o powrót (powolny, ale jednak) – ZDROWEGO ROZSĄDKU.

  Na co się w Krakowie przynajmniej nie zanosi, bo tutejszy Arcypasterz znowu zagłębia się w tematyce GENDER.

  Skąd u niego, duchownego katolickiego takie STAŁE zainteresowanie (poprzednio : LGBT) – tematyką LUDZKIEJ SEKSUALNOSCI?

  Obsesja jakaś czy parolelnie przebywanie jako BISKUPA POMOCNICZEGO w otoczeniu Arcybiskupa Paetza tego co dawał klerykom slipy z napisami AMOR-ROMA, jakby to nie czytać …

  W tej zagmatwanej genderowo-gazowej sytuacji, w obliczu
  protestów wobec zmian wywołanych POLSKIM ŁADEM i codziennym upieraniem prawie 800 Polek i Polaków na jeszcze STARY COVID-19, łatwo będzie przemilczeć sprawę Pegassusa, którego jak się okazuje – mamy w Naszym Nadwiślańskim Macondo.

  Mamy, ale go NIE UŻYWAMY, szczególnie wobec ludzi OPOZYCJI.

  Zpewniali to dwaj Tytani polskiego rządu.

  Wicepremier od bezpieczeństwa (czyli Sam Naczelnik Państwa) oraz Minister od tzw. SPRAWIEDLIWOŚCI, co dał pieniądze z podległych mu funduszy.

  Te ICH zapewnienia mnie przekonują.

  To tak jak zapewnienia nałogowego palacza, że owszem – mam papierosy i zapałki, nawet je czasami palę, ALE NIGDY, ZAPRAWDĘ POWIADAM WAM – NIGDY SIĘ NIE ZACIĄGAM!

  Amen.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 11:26
  Permalink

  Dla mnie zadziwiające jest to, jak kruchy był w ZSRR system społeczno-kulturowy utworzony przez komunistów. Jak szybko po zmianie paradygmatu ideologicznego feudalna kultura klanowa odbudowała tam swoje wpływy i teraz trzeba się z nimi układać. Dopuszczenie do rozkładu egalitaryzmu było zbrodnią przeciwko zwykłym uczciwym ludziom, zamienionym teraz w zniewolonych prekariuszy przez bandytów budujących swoje klany na bazie kapitalizmu i religii. Takie klany mogą zostać łatwo przejęte przez zachodnie ośrodki wpływu i wykorzystane do destrukcji Rosji, a nawet Chin.
  Jak wyjść z tego klinczu?

  A co do tej kwestii:
  “Ponieważ, to do nas wróci. Co więcej, to pogrąży nas na Zachodzie, bo nikt tam nie chce żadnego konfliktu, a na pewno kinetycznego i to takiego, który miałby psuć im interesy.”
  – nie sądzę aby zachód nie wiedział o działaniach z terenu Polski czy krajów bałtyckich. Oni to wszystko kontrolują i tym sterują, a w razie wpadki są czyści i mogą negocjować swoje warunki. Nawet pewne straty mogą mieć wkalkulowane, bo potem wejdą z pomocą i odzyskają podwójnie na upadku Kazachstanu jako państwa, a wyrwanie go ze współpracy z Rosją jest celem samym w sobie bez względu na koszty. Zachód już nic nie nie ma do stracenia, bo za 10 lat u nich będą kolorowe rewolucje samoistne bez zewnętrznych wpływów, gdy im bieda zajrzy do domów. Jak się wtedy zachowa ich oligarchia w swoich chronionych rezydencjach? Ucieknie w bezpieczne miejsce, czy będzie tworzyć nowy system? Ciekawe czasy nadchodzą.

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 22:15
   Permalink

   @Miecław. … jak kruchy był w ZSRR system społeczno-kulturowy utworzony przez komunistów.”
   Gdybyś pokopał w ru-necie, przestałbyś się dziwić. Jak to mówią pan dał – pan wziął. Podstaw
   sobie w miejsce pana, tow. i wszystko gra i buczy! 🙂 Zbudowali i rozwalili. Samo życie! 🙁
   I TO wbrew oczekiwaniom zdecydowanej większości grażdan CCCP.
   Do jutra!

   …bo za 10 lat u nich będą kolorowe rewolucje .. .I bez rewolucji będzie kolorowo, ‘za dwadzieścia parę lat
   jak dobrze pójdzie” (a pójdzie!) ‘nie będzie niczego”, tzn. będzie… już za Odrą, Trzeci Świat!
   Na demografię nie ma rady… ten sam problem w jeszcze większym stopniu dotyczy Federacji Rosyjskiej, już nie jest “fajnie” w rosyjskich megapolisach …. tak jest (ponura) prawda!

   Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 11:59
  Permalink

  Miałem tu zacząć wklejać cytaty z artykułu, które świadczą o tym, że autor obawia się przejęcia kontroli nad Kazachstanem (największą po Rosji byłą republiką ZSRR) przez Chiny. Powstrzymam się od cytowania, bo musiałbym za dużo tych zdań wklejać.
  A gdy ileś razy tu pisałem, że Chiny są zagrożeniem dla Rosji, to mnie tu wyśmiewano. Są i to coraz większym.
  Nie, nie uważam, tak jak autor, że istnieje realne prawdopodobieństwo interwencji militarnej ze strony Chin w Kazachstanie, czy “konfliktu kinetycznego”. Chiny mają inne priorytety, które konsekwentnie realizują. Chiny się rozwijają gospodarczo, militarnie, ekonomicznie i to przez wpływy gospodarcze w regionie i na całym świecie rozszerzają swoje strefy wpływu. Ale zbroją się też.
  Ale co tam, tu wszyscy widzą tylko potęgę Rosji, która zmuszona jest do obrony swojej strefy wpływu i tę obronę czasem przegrywa (patrz utrata Ukrainy). Potrzeba wejścia armią do Kazachstanu wcale nie świadczy o sile Rosji.
  Wracając do Chin, to ich priorytetem jeśli chodzi o zdobycze terytorialne jest Tajwan, a głównym rywalem USA.
  “Konflikt kinetyczny” (słowa autora) pomiędzy chińskim smokiem, a Rosją nie jest obecnie realną groźbą. Natomiast Chiny są i będą zagrożeniem dla Rosji większym niż tzw. Zachód.

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 14:21
   Permalink

   Cywilizacja chińska jest INNA.
   Nie ekspanduje zbrojnie od tysięcy lat.
   Epizody z czasów Mao można pominąć jako rewolucyjne aberracje.

   Priorytetem jest nie podbój, rozbój- jak robi to Zachód, tylko ROZWÓJ.
   Ekspansja ekonomiczna, tworzenie chińskich enklaw w różnych krajach świata, budowanie za pomocą bodźców ekonomicznych sojuszy politycznych, jest tańsze niż militarne zabawy.
   I ten model popieram jak jeden z narozsądniejszych.
   Nie eksportują własnej ideologii, modelu społecznego, którego dorobili się w trakcie procesu trwąjącego jakieś 5 000 lat.
   Bo nie da się go gdzie indziej powtórzyć. skracając czas.

   Zachodnia narracja, że Chiny są dla Rosji zagrożeniem, nie trzyma się kupy.
   To znowu projekcja swoich własnych mokrych snów.
   Jak to byłoby fajnie zantagonizować wrogów, by wzajemnie się niszczyli, a my jako wchodzący do wojny ostatni, znowu zyskalibyśmy wszystko…..
   Divide et impera wiecznie żywe.

   Zasoby Syberii są wielkie.
   Walczyc o nie, czy je kupić?
   Co jest tańsze?

   Chiny i Rosja maja długą pamięć.
   Wiedzą ile kosztuje wojna z wrogiem zewnętrznym, i wojna domowa.
   W obu krajach pochłonęła 25-35 milionów ludzi.
   No i ostatni argument.
   Kurczace się populacje nie są ekspansywne….
   O ekspansji decyduje demografia.
   Nie ZYSKI, nie liczace się z kosztami ludzkimi ekspansji.
   Mięso armatnie jest co prawda tanie, ale na rynku są bardzo ograniczone jego zasoby.

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 20:08
   Permalink

   do erni. Raczej ma Pan rację, też tak widzę te sprawy.
   inicjator: “Dosyć alarmujący artykuł.” Raczej alarmistyczny. Sytuacja w Kazachstanie jest opanowana, a co godajom polskojęzyczne politruki, ni ma kompletnie żadny wartości.
   Ale są dla nas poważniejsze sprawy: Nadzwyczajne położenie i przygotowanie wojskowej operacji przeciwko Białorusi.
   Rzeczywisty cel dla zgrupowania wojsk – przeprowadzenie ofensywnej operacji wojennej przeciw Republiki Białoruś dla zdobycia części grodnieńskiego i brzeskiego województwa wzdłuż granicy.
   Na granicy z Białorusią bez żadnych rozsądnych wytłumaczeń znajduje się 15 tysięczna grupa uderzeniowa Wojska Polskiego.
   Młodsi członkowie EU reanimują w alarmowym reżymie polityczne trupy tak nazwanej białoruskiej opozycji.
   Takim obrazem, prawdopodobieństwo agresji przeciwko Republiki Białoruś znajduje się nadal na wysokim poziomie.
   Z doniesienia : https://rusvesna.su/news/1641472542
   Coraz więcej takich wstawek w ruskiej propagandzie, co świadczy o jednym. Po tych rozmowach w Genewie całkiem możliwy jest prewencyjny atak na to zgrupowanie polskich wojsk. Być może są one już w pułapce. A po co tyle wojoków tak blisko granicy? Dla obrony? Ino jakiś mało uczony Polok w to uwierzy.

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 21:29
   Permalink

   @Erni. “A gdy ileś razy tu pisałem, że Chiny są zagrożeniem dla Rosji, to mnie tu wyśmiewano. Są i to coraz większym.”
   Spokojnie.
   jest p. przewrażliwiony (zapewne).
   I (w pewnym sensie) słusznie p. zauważa… że … 🙂

   To nie było “wejście” dla kaprysu” (tak będzie przedstawiane w mendiach) .
   1. Na wyraźnie zaproszenie (abstrahuję już od podtekstów, zapraszającego).
   2. Mimo wszystko umowy: ‘pacta conventa” – z’obowiązują!

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 17:22
   Permalink

   Znam kanał, często zaglądam – ostatnimi czasy rozważałem zalinkowac np. rolik “Rosyjski statek w stronę Oceanu Arktycznego” . Rosjanie piękni duchem, otwarci, przyjaźni ludzie. Nasi Sławiańscy Bracia!

   Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 13:53
  Permalink

  Mówią, że w Kazachstanie żyje się źle. Chcę przypomnieć, że w Mołdawii gaz jest 3 razy droższy niż w Kazachstanie, a pensje są 3 razy mniejsze. Ale tam nikt nie wychodzi okradać sklepów, podpalać samochodów i stinać głów policjantom.
  Jak pokazało bogate doświadczenie ukraińskich Majdanów każdy bunt, a zwłaszcza spontaniczny, to impreza bardzo kosztowna, wymaga starannego przygotowania, kilku wariantów scenariuszy i…dużo ciasteczek. Ciasteczek od Pani Nuland.
  W Azji nakłada się to na specyfikę lokalnej «kuchni». Jak mawiał towarzysz Suchow “Wostok dielo tonkoje…».
  W społeczeństwie klanowym każda osoba oprócz praw i obowiązków obywatela ma jeszcze określone obowiązki klanowe. Jesteś nie tylko urzędnikiem, ale także członkiem jakiegoś nieformalnego kręgu z własnymi zainteresowaniami i priorytetami. Żuzy, mafie, klany , rody – dodatkowe piętra w systemie ludzkiej tożsamości.
  Niektórzy wskazują (pokazują palcem) na Mukhtara Ablyazova. Były minister energii, przemysłu i handlu Kazachstanu, lider opozycyjnego ruchu “demokratyczny wybór Kazachstanu” (kazachski Chodorkowski?). Ablyazov jest właścicielem dużego banku, który przejął w bardzo elegancki sposób -wziął kredyt w tym banku, a następnie kupił ten sam bank na tę pożyczkę. Poprosił o azyl we Francji, nie odmówili pomocy biednemu bankierowi.
  Ablyazov jest wyraźnie na powierzchni. Ale przede wszystkim zmowę należy szukać w kraju, wśród tych, którzy obawiali się, że Nazarbajew może podjąć jakieś decyzje lub coś zrobić. To właśnie przeciwko Nazarbajewowi zadano cios.
  Kiedy pauza już trwała nieprzyzwoicie długo, nagle (zgodnie z prawami dramaturgii) na niebie pojawili się piękne i eleganckie (jak na mój gust) samoloty IL-76. Uprzejmi ludzie na czele z dowódcą sił POWIETRZNYCH Rosji gen. płk. Andriejem Serdiukowem przejęli kontrolę nad sytuacją.
  Chcę rozczarować tych, którzy lubią cytować specjalistę autoPR Edwarda Luttwaka – partyzantki nie będzie. Ani w Kazachstanie, ani w Finlandii, ani w kraju 404. Tam, gdzie UPRZEJMI LUDZIE pojawiają się na czas, przychodzi pokój, porządek i miłość. Sprawdzone na Krymie.

  P.S.
  “kiedy Rosjanie przychodzą do twojego domu, trudno ich zmusić do odejścia”
  (Niejaki Blinkin, kawalarz).

  “Jeśli Anthony Blinken tak bardzo lubi lekcje z historii, niech to ma na myśli: kiedy Amerykanie przychodzą do twojego domu, trudno jest pozostać przy życiu, nie zostać okradzionym ani zgwałconym. Tego uczy nas nie ostatnia przeszłość, ale wszystkie 300 lat amerykańskiej państwowości. Wiele o tym powiedzą Indianie kontynentu północnoamerykańskiego, Koreańczycy, Wietnamczycy, Irakijczycy, Panamczycy, Jugosłowianie, Libijczycy, Syryjczycy i wielu innych, którzy mieli “szczęście” zobaczyć w domu tych nieproszonych gości” – zauważyła oficjalna rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
  A tak na marginesie, nigdy nie rozumiałem, dlaczego zmieniają swoje nazwiska. Ktoś mieszka na ulicy Derebasovskaya i spokojnie nazywa się np. BLINKIN. A jak przyjedzie na Brighton to zaraz BLINKEN. Czy wstydzą się swoich miasteczkowych korzeni?

  P.P.S.
  Aresztowano ponad 4000 uczestników zamieszek, w tym cudzoziemców “z sąsiednich państw”. Patrzymy na mapę.
  Wkrótce ci” aktywiści ” zaczną śpiewać.

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 14:45
   Permalink

   Mam nadzieję, że cienkim głosem i obszernie…

   Psy wojny do wynajęcia, nie sa żadną wartością dodaną do ludzkiej cywilizacji.
   Po użyciu powinno sie je likwidować.

   Tak likwidowano na froncie wschodnim SS manów.
   Na zachodzie, ewakuowano do Ameryk….
   Mogli się przydać.

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 18:24
   Permalink

   @Kamczatka. ““kiedy Rosjanie przychodzą do twojego domu, trudno ich zmusić do odejścia”
   (Niejaki Blinkin, kawalarz).
   “Zagwozdka” : “A tak na marginesie, nigdy nie rozumiałem, dlaczego zmieniają swoje nazwiska. ” 🙂

   ‘ Intieresny przypadek” (jaki tam przypadek i co TU rozumieć, ja wiem że pan wie … itd.), 🙂 to w ‘ich” przypadku” niepisana NORMA, zmiana dwu, trzykrotna … mógłbym pociągnąć wątek “przy szabasowych świecach” jeno (jak znam życie, a znam) na pewno WEB JÓZEF zainterweniuje. Blinken? “Cuć” – sledziem”…tzn. Białymstokiem…

   Но для полумер у Москвы больше нет исторического времени. Все сторонники “хитрого плана” и “невводилы” оказались либо предателями, либо идиотами. Сегодня всем понятно, что в 2014 году мы успустили свой шанс, результаты чего и пожинаем. Мы много чего упустили и много чего пожинаем.

   Ставки выросли: помощь Минску или Нурсултану радикально меняет смысл – хотите продолжать править, сделайте однозначный выбор. В нашу сторону. И мы придём, и спасём, и поможем. Но назад уже не уйдем. https://zavtra.ru/blogs/otkaz_ot_mnogovektornosti?from=feed&utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

   Wsio po połoczkam. Dlaczego Rosja musi ratować skórę różnym nieudacznikom i pridurkam którym wydaje się że do woli mogą kręcić polityczną kierownicą bez żadnych konsekwencji?
   I Rosja miałaby pomagać, w dodatku za friko? 🙂 Tekst na gazecie ” ZAWTRA” – oczeń, oczeń…

   Z naciskiem na: …И мы придём, и спасём, и поможем. Но назад уже не уйдем. “

   Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 14:46
  Permalink

  Wydaje mi się, że była to wewnętrzna rozgrywka pomiędzy dwoma grupami „sprawującymi” władzę. Do „rewolucji” na ulicach przyłączyli się zwolennicy obu „grup” oraz zwykli obywatele, niezadowoleni z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej.
  Historia PRL-u zna wiele takich „rewolucji”.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 15:26
  Permalink

  Kapitalne określenie prof. Matczaka – tego co mamy w Nadwiślańskim Macondo za obecnej WŁADZY “BARDZO DOBREJ ZMIANY”:
  To co mamy, to „demokracja sadystyczna” – celna definicja tego naszego cuchnącego bagienka.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 15:37
  Permalink

  Rosja była przygotowana na taki scenariusz – pomimo prawosławnych świąt u siebie, potrafiła błyskawicznie uruchomić most powietrzny złożony z 70 ciężkich transportowców Ił-76 i 5 potężnych An-124 i przerzucić 2,5 tysiąca doborowego wojska i [jak oni to nazywają] technikę.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 15:54
  Permalink

  На 5:10 оговорка: Назарбаев запретил Компартию Казахстана, а не Таджикистана…
  “Российские военные в составе ОДКБ ведут расследование в Казахстане.
  Слишком многое говорит, что Токаев − пешка заигравшихся провокаторов-иноагентов.
  А наших солдат и офицеров используют как ЧОП для охраны активов олигархов.
  Призывают «надеть каску и пасть за Дерипаску»…
  Все три сына Сталина были фронтовиками, но дочек Путина среди медсестёр не заметили”. 🙂
  ВОЕННЫЕ: ТОКАЕВ − ЗАИГРАВШИЙСЯ ИНОАГЕНТ? https://www.youtube.com/watch?v=tpZjXdVK5PM
  Wczoraj spłodziłem komentarz odnośnie rozwoju sytuacji w Kazachstanie (wyd. śledzę ‘od początku”, i jeszcze nieco wcześniej) jednak po namyśle skasowałem treść z uwagi na możliwe zarzuty iż idę zbyt daleko w różne takie teorie… jednak dzisiaj po namyśle wiem że, moje dieło było prawoje …
  Myślę że i u rosyjskich wojskowych (wiem, rozkaz!) wysłanych “tam” mimo wszystko – pracują mozgi…

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2022 o 18:51
   Permalink

   Krzyk.

   Prośba.

   Linkując coś, postaraj się o tłumaczenie fragmentu tekstu na polski.
   Jako i ja czynię.
   Cyrylica sprawia mi trudność.
   Brak wprawy- w przeciwieństwie zdaje się do ciebie.

   Odpowiedz
   • 8 stycznia 2022 o 22:01
    Permalink

    @wmw. Coś mi sie wydaje że ‘ktoś-kiedyś”, proponował mi korzystanie z usług translatora kiedy to stwierdziłem że ja ni w ząb (ni czytaty ni pisaty) po “anglikańsku”. Sądziłem że jesteśmy z tego pokolenia co to z cyrylicą jest (jako-tako) za pan brat?
    Może spróbuję, ale niczego nie obiecuję! Znajomość jęz. rosyjskiego w mowie (zdolność porozumiewania się) i piśmie oceniam na … ‘marną trójkę”. 🙂 Sporo czytam, słucham, oglądam filmy,
    słucham muzyki i “jakoś” daję radę – na swój sposób! Czego życzę też Komentatorom.
    Może pora stwierdzić (pod prąd ..) że świat anglosaski nie jest ‘pępkiem” , a my nigdy
    nie byliśmy związani cywilizacyjnie i kulturowo z tamtą częścią?
    Zapewniam,że “diabeł ” nie taki straszny … podpowiem że nie posiadam na stanie nawet klawiatury
    z cyrylicą i “jakoś daje radę’! 🙂

    Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 20:05
  Permalink

  Doskonały art! Co do roli Polski czy Litwy w rozniecaniu ognia, wiadomo, że lont wiedzie za Wielką Wodę! Sami, to możemy założyć podsłuch Nitrasowi.
  “Kapitalny” był bełkot Blinkena i Leyen w sprawie!

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2022 o 20:18
  Permalink

  Liderem protestów jest sam minister energetyki, który sprzedał za granicą około 75% udziałów Kazachstanu w wydobyciu surowców i energii. Kazachstan jest źródłem około 40% światowego uranu. Kapitał pozyskany ze sprzedaży jest szybko „eksportowany” do bezpiecznych zachodnich przystani, pozostawiając Kazachów podwójne ciosy w plecy – brak realnej poprawy ekonomicznej ze sprzedaży i stawianie czoła „napędzanym przez spekulantów” cenami energii na miejscu.

  Nazarbajew jest w najlepszym razie kazachstańskim Elcynem – naiwnym głupcem, wyśmiewanym przez tych, którzy plądrują i niszczą jego kraj.

  „Policja przeprowadza co najmniej 10 „prewencyjnych aresztowań” przed planowanym protestem zbiegłego biznesmena i byłego ministra energetyki Mukhtara Ablyazova, przywódcy zakazanego Demokratycznego Wyboru Kazachstanu (DVK).”

  https://www.rferl.org/a/kazakhstan-protests-energy-lng-price/31638800.html
  ==========

  Idąc śladem pieniędzy, nigdy nie popełni się błedu w interpretacji zdarzeń.

  Głównym doradcą Nazarbajewa był Blair.
  Głównym udziałowcem w złożach, Chevron.

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2022 o 11:26
  Permalink

  Ciekawe dlaczego zachód milczy, daje to duzo do myslenia, czy dlatego, że jest winien tych wydarzen , czy dlatego, że boi sie utraty tego co posiadał w Kazachstanie. Obecnie panuje tam Putin, i moze zrobic wsystko z “dobrami”zachodu, jakie znajduja sie w tym panstwie. Schedą po zachodniej “demokracji” moze podzielić sie z Chinami i Turcja/moze tak byc lecz nie musi/. Ponadto sytuacja jaka powstała rzutuje na ceny ropy i gazu , uran juz zdrożał 8 krotnie. Sytuacja taka jest uwazam dobra dla Rosji w negocjacjach z amerykanami, poniewaz Rosja ma wszystkie sprawy w swoich rekach, tak na zachodzie, jak i na wschodzie. To Rosja moze teraz dyktować warunki, tylko ciekawe czy to wykorzysta, ale to juz tylko i wyłacznie zalży od niej.

  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2022 o 13:02
   Permalink

   “jełkołbasy” (luźna improwizacja słowa od słowa елбасы) & s-ka w postępującej od dziesięcioleci rusofobii zaplątali się we własne nogi i… jak trwoga TO
   do ……. ROSJI!

   “To Rosja moze teraz dyktować warunki…” ЯЛТА 2 началась https://www.youtube.com/watch?v=uGHAadhXivo

   Odpowiedz
 • 10 stycznia 2022 o 13:09
  Permalink

  Беспорядки в Казахстане: жертвы радикалов и эвакуация граждан РФ. Главные события от 10.01.2022 https://www.youtube.com/watch?v=2YiC-6pOcQQ

  Ciepła jeszcze i szeroka relacja z “wydarzeń’…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.