Ok. Karol, miałeś rację

graf. red.Po ponad 40 latach trwania neoliberalnej rewolucji chyba najwyższy czas powiedzieć, ok Karol (Marks *) miałeś rację. Staje się to coraz bardziej oczywisty w sytuacji, gdy narasta krytyka neoliberalizmu, prowadzona z przez ekonomistów i to tych nawiązujących do szkoły keynsowskiej czy do myśli Karola. Neoliberalizm krytykują coraz bardziej postliberałowie, tacy jak Piketty, Jeffrey Sachs, Christine Lagarde. Problemem jest to, że wskazują na społeczne rozwarstwienie jako ubocznego skutki „złego kapitalizmu”. Dostrzegają, że społeczne rozwarstwienie jest hamulcem rozwoju i może sprzyjać procesom zagrażającym demokracji. Tyle, że nie są to skutki uboczne czy anomalie. To wpisane w kapitalizm konsekwencje. Społeczne rozwarstwienie jest immanentną cechą kapitalizmu. Fakt neoliberalizm, który znosi ograniczenia dla kapitału, pozwala nierównościom rozwijać się praktycznie w sposób nieograniczony. Nic więc dziwnego, że ekonomiści zaczynają zauważać, iż pozytywne skutki neoliberalnej ekonomii nie występują w przyrodzie (czyli w społeczeństwie) a jeśli gdzieś ktoś usiłuje je zauważyć, to zapewne dlatego, że w obserwowanym miejscu, neoliberalizm został jednak nieco ograniczony.

Karol to obserwował w stadium neokolonialnym i przewidział, że jest to niezbywalna cecha kapitalizmu.

Dziś, żaden racjonalny człowiek nie może nie podzielać opinii krytyków neoliberalizmu. To nie znaczy oczywiście, że od razu staje się człowiekiem lewicy, znaczy tylko tyle, że zachowuje krytyczny kontakt z rzeczywistością.

Jednak żeby nazywać się człowiekiem lewicy, trzeba zrobić krok dalej a tam to już niestety tylko Karol. No i może jeszcze Fryderyk.

Nie można być, moim skromnym zdaniem, człowiekiem lewicy, jeśli nie jest się zwolennikiem koncepcji Karola. Można być jego zwolennikiem twardym, średnim, miękkim, koniunkturalnym, efemerycznym, lirycznym czy platonicznym. Ale nie będąc w intelektualnej relacji, a jeszcze lepiej w trwałym związku z Karolem, nie można być uważanym za człowieka lewicy. To proste kryterium. Po okresie błądzenia w post polityce i innych intelektualnych oparach trzeba wrócić, na ziemię, do prostych wartości, kapitału , pracy, wartości dodanej, alienacji, i (nie) zawłaszczania. Nie ma demokracji bez równości, postępu bez sprawiedliwości, równości bez równości ekonomicznej. Nie ma lewicy bez Karola.

Nie wystarczy postulować globalnych podatków, łagodzenia nierówności, dochodu podstawowego. To tylko pudrowanie … tak, to właśnie mam na myśli.

Oczywiście na krótszą metę, to może spowodować, że troszkę lepiej będzie się żyło.  Zwolennikiem troszkę lepszego życia był Keynes, który wiedział, że w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy martwi, że liczy się życie. Ale jeśli nie chcemy bym naszym dzieciom żyło się gorzej, musimy uwzględniać i tę, dłuższą perspektywę, tego co będzie po naszej śmierci.

A w dłuższej perspektywie rację ma Karol … i bracia Marx. I nie martwcie się, że nie będzie was wielu. Jak mawiał Groucho nie chciałbym należeć do klubu, do którego chcieliby mnie przyjąć. Jeśli nigdzie was nie chcą, to znaczy że możecie mieć rację.

Niech widmo Karola przestanie krążyć po Europie (i Ameryce – pozdrowienia dla Sanders’a) pora wziąć się za pracę. Organiczną.

Adam Jaśkow

*Ponieważ nie chcę dać panu naczelnym prokuratorowi II/IV RP powodu do ściągania za propagowanie marksizmu, będę propagował Karolizm. Ciekawe czy oglądanie filmów Braci Marx też będzie karalne. „Duck soup” na pewno.

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

24 myśli na temat “Ok. Karol, miałeś rację

 • 1 maja 2016 o 11:06
  Permalink

  Nie wiem czy Autor się nie pomylił.
  Zabronione jest propagowanie totalitaryzmów: KOMUNIZMU i FASZYZMU, a marksizm jest nauką uznaną w filozofii i ekonomii.

  Nie można zabraniać stosować naukowych metod marksizmu do oceny zjawisk społeczno-ekonomicznych.

  To tak jakby zanegować dział fizyki klasycznej z prawem ciążenia (bo naucza o CIĄŻY), czy tarcia (od TARŁA).

  Autorze, przestań się bać wschodzącego słońca i nowego dnia.

  Bo ten dzień może przynieść nieszczęście, dlatego zostajemy dalej pod pierzyną …

  Jeden co prawda 13 grudnia roku pamiętnego pozostał po pierzyną do godz. 12-tej, i teraz jest NadPrezesem …

  Odpowiedz
  • 1 maja 2016 o 15:05
   Permalink

   Ech, przesada z tym propagowaniem, to jest reklama filmu “Och Karol”. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 1 maja 2016 o 15:09
  Permalink

  Coraz częściej czytam różne wypowiedzi i się z nimi zgadzam, że kapitalizm jest niereformowalny, czyli Karol M. miał rację.

  Odpowiedz
 • 1 maja 2016 o 15:45
  Permalink

  Marksizm jest naukową metodą badania zjawisk społecznych,jest opluwany ,ale nie może być zakazany!Gdyby wnioski z niego płynące były naukowo stosowane nie byłoby tego syfu kapitalistycznego,i ślepej wiary w praw> a rynku gdzie słabszy musi zginąć lub wegetować.

  Odpowiedz
  • 1 maja 2016 o 22:27
   Permalink

   @wlodek, Marksizm w krajach Zachodu jest coraz bardziej popularny i to wśród młodych ludzi/studentów są wznawiane jego dzieła, w Polsce jak zwykle na odwyrtkę. Proponuję zatem aby przetrwać czytać coś bardziej lekkiego. Mamy takie czasy, że należy brać na przetrwanie. Pozdro

   Odpowiedz
 • 2 maja 2016 o 10:55
  Permalink

  Christine Lagarde krytykowala neoliberalizm ? Gdzie i kiedy ?
  Neoliberalizm przecie to jej pracodawca / IFW / !

  A propos Karola to cala nauka o rynku co to jest podaz, co to jest popyt, prawa wlasnosciowe srodkow producji i wlasnosci kapitalu itd., itd….cala nomenkleatura, ktora codziennie swiat posluguje sie pochodza od Karola, takze niestety tezy, ze bez krwawych rewolucji ani wlasciciele srodkow produkcji ani wlasciciele kapitalu nie pozbeda sie ich na rzecz wiekszosci ….co teraz bedzie ?
  We Francji od miesiaca w kazdu wieczor i noc w x miastach demonstracje i domaganie sie zmian systemu.politycznego ….a 29/30.04’2016 uzyto gazow lzawiacych, palek i innych srodkow przemocy policyjnej min.masowych aresztowan w stosunku do demonstrantow….nie oczekiwali oni “takich reform” prawa pracy od prezydenta socjalistycznego …co 10 obywatel fracuski jest beu pracy i zyje w nedzy, co 4-ty mlodociany ( od 16 do 26 roku ) nie ma pracy i nie moze sie ksztalcic ….jak to komentowac ? Naturalnie, ze Karol to opisal i niestety mial racje w swojej teorii i analizie …czy stoimy przed krwawa rewolucja ?
  Zobacie w necie, co postuluja Francuzi na tych demonstracjach…oni demonstruja zmiane systemu …no przeciez Karol mowil o tym …

  Odpowiedz
  • 2 maja 2016 o 13:40
   Permalink

   Francja to chyba początek…
   Zresztą, Franzuzi już niejedną “rewolucję” zainicjowali. W przeciwieństwie do niemieckiego społeczeństwa, to mniej zdyscyplinowany naród.
   Obserwując łamanie się (zapaść) całego zachodniego przemysłu (wbrew oficjalnie obowiązującej doktrynie/propagandzie sukcesu) mam poważne obawy, że może to nastąpić jeszcze w tym roku.
   Jeśli w krótkim czasie nie zostaną zlikwidowane “sankcje” i wznowiona gospodarcza wymiana pomiędzy EU i Rosją (plus kraje satelitarne), to i w Niemczech dojdzie do poważnego kryzysu. Zapewne Szanowna Bona wie, co dzieje się w niemieckim przemyśle rolno-spożywczym. Dochodzi do tego przemysł maszynowy, który do teraz “telepie” się jeszcze tylko siłą rozpędu. O nowych, przyszłych inwestycjach, czy planach już nawet nikt nie wspomina. Powoli cała Unia zaczyna żyć “dniem dzisiejszym” i wielką “niewiadomą”.
   Nie jest istotne, jak kto to będzie nazywać, czy tłumaczyć. Swiatowa gospodarka drastycznie WYCHAMOWAŁA. Skutków tego można spodziewać się w najbliższej przyszłości.
   Gdy przebije się jeszcze TTIP, myślę, że będzie to początek “wielkich przemian”.
   Ile to znowuż pochłonie ofiar, nie wiadomo, ale mam nadzieję, że w końcu teorie Karola zwyciężą i Ludzkość wyjdzie “na prostą”.
   Jeśli tak się nie stanie, tym gorzej dla Człowieka.
   Natura sobie poradzi

   Odpowiedz
   • 2 maja 2016 o 20:53
    Permalink

    @50-parolatek & @wieczorynka & CO

    dzisiaj w Niemczech org.”Greenpeace ” opublikowala niby tajne prokoly rokowan UE z wujkiem w sprawie TTIP, we wszystkich gazetach pisza o tym a niemieccy komentatorzy “licza”na Francuzow ( a kuku komentatorze @50-parolatek ! ), ktorzy nie maja przemyslu samochodowego konkurujacego z takowym wujka ale wielkie rolnictwo i przemysl przetworczo-rolniczy do obrony przed hormonalnym miesem, kurczakami z chlorem, czy gebetycznie manipulowanymi produktami rolniczymi ….niemieccy komentatorzy pisza np.w dzisiejszym “DIE ZEIT ONLINE”, ze jak cesarzowa podpisze TTIP, to Francuzi, w tym francuscy torolnicy potluka czym sie da wszystkie produkty amerykanskie i chyba cale Niemcy wzglednie UE w drobny proch….moze przesle ten artykul do redakcji OP , moze uda sie redakcji przetlumaczyc i wykorzystac ten tekst …prosze bardzo, tak jak komentator @50-parolatek wspomnial, w Niemcze

    Odpowiedz
   • 2 maja 2016 o 20:57
    Permalink

    c.d.
    komentator @50-parolatek “ujal”, ze spauperyzowani Francuzi musza przerazonych Niemcow ratowac i oswobodzic od cesarzowej …juz polizyla cala UE na lopatki ….

    Odpowiedz
  • 2 maja 2016 o 18:40
   Permalink

   We Francji demonstrują między innymi przeciwko “elastycznemu czasu pracy”. W Polsce tenże elastyczny czas pracy wprowadził najdroższy emigrant do Brukseli. Obserwuję wydarzenia we Francji choć przyznam, że w internecie trzeba dość dobrze poszukać aby czytać informacje na temat Francji. Pozdrawiam.
   Popieram również tekst, który pisze @ 50-paro latek.

   Odpowiedz
 • 2 maja 2016 o 11:02
  Permalink

  Teraz Maksem lewicy (typu “razem”) jest Soros

  Odpowiedz
  • 2 maja 2016 o 14:39
   Permalink

   Słuszne stwierdzenie. 🙂
   I dlatego lewica(eurolewica) jest tak ODRAŻAJĄCA!

   Odpowiedz
 • 2 maja 2016 o 21:54
  Permalink

  Podobna sytuacja jest w USA,nie wyszło z Rosją i jeśli nie opanują U.E,to tylko wojna może pobudzić gospodarką. Marks kolejny raz miał rację, jedyną wiarą w kapitalizmie jest wiara w pieniądz!

  Odpowiedz
  • 2 maja 2016 o 23:11
   Permalink

   @wlodek
   …wiara w pieniadz i hallo ! i w walke klas i zastapienie kapitalitzmu wyzsza forma spoleczno-politycznej organizacji spoleczenstw…

   Odpowiedz
 • 3 maja 2016 o 07:42
  Permalink

  Królowo, i rozwój społeczeństw jako zmiana formacji społeczno ekonomicznych,baza i nadbudowa,religia jako opium ludu,itd,itp.Pozdrawiam w kapitalistyczny poranek!

  Odpowiedz
  • 3 maja 2016 o 12:11
   Permalink

   Czy dzis w Polsce jest swieto narodowe dla ucczenia Kobstytucji 3 Maja ?

   Odpowiedz
   • 3 maja 2016 o 14:36
    Permalink

    @krzyk58
    Dzieki, pozdrowienia swiateczne dla wszystkich
    Tutaj, w Austrii i w Szwajcarii ( ale w niektorych tylko kantonach ) w czwartek, 05.05’2016 jest swieto”Wniebowstapienie Panskie”,zakwitly jablonki, bzy i jasminy, czlowiek sterany stressem cieszy sie na majowke..ahoj przygodo !

    Odpowiedz
   • 3 maja 2016 o 17:30
    Permalink

    Odwieczny cykl praw natury/przyrody po zimie
    cieszy,nie tylko oko – trudy dnia codziennego
    jakby mniej uwierają,jest lżej także na duszy.
    Dzięki za pozdrowienia – miłego odpoczynku.
    Ps. A na w pełnej krasie bzy poczekam jeszcze
    pewnie do połowy maja – jaśminy kwitną zwykle na początku czerwca,pomimo niezbyt ciepłego kwietnia nie ma opóźnienia, wręcz przeciwnie,przyroda
    jakby przyśpieszyła – jest zielono – nie tylko w głowie… Pozdrawiam

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wniebowst%C4%85pienie_Pa%C5%84skie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.