Kapitalizm – istota zła

fot. red.Kapitalizm jest takim samym złem jak feudalizm, czy niewolnictwo. W istocie te trzy formacje prawie nie różnią się pomiędzy sobą, zwłaszcza jeżeli chodzi o traktowanie jednostek i akumulację przez nie kapitału. Uprzywilejowanie na podstawie dziedziczenia, czy też koneksji było zawsze standardem, ponieważ możni starali się zawsze zabezpieczyć swój stan posiadania. Dzisiaj uprzywilejowanie wynika z wykształcenia oraz dopuszczenia do odpowiednich możliwości realizowania kariery zawodowej w niektórych najbardziej istotnych branż. Establishment trzyma kontrolę nad systemem poprzez utrzymanie kontroli nad kadrami, które go stworzą, zabezpieczają, na jego rzecz pracują (na różnych poziomach) i czerpią korzyści.

Kapitalizm jest pod jednym względem gorszy od poprzednich formacji ustrojowych, ponieważ one nie pozostawiały złudzeń. Natomiast kapitalizm jest zbudowany na złudzeniach, marzeniach, łzach i wyzysku, tych którzy w niego zawierzyli. Jest to system, który nierównowagę społeczną ma wpisaną w wewnętrzną mechanikę swojego funkcjonowania. Przede wszystkim gwarantuje zachowanie i zakonserwowanie stanu istniejącego. Bogaci w kapitalizmie stają się jeszcze bogatsi, ponieważ mają korzyści z posiadanego kapitału, a system im gwarantuje nie tylko ochronę i możliwość posiadania własności, ale przede wszystkim dba o to, żeby mogli pomnażać, to co posiadają. Sprzyjają temu m.in. takie pomysły jak podatek liniowy i innego rodzaju sposoby, przerzucania kosztów utrzymania państwa z całości społeczeństwa na biedną większość. W ten sposób kapitaliści są prawdziwymi beneficjentami systemu, albowiem w stosunku do „udziału w konsumowaniu tortu”, niewiele dokładają się do kosztów jego wytworzenia.

Istotą kapitalizmu jest również kłamstwo, ponieważ jak wspomniano powyżej, ten system ma nierównowagę jego uczestników wpisaną w swój kod genetyczny. Można to zobrazować na banalnym modelu, który każdy z nas może sobie wyobrazić, jak również, którego konsekwencje każdy może przewidzieć. Wyobraźmy sobie, więc system kapitalistyczny – państwo, w którym wszyscy osiągnęliby chociażby przeciętnie zbliżony poziom zamożności. Czy taki system mógłby dalej działać? Czy byłby efektywny? W ogóle, czy byłby zdolny do zaspokojenia potrzeb swoich uczestników, jeżeli wszyscy byliby syci? Przecież to różnice napędzają gospodarkę kapitalistyczną, jest ona w istocie gospodarką niedoborów, albowiem głód – często dosłownie, pcha ludzi do aktywności w zamian za dyfuzję wartości. Bez ssania w żołądkach, nie zbudowano by gospodarki kapitalistycznej. Ograniczanie dostępu do wykształcenia, oligarchizacja gospodarki, system bankowy udzielający kredytów na lichwiarski procent, a do tego głównie „swoim”, to elementy wspierające siłę oddziaływania kapitalizmu.

Niestety nie ma możliwości w żaden sposób spowodować, żeby kapitalizm był mniej krwiożerczy, albowiem wyzysk człowieka przez człowieka, jest po prostu jednym z elementów kontroli, na której się cała kapitalistyczna piramida opiera. Przemoc to druga twarz kapitalizmu, przy czym ma ona kilka masek. Dla tych, co mają ssanie w żołądku – wystarczy czasami rzucić kilka groszy, które w przyszłości się im wiele razy odbierze, jednakże przez czas potrzebny do umocnienia władzy systemu nad masami – establishment ma to, co jest mu potrzebne – władzę polityczną.

Jednak o wiele ważniejsza dla sterujących systemem jest władza nad czymś, co moglibyśmy określić „dniem jutrzejszym”. Kapitalizm uzyskuje ją dzięki mediom i możliwości kreowania rzeczywistości medialnej. Poprzez media kapitalizm wpływa na percepcję społeczeństwa, tj. przede wszystkim na potrzeby, których uświadamianiu służą różnego rodzaju atrybuty. Dla każdego coś oczywiście dostosowane do jego kieszeni. Jeden kupuje nowoczesny samochód w salonie, inny nowy śmigłowiec, a dominująca większość – kupujących pojazdy – to klienci komisów samochodowych i szeroko rozumianego rynku wtórnego. Osób, które nie kupują pojazdów się w ogóle nie uwzględnia w systemie posiadaczy samochodów. Dokładnie tak samo jest w kapitalizmie, jeżeli nie masz kapitału, nie jesteś kapitalistą. W rzeczywistości jednak, nawet jak masz kapitał, to ten kto ma więcej, może ci go odebrać.

Wnioski są oczywiste – kapitalizm jest skazany na korekty, ponieważ jego immanentną składową są nierówności, które skutecznie rozwija, umacnia i pogłębia. Niestety, za te korekty płacą przeważnie ludzie biedni, którzy nie są beneficjentami systemu. Problemem jest tak naprawdę to, że aby ten mechanizm powstrzymać, trzeba przedstawić nową ideę, jeszcze skuteczniej od Karola Marksa.

25 myśli na temat “Kapitalizm – istota zła

 • 22 czerwca 2016 o 05:44
  Permalink

  Kapitalizm zawsze opiera się na wyzysku

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 06:05
  Permalink

  Słuszne spostrzeżenia.

  Nie ma różnic pomiędzy niewolnictwem z czasów Rzymskich o niewolnictwem pracy w Korporacji z 35-cio letnim kredytem mieszkaniowym …

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 07:38
  Permalink

  Korekty kapitalizmu dadzą efekt na krótką metę,liberalizm,faszyzm to były nieudane próby korekty kapitalizmu,dzisiaj taką korektę próbuje realizować PIS.Społeczeństwo obywatelskie,walka z nierównościami,wyrównywanie róznic w skali globalnej ,korzystanie z marksowskiej krytyki kapitalizmu to droga do likwidacji ustroju opartego na wyzysku człowieka przez człowieka.!

  Odpowiedz
  • 25 czerwca 2016 o 02:56
   Permalink

   @wlodek ” ujal” liberalizm, faszyzm byly nieudanymi probami korekty kapitalizmu…przyczyna dwoch wojen swiatowych .. wywod i analiza kapitalizmu w felietonie ujmuje te kwestie mentalnie i jezykowo w bardzo dobry sposob, znany jednak i wykladany powszechnie w PRL, zatem ten masowe wsparcie “solidarnosci” i rewolucja atawistyczna tj. do poprzedniej formy rozwojowej jest dla mnie niepojeta…skoro wiem, ze to taki morderczy system, to czego chce jego powrotu i to za wszelka cene ???? Czy zdola mi ktos odpowiedziec na to pytanie ?

   Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 09:53
  Permalink

  Wyzysk- kłamstwo-nierownosc-krwiozerczosc-upokarzanie biednych i wysysanie znich jak pijawki ,zerowanie na nich mjak pasożyty-, To z grubsza wyliczone cechy kapitalizmu ,ustroju gorszego jak napisano od niewolnictwa i feudalizmu .
  Dla przykładu niewolnik miał prace , każdy dach nad glowa, wyżywienie , opike lekarska ,aby był zdrowy jak kon i najwięcej wypracowal. mogl przy dobrych układach i wlasneych możliwościach, korzystać także z chętnych do służenia mu swymi wdziękami ,pan dworu. raj ,nie zycie.,dla wybrancow.
  Problem nowa idea, czy rewolucja?

  Słuszna korektę tego ustroju,przeprowadza jedynie PiS, starając się minn. spoleczenstwo obywatelskie i lepiej nie tylko zarzadzac ,ale i dzielic dobrami.stara się tez ukrocic wyzysk człowieka ,przez człowieka.

  Zachłysnieci obaleniem Prlu , prosci ludzie nie zamierzali budowac kapitalizmu. Mysleli głównie o sprawiedliwoscispolecznej .
  bedacy u steru władzy politycy ,często ich wspólni bojownicy o lepsze jutro, im go zafundowali ,sami pnąc się w górę po ich plecach. Ludzie mieli zwyczajnie nadzieje wszyscy być kapitalistami.
  Aby zostać kapitalista trzeba mieć nie tylko kapitał, ale i tysiące pracujących niewolniczo na jego pomnażanie. To im 10-ciu mln czlonkow Solidarnosci pozostał jedynie czarny chleb, wyzyski beznadzieja.
  Czy oszukano ich? takimi prawami rzadzi się kapitalizm. Oni myśleli kategoriami posiadlymi po upadku budowy podstaw socjalizmu.
  Bo myla się Ci , co twierdza , ze w Polsce był komunizm . takiego ustroju nie było nigdzie. Na XX-tym zjeździe upadłego ZSRR ,ogłoszono zakończenie etapu budowy socjalizmu.
  Suworow napisał ,ze każdemu według jego potrzeb ,to fikcja- bo kto będzie sprzatal ubikacje? {napisał kible}
  Zycze władzy PiS prawdziwej troski o spoleczenstwo i zgodnie z zasada Arystotelesa ,uznawanie w praktyce poltyki, że – TO SŁUŻBA POŻYTKU SPOLECZNEMU_.

  Potrzebna jest, która ma , Charyzma , sila, trzymanie wcuglach podwładnych , z Narodem włącznie i -MONARSZOŚĆ -Wodza PiS. W tych warunkach, przy wielu jeszcze sprzyjających czynnikach ,można prowadzic ROZWÓJ i bez rewolucji zbudować lepsze służące Obywatelom -Panstwo-.
  A POLSKA -TO MY!-.

  Odpowiedz
  • 22 czerwca 2016 o 11:49
   Permalink

   “Czy oszukano ich?’……NAS?

   Poniekąd….każdy(prawie)z nas sądził po dawkowanych serialach typu ‘Dynastia” iż po obaleniu
   ‘komuny” będziemy pijać drinki(już nie wódkę z ‘musztardówki”) i prowadzić podchody
   miłosne 🙂 a ten oczekiwany dobrobyt sprowadził Nas
   wkrótce do “Kamiennego kręgu” – DOSŁOWNIE…
   🙂

   Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2020 o 20:55
   Permalink

   Skoro niewolnictwo było lepsze od kapitalizmu to właściwie czemu jest zakazane ? Ludzie tacy jak Ty mogliby się oddać na służbę za gwarancję wyżywienia, dachu nad głową i opieki lekarskiej a ci bardziej inteligentni i ambitni mogliby rywalizować do woli.

   Odpowiedz
   • 13 kwietnia 2020 o 22:01
    Permalink

    Pan zapewniał i gwarantował wikt i opierunek, ba, nawet igrzyska.
    Dziś korporacje (kapitalizm) nie zapewniają niczego, nawet niegdysiejszych norm
    niewolniczych.
    Czemu jest zakazane? Dobre pytanie…zapewne dlatego że idziemy z duchem czasu, z postępem,
    jeszcze nie tak dawno temu ludzi zamykano i internowano pod strażą, dziś niewolnicy sami siebie
    dobrowolnie internują, ba, nawet nie mitrężą dozorców, meldują zdalnie że siedzą na miejscu i nic ważnego nie zaszło. I to jest postęp cywilizacyjny.

    Odpowiedz
    • 14 kwietnia 2020 o 11:55
     Permalink

     Ależ, “jaśnie państwo” też kiedyś wymagało donoszenia a kler ze spowiedzi miał informacje niejako z pierwszej ręki, więc nadzór był realizowany przez ówczesnych sygnalistów bez konieczności techniki, jak obecnie.

     A dzisiejsze korporacje też zapewniają niezłe imprezy i igrzyska, na których … oj dzieje się dzieje. 🙂 Gdybyś popracował trochę w takiej korporacji, to byś się przekonał, jak można sobie życia po używać. A tak siedzisz w tym zakonie, modlisz się do okupacyjnego boga i nic z życia nie masz? 🙂

     Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 10:11
  Permalink

  Prostoduszny Apel Redakcji o symboliczne, nawet złotówkowej wpłaty na konto FUNDACJI, głęboko poruszyło me serce.Treści zamieszczanych przez Nia artykułów, to kopalnia wiedzy,wiadomości, informacji niezwykle różnorodnych,,celnych spostrzeżen ,pobudzających do myslenia ,podawanych faktow, także przy współudziale miłych komentatorow.
  Pójdzmy sladem znanego ś.p. księdza- z niczym przyszedłeś na ten świati nic nie weżmiesz z sobą. Pozostawjakis mądry ,dobry slad ,by można było pójść za Tobą-.
  Żyję ta sentencja i gdzie mogę, polecam ją rozważnie-każdemu.
  Zapytam czy ktoś chciałby,aby po Nim zostały- tylko buty i telefon głuchy?-
  Niczego sobie nie uzurpując,- ZACHĘCAM DO WPŁAT! JEST ZA CO!

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 10:18
  Permalink

  75 lat temu 22czerwca 1941r.napaść hitlerowskich Niemiec na ZSRR,chociaż my pamiętajmy o ofiarach i bohaterach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.CZEŚĆ ich PAMIĘCI!!!

  Odpowiedz
  • 25 czerwca 2016 o 03:10
   Permalink

   @wlodek,
   tak CZESC ICH PAMIECI A POLEGLYCH BYLO PONAD 20 MLN !

   Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 13:55
  Permalink

  Wladyk, czy już przygotowałeś ze swoimi związkowcami transparent witający prezydenta Dudę i jest prośba abyś przyjechał pół godziny wcześniej aby odpowiednie służby mogły sprawdzić coś tam nabażgrał. Pozdrawiam a wódkę możesz przywieżć tylko ją odpowiednio zakamufluj i aby czasem nie była produkcji rosyjskiej, którą bardzo lubię, trudno może być horiłka ale żeby nie była z nalepką tryzuba bo to ja nie ścierpię. Do zabaczenia.

  Odpowiedz
  • 22 czerwca 2016 o 19:51
   Permalink

   Krzyku, link przeczytany. Dodam, że kilka dni temu przeczytałam wypowiedź byłego premiera z SLD w “sputniku”
   gaworzył jak mały Kazio po oranżadzie, to już nie jest śmieszne, nie jest nawet żałosne to jeszcze coś więcej ale brakuje mi słów aby określić, potrzebne jest prawdopodobnie użycie terminu medycznego ale to nie moja branża.

   Odpowiedz
   • 23 czerwca 2016 o 07:40
    Permalink

    🙂 Myślę że właściciele “Sputnika” nie są zorientowani(?) są co do charakteru “misji’ małych Kaziów plujących jadem w zawoalowany i nie tylko sposób…

    “Sputnik – rosyjska agencja informacyjna o międzynarodowym zasięgu, sieć stacji radiowych oraz wielojęzyczny multimedialny portal informacyjny.

    Agencja została uruchomiona w dniu 10 listopada 2014 roku. Właścicielem agencji jest państwowy operator medialny Rossija Siegodnia należący do Federacji Rosyjskiej. Firma jest następcą agencji RIA Novosti i radia Głos Rosji…”

    Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 18:19
  Permalink

  Mykoła, najpierw próba generalna u Papieża, a później p.Duda,myślę że pod koniec następnego tygodnia.Pyrsk.

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 18:38
  Permalink

  Krzyku58, nie wiem jak “ziuganowcy” w FR są wiarygodni ja natomiast słyszałem jak ToW. Ziuganow podsumował piłkarzy FR na mistrzostwach europy i jestem pełen podziwu za trafność ich oceny.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 o 19:43
  Permalink

  Kapitalizm jest niereformowalny i finansjerą stoi. Natomiast “finansjera” jest to choroba zawodowa i obecnie medycyna nie wynalazła jeszcze skutecznego leku.

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2016 o 10:03
  Permalink

  Po wczorajszych rozmowach z p.Merkel,Polska znów na czele obrony interesów neobanderowców w kwestii tranzytu gazu Nord S II,zamiast tak jak Słowacja brać rekompensaty to znów honorowo i biednie,kto stoi za lobby ukraińskim w Polsce?

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2016 o 11:05
  Permalink

  Czyżby M. Borowskiemu marzyły się czasy i działania jego krewnych. To też jest jeden z elementów działania lewicy, który doprowadził do jej upadku. Jak ktoś powiedział, żeby się zmienił polski kościół to muszą wymrzeć stare biskupy, to samo można odnieść do lewicy i tyle. A chorych trzeba leczyć. Pozdrawiam OP.

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2016 o 11:21
  Permalink

  Krzyku,polecam książkę Rafała Wosia Dziecięca choroba neoliberalizmu,tam znajdziemy większość odpowiedzi na temat polskiego kapitalizmu,wieczorynko autor słusznie twierdzi,że z polską gospodarką nie było tak żle aby ją na dziadowskich warunkach prywatyzować!A jest jeszcze gorzej! Pozdro.

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2016 o 15:26
  Permalink

  Wladyk dej se spokój z myśleniem chyba jest już z tobą tak żle, że nie dostrzegasz faktów. A jak myślisz, nu kto stoi za banderowską Ukrainą nu kto?”Tow. Putin”, co się z tobą dzieje, zapraszam jednak dzisiaj na spotkanie z prezydentem Dudą ja stawiam zagrychę, czekam na rynku. Do zobaczenia.

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2016 o 17:25
  Permalink

  JAK PRZESTANIE BYĆ MARIONETKĄ TO PRZYJDĘ,Mykoła ,słońce ci zaszkodziło?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.