Paradygmat rozwoju

Kapitalizm bez konsumpcjonizmu nie może istnieć

By U.S. Government – Extracted and converted from PDF version of the USAID Graphic Standards Manual., PD Wiki Commons

Kapitalizm bez konsumpcjonizmu nie może istnieć, a jednak istnieje i dowiedliśmy tego My Polacy, oto bowiem stworzyliśmy ustrój, który jest bardziej wydajny od ustroju feudalnego, a zarazem ma wszelkie systemowe zalety niewolnictwa. Niewielu zyskuje, wszyscy się wysilają od prawie 30 lat transformacji i dalej jesteśmy biedni. Jak to jest możliwe?

Jeżeli porównamy rozwój Polski po 1990 roku z rozwojem Niemiec po 1945 roku – dodamy w obu przypadkach po 27 lat, uzyskujemy obraz Niemiec roku 1972 roku. Można powiedzieć na taką komparatystykę tylko tyle, że chcielibyśmy mieć dzisiaj w Polsce taki poziom życia (w rozumieniu powszechnym), jaki był wówczas w Niemczech. Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę różnice w rozwoju techniki, nie ma czego porównywać. Po prostu takie porównanie w ogóle nie ma sensu. Jest bowiem rok 2016, już prawie 2017, a u nas nie ma w zasadzie nawet śladu przemysłu, z jakim wówczas mieliśmy do czynienia w Niemczech. W istocie nawet jakbyśmy się dokładnie zastanowili, to nawet w ówczesnym NRD, z punktu widzenia warunków życia zwykłych ludzi (abstrahując od kwestii politycznych i związanych z nimi prześladowań) wcale nie było gorzej, niż żyje się we współczesnej Polsce. Można nawet postawić hipotezę, że życie ze względu na uwarunkowania socjalne było o wiele łatwiejsze wówczas tam, niż dzisiaj tutaj.

Przez 27 lat budujemy nowy system państwowy. Można zrozumieć, że osiągnięcie takiego bogactwa jak w Niemczech zajmuje dużo czasu, jednakże Szanowni Państwo – proszę pamiętać o tym, że tam była wojna, wielkie miasta Niemiec to były morza ruin! W dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie można tłumaczyć wszystkiego Planem Marshalla (European Recovery Program – Program Odbudowy Europy), ani brakiem armii w początkowych latach Republiki Federalnej, ponieważ Niemcy ponosiły wielkie obciążenia związane z utrzymaniem armii okupacyjnych jak i odszkodowaniami. Powstaje pytanie – po takim porównaniu – ile jeszcze potrzebujemy czasu, żeby chociaż osiągnąć odrobinę ich poziomu rozwoju w zakresie bezpieczeństwa socjalnego? Czy w warunkach gospodarki globalnej rozwój gospodarek narodowych jest niemożliwy? Przecież to nie jest gra o sumie zerowej? Czy jest?

Podstawą niemieckiego sukcesu gospodarczego był eksport na zewnątrz oraz wysoka konsumpcja w kraju, najpierw kierowana na odbudowę i inwestycje, później na rynek umożliwiając ludziom agregowanie majątków i stworzenie generalnie bardzo wysokiego poziomu życia. Niemcy odtworzyli swój kapitalizm, wzmacniając kapitalistów, którzy zgodzili się na takie ustawienie relacji w ramach systemu, że społeczeństwo bogaciło się wraz z nimi. Oczywiście nie startowali od zera, jednakże skala zniszczenia Niemiec była totalna, chociaż tam przynajmniej było co niszczyć. U nas zniszczono naszą biedę, a odbudowa biedy niestety daje w wyniku biedę, odbudowa bogactwa rodzi jeszcze większe bogactwo. Jest to lekko mówić nielogiczne, jednak takie są fakty.

Bez subiektywnej satysfakcji z konsumpcji u mas, nie da się zarządzać współczesnymi systemami państwowymi. Ponieważ media powodują ciągłe narastanie potrzeb konsumpcyjnych, gdzie popyt potencjalny jest utożsamiany z popytem efektywnym – jeżeli tylko mamy prawo do kredytu, jest nas stać na spełnienie marzeń, oczywiście indukowanych przez potężny przemysł marketingu ludzkich potrzeb.

Niestety perfidia kapitalistów jest nieskończona i współcześnie dla zapewnienia konsumpcji – wystarczy outsourcing, albowiem umożliwia on dostarczanie tanich produktów dla ludzi, pozbawionych możliwości efektywnego zarabiania pieniędzy, przy wytwarzaniu dóbr. W ten sposób kapitaliści nie muszą dzielić się ze społeczeństwem, rzucają ochłapy ludziom pracującym w biednych krajach za głodowe pensje, a obywatelom w krajach konsumentów – groszowe zasiłki, pozwalające na minimalny poziom konsumpcji ledwo gwarantujący egzystencje. Cała renta – wartość dodana ląduje u bogatych, czyniąc ich jeszcze bogatszymi. W praktyce jednak jest to bardzo destrukcyjne, bo przestały się rodzić kolejne pokolenia, ale i na to neoliberalni kłamcy mają receptę w postaci promowania multikulturalizmu i prawa (uwaga słowo klucz) do imigracji! Jest to coś niesamowitego, jednakże z punktu widzenia elit, to kto układa towar na regałach supermarketów nie ma żadnego znaczenia.

Ponieważ politycy utracili kontrolę nad kapitałem i są jego niewolnikami, nie ma możliwości powstrzymania tego niszczącego zachodnie społeczeństwa mechanizmu. Po prostu globalizacja w tym wydaniu jakie znamy jest destrukcyjna dla prawie wszystkich i super dochodowa dla niewielu. Źródłem wszelkiego zła są Amerykanie, żyjący z emisji pustego pieniądza na koszt całego świata. W ten sposób mogą sobie zapewnić bardzo wysoki poziom konsumpcji, ale nie da się go podtrzymać na całym świecie, to nie jest socjalizm – nie starcza zasobów.

Jeszcze za naszego życia będziemy mieli do czynienia z racjonowaniem dóbr, biedni będą biedniejsi, a i tak będą się cieszyć, że nikt ich nie bombarduje. System po prostu będzie się nazywał inaczej, jednak dalej będzie bazował na wyzysku i eksploatacji mas.

17 komentarzy

 1. Nihil novi,kapitalizm opiera się na kapitale i racjonalnym podziale dóbr! O charakterze naszego kapitału można dużo pisać ,niestety negatywnie a o racjonalnym podziale dóbr możemy pomarzyć, nierówności społeczne zamiast maleć,rosną. Nawet 500+ ten trend wzmacniają,biorą biedni i bogaci, a samotna matka wychowująca 1 dziecko jest tego pozbawiona!Sprawiedliwość po polsku!

 2. Straż_graniczna

  Mamy konsumpcję ograniczoną do minimum

 3. Doskonale postawiona i udowodniona teza.

  Globalizacja jest poza kontrolą polityków, a beneficjenci światowych korporacji nie wpadli jeszcze na pomysł utworzenia “swojej międzynarodówki”.

  Przynajmniej jawnie i instytucjonalnie.

  Będzie się działo …

 4. krolowa bona

  Hmm…. porownanie do skali rozwoju Niemiec po 1945 do 1972 uwazam za conajmniej niesmaczne, bez pomocy materialnej i technologicznej Usa min.nitka platynowa w ich banknotach DM dla sztucznego podniesienia ich wartosci i znaczenia politycznego na swiecie, pakowano w Niemcy, gdyz one mialy byc murem-zapora przed “zaraza” komunizmu i “homo sovietikus” (zacofany imbezyl o zwierzecych cechach potwora, niby nie znajacy zadnej kultury, jedzacy lapami bez sztucow..itd., itd.. .. Wojna dla Niemcow to rozwoj technologi i zgromadzenie niewyobrazalnych majatkow…no wrecz nie moge o tym pisac czynilam to juz pare razy…. zachwyt autora Niemcami , o czym wielokrotnie juz na lamach OP pisalam jest dla mnie niezrozumialy, wiadomo jaka etymologie ma Niemcow bogactwo ..co do rozwoju ustroju spolecznego i form produkcji nuestety widze sturlanie sie systemu u nawet upadek cywilizacyjny na Ziemi, przy wielkim rozlewie krwi…. Naukowcy mowia ze w systemie planetarnym musza istniec inne cywilizacje, ktorych z uwagi na odleglosc nie znamy….mysle, ze nasza ziemska cywiluzacja mzsi upasc…..czy ludzie na Ziemi maja wplyw na to…mysle, ze nie maja..wtynili nas na Ziemie i rob co chcesz a zrobic niewiele mozna……..

 5. Ale Krakauer nie lubi imigrantów. Polska polska (którychś z tych to przymiotnik). Obyś nie musiał kiedyś emigrować, obyś nie spotkał drugiego Krakauera jak ty gdzieś tam. Polska polska. Oulala

  • krolowa bona

   @Guy
   Tez tak to postrzegam….
   Tez czesto przy lekturze mowie sobie pod nosem:” o lala “…..

   • Co ‘TU” – lubić? Problem należy rozpatrywać raczej w kategoriach psychiatryczno – kryminalnych
    …oczywiście “u rządzących” jewropą lewaków…trockistowskich. 🙂

    https://twitter.com/SERG_ROTENBERG/status/806797248617029633

   • @Guy i @królowa bona. Ja również nie mam żadnych uprzedzeń do emigrantów. Ludzkość emigrowała zawsze i wynikało zazwyczaj z tego powodu wiele korzyści. Przytoczę tylko migrację ludność Mezopotamii, która migrując stworzyła w Afryce najprawdopodobnej cywilizację faraonów. No cóż, ale z emigrantów stworzono u nas czarnego luda celem “umacniania” polskości”, która pod własnym ciężarem załamuje się na naszych oczach . Oj przydałby nam się ożywczy zastrz nowych genów i memów, na te dymiące się czuby.
    Wszystkich pozdrawiam.

 6. “Nie ma większych niewolników od tych,
  co błędnie myślą, że są wolni”
  J. W. von Goethe …

  Bez komentarza…

  Dekret został niewolnikom ogłoszony o zachodzie, wprawiło ich to w zdumienie, a wielu nie spało w nocy, obmyślając nowe, szczęśliwe życie. Rankiem następnego dnia kapłani i faraon ponownie weszli na plac na szczycie sztucznej góry. Obraz, który pojawił się przed ich oczyma, poruszał wyobraźnię. Tysiące ludzi, byłych niewolników, na wyścigi ciągnęły te same kamienie, co wcześniej. Zalewając się potem, wielu niosło po dwa kamienie. Inni, którzy mieli po jednym, biegli, zostawiając za sobą unoszący się kurz. Niektórzy strażnicy( 🙂 ) też ciągnęli kamienie. Ludzie, którzy uważali siebie za wolnych wszak zdjęto z nich kajdany , dążyli do zdobycia jak największej ilości upragnionych monet, aby zbudować swoje szczęśliwe życie. Kratos jeszcze kilka miesięcy spędził na swoim placu, z satysfakcją obserwując to, co się dzieje na dole.

  A zmiany były kolosalne. Część niewolników połączyła się w niewielkie grupy, zbudowała wózki i naładowawszy kamieniami do samej góry, pchała je, oblewając się potem. Oni wymyślą jeszcze wiele urządzeń z satysfakcją myślał po cichu Kratos ot i już usługi wewnętrzne się pojawiły: roznosiciele wody i pożywienia. Niektórzy niewolnicy jedli wprost w biegu, nie chcąc tracić czasu na drogę do baraku, aby spożyć posiłek i płacili przynoszącym otrzymywanymi monetami. Wiadomo, że i lekarze pojawili się wśród nich: w biegu wręcz udzielając pomocy poszkodowanym i też za monety. Wybrano też kierujących ruchem. Wkrótce wybiorą sobie naczelników, sędziów. Niech wybierają: oni przecież będą się uważać za wolnych, a istota rzeczy nie uległa zmianie, oni jak dawniej targają kamienie . I pędzą tak przez tysiąclecia w tumanach kurzu, oblewając się potem, taszcząc ciężkie kamienie.

  Także i dzisiaj potomkowie tych niewolników wciąż tak gnają bez sensu.

  http://adziekan69.blogspot.com/p/nie-ma-wiekszych-niewolnikow-od-tych-co.html

  ”Szczurzy król” PL Obecna sytuacja na świecie tworzona jest z wykorzystaniem technologii znanej jako “szczurzy król”. Celem tej technologii jest zburzenie kluczowych węzłów niewidzialnych fundamentów i więzi społecznej struktury. Aby to osiągnąć, trzeba rozbić moralność. Wskaźnikiem załamania moralności jest takie zachowanie, gdzie swój zdradza swojego. Dla społeczeństwa ostatnim stadium rozproszenia staje się chwila, w której przekształca się ono w nie związaną ze sobą grupę indywiduów. Powstaje zatomizowane społeczeństwo, ludzki proch, materiał budowlany dla NOWEGO PORZĄDKU ŚWIATA.

  https://www.youtube.com/watch?v=IOcV-3tCm3U

  • @Krzyk’u58 dziękuję za piękną literaturę. Ale to tylko literatura, łącznie ze złotą myślą Goethego. Widzisz żyjemy, a ja w szczególności, w czasach gdzie każde działanie musi być oparta na faktach naukowych (EBM), a nie przebrzmiałych mądrościach. Jako przykład przytoczę Ci mądrość ludową: “Barbórka po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie” i na odwrót. Tyle mądrość, a ja dodam, albo nie. I co poradzisz? Natomiast badania naukowe, rzetelne, poparte dowodami, sprawdzają się w każdym działaniu, że odzierają życie z romantyzmu, tym gorzej dla niego!
   Tak więc pozwól, że Twoją wypowiedź pozostawię bez komentarza.
   Pozdrawiam.

   • Panie Lechu.Wszak – nie przeczę i nie podważam istoty
    szkiełka mędrca… pisze Pan, pozwolę sobie zacytować maleńki fragment z wypowiedzi ” Natomiast badania naukowe, rzetelne, poparte dowodami, sprawdzają się w każdym działaniu” pozwoli Pan że “zakulę” na pańskie podwórko,do “opieki”, kiedyś zwaną SŁUŻBĄ ZDROWIA.Zaiste olbrzymie są tutaj osiągnięcia naukowe w interesie
    … Big Pharmy.tak że coraz więcej światłych umysłów(tytuły profesorskie) staje w poprzek medycznych dokonań ‘naukowych’.

    Abstrahuję już od wysuwanych(całkowicie nowych) teorii podważających np.kształt Ziemi,czy “co krąży wokół czego’, lub czy Armstrong wylądował miast
    na księżycu – na pobliskiej pustyni,pomijam już
    nowe teorie na pochodzenie i starożytność Słowian, czy co stało się
    (tak naprawdę) pod znana data 9/11,Kto,w jakim celu
    spłodził “Protokoły …” i jak maja się do rzeczywistości.Wątpliwości można mnożyć(wysuwać) można
    ośmieszyć oskarżeniem o zwyczajne oszołomstwo,a myślę
    że można i należy mieć krytyczny stosunek do “tych”
    co traktują poważnie jedynie słuszną prawdę objawioną,natomiast niewygodne tematy zamiatają pod dywan. Po to by – “było jak było”. 🙂

    Pozdrawiam

 7. Profesor Andrzej Szahaj w swojej książce; “Kapitalizm drobnym drukiem” określił współczesna formę jego neoliberalnej postaci jako “system zorganizowanego oszustwa”. Kiedyś, dawno temu myśliciele szukali dróg jego poprawy w imię równości i sprawiedliwości społecznej. Dziełem przewodnim był np “Manifest komunistyczny”. Czas nagli do napisania go od nowa. Inaczej ludzkość będzie błądzić i szukać po omacku, wprowadzana w błąd przez potężne korporacyjne media zwane wolnymi. Wyjście się zawsze znajdzie, najlepszym sprawdzonym jest wielka wojna.

 8. krzyk58 9 grudnia 2016 08:10: Mój drogi interlokutorze czym innym jest Big-Pharma i jej reklama, fałszowanie badań około-lekowych, a czym zupełnie innym wytyczne i zalecenia towarzystw naukowych. Oczywiście, że firmy prowadzą swoją grę i sponsoring, o czyn już pisałem. Ja jednak przechadzam to przez bardzo gęste sito. Natomiast wytyczne i zalecenia są obowiązujące i nieprzestrzeganie ich grozi sprawą prokuratorską. Możesz mnie kłóć. I tak nie znajdziesz mnie wśród beneficjentów firm farmaceutycznych.

  • Lechu, Krzyk, ponieważ dyskusja panów jest interesująca
   ja dodam swoje trzy grosze. Otóż już wiele lat wcześniej czytałam w miesięczniku (proszę nie mylić z miesięcznicą) “Świat Nauki” , że wyniki badań naukowych są zależne od tego kto za te badania płaci. Pozdrawiam obu panów.

 9. @ wieczorynko ja już o tym pisałem przytaczając przykład na “wykład sponsorowany” przeprowadzony przez dobrego naukowca. Każdemu się zdarza pokochać pieniądze bardziej od przyzwoitości. Jednak wytyczne zalecenia światowych towarzystw naukowych są od takich pokus wolne. A tak nawiasem pisząc co tak naprawdę wart jest np. okeślony lek to widać często po wielu latach. Tak jak określone techniki medyczne swoją prawdziwą twarz ukazują po wielu latach, nawet jeżeli wcześniej wilu uratowały życie. Tego wszystkiego dowiadujemy się właśnie dzięki nieprzekupności i mozołowi naukowców zrzeszonych w owych towarzystwach. To pasjonujące sprawy, ale dzięki nim plus nowoczesne technologie mamy tali lawinowo postęp również w medycynie.
  Podrawiam.

  • @wieczorynko przepraszam, ale poprzedni tekst pisałem na smartfonie który ma automatyczny korektor tekstu, stąd przeinaczenia niektórych słów, jak i zbyt mało miejsca na ogarnięcie całego tekstu. Jednak całość po “dorozumieniu” trzyma sens.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.