Kanonizacja Jana Pawła II to ważna wiadomość ale…

Wspaniała wiadomość dla Katolików, Jan Paweł II będzie kanonizowany, będzie ogłoszony świętym przez Kościół Katolicki. To zwieńczenie pragnień polskich Katolików i polskiego Kościoła, jak również na pewno wielu osób z całego świata. Nowy Papież Franciszek zdecydowanie pozytywnie zapisał się tym faktem w historii Kościoła, jednakże ogłoszenie świętym – po 9 latach od śmierci to jeden z rekordów nawet jak na erę pop-kultury i dostępności wszystkiego na tabletach zawsze i wszędzie.

Nawet pan premier zadeklarował w mediach, że państwo pomoże w organizacji obchodów, które na pewno będą świętem, masowo obchodzonym przez wiernych w wielu miejscach w Polsce, a w szczególności w Krakowie i Wadowicach. Te miasta są doświadczone w „uroczystościach papieskich”, a w Krakowie Kościół nawet się rozbudował pod względem liczących się obiektów sakralnych. Organizacja takich imprez przy możliwościach Krakowa nie jest żadnym problemem, o sukces czyli spokojny przebieg możemy być spokojni.

Znowu będzie o nas głośno za sprawą Papieża Polaka, po raz kolejny Jan Paweł II będzie naszą najcenniejszą narodową marką osobową, jedyną obok Lecha Wałęsy o charakterze rzeczywiście międzynarodowym – zauważalną za granicą. Jest niezwykle mało osób, które tak bardzo wpłynęły na rzeczywistość swojego Narodu oraz świata, dlatego możemy być dumni z wzorca, jakim jest i będzie Jan Paweł II.

Prawdopodobnie będziemy musieli się jakoś postarać przyzwyczaić do tej nowej formuły Papieża Polaka, albowiem co prawda pomników mu nie brakuje, jednakże czy ktoś jeszcze stara się zrozumieć to co Ojciec Święty chciał nam Polakom przekazać? Jego nauczanie ma wiele wymiarów, mających charakter wybitnie uniwersalny i chrześcijański w każdym calu, jednakże nie brakuje także elementów adresowanych tylko, czy raczej głównie do Polaków. Przecież Wojtyła doskonale znał swój Naród i wiedział, co jest w nim dobre, co bardzo dobre a co jest naszym przekleństwem. O czym mowa – wystarczy sobie przypomnieć szok, jakim było dla wielu – zaproszenie do papieskiego pojazdu Aleksandra Kwaśniewskiego.

Z pewnością będzie nas czekać narastająca fala wzrostu kultu Jana Pawła II, którego po prostu będzie można teraz traktować jak „normalnego” świętego. Kilka witraży, pomników i chyba nawet kaplic – przygotowano „na wyrost” już z wyprzedzeniem. Na pewno swoje zarobią po raz kolejny wydawcy i dystrybutorzy albumów i innych dewocjonaliów związanych z Papieżem.

Jednakże to zainteresowanie prawdopodobnie przeminie tak jak już się to wydarzyło. Przeminęła żałoba, przeminęła nauka, powoli, ale stopniowo przemija też pamięć o osobie Jana Pawła II-giego. To jeden z elementów postępującej laicyzacji naszego społeczeństwa, nie da się temu procesowi skutecznie przeciwstawić, albowiem nie mamy szans na kanonizację kolejnych świętych, co 9 lat, zresztą nawet, jeżeli – to, kogo to w istocie interesuje?

Z pewnością to brzmi brutalnie, no bo jak można w Polsce nie interesować się Papieżem i jego dorobkiem, jednakże czy my nie zrobiliśmy już z Papieża obiektu kultu, który nieco przesłania Chrześcijaństwo i osobę Chrystusa? Proszę sobie wyobrazić teraz miliony wiernych modlących się do nowego świętego – wspaniale, ale jak się to przekłada na ich rzeczywiste rozumienie tego, w co wierzą? Czy to nie jest fenomen – modlić się do człowieka, który jeszcze kilka lat temu chodził tymi samymi ulicami, co my dzisiaj w Krakowie? Jeżeli to ma umocnić chrześcijaństwo w Polsce, to miejmy nadzieję, że nie tylko obrzędowe, bo naprawdę nie tylko o to w tym chodzi, chociaż każdy aspekt jest ważny.

Wbrew pozorom w dłuższej perspektywie czasowej – kanonizacja Jana Pawła II może osłabić Kościół w Polsce. Ludzie będą się modlić do Papieża, który popularnością zdeklasuje innych świętych, przez co dojdzie do wewnętrznej konkurencji, która ma znaczenie i dzieje się na wszystkich polach. Trudno jest rozważać konkurencję przyszłego rozwoju kultu osoby zmarłego Papieża z kultem Matki Bożej, jednakże tutaj też dojdzie do konkurencji – a przynajmniej do aspiracyjnego wypychania starych „ikon” przez nową. Można się na to oburzać, ale tak działa mechanizm chrześcijaństwa obrzędowego. Gdybyśmy nie żyli w czasach odpłatności za dostęp do kultu, – czego byliśmy świadkami niedawno na Stadionie Narodowym w Warszawie, to można byłoby nad tym po prostu przejść do zwykłego biegu spraw. Jednakże dla stróżów doktryny – kult Jana Pawła II już od dłuższego czasu musi budzić zastanowienie. Rozemocjonowanym tłumom obrzędowych wiernych niezwykle trudno będzie pamiętać, że nasz nowy święty był jedynie sługą i dawał świadectwo, temu który JEST TYM, KTÓRY JEST…

4 myśli na temat “Kanonizacja Jana Pawła II to ważna wiadomość ale…

 • 1 października 2013 o 17:00
  Permalink

  Kraków potrafi przygotowywać takie uroczystości.
  A dla mnie Jan Paweł II od dawna jest ŚWIĘTY.
  Z drugiej strony to dzielenie uroczystości na dwie jest sprytne.
  Najpierw beatyfikacja, teraz – kanonizacja.
  Dwa razy kasa …
  XI przykazanie KK w pełnym działaniu.

  Odpowiedz
 • 1 października 2013 o 21:57
  Permalink

  Uważam podobnie, że w Polsce Katolicyzm ma głównie charakter obrzędowy. Zgadzam się również, że Kraków i Wadowice mają i to nawet duże doświadczenia w “uroczystościach papieskich”. Zupełnie nie dziwię się, że pan premier Tusk zadeklarował pomoc w uroczystościach, jak chodzi o Kościół pan premier zawsze wspomagał i pomagał Kościół a płacił podatnik.
  Zupełnie natomiast się pogubiłam , jak pisać. Nawiązuję do pierwszego zdania artykułu, skoro Katolik piszemy z dużej litery /wiadomo nazwa własna/ zatem czy również z dużej litery powinnam pisać agnostyk, ateista, humanista, też nazwy własne, kasjerka, sprzątaczka też.

  Odpowiedz
 • 2 października 2013 o 19:56
  Permalink

  Kompleks niższości ludu nadwiślańskiego zostanie znów upudrowany jarmarczną celebrą i do grona narodowych świetnych dołączy kolejny błazen. Żenua.

  Odpowiedz
 • 4 października 2013 o 21:45
  Permalink

  To, że kult Jana Pawła II może przesłonić Jezusa i Maryję, na pewno wyjdzie nam na zdrowie duchowe.Oby tak się stało.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.