Jeżeli już przyjmiemy uchodźców to zróbmy to w sposób godny Polski i Polaków!

graf. red.Jeżeli już przyjmiemy uchodźców, podkreślmy – uchodźców a nie nielegalnych imigrantów, to zróbmy to w sposób godny Polski i Polaków. To poważna sprawa jest, albowiem jesteśmy, jako państwo i jako każdy z obywateli odpowiedzialni za tych ludzi, których przyjmiemy w naszym kraju. Nie jesteśmy bogaci, ale nie jesteśmy też na tyle biedni, żeby nie być w stanie pomóc kilku, kilkunastu, czy jak będzie trzeba kilkudziesięciu tysiącom ludzi.

Uwaga – trzeba to zrozumieć i decyzje polityczne zaakceptować, na tym polega szacunek dla państwa, prawa oraz porządek i ład w państwie. Jest oczywistym, że większość społeczeństwa jest przeciwna przyjmowaniu nielegalnych imigrantów, ale uchodźców należy przyjąć i otoczyć ich opieką, jeżeli będzie taka decyzja rządu Rzeczpospolitej. Nie musimy się zgadzać z decyzją własnego rządu, albowiem trudno jest o to w jakiejkolwiek sprawie, jednak – należy te decyzje uznawać i szanować. Ponieważ tu nie chodzi o indywidualne manifestowanie niechęci – jest wolność słowa – wolno to robić, ale przede wszystkim chodzi o szacunek do państwa. Jeżeli decyzją państwa jest przyjąć uchodźców, to obywatele muszą – podkreślmy – muszą, co najmniej skutki tej decyzji tolerować. Inaczej jest to, co powiedział kiedyś Marszałek, a On wiedział, co o mówi w słowach: „Pierdel, serdel, burdel”.

Podstawą w stosunku do uchodźców są relacje na linii państwo i jego struktury a uchodźca oraz relacje pomiędzy uchodźcami a ich otoczeniem, czyli nami, jako ludnością tubylczą. O ile pierwszy rodzaj relacji na pewno nie będzie sukcesem i się nie uda, to drugi rodzaj relacji może się udać jak najbardziej i to zależy tylko od nas samych. Nie ma się, co spodziewać, żeby nasza administracja była w stanie sobie poradzić z takim zagadnieniem jak tysiące uchodźców z innej kultury. Na pewno kontakt tych ludzi z naszymi urzędnikami będzie dla nich w jakiejś mierze źródłem wielu licznych stresów, problemów i rozczarowań. Jednak nie można się temu dziwić, albowiem przecież sami nienawidzimy urzędów i lepiej nie przytaczać, co przeciętny Polak myśli o przeciętnej procedurze w przeciętnym urzędzie. Dlatego właśnie tak ważne jest, żebyśmy tym ludziom okazywali serdeczność, zrozumienie i za wszelką cenę wystrzegali się w relacjach bezpośrednich jakichkolwiek sposobów pokazania dezaprobaty. To nie jest nam do niczego potrzebne, w tym znaczeniu, że na pewno nie chcielibyśmy sami, być źle potraktowani w obcym kraju, nie mając wyboru, czy też będąc w nim osiedlonym na stałe. To bardzo ważne, żeby spróbować zrozumieć psychologię uchodźcy, który już stracił wszystko i jest gotów na wiele, ale również ma swoją godność. Wzajemny szacunek jest podstawą, jako gospodarze powinniśmy o tym pamiętać, naprawdę wiele zależy od serdeczności przyjęcia. To jest coś, czego uchodźcy nie doświadczą powszechnie w innych krajach, nawet w tych upragnionych przez siebie Niemczech, natomiast u nas o wiele łatwiej jest się podzielić biedą. Zresztą już sam klimat i pogoda w Polsce będzie dla ludzi z Bliskiego Wschodu takim szokiem, że słowo depresja to raczej będzie naturalny stan tych ludzi. Dlatego w relacjach bezpośrednich warto zdobyć się na tyle serdeczności i otwarcia, na ile pozwala nam poczucie bezpieczeństwa.

Miejmy nadzieję, że nasz rząd nie ma zamiaru przetrzymywać uchodźców w obozach. Jest oczywistym, że są potrzebne obozy przejściowe-filtracyjne, to nie ulega wątpliwości! Jednak potem, na dłuższą metę, wszyscy z tych ludzi, którzy przejdą przez sita selekcji powinni mieć prawo do normalnego funkcjonowania – na statusie azylu w Polsce – z prawem do podejmowania pracy, co jest samo w sobie przecież oczywiste. Nie wiemy, jakie ci ludzie będą mieli zamiary, czy będą chcieli pozostać w Polsce, czy z niej wyjechać – pod tym względem zasady mają być proste i czytelne dla każdego. Podstawą wszystkiego musi być dobrowolność, w tym znaczeniu, że nie można nikogo do niczego zmuszać. Nie można jednak dawać się przymuszać przymusem sytuacyjnym. Ci ludzie zdecydowali się na podróż w nieznane, muszą ponosić tego konsekwencje, albowiem naprawdę nikt tu na nich nie czekał. W interesie wszystkich, w tym uchodźców jest jak najszybsze usamodzielnienie się tych ludzi. Chodzi o to, żeby jak najskuteczniej udało się ich wtopić w tkankę społeczną i gospodarczą. O pracę nie jest łatwo, ale praca niskopłatna w Polsce jest. To i tak o wiele lepiej niż brak pracy. Partnerskie potraktowanie, granie w otwarte karty i mówienie tym ludziom prawdy, przy minimalizacji barier administracyjno-prawnych – powinno pomóc w ich integracji z otoczeniem.

Jest oczywistością, że przez pierwszy okres pobytu państwo musi ich utrzymywać, a pierwszy rok po prostu powinni przeznaczyć na naukę języka i sposobu funkcjonowania w Polsce, tak żeby nikt nie miał żadnych sztucznych złudzeń. Jeżeli w międzyczasie ktoś znajdzie pracę, ten odniesie sukces. Od nas – społeczeństwa zależy to, jak ci ludzie będą się czuli. Nie można sobie wyobrazić sytuacji dyskryminacyjnych, to nie jest godne Polski i Polaków, proszę pamiętać – to są goście, którzy przyjadą tu zgodnie z decyzją rządu Rzeczpospolitej. Jeżeli ktoś ma coś przeciwko temu, proszę się „wyładować” 25 października na pani Kopacz i panu Piechocińskim, a nie na uchodźcach.

Miejmy nadzieję, że zachowamy się otwarcie i z serdecznością przyjmiemy tych ludzi, a administracja państwowa powołana do kontaktów z uchodźcami nie popsuje wszystkiego od początku do końca. Proszę pamiętać, lepiej jest gościć uchodźców niż samemu być gościem-uchodźcą. To nie jest wina tych ludzi, że znajdą się w Polsce, podzielimy się naszą biedą – tak, jak zawsze to robiliśmy. Na pewno nie będzie łatwo, ale od chwili przekroczenia granicy, to będą już „NASI” uchodźcy. Każdy będzie za nich współodpowiedzialny. Żeby nie było wstydu, żeby nie było hańby!

6 komentarzy do “Jeżeli już przyjmiemy uchodźców to zróbmy to w sposób godny Polski i Polaków!

 • 27 września 2015 o 09:13
  Permalink

  Tak zróbmy po polskiemu jak to czytam to mi się rzygać chce.Czy ta obłuda nigdy w tym kraju nie zniknie?

  Odpowiedz
 • 27 września 2015 o 09:46
  Permalink

  “Jeżeli decyzją państwa jest przyjąć uchodźców, to obywatele muszą – podkreślmy – muszą, co najmniej skutki tej decyzji tolerować”.
  Będziemy “tolerować”…do czasu gdy nowi,zamorscy
  obywatele postanowią zaprowadzić TU,nad Wisłą, swoje
  prawo i porządki(szariat, “kęsim,kęsim” itp.)wówczas
  poszukamy winnych ‘tego” stanu rzeczy,jednak na pewno
  nie wśród przyjezdnych…”zapisane będą czyny i rozmowy”…

  Czy ktoś z Państwa chciałby zamieszkać np. w Marsylii?? Podobnych “centrów” w starej Europie jest więcej.NIESTETY!!

  Do @gsw – myślę że ten azjatycki kraik to nie najlepszy
  wzorzec, przynajmniej dla Nas Polaków, a Słowian
  w szczególności… w temacie “przyjęcia i gościnności
  uchodźców’ skuteczny aż do “bóló”i jeszcze głębiej.

  Odpowiedz
 • 27 września 2015 o 09:48
  Permalink

  Oczywiście że powinniśmy pomagać – UCHODŹCOM! Ludziom pozbawionym wszystkiego przez wojnę, także przez nas – przez naszą bezczynność w piętnowaniu tego co się tam od wielu lat wyprawia…
  Pomogliśmy kilkudziesięciotysięcznej grupie Greków – część wróciła potem do Grecji, część wtopiła sie doskonale w nasze społeczeństwo…
  Tradycje są! Serce zawsze mieliśmy, jako Polacy – po właściwej stronie!

  Ale… “Uchodźcy” są na innych prawach jak obywatele Polski czy Europy…

  Proponuję jak zawsze by każdy uchodźca podpisywał odpowiednie zobowiązanie jako warunek otrzymania pomocy – że będzie stosował się do naszych praw, pośle dzieci do polskich szkół, opuści nasz kraj przymusowo na własny koszt i z całą rodziną w każdym momencie jeżeli tylko ktoś z jego rodziny w Polsce czy za granicą naruszy prawo lub będzie zamieszany w szeroko rozumiane “organizacje terrorystyczne”.
  Uchodźca zobowiązuje się też do powrotu do swojego kraju po ustaniu przeszkód i powodów dla jakich musiał uciekać do Polski

  Poza tym – pomoc powinna być udzielana TYLKO I WYŁĄCZNIE uchodźcom z Syrii po sprawdzeniu wiarygodności ich dokumentów z Rządem Syrii!!!!

  PS
  Polecam dzisiejszy wpis Pracowni:
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/09/26/syryjscy-uchodzcy-w-europie-zmiana-rzadu-w-damaszku-i-masowa-migracja-w-przyszlosci/

  Odpowiedz
 • 27 września 2015 o 17:31
  Permalink

  Słowo GODNIE w czasach neoliberalnego podziwu dla CHCIWOŚCI – nie pasuje.

  Ile kosztuje GODNOŚĆ, zapytają na Wall Street i co to w ogóle jest?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.