Jeżeli chcemy więcej problemów dla świata to nałóżmy kolejne sankcje na Rosję

Mechanizm globalizacji jest prosty i brutalny, można go wykorzystywać do budowy powszechnego bogactwa, albo powiększania obszarów totalnego zubożenia i biedy. Właśnie Zachód z wdziękiem realizuje tę politykę w realizowanej wobec Rosji wojnie gospodarczej. Złamano zasady globalizacji, doprowadzono do generalnego załamania cen na rynku surowców energetycznych. Pomimo totalnego kryzysu na Bliskim Wschodzie. To samo w sobie jest fenomenem, bo wystarczyło kichnięcie Króla Arabii Saudyjskiej lub kilka kamieni rzuconych w Judei i Samarii przez arabską młodzież – a giełdowe rekiny rzucały się na zwyżki cen ropy, co odczuwaliśmy na stacjach, nawet w systemie płynnych cen. Nałożono bezpośrednie sankcje, szczególnie niekorzystne w obszarze wielkich rosyjskich przedsiębiorstw energetycznych. Uderzono bardzo celnie, dokładnie tam, gdzie splatają się wszystkie NAJWAŻNIEJSZE decyzje gospodarcze. Rosyjskie firmy nie są w stanie rolować zadłużenia, bo mają odcięte finansowanie z rynków międzynarodowych, na których przez lata ku uciesze międzynarodowej finansjery uczestniczyły.

Problemów z zaopatrzeniem w żywność w Rosji nie ma, ponieważ Rosja jest samowystarczalna żywnościowo i nawet eksportuje bardzo dużo zboża. Owszem pojawiają się problemy z dostępnością wybranych grup produktów, głównie żywności gotowej, uznanych międzynarodowo marek – ze względu na zwyżkę cen w imporcie. Polityka embarga, jakkolwiek bolesna dla niektórych krajów Unii Europejskiej, to co prawda polityka naturalnej i symetrycznej odpowiedzi na zachodnie sankcje, jednakże efekt ochronny rosyjskiej gospodarki przekroczył wszelkie oczekiwane granice. Wspieranie krajowych producentów, w sposób tak totalny jak to się dzisiaj dzieje w Rosji ma tą wadę, że będą oni zupełnie nieprzygotowani na zagraniczną konkurencję, jak nastąpi odprężenie.

Zachód jest świadomy sytuacji w Rosji, a zarazem rozumie, może poza niektórymi krajami, że rozmawiając z Rosją językiem siły, w sytuacji w której nie jest w stanie samodzielnie uporządkować swoich granic, tak żeby nie przechodziły przez nie tabuny nielegalnych emigrantów – jest najdelikatniej mówiąc śmieszny. Co trzeba mieć w głowie, jeżeli nie jest się w stanie obronić własnej granicy przed ludźmi w klapkach, żeby rzucać wyzwanie termonuklearnemu mocarstwu?

Chyba nikt nie ma już złudzeń, że polityka sankcji, to w rzeczywistości polityka strat dla europejskiego przemysłu, którego miejsce w Rosji zajęli konkurenci z Chin i USA, przez swoje chińskie lub inne zagraniczne oddziały i spółki zależne. Nie da się prowadzić polityki patrząc na akcjonariat, co musi wywoływać salwy śmiechu na Kremlu, albowiem równie po prostu głupiej polityki Europa nie zdecydowała się jeszcze prowadzić wobec nikogo. Jaki sens ma wchodzenie w spór z własnym – najważniejszym rynkiem zbytu, a zarazem źródłem wszystkiego, co potrzebuje przemysł do funkcjonowania?

Zachodnia gospodarka ma dość problemów, Chiny się zadławiły swoim własnym sprytem, prawdopodobnie władzom uda się uratować kraj, przed stoczeniem się w konsekwencje grzechu kapitalistycznej chciwości. Jeżeli nie, a może się okazać, że niektórym zależy na tym, żeby Chiny „stały się jeszcze tańsze”, to będziemy mieli globalny problem i to na skalę po prostu nie do opisania – przekraczającą wszelkie analizy. Po okresie zawirowania na pewno nastąpi odbicie, ale biorąc uwagę napięcia w polityce międzynarodowej, nie można wykluczyć w okresie kolejnego globalnego kryzysu finansowego – wojny lub szeregu wojen regionalnych. Głównie dlatego, ponieważ wojna rozwiązuje wszelkie problemy, głównie w tzw. liberalnej demokracji, gdyż władze nie muszą udawać przez chwile przed obywatelami, że wykazują troskę i nadzwyczajnie zajmują się przyszłością kraju. Przykładowo w realiach zagrożenia wojennego – problem nielegalnych imigrantów i innokulturowych mniejszości w Europie, można rozwiązać w ciągu kilku dni. Przecież mamy, a zwłaszcza niektóre kraje mają bardzo bogatą tradycję nazwijmy to „izolowania” ludności narodowości, z którą prowadzi się wojnę. Brutalne, ale realne – to tak działa, w czasie ostatniej wojny nawet Amerykanie izolowali z własnego społeczeństwa – własnych Japończyków, co jest do dzisiaj tam oczywistą konsekwencją wydarzeń historycznych.

Rozwój sytuacji gospodarczej w Federacji Rosyjskiej jest niepokojący, ponieważ nowe problemy wynikające z sankcji, właśnie „spotkały się” z problemami strukturalnymi, które każda gospodarka, w tym gospodarka rosyjska posiada. Jeżeli dojdzie do negatywnej synergii tych procesów, to może oznaczać prawdziwy kryzys w Rosji. Wówczas może być różnie.

Dlatego dzisiaj trzeba sobie zadać pytanie, czy jesteśmy jako Zachód NAPRAWDĘ zainteresowani tym, żeby Rosjanie zaczęli zachowywać się nerwowo? Przecież jak już będą „biedni i głodni”, to raczej ciężko będzie żeby byli mili i bezproblemowi? No, proszę się zastanowić nad banalnymi mechanizmami psychologicznymi i przełożyć je na skalę makro. Proszę pamiętać, że w tej chwili jak na rosyjskie standardy tym krajem rządzą liberałowie, demokraci i nawet miłośnik labradorów! Zachód przez swoją zaściankową politykę prawdopodobnie traci historyczną szansę na partnerskie relacje, jednak to  już się stało – wyboru dokonano. Teraz albo szybkie otrzeźwiające decyzje, albo nieznane konsekwencje. Za pół roku może być już za późno.

Proszę zrozumieć, to nie jest wina Rosjan, że ukraińscy nacjonaliści zakazali ich rodakom mówić po rosyjsku na Ukrainie (z czego się wycofali), lub dokonali ludobójstwa pamiętnym aktem 2 maja 2014 paląc ludzi żywcem w Odessie, a wielu z tych którzy próbowali się ratować – bijąc i zabijając podczas ucieczki. Przy całym zrozumieniu do wojny propagandowej pomiędzy Ukrainą wspieraną przez media Zachodnie, a Rosją starającą się poprzez RT.com dotrzeć z jedynym głosem prawdy na Zachód – to proszę pamiętać, że bloki w Doniecku naprawdę nie ostrzelały się same! Na Krymie dominująca część społeczeństwa opowiedziała się za przynależnością państwową do Rosji! Nie dlatego bo chcieli mieć wyższe emerytury, tylko dlatego bo bali się ukraińskiego nacjonalizmu, mordów, prześladowań i cichych skrytobójstw. Donbas nie miał tyle szczęścia, zapłacił straszną cenę za prawo do mówienia po rosyjsku i wolność od strachu! Nie można pozwolić się dalej manipulować. Wniosek – sprawy Ukraińskie nie mogą być dla nas równoważne sprawom rosyjskim, Rosja nie jest niczemu winna wobec Ukrainy, a skala pomocy humanitarnej dla Donbasu jest bez precedensu – to Rosjanie przyjęli na siebie największy ciężar humanitarny ukraińskiej wojny domowej.

Co wówczas – jeżeli nie będzie odwrotu? Przez głupotę można zakończyć tern rozdział funkcjonowania cywilizacji zachodniej, wtedy wszyscy będziemy uchodźcami. Mądry, nawet jak zrobił głupotę, to wie kiedy się wycofać z błędu.

11 thoughts on “Jeżeli chcemy więcej problemów dla świata to nałóżmy kolejne sankcje na Rosję

 • 27 stycznia 2016 o 07:37
  Permalink

  Tak zwany Zachód uzależnia zniesienie sankcji od realizacji porozumień w Mińsku,o Krymie na razie zapomnieli.A każdy normalny wie że klucz do zawarcia porozumienia leży w Kijowie,czytaj w Waszyngtonie.Oto cała hipokryzja i my niestety wpisujemy się w tą retorykę.Oczywiście nie sympatycy Obserwatora i Ad novum!!Rosja wyżyje!!!

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2016 o 09:32
   Permalink

   Jak by nie bylo prawdzie to by bylo smieszne !
   Nalizyc na Rosjr sankcje, bo inne , suwerenne niby panstwo robi sobie wojny ..,
   Jakos nie moge sie zahartowac z takim pararoxem i perwersja …tu np.przypusuja mi osobista, subiektywna wine, za to , ze Niency wywolali II. WS i poniesli kleske ..wogole nie wspominam , ze ja sie dlugo po wybuchu tej wojny urodzilam ….to taka choroba na zachodzie”….oni tu bez psychofarmaka ani godziny nie mogli.by przezyc ….barachlo …

   Odpowiedz
 • 27 stycznia 2016 o 11:44
  Permalink

  Autor zadaje pytanie – czy NAPRAWDĘ zainteresowani jesteśmy nerwową reakcją Rosjan w odpowiedzi na…
  Odpowiadam zdecydowanie TAK!Świat euroatlantycki ciągle
  czeka na fałszywy ruch FR po to by mieć pretekst…
  a Rosja nie może w nieskończoność improwizować jak
  wyjść z perturbacji z najmniejszymi stratami…dlatego
  BO, w śmiertelnym uścisku zaduszą się obie strony.
  Z małą uwagą, pętla na postkolonialnym Zachodzie, zaciska się jakby szybciej i dokładniej! Rosja posiada
  większy margines decydujący o przetrwaniu. Następny
  “wiszący problem’ zbuntowane republiki – one NIGDY
  nie będą razem pod kijowską “kryszą” za dużo było…
  “Donbas nie miał tyle szczęścia, zapłacił straszną cenę za prawo do mówienia po rosyjsku i wolność od strachu! Nie można pozwolić się dalej manipulować”.

  “Wszystko idzie ku temu, że w tym roku Rosja zamknie problem Ukrainy, a Zachód zdejmie antyrosyjskie sankcje, czego wysokie prawdopodobieństwo – wkrótce po rozmowach Surkowa i Nuland – podnósł koordynator departamentu stanu d.s. sankcji Daniel Fried. Uwzględniając zakres korupcji ukraińskich elit, musimy zdawać sobie sprawę, że powstające rozwiązanie będzie jedynie tymczasowe i taktyczne; i podobnie jak sfederalizowana Ukraina z łasym okiem na Zachód, nie załatwia sprawy.
  Rozwiązaniem strategicznym problemu ukraińskiego bedą jedynie elity prorosyjskie, a nie skorumpowane elity “Оппоблока”, ale takich elit jeszcze nie wypatrzycie na horyzoncie.

  W rezultacie, nie można wykluczyć powrotu gazowego biznesu, w którym ukraińskie elity znów zarabiać będą na rosyjskim gazie i finansować antyrosyjskie media i antyrosyjskie nastroje społeczne.

  Czy jednak po to przelewał krew Donbas?”

  http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/129201,czy-po-to-przelewal-krew-donbas

  http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/129226,zegar-zaglady

  Odpowiedz
 • 27 stycznia 2016 o 14:25
  Permalink

  Krzyku,zamiast zajmować się spiskowymi teoriami z podejrzanych postów ,znasz rosyjski sięgaj do żródeł,ewentualnie do Ad novum i wtedy nie będziesz miał złudzeń co do ruskiego miru na Donbasie.Co myślisz o wielkiej Zmianie na Śląsku ,gdzie nowy wojewoda katowicki w ramach walki z pozostałościami PRL,chce zmienić nazwy ulic,placów, parków wszędzie tam gdzie noszą nazwę Jerzego Ziętka,Edwarda Gierka itd ,itp.??? Ja przy najbliższej okazji wykrzyczę aby poszedł dalej i niech zburzy Spodek,Park Kultury i wszystko to co się styropanowcom z tymi nazwiskami kojarzy i zastąpią to nazwą Braci Kaczyńskich,a co im się należy!

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2016 o 18:17
   Permalink

   @wlodek
   temu nowemmu wojewodzie katowickiemu to trzeba kubel zimnej wody wylac na leb, bo toto nie rozumie, ze to szkodliwa glupota…widocznie nie ma zadnej innej wladzy / mozliwosci np. uprzemyslowienia it’d. Jesli zmueni nazwe tych ulic, to trzeba by na nim wymusic, by pokryl z pieniedzy podstnika ( !!! ) lub wlasnych kiszty wymiany dowodow osobistych i koszty przemeldowan itd….to sa wielkie koszty ….a te pieniadze to przeciez nie jego !
   Sa w Polsce tzw. budzety obyeatelskie tj.czesc budzetu miasta czy regionu przeznaczona jest do dyspozycji obyeateli: obywatele glisuja na co chca te pieniadze przeznaczyc ..ludzie sie tego domagaja ….min. w Paryzu, Rio de Janerio …wiele juz tskich jest miejsc…obywatele glosuja za komunikacja publiczna, miejscami do uzytku wspolnego jak biblioteki, wspolne festyny, osridki i udogodnienia dla niepelnosprawnych, dzieci, seniorow …itd. a nie nie za zmiana ulic i nazw placow, staromodny ten.nowy wojewoda ..,” tylem.do przodu ” …psia mac ¡¡¡

   Odpowiedz
  • 27 stycznia 2016 o 18:38
   Permalink

   …spiskowymi teoriami z podejrzanych postów…
   Хочу отметить, что переговоры идут в достаточно закрытом режиме, и узнать какие-то детали очень сложно. После переговоров в Калининграде и приезда на Донбасс Суркова я неделю ждал информации от некоторых людей и практически ничего не узнал. Только сегодня услышал от связанного с нашим МИДом человека следующее. На переговорах Суркова и Нуланд обсуждался вопрос о возвращении Донбасса в состав Украины на украинских условиях. Однако на заседании Совбеза в Москве, где этот план обсуждался, возобладала позиция «ястребов».

   Ps. Włodku,zwróć, proszę uwagę na przedostatnie zdanie…w zamieszczonym fragmencie zalinkowanego
   materiału “z Czerwońca”…

   http://chervonec-001.livejournal.com/1105590.html

   http://chervonec-001.livejournal.com/1109970.html

   Ps.Pozwolisz…że pobieżnie odniosę się się do pozostałych poruszonych problemów. Dodam tylko że im więcej (nawet wszystkie)
   ulice, parki, skwery itp. nazwy imieniem JP II, czy
   “wyklętych” tym lepiej. Im gorzej tym lepiej, w dłuższym
   przedziale czasowym…

   Odpowiedz
  • 28 stycznia 2016 o 06:11
   Permalink

   @wlodek
   wywod @krzyk58, 27.01’2016, 11:44 wcale nie uwazam za teorie spiskowa, wcale, wrecz odwrotnie …to analiza realnej sytuacji ….podkldaja Rosji ciagle swinie i skorki od banana ….i tym chca ja wymeczyc, czekaja az ze zmeczenia popelni maly blad …., ciagle musi improwizowac co robic z nastepnym podlizonym jej przez “zachod” tj. wujka gownem ….
   No jasne, ze z oszustw przy sprzedazy rosyjskiego gazu utrzymuja sie te ukrainskie antyrosyjskie sily polityczne ……@krzyk58 te sytuache na Ukrainie swietnie opisal, to jest tak okropne i perwersyjne, ze mozna traktowac to za teorie spiskowe …dibrze by to bylo …ale niestety nie jest ….swietnie sie udalo wujkowi rozwalic Ukraine, swietnie ….co ta szeregowa ludnosc tam przezywa ??? Dzieciaki w piwnicach i kurnikach, seniorzy … ja sie pytam kto i jak bedzie mogl przywrocic tam lad i porzadek ?
   Moze jak Merkel. bedzie zdetronizowana i we Francji Marine le Pen ( no do czego to doszlo …) Europa wroci do normalnosci ….takie turbulencje przed nami …

   Odpowiedz
  • 28 stycznia 2016 o 06:25
   Permalink

   Hallo ! @wlodek ! To E. Gierek jest tak nienawidzony w Polsce ….? A za co ?
   Zrobil wszstko co bylo mozliwe dla Pokski ! Pozawieral dwustronbe umowy gospodarcze z Francja, Wlochami, z Finlandia ….jego ciagle proby doprowadzenia Polski w/g. tzw. “Kontraktow Rzymskich z 1957 roku do EWG ( Europejskiej Wspolnoty Gospodarczej ) , no nie wiem czy teraz ktos tak duzo pracuje i sie poswieca ….czy polski “narod” wie cis i tym, czy nie chce wiedziec i jest na liscie poborow Nato czy innych takich tych …Polacy Polakom takie swinstwa robia ….

   Odpowiedz
 • 27 stycznia 2016 o 21:11
  Permalink

  Do @krzyk58 – w dłuższym przedziale czasowym , to wszyscy umrzemy , jak powiedział kiedyś Keynes a propos wyzysku pracujących . Mała pociecha w tym co piszesz . Wręcz ŻADNA !

  Do Autora , nigdy do końca nie dowiemy się ile było zwykłej głupoty , nawet tzw. prometejskiej u ważnych polityków Zachodu ws. Rosji , a ile brutalnych nacisków USA . Wiem jedno , oni , zwłaszcza Merkel MOGLI się przeciwstawić zidioceniu USA . Tym doktrynom Wolfowitza czy Brzezińskiego ws. rozmontowania Rosji .
  Ale brnęli dalej , co widać było przed Majdanem , jak czekali po szczycie w Wilnie na przyłącznie się Ukrainy do UE . Przynajmniej formalne . Teraz Ukraina jest Upadliną i Niemcy odsyłaja Ukrów do nas , jako ostatniego miejsca pobytu . Jak zrobi się gorąco , to naszą granicę zaczną przekraczać bandyckie upowskie bataliony – Ajdar czy Donbas bo Poroszenko ( czyli USA ) odpalaja tam kolejne miny .
  Zwróć jednak uwagę Autorze , że jak sam pisałeś PiS robi w polityce wschodniej te same błędy co PO . Czyli jest zidiociale antypolskie ! Natomiast w demontażu TK czy mediów umie się UE narazić . Więc można . Tak jak Orban .
  Bo przyjmowanie upadłego banderowskiego państwa jako “wschodniej flanki” Polski jest zidioceniem , ale trwa nadal . Wysyłamy do Rosji sprzeczne zupełnie sygnały co opisano dziś w Sputniku .

  http://pl.sputniknews.com/opinie/20160127/1934547/Michal-Gradzki-Miedzy-Waszykowskim-i-Fellinim.html

  Więc do końca nie wiemy NIC ! Co więcej , UE – podobnie jak Polska nie zrozumiały NIC . W tej chwili szarpią się z napływem uchodzców , których właśnie polityka NATO wytworzyła ! Nikt inny . Być może po wyborach we Francji i Niemczech ktoś wreszcie powie jak ów chłopiec , że król jest nagi . Oby jednak nie było za póżno . Jak dotąd USA odpalają p-ko Rosji same lub przez Uk kolejne bąki w stronę Rosji – vide Litwinienko czy oskarżenie Putina o korupcję przez Dep. Stanu . Jak czytam , chcą też ograniczyć bezprawnie działanie RT czy Sputnika na Zachodzie .

  Nikt nie mówił , ze będzie lekko , ale czy trzeba być aż takim kretynem jak wielu europejskich i naszych polityków ? Bo może “w perpsektywie długofalowej ” to , że zniszczymy się uderzeniami jądrowymi będzie cool , bo wyrośnie piękny las , ale k*a , są inne sposoby zalesiania Europy !

  Odpowiedz
  • 28 stycznia 2016 o 05:52
   Permalink

   @fly
   z uwaga przeczytalam Pana wywod i jestem wlasciwie tego samego zdania, trans ” spiaczki” politykow UE i np. Niemiec jest wysoce zastanawiajacy …zwykli ludzie zaczynsja to kapowac i nie wiedza co tu jest grane …
   Po rozwiazaniu Paktu Warszawskiego nalezalo natychmiast rozwiazac Nato, ktore bylo pierwotnie odpowiedzia na Pakt Warszawski….komu to zalezalo na tym by porozpalac na swiecie takie ogniska wojenne ? Polska byla zachwycona przystspieniem do Nato…wogole nie moglam pojac w czym rzecz i ze Polska wybiera sie na wojne…takie stare namietnosci ….odzyly, moje pytanie po co odzyly, e jakim to celu …? Najwazniesza dla Polski jest praca u podstaw i rozwoj gospodarki takze spoldzielczosci by ludzie i dzieciaki nie cierpialy glodu i bezdomnosci …komu i po co sie w Polsce wojen zachciewa …? Ciekawila by mnie taka psychologiczna analiza / anatomia nienawisci/ rusofobii Polakow do Rosji ….jaki to jest powod takiej postawy….np.dlaczego pan Schetyna w pelni swiadomy opowiada banieluki o wyzwoleniu obozu w Oswiecimiu przez Ukraincow ….ma z pewnoscia ciezka psychoze….np. w podziwianym w Polsce Usa trzeba sie zbadac u psychiazry na poczytalnosc, bo innaczej nie mozna piastowac stanowisk panstwowych ….w Niemczech np. musza to na wlasny rachunek robic adwokaci by otrzynac zezwolenie ns wykonywanie tego zawodu …

   Odpowiedz
 • 28 stycznia 2016 o 12:25
  Permalink

  KIJ ZAWSZE MA DWA KOŃCE I TYLKO IDIOCI (a w tym i Po..cy)O TYM NIE PAMIĘTAJĄ !!!
  100 miliardów euro łącznie kosztują kraje członkowskie Unii Europejskiej i Szwajcarię sankcje przeciwko Rosji i jej odpowiedź na nie …

  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/sankcje-wobec-rosji-kosztuja-europe-ok-100-mld-euro,14087508891

  Porażką okazały się również sankcje UE nałożone na niektórych obywateli Rosji, czyli przedstawicieli władz, menedżerów i szefów wywiadu. Ich aktywa znajdujące się na terytorium UE miały zostać zamrożone. Wiele krajów UE nie podjęło żadnych kroków…
  PS…
  ,,Szanowni ekonomiści”!
  Nie mąćcie Polactfu w tych ich i tak już pustych makówkach. Czas wreszcie skończyć z rozpowszechnianiem bzdur
  o upadku Rosji bo sytuacja jest zgoła inna.To Rosja rozdaje karty.[,,wielki zachód” przez 50 lat z Kuba sobie nie poradził,Iranem a Rosję chce unicestwić?]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.