Taki jestem taki jesteś III

Wyzwanie

Czeka cię wielkie wyzwanie. Nie będzie łatwo. Wszystko jednak zaczyna się od jednej prostej decyzji: chcę się zmienić. Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku. Ważne, aby go postawić. A potem następny i następny. Zdziwisz się, jak daleko zdołasz zajść. A przecież tylko jeden mały krok nadal czynisz. Jeden mały krok naprzód. Jeden mały krok naraz. Zdziwisz się, jak daleko cię to poprowadzi. Twoja przyszłość czeka na ciebie. Twoja przyszłość ciebie oczekuje. Oczekuje od ciebie. Ciebie lepszego niż jesteś dzisiaj. Ciebie innego niż ty tu i teraz. Jeśli nie podejmiesz pracy nad sobą, nie spotkasz się ze swoją przyszłością. Twoje zaniedbanie poprowadzi cię zupełnie gdzie indziej. Staniesz się nie tym, kim mogłeś się stać, lecz tym na kogo się zaniedbałeś. Rozminiesz się ze sobą, z możliwym twoim ty. Możliwym, lecz niezaistniałym tylko dlatego, ze tobie się nie chciało.

Nie wszystko zmienisz. Ale i nie musisz. Nie wszystkie swoje walki wygrasz. Ale i nie musisz. Ważne, byś działał. Ważne, byś walczył o siebie z samym sobą. By ci zależało. By ci się chciało. Byś pamiętał, dlaczego i po co.

Gdy ruszysz z miejsca, inni albo ruszą wraz z tobą, albo odpadną pozostając w tyle. Będzie bolało. Będziesz żałował. Ale nie ma innego wyjścia. Czasem tak trzeba. Pomimo. Nie każdemu zdołasz podać pomocną dłoń. Nie każdy twą pomoc przyjmie. Za to napotkasz innych. Których nie napotkałbyś, gdybyś nie ruszył. Gdybyś się nie zmieniał. Podobnych tobie. Pójdziecie dalej razem. O ile zaakceptujecie się nawzajem takimi, jakimi jesteście. O ile będziecie się wspierać i sobie pomagać.

Pokochaj mnie

1994-01-15/16
Łódź

pokochaj na nowo zapominając
co złego było
puść rany w niepamięć
wróć najsłodsza moja

dlaczego życie sobie łamiemy
jak to możliwe
iż dalej żyjemy jak nigdy by nic
…nie łączy nas już miłości nić

pokochaj mnie
na nowo słodyczą swoją
niechaj powrócą
dawne szczęśliwości chwile
wróćmy znów
do
miłości raju
niechaj strzegą nas Anieli
od zła by znów nie zakradło się
by znów nam się nie przydarzyło wypędzenie

pokochaj mnie na nowo
pokochaj gorąco pokochaj szczerze
los swój z moim złącz
serca mego miłość znów przyjm

pokochaj na nowo pokochaj mnie
spróbujmy życia nowego
szansę daj miłości naszej
wybacz mi droga moja

pokochaj mnie pokochaj na nowo
znów pokochaj mnie
pokochaj od nowa
zakochaj od nowa

Adam Gabriel Grzelązka

Jakim kosztem

Naprzód tak naprawdę iść możesz tylko z kimś, a nie po kimś, a nie kosztem kogoś. Gdy idziesz po trupach, ciągnie się za tobą swąd śmierci. Gdy inni rozkwitają wokół ciebie, rodzisz życie. Jesteś odpowiedzialny za to, kim jesteś i jakim się pokażesz tym, których napotykasz. Jesteś odpowiedzialny za to, co im pokażesz swoim życiem i co im powiesz, do czego ich zachęcisz i do czego zainspirujesz. Nie jesteś natomiast i nie musisz nawet być odpowiedzialnym za to, czy zechcą cię wysłuchać. Czy zechcą ci uwierzyć. Czy zechcą pójść za tobą. To ich wola. To ich decyzja.

Jesteś odpowiedzialny za to, jakim jesteś świadectwem życia dla innych. Ale nie za to, co inni z tym zrobią. Nie za to, czy to przyjmą czy odrzucą. Nie za ich wędrówkę. Jedynie za zachętę dla nich. Po to są ci dani. Byś się sobą z nimi dzielił. Byś ich motywował. Byś im pokazywał piękno życia. Piękno piękna. Piękno dobra. Piękno miłości. Piękno nadziei. Piękno przyjaźni. Piękno twoich zwycięstw nad sobą samym.

Dać innym możesz jedynie co sam masz. Dlatego ważne jest źródło, z którego czerpiesz. Ważne jest, czy w ogóle czerpiesz, ile, co i jak często. Ważne jest, czym się karmisz. Skoro wiec, uważasz, że gówniane masz życie, to… No właśnie. Sam sobie dopowiedz. Mówisz to, co siedzi w tobie. Mówisz tak, jak to, czego słuchasz, kogo słuchasz.  Czego słuchasz. Ważna jest prawda, którą żyjesz. Nie przekażesz innym czegoś, czego w tobie nie ma. Czego samemu nie doświadczyłeś, nie przeżyłeś, w co się nie zaangażowałeś, czego nie uczyniłeś swoim. Uwierzą tylko w to, co w tobie płonie. Co w tobie jest światłem. Co z ciebie promieniuje. Co z ciebie emanuje.

Idź. Nie ustawaj w swej drodze. Zmieniaj się. Nie przestawaj się ulepszać. Dawaj. Nie przestawaj być darem da innych. Nie odmawiaj innym Przyjmuj. Bądź hojny i pokorny. Pielęgnuj nadzieję. Życie jest darem. Twoje życie. Ale i zadaniem. Twoim zadaniem. Nikt nie przeżyje twojego życia za ciebie. Nikt nie wypełni twego zadania. Nikt nie spotka wszystkich tych innych, których spotkać możesz tylko ty. Bo nikt nie jest tobą. Ani zamiast ciebie na tym świecie. Jesteś jedyny, niepowtarzalny. Jesteś niezastąpiony. Nie zmarnuj tego. Jesteś darem. Od ciebie zależy, czy będziesz chciany, czy unikany.

Poznań, 2014.02.13
Autor: Adam Gabriel Grzelązka

3 myśli na temat “Taki jestem taki jesteś III

 • 13 kwietnia 2014 o 08:19
  Permalink

  Zaakceptować siebie nawzajem!
  Brak tej akceptacji i wzajemnego wspierania się daje nieuzasadnioną niczym wzajemną nienawiść.
  Ilość złych emocji wśród Polaków zamienionych na energię elektryczną wg. Doroty Masłowskiej – zasiliłaby połowę Europy.
  I to czystej energii, bez CO!

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2014 o 15:11
  Permalink

  Najszlachetniejsze dzieło Boga – człowiek. Kto to wymyślił?

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2014 o 17:06
  Permalink

  Mam poważne wątpliwości czy uda się coś zmienić jak chodzi o homo sapiens, przecież to gatunek drapieżników i żyje zgodnie z naturą z jaką został stworzony, wystarczy popatrzeć na ten świat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.