Jest taki kraj wspaniały… Tylko ludzie… Jak chochoły!

Jest taki kraj wspaniały! Tylko ludzie, jacyś tacy, jak Marszałek zdaje się kiedyś powiedział, czy wielki mistrz słowa do tańca porównał. Spojrzenie na kondycję Narodu, jest adekwatne do stanu elity, a co my tu mamy?

Jeden rycerz niepokalany, wręcz niezłomny i zawsze poruszający się szlakiem wilczym chce Maryję – ŻYDÓWKĘ na słupie stawiać! Prawdopodobnie z ryngrafem i buławą! Drugi zacny obywatel, który roztacza wokół siebie mit wybitnego intelektualisty, a jak wiadomo biedę klepię, bo mu 17 tysięcy nie starcza do pierwszego, chce głosować swoimi dziećmi! To genialne rozwiązanie zbliża nas do rozwiązań klanowych z Afganistanu, gdzie naczelnik klanu głosuje za wszystkich i to naprawdę działa. Trzeci komunistyczny prokurator wznosi w Sejmie standardowe okrzyki, że „precz z Komuną”, jednak nie oddał dyplomu zdobytego na „komunistycznej” uczelni za darmo! Czwarty wielki rodak, „nie jest stroną” w walce o prawa biednych, chociaż jest oficjalnym funkcjonariuszem pewnego Kościoła. Wreszcie zacna obywatelka w naszej wyliczance piąta uważa, że dzieci urodzone, a poczęte to w ogóle o co chodzi? Przecież wiadomo prawda? Wiecie Państwo? Nie wiecie? To bierzcie na wiarę, że ta pani wie.

Wymieniać dalej? Może szanownego pana premiera, który uważa że Polski nie było zdaje się przed 1989 rokiem? Może innego pana ministra, który wydał jednym podpisem dużo milionów na kolekcję darowaną narodowi? W końcu mamy jeszcze pana prezesa, który jak wiemy lubi zwierzęta i wydaje się z tego zestawienia naj… Jaki naj, to sobie niech każdy dopowie. Tylko po co wymieniać, przecież to widzimy, nawet w reżimowej telewizjodalni, gdzie skala i przejaskrawienie propagandy sięga rozwiązań gadzinowych.

Narodowi to jednak odpowiada, ponieważ póki co ma swoje pięć stów hańby (finansowanej długiem), może robić grilla, kupować napoje będące pochodną różnych procesów chemicznych, do tego jeszcze jest za co wlać do 18 letniego TDI-ka trochę ropy, więc jest super! Przecież polityków i tak nikt nie słucha, to cud że coś dają!

No właśnie co z tymi ludźmi, okazuje się bowiem że zdaniem większości mediów na świecie, nasi przodkowie, w wielu przypadkach jeszcze żyjący, zachowywali się w sposób trudny i zdecydowanie inny, niż napisano na kartach historii wobec pewnej mniejszości współzamieszkującej nasz kraj od wieków. Premier składa kwiaty na pomniku polskiej formacji zbrojnej, która nie walczyła z wojskami niemieckimi, tak jak inne polskie formacje zbrojne w II Wojnie Światowej. Jednak oczywiście nie ma żadnego problemu, stodoły były łatwopalne, widocznie ta w Jedwabnem również? (HAŃBA).

Oto Polska właśnie, tak ona dzisiaj wygląda. Dla dopełnienia można jeszcze dodać kilka słów o pozostałej części naszej „wspaniałej elity”. Ci co się skarżyli na własny kraj u obcych, nie mają czystych sumień. W zasadzie niezwykle trudno jest się odnieść do tych ludzi, albowiem rządzili naszym krajem przez długi okres czasu. Niestety jednak nie mają nam już nic do zaproponowania, nic poza negowaniem tych, którzy obecnie negują ich byt i prawo do udziału w życiu publicznym.

No, a problemu kilku stów na minimalne potrzeby ludzi, którzy naprawdę nie mają wyboru ponieważ los okazał się dla nich okrutny, to nie potrafił i nikt nadal nie potrafi rozwiązać. Zresztą po co? Oni nie wyjdą na Jerozolimskie i nie będą palić opon, czy rzucać śrubami z prętów (duża moc).

Mają nas za skansen, dziwne miejsce – zacofane i niezrozumiałe, ale z tanim piwem i bardzo dostępnymi usługami seksualnymi? No mają, ale co z tego? Przecież tego nasza przaśna i lokalna rzeczywistość nie uświadczą. Kościoły na prowincji ciągle pełne, dużo ludzi, dużo ofiar. O tak, jeżeli chodzi o ich ponoszenie, to mamy WSPANIAŁĄ TRADYCJĘ! WIELOPOKOLENIOWĄ!

W ostateczności, to przecież wiadomo, że samochody i to limuzyny w naszym kraju to nawet bezdomny potrafi ofiarować! Więc o co chodzi? Przecież wszystko jest w porządku. Jeszcze dzisiaj widać jaką tragedią dla nas była strata elit w okresie II Wojny Światowej, zaraz po niej i ich kolejne wyjałowienie po 1989 roku.

Reasumując, to wszystko niestety nie jest takie śmieszne na jakie wygląda, ani swojskie jak byśmy chcieli. Wiadomo, że każde społeczeństwo ma pewne standardy funkcjonowania, które są dla niego czymś wewnętrznym, co wszyscy rozumieją i co się przemilczy a nie skrytykuje. Taki rosół po Kościele w niedzielę… Tylko, że świat na nas nie czeka, już dawno zdominowały go chińskie zupki instant… Czy wyjdziemy z chocholego tańca? Niestety Piłsudski i Wyspiański mieli rację… W części opisywanych przypadków na pewno Marszałek! Scena chocholego tańca z Wesela jest taką Polską w pigułce, można od niego rozpocząć wielką analizę socjo-psycho i politologiczną naszego Narodu i państwa.

Ps. Jak ktoś nie rozumie symboliki koniecznie niech się dokształci. Warto. To bardzo otwiera oczy, zwłaszcza dzisiaj…

23 thoughts on “Jest taki kraj wspaniały… Tylko ludzie… Jak chochoły!

 • 7 maja 2018 o 05:04
  Permalink

  Poszerzyłbym tę doskonałą metaforę Autora o sąsiada kraju San Escobar, czyli Nasze Nadwiślańskie Macondo – gdzie królują MITY.

  Mity z Maryjną Religijnością na czele, oddalającą Nasz Katolicyzm od nauczania Papieża Franciszka.

  Mamy odrębny kraj od całej Europy, odrębną religię i inne standardy w polityce niż obowiązujące w naszej części świata, do którego formalnie przynależymy (UE i NATO).

  Dziwne, że to nadal trwa.

  Jedyne co rośnie – to STOS zadłużeniowy.

  Ten STS powie kiedyś SPRAWDZAM.

  A wówczas żadna Hetmanka na najwyższej nawet kolumnie – nie pomoże.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 05:58
  Permalink

  Fenomenalna synteza naszej rzeczywistości…

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 07:22
  Permalink

  I to by było na tyle!Opis rzeczywistości jak u Orwella, tyle że prawdziwy.! Nic dodać nic ująć!

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 07:51
  Permalink

  Z tą wielopokoleniowością są pewne problemy. Ano, około 80% Polaków to potomkowie chłopów, czyli wolność i pełnię praw ( w międzyczasie trochę ograniczaną ) uzyskiwali ( w zależności od zaboru) od roku 1808 do 1864 . Innymi słowy mamy 3 do 4 pokoleń. Bardzo mało, mniej niż dobry angielski trawnik, któremu potrzeba 400 lat.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 08:44
  Permalink

  Polecam jako uzupełnienie literatury powieść “Idiota” Dostojewskiego.
  Dobra psychoanaliza także współczesnego społeczeństwa i kondycji ludzkiej, ale też i świetny humor.

  A takie są fakty:
  “Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.” – G. Orwell

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 10:01
  Permalink

  Wisielczy humor,sarkazm do n-tej potegi, z tym,ze te krytczna rycine mozna by zastosowac do wiekszej liczby “panstw” typu Macondo np. do Slowacji po zabojstwie tego dzienikarza i jego narzeczonej wychodzi na to,ze rzadza u nich ludzie z wloskiej mafii, na Malcie podobne uklady, co to sie dzieje w Armenii, ludzie maja dosyc tej szopki i klamst oraz zlodziestwa pieniedzy publicznych….we Francji nie konczace sie protesty przeciw Macronowi,wydaje mi sie ,ze jego reformy to nie beda mogly byc wprowadzone ,zreszta sa one wzorowane na tych niemieckich ex-kanclerza Schröder’a z lat 2004…..i polegaja na olupieniu z wszelkich praw socjalnych i obywatelskich osiagnietych w drodze wielowiekowych walk….co swietlesi i odwazniesi ludzie mowia,ze grunty i ziemie podobnie jak woda i powietrze sa dobrem ogolu a nie moga byc przedmiotem spekulacji jakis tam inwestorow czy kas emerytalnych z Detroit czy cos w tym guscie,ktore wykupuja cale polacie ziem w miastach i stawiaja luxusowe domy dla zyskow by np.wyplacic emeryture komus tam ,gdzies tam,gdzies tam a autochtoni zostaja wypedzeni we wszystkie strony swiata…i tak to w Danii,Holandii,Szwajcarii nie ma wlasnosci prywatnej na ziemi,gdyz ta jest wlasnoscia ogolu….. oburzeni obywatele np. w Monachium pragna zatrzymac proces sprzedazy spekulacyjnej gruntow i placow jakis tam inwestorom z Kataru czy bog wie skad i przywoluja prawa ogolu obywateli do ziem i uzytkow gruntowych… to byl by odwrot od neoliberalnej wscieklizny.. czy to sie uda w Niemczech bez rozlewu krwi ? Jak bedzie masowy przewrot dookola,wtedy bedzie on i w Polsce…..tylko kiedy to nastapi ..taka dekadencja i korupcja i sprzeniewierzanie praw i wlasnosci publicznej , jak obecnie moze nagle zblizac sie ku koncowi……taniec chochlow zostanie byc moze przerwany,tak w zrywie narodow i odrzuceniu neoliberalizmu,jak organu z transplantacji…..

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 10:29
  Permalink

  @Mieclaw…mozna by pokazac reportaz z dowolnego kraju i tylko komentarz w danym jezyku oraz z nazwiskami ludzi “u wladzy”na danym terytorium….toz to “wsia ryba”…. morderczy system neoliberalny i degeneracja rasy ludzkiej….wogole gdzie sa pieniadze i wladza jest defraudacja,zlodziestwo,oszustwo ,zdrada interesow,gdzie jest system i fundusze powstaje parallela do tego i doji ile wlezie…rotacja na wstystkich stanowiskach panstwowych,w wszelakich instytucjach i w firmach gospodarczych moze zapewnic wiecej sprawiedliwisci spolecznej i zahamowac rozwoj systemu mafijnego innaczej jest to ,co obecnie w kazdym panstwie na swiecie…zlodziestwo i mord,wlisy sie jeza…..zupelnie nie moge intelektualnie i moralnie “zakapowac” ,ze pracownicy ONZ z paszportem dyplomatycznym ONZ ,w tym zolnierze pokojowi /”niebieskie berety”/ sa od lat wplatanie w systematyczne przestepstwa seksualne i gwalty na osobach,ktorym niby mieli niesc pomoc i je przed gwaltami i rozbojem chronic !!! A moze ja jestem staromodna,np.nie posiadam tatulazu na ciele i nie nosze kolczyka w nosie…czy wobec tego czy ja jestem normalna…..???

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 12:01
  Permalink

  Królowo, to jest ekstremalny liberalizm,gdzie nie człowiek się liczy a kapitał. Zauważ te problemy jak i próby wyjścia z tego kryzysu mają globalny charakter i sankcje mogą dotknąć tych którzy nie chcą uczestniczyć w światowym złodziejstwie gdzie bogaty staje się bogatszy a biedny biedniejszy.! Pozdro.!Dobrze że dzisiaj Prezydent Putin został zaprzysiężony. !Powodzenia i zdrowia!

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 13:31
  Permalink

  @wlodek. “Dobrze że dzisiaj Prezydent Putin został zaprzysiężony.”
  🙂
  Pożywiom uwidim…czas na radykalne ruchy, zwłaszcza że obserwuje się rosnące niezadowolenie w Rosji. Póki co liberalny
  system w Rosji i oligarchowie mają się dobrze, a patrioci siedzą
  w łagrach…Włodku, zauważyłeś?
  Czyli nie jest tak dobrze, a może coś przeoczyłeś? 🙂

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 14:45
  Permalink

  Najważniejsze że czytam twoje prawicowe wynaturzenia i zastanawiał się za każdym razem co prawicowa stajnia wymyśli w twojej osobie. Jaruzelski be,Putin be,Franciszek be to kto kużwa tak?A rosnące niezadowolenie w Rosji wyraża się w poparciu dla Prezydenta(mam nadzieję, że nie myślisz o tym “paddonku” Nawalnym) chociaż po was wszystkiego można się spodziewać jest takie pojęcie w języku Puszkina, Dostojewskiego jak “politiczieskaja prostitutka”,i kogoś mi to przypomina.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 15:56
  Permalink

  Nawiążę tylko do wątku o naszych elitach, z okresu II Wojny Światowej . Otóż w PiS był ministrem pan o typowo arystokratycznym nazwisku. Co zrobił dobrego dla resortu nie wiadomo, natomiast w sieci są materiały co zrobił przeciwko Narodowi polskiemu. Reszta się zgadza.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 19:26
  Permalink

  Pytanie:Czy zgadzasz się z przedstawioną opinią o naszych “elitach”?
  Odpowiedz: W całęj rozciągłości. Tyle, że te poprzednie “eleity” po zmianie systemu też nie były lepsze.

  Pytanie: Jakie są tego możliwe skutki?
  Odpowiedz: Nie są najlepsze. Na przykład, znowu daliśmy się rozegrać Unii jak dzieci

  Pytanie: I jak to zrobili tym razem?
  Odpowiedz: Dwa lata temu, kiedy doszli do wniosku, że należy obciąć nam fundusze, podnieśli wartość zlotówki w stosunku do Amerykańskiego Dolara i Euro.

  Pytanie: I jakie były tego efekty?
  Odpowiedz: Z jednej strony, zaczęło to wyglądać na to, że nasza gospodarka zaczęła pędzic do przodu jak szalona. Dobra zmiana wpadła w emforię.

  Pytanie: A z drugiej strony?
  Odpowiedz: Z dugiej strony, nasz dochód narodowy liczony w dolarach na głowę mieszkańca, stał się tak wspaniały, że na “papierze” prześcigneliśmy Grecję, doganiamy Portugalię i tylko patrzeć jak dogonimy Włochy.

  Pytanie: Czy to nie jest dobre?
  Odpowiedz: Takie wspaniałe dane na “papierze” dadzą Unii podstawę do obniżenia nam funduszy i przeniesienia ich do krajów “biedniejszych”, czyli państw Połuniwej Europy.

  Pytanie: A jak to będzie dalej ze złotówką?
  Odpowiedz: Pewnie wartość złotówki będzie spadać do poprzedniej wartości.

  Pytanie: I już nie bedzie boom-u gospodarczego?
  Odpowiedz: Chyba nastąpi “schłodzenie” gospodarki na papierze i otrzezwienie “elit” w postrzeganiu ilości pieniędzy jakie mamy do wydania.

  Pytanie: Czy są jakieś inne podstawy do optymistycznego spojrzenia na rozwój naszej gospodarki?
  Odpowiedz: Nie widać takich.

  Pytanie: A jak to jest z Rosją? Na dniach prezydent Putin obiecał swoim obywatelom podwyżki płac. Skąd on wie, że będzie miał na to fundusze?
  Odpowiedz: Rosja stała sie najwiekszym dostawcą ropy na rynek światowy. Z miesiąca na miesiąc zwiększają sprzedaż gazu w postaci skroplonej.Tylko patrzeć jak uzyskają znaczącą pozycję w dostawach gazu na rynki światowe.

  Pytanie: I jakie są możliwe konsekwencje tej dominującej pozycjii Rosji w dostawach ropy i gazu?
  Odpowiedz: Rosja będzie miała coraz większy wpływ na ceny tych surowców. A droższa ropa i gaz to więcej pieniędzy dla Rosji.

  Pytanie: A jakie są tego konsekwencje dla nas?
  Odpowiedz: Wyższe ceny ropy i gazu to zła wiadomośc dla nas, Unii, Chin, Stanów i wszystkich innych, którzy kupują ropę i gaz.

  Pytanie: A gaz z Norwegii nie jest dla nas “ratunkiem”?
  Odpowiedz: Gdyby Norwegia miała “nadwyżki” gazu to już dawno by je skierowała do Europy Zachodniej. Sama by budowała gazociągi po dnie morza i nie czekała na nas.

  Pytanie: Czy Stany i kraje OPEC mogą znowu kontrolować cenę ropy?
  Odpowiedz: Minęły czasy kiedy lokowanie nadwyżek finansowych ze sprzedazy ropy w obligacjach amerykańskich było dobrym zabezpieczeniem na ciężkie czasy. Dlatego ani Rosja ani OPEC nie będą współpracowć ze Stanami w sprawie cen ropy.

  Pytanie: Czy w takim razie Polska nie powinna bardziej przychylnym okiem zacząć patrzeć w kierunku Rosji?
  Odpowiedz: Jeżeli prezydent Trump zrealizuje swó plan “wojny handlowej”, to wczesniej czy pózniej, wszystkie państawa europejskie będą musiały nawiązać bardziej “przyjazne” relacje gospodarcze z Rosją – tam będą pieniądze i kupcy na towary przemysłowe.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 20:27
  Permalink

  @wieczorynka. Ten pan o arystokratycznym nazwisku…narobiło
  nam się ‘arystokratów” z nazwiska,szczególnie po II wojnie,
  o nazwiskach brzmiących szlachecko nawet nie wspominam,
  takie mieli “wielkopańskie zadęcie – nasi’ komuniści. 🙂
  W pierwszej połowie 90′ po ławach i nie tylko poselskich
  turlała się też “arystokratka’ ciała, ducha jakby mniej – Anastazja P. – ową “damę”
  uwiecznił w piosence Janusz Laskowski. 🙂

  @wlodek. maj to czas grillowania, czy otworzyłeś już Włodku sezon?
  Kiełbaski “śląskie” po 3.99- i czteropaki piwa “Harnaś” czy “Mocarz”
  kuszą i łaskoczą podniebienie w wielkopowierzchniowych sieciach handlowych ?

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 21:37
  Permalink

  Krzyku, nie pij piwo(nawet Królewskie),proponuje wódkę”Ruskij Standart”,za Zdrowie Prezydenta W.W.Putina!Może pozbawisz się złudzeń w kwestii Radziwiłłów i innej magnaterii !Kac będzie lżejszy i myśli czyste!

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 21:38
  Permalink

  @ krzyk, Anastazja P. jest nie z tej bajki, czytałam trochę i to w tygodniku “NIE”, ta pani przybrała taki styl życia i to jej sprawa.
  Natomiast nazwisko o którym ja wspomniałam kończy się przez dwa “łł” co by świadczyło, że jest faktycznie arystokratyczne co mimo wszystko nie robi na mnie wrażenia. Szanuję ludzi, którym zależy na dobru Polski oraz nie czynią krzywdy innym. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 23:10
  Permalink

  Super tekst, doskonale dopełniony. Takie pytania są bardzo cenne.

  Odpowiedz
 • 8 maja 2018 o 08:13
  Permalink

  @wieczorynka. Nazwisko “tejże pani” jest równie dobre co p.
  kończącego literówkę w godności przez dwa ł… ( w pewnym “kultowym’ serialu nazwisko rodowe magnackiego rodu występuje jako Badziwiłł )w jednym
  i drugim omawianym przypadku nic nie rozjaśnia, dlatego że
  dopiero ‘grzebanie w drzewie” genealogicznym mogłoby potwierdzić
  bądź wykluczyć. Znane są przypadki dwu i więcej krotnego
  uciekania od przypisanych nazwisk/przydomków… dziś brzmią
  wielkopańsko, szlachetnie, sarmacko zwłaszcza w kręgach polskojęzycznej “elity”. Podmieniono nam nie tylko świadomość…

  @wlodek. Gdybym mógł pozwolić sobie na (tylko) ruski standard
  🙂 od okazji do okazji, WEB. JÓZEF wymieniał by by moją skromną osobę imiennie i codziennie jako hojnego donatora OP.
  ‘Optymista” KRAKAUER wspominał coś w tekście o luksusie
  posiadania 18 letniego TDIka – ujeżdżam 22 letniego, dokładnie
  za dwa miesiące skończy 22 , wkrótce “oldtimer”, 🙂
  Nu i czto diełat? Nic w życiu nie “sprywatyzowałem”, nie brałem
  również “zwrotów vatowskich”, nie jestem “worem w zakonie”… 🙂
  taki tam nieudacznik nie przystający do wymogów wolnorynkowych

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 09:53
  Permalink

  @Wojciech. W tym numerze naszego tygodnika jest o Miłoszu i jego służbie dyplomatycznej na rzecz PRL. Wiesz z tej strony Miłosza nie znałem, chyba zmienię zdanie na jego temat, zwłaszcza, że przeczytałem jego książkę “Wyprawa w dwudziestolecie” polecaną przez ciebie. Trochę pobłądził po wojnie, ale chyba uzyska rozgrzeszenie. 🙂
  Cyt. z tygodnika:
  Czesław Miłosz, szlachcic, poeta i dyplomata w początkach Polski Ludowej – tak pisał o swojej pracy na rzecz tworzonego nowego systemu sprawiedliwości społecznej:
  „W ciągu pięciu lat służyłem lojalnie mojej ludowej ojczyźnie, starając się według najlepszego mego rozumienia wypełnić moje obowiązki i jako pisarz, i jako attache kulturalny w Stanach Zjednoczonych w we Francji. Przychodziło mi to tym łatwiej, że cieszyłem się, iż półfeudalna struktura Polski została złamana, że robotnicza i chłopska młodzież zapełnia uniwersytety, że została przeprowadzona reforma rolna, a Polska zmienia się z kraju rolniczego w przemysłowo rolniczy. Poza tym mój stosunek do politycznej emigracji polskiej był co najmniej ironiczny: na kimś, kto rozumiał dynamikę przemian zachodzących w Polsce, spory kilkuosobowych stronnictw robiły wrażenie bezużytecznej zabawy, a same postacie tych polityków wyglądały na figury z wodewilu. Miałem więc powody, aby trzymać się nowej Polski zmierzającej ku socjalizmowi”. Źródło: „Dyplomata w służbie Polski Ludowej”, Przegląd nr 19/2018, s. 49.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 14:53
  Permalink

  @Miecław. Miłosz? Jeszcze jeden ‘litewski” polonofob ….

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 23:26
  Permalink

  @krzyk58. 10 maja 2018 at 14:53.
  No właśnie sam jestem zaskoczony, bo jego obrachunek z II RP w książce “Wyprawa w Dwudziestolecie” jest miażdżący dla tamtego systemu II RP. Pobłądził trochę pod wpływem wiadomo jakim, ale pod koniec życia obrachunek zrobił niezły, no i ta początkowo praca w dyplomacji PRL, też nieźle świadczy o nim. Muszę jeszcze przeczytać aktualną książkę o nim “Czesława Miłosza odkrywanie Ameryki”, wtedy zobaczymy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.