Recenzje

Jedynie 38% Polaków ma świadomość, że program „Rodzina 500 plus” jest finansowany z ich podatków

Co piąty Polak (21%) nie wie, jakie jest główne źródło finansowania programu „Rodzina 500 plus”, a jedynie 38% badanych ma świadomość, że tym źródłem są płacone przez nich podatki – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. 

Badanie pokazuje również, że aż 40% Polaków uważa, że pieniądze na program “500 plus” pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi, firmy lub ze środków rządowych. 

graf. Ciekaweliczby.pl

Analiza wyników z uwzględnieniem sympatii politycznych badanych dowodzi, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest stosunkowo najwięcej osób (25%) błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca „500 plus”. Dla porównania – wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej czy Kukiz’15 ten odsetek jest prawie pięciokrotnie mniejszy (5-6%). Najwięcej osób mających świadomość, że to z ich  podatków finansowane są wypłaty „500 plus” jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej – 55%. Z kolei wśród sympatyków Kukiz’15 najwięcej jest osób, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia środków na ten cel (41%).

graf. Ciekaweliczby.pl

Znajomość źródeł finansowania rządowego programu jest zależna od wykształcenia. Najwięcej osób, które nie wiedzą, skąd rząd ma pieniądze na „500 plus” jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (36%), a najmniej – z wyższym (12%). 

graf. Ciekaweliczby.pl

“To kolejne badanie, które pokazuje, że świadomość ekonomiczna w społeczeństwie nie jest najwyższa, a to może sprawiać, że hasła polityki socjalnej padają na podatniejszy grunt”- komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Niezależnie od sympatii politycznych poziom edukacji ekonomicznej Polaków pozostawia wiele do życzenia. Część społeczeństwa nie ma świadomości, że coś takiego jak „pieniądze rządowe” nie istnieje. Pieniądze, które są przeznaczone czy to na wypłaty „500 plus”, czy na edukację czy ochronę zdrowia pochodzą z tego samego źródła, czyli z podatków płaconych przez obywateli oraz firmy. Nawet osoby bezrobotne często nie mają świadomości, że kupując różne produkty, również zasilają budżet państwa płaconym przez siebie podatkiem VAT.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że nieco ponad połowa Polaków (53%) dostrzega prawidłowość, że ceny produktów i usług rosną, jeśli ludzie mają więcej pieniędzy i zaczynają więcej wydawać. 13% badanych uważa, że ceny produktów i usług w ogóle nie zależą od ilości wydawanych pieniędzy, 5% uważa, że ceny wtedy maleją, a co piąty badany nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii. 

graf. Ciekaweliczby.pl

Największy odsetek osób, które uważają, że ceny produktów i usług w ogóle nie zależą od ilości wydawanych pieniędzy jest wśród sympatyków PiS (20%), a najmniejszy – wśród Kukiz’15 (4%).

graf. Ciekaweliczby.pl

Według badania większość Polaków (69%) dostrzega, że obecnie płaci więcej za tę samą ilość produktów niż rok temu, 7% uważa że płaci tyle samo, a 3% że płaci mniej. 

Wzrost wydatków konsumpcyjnych w gospodarce, który w dużej mierze spowodowany jest programem „500 plus”, przyczynia się pośrednio do wzrostu cen. 

Z jednej strony ludzie otrzymują pieniądze z „500 plus”, ale z drugiej strony muszą płacić więcej za produkty i usługi. Ci, którzy tego świadczenia nie otrzymują, bardziej odczuwają wzrost cen w swoich portfelach.

graf. Ciekaweliczby.pl

“Niski poziom wiedzy ekonomicznej powoduje, że ludzie łatwiej ulegają populistycznym hasłom i popierają wydawanie pieniędzy z budżetu państwa nawet na kosztowne programy, nie czując, że to są ich własne pieniądze. Nie mają świadomości, że jeśli wydatki na jeden cel zostaną zwiększone, to może zabraknąć np. na ochronę zdrowia czy edukację, a podatki i ceny mogą wzrosnąć” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 20-23 października 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1045). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla Ciekaweliczby.pl, wyłączenie licencji CC 3.0.

10 komentarzy

 1. To było wiadomo od zawsze, że w postrzeganiu finansów publicznych przez społeczeństwo, panuje myślenie magiczne.

  Nikt nie kojarzy, że rządzący nie “dają” swoich pieniędzy, tylko zarządzają naszymi “składkami”, o różnych nazwach.

  Dalej tkwimy w MACONDO.

  A politycy nie wyprowadzają ludzi z tego magicznego myślenia, używając sformułowań typu: daliśmy 500 +, podnieśliśmy renty, itd. …

  Jakby to były ICH pieniądze, a nie nasze.

 2. Bardzo dobre dane, mnie osobiście nie dziwią. Dokładnie tego się spodziewałem. Ludzi nie interesują problemy budżetu, deficyt i td. tylko kasa w portfelu się liczy. 500+ to przekleństwo będziemy się zadłużać żeby finansować dzieci bogaczy i patologii

 3. Jątrzący podtekst tematu… w socjalizmie (PRL) to niby “dutki” na
  bezpłatne świadczenia przynosił bocian wiosną.
  Od jakiego dochodu dziecko jest ‘kułackie”?
  Jaki trik zastosować wobec elementu ‘socjalne bliskiego” (patologia)
  obozy koncentracyjne, a może ‘niech tam” sobie funkcjonują
  bezprizornyje dzieci.
  Dużo więcej pytań, odpowiedział na problem dopiero PiS.
  Organizacje ONZetowskie przyznały – w Polsce już nie ma głodnych dzieci……………………………………..to prawda
  Za czasów niedawnej dyktatury złodziejsko-lewicowo-liberalnej
  głód, zwłaszcza wśród dzieci był na porządku dziennym .
  Nigdy więcej złodziei.

 4. Czyżby najlepiej było rządzić najmniej oświeconymi?

 5. Za to poitycy , szastają na prawo i lewo naszymi pieniędzmi , poprzez uświadamianie , że -Daliśmy wam, -damy wam – podniesiemy wam, – wypłacimy wam -wydajemy na was,- spłacimy za was, -sfinalizujemy wam, -pokryjemy wam koszty, – podwyższymy wam- damy wam wiedej pokryjemy wasze straty , powstałe na skutek{ich niegospodarności} itp. itd.

 6. Kłamcy! Klamia nagminnie już w kampanii wyborczej . Podczas , podniosłego , uroczystego Ślubowania, przysięgają , że będą wiernie służyc Narodowi . Obłudnie, przywołują , przy tym, do pomocy, -BOGA.

  Po czym z całych sił , zabierają się do tego by słuzyć mamonie – PRZEŚCIGAJĄC SIĘ W WYCIĄGANIU Pieniędzy , z naszych kieszeni

  kAŻDY Z NICH { NIEMAL} IM MA WIECEJ KASY, TYM , MA MNIEJ , KLASY. GdY ZEGNIESZ KARK , UŁATWISZ PRACĘ KATOWI. pAMIĘTAM, ŻE CZLOWIEK , TO BRZMI -TŁUMNIE.

  z CZEGO POWSTAŁEŚ, ZALEŻY OD GENETYKI,W CO SIĘ OBROCISZ, -OD POLITYKI.

 7. Trzeba być kompletnym uuuuuuu aby pisać taki artykuł i takie komentarze. Za poprzedników t.j. PO i PSL to ci złodzieje brali pieniądze od KRASNALI a i jeszcze ze sprzedaży majątku narodowego.

 8. Kiedy podnosi się place minimalne, wynagrodzenia komukolwieki gdziekolwiek , stawki godzinowe, realizuje się program 500+, podnosi wypłaty, mowi się przy tym , że napędza się tym samym gospodarke i że i tak większość wroci do budżetu państwa, stymulując rozwój gospodarki.

  O podniesieniu świadczeń , nieuprzywilejowanym emerytom – NIC SIĘ NIE MÓWI.

  W to miejsce, powinien paść głos z sali Sejmowej np. pani prof. H. – Niech WYMRĄ!!!!!

  • A wymierajcie w diabły! 9 mln emerytów, największa liczebnie grupa, cały dzień wolny od rana do wieczora i nie jesteście w stanie się zorganizować żeby się upomnieć o swoje?

 9. Ja nie mam nic przeciwko żeby wspierać biednych,ale jaki “chu….”,mam płacić bogatym!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.