Czy jedyne co wyszło panu Donaldowi Tuskowi to Wielka Brytania?

Pan Donald Tusk jest na pewno tym z Polaków, który w strukturach międzynarodowych doszedł do najwyższej funkcji powszechnie uznawanej i istotnej. Oprócz Papieża Karola Wojtyły w zasadzie przez długie lata będzie się liczył tylko pan Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Unii Europejskiej. To poważne osiągnięcie byłego premiera Polski, to naprawdę coś w znaczeniu międzynarodowym. Nikt z naszych rodaków nie zaszedł tak wysoko, chociaż na pewno pan Brzeziński miał więcej władzy w USA, jako zwykły doradca Prezydenta tego kraju, niż pan Tusk na wizerunkowym stołku w Brukseli, jednak to nie odbiera panu Tuskowi, ani powagi, ani splendoru. Na pewno zapisze się w historii obok pierwszych nazwisk Europy naszej epoki.

Pytanie jest jednak o to, jak się zapisze? Czyż bowiem nie jest tak, że jedyne co wyszło panu Donaldowi Tuskowi to Wielka Brytania? To oczywiście silnie złośliwe stwierdzenie – funkcjonuje od pewnego czasu w prawicowych mediach, jednak niestety trzeba powiedzieć zupełnie obiektywnie, że jest w tym wiele prawdy. Jeżeli przyjrzymy się obiektywnie działalności pana Donalda Tuska na płaszczyźnie ogólnoeuropejskiej, to niestety sukcesów tutaj nie ma. O ile jeszcze w przypadku kryzysu negocjacji z Grecją, był doproszony i odegrał jakąś koncyliacyjną rolę w rozmowach bezpośrednich, to brak jego osoby w Mińsku, pokazuje prawdę o fasadowości jego urzędu. Po co Europie urzędnik, który nie ma żadnego znaczenia w takich procesach jak TTIP, negocjacje w Mińsku, czy też nie zrobił niczego spektakularnego, co mogłoby zaważyć na decyzji Brytyjczyków odnośnie Unii?

Nie da się stwierdzić, czy to problem upośledzonej instytucji, czy też mającego problemy językowe Przewodniczącego, to w istocie jest wtórna sprawa, bo problem jest raczej wynikiem tych dwóch i kilku innych czynników. Widać jednak na bezradności pana Tuska wobec Brexitu, że takie stanowisko, nie jest nam do niczego potrzebne. Bo, do czego jest nam urzędnik, który niczego nie może i nie jest w stanie? Uwaga to nic osobistego, jednak to jest smutne, że prawdziwym testem znaczenia pana Tuska, jako Przewodniczącego, będzie to, co się z nim stanie po jego odejściu. Jeżeli dzisiaj się prawie nikt nie pyta o jego zdanie w sprawach zasadniczych, to po zakończeniu urzędowania będzie zapomnianym i nadal nieznanym urzędnikiem z jednego z nowych krajów Unii, wręcz może stać się symbolem odpowiedzi Wielkiej Brytanii na nieudane rozszerzenie Unii o kraje Europy Środkowej. To na pewno musi być smutne i trudne dla pana Tuska osobiście. Można tylko współczuć.

W zasadzie jednak pan Tusk na swojej funkcji jest symbolem czegoś więcej, mianowicie niemocy i słabości całej Europy. Właśnie, bowiem stanowisko pana Tuska jest takie, jak cała Unia Europejska, drogo kosztuje, pełna gładkich słów, ale jeżeli chodzi o działanie i możliwości sprawcze, to nic nie może i nie jest w stanie – przedstawić problemu politycznie i mu przeciwdziałać.

To nie jest jednak wina pana Tuska, to jest wina dokładnie tych samych ludzi, którzy zdecydowali o jego powołaniu, jak również o takim, a nie innym umocowaniu instytucji wspólnotowych, w praktyce niezdolnych do działania w świetle wyzwań i skali problemów. To wina państw, które traktują Unię, pomimo składanych słodkich deklaracji – wybitnie instrumentalnie, jako narzędzie swojej zorientowanej narodowo polityki. To oni, przede wszystkich chytrzy Niemcy i wygodni Francuzi oraz chcący podpiąć swój wagonik Włosi, Belgowie, Holendrzy i inni – odpowiadają za to, że Unia Europejska w praktyce nie może nic, a jej najwyżsi przedstawiciele jak pan Tusk, również prawie nic nie znaczą. To nie były, bowiem przypadki, że kompetencje przewidziano tak wąsko. Trudno oczekiwać od polityków narodowych, żeby w Unii narodowej, scedowali władzę także nad sobą – na rzecz kogoś z Polski lub innego kraju. Fasadowość Unii, jest głęboko wpisana w jej instytucje.

Właśnie w ten sposób należy rozumieć, to w jaki sposób nazwisko pana Tuska będzie wykorzystywane do podkreślenia porażki w kontekście straty, jaką jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii. Zawsze ktoś musi być przedstawiony, jako winny i ponieść, chociaż moralną odpowiedzialność. Wiadomo, że nie mogą to być Niemcy, Francja, ani sama Wielka Brytania, ona będzie przedstawiana, jako ofiara. Odpowiedzialnymi będą pozbawieni kompetencji urzędnicy europejscy. Zwłaszcza, jeżeli będą pochodzić z niepopularnych i wręcz proszących się o niepopularność krajów.

18 myśli na temat “Czy jedyne co wyszło panu Donaldowi Tuskowi to Wielka Brytania?

 • 4 lipca 2016 o 05:01
  Permalink

  DT został już wskazany jako winny.

  Teraz zależnie od koniunktury, dopasują do tego paragraf.

  W ciągu najbliższych paru lat lepiej niech omija Polskę.

  Odpowiedz
  • 4 lipca 2016 o 11:56
   Permalink

   Tusk to najbardziej szkodliwy premier od 25 lat. – Podczas jego rządów dług publiczny osiągnął astronomiczną wysokość ok. biliona złotych, a w 2007 r., kiedy PO zaczynała rządy, było to jedynie 500 mld zł.Mocno wzrósł dług zagraniczny, który wynosi ok. 370 mld dol. – Dla porównania, Edward Gierek podczas dziesięcioletnich rządów zadłużył kraj na 30 mld dol. i spłacaliśmy to przez ponad 30 lat. Długi zaciągnięte za Tuska są praktycznie nie do spłacenia.
   O kilkaset procent wzrósł dług prywatny, czyli zobowiązania firm i gospodarstw domowych.Wyprzedano resztki majątku narodowego i wypchnięto z kraju ponad 2 mln młodych, aktywnych zawodowo ludzi.Polska stała się swego rodzaju półkolonią dla Niemiec.

   WYSTARCZY POCZYTAĆ SAME TYTUŁY ALE JAK KTOŚ CHCE MOŻE POSZERZYĆ SWOJA WIEDZĘ CZYTAJĄC TEKSTY…

   Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 05:07
  Permalink

  Fasadowość Unii, jest głęboko wpisana w jej instytucje!!!

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 06:29
  Permalink

  Fasadowość to cecha zarówno p.Tuska jak i p.Dudy,karty rozdają inni ich rola to cicho siedzieć przy stole .To tyle albo aż tyle.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 07:52
  Permalink

  Nasze polskie władze zrobiły wiele aby Brytyjczyków z Unii przepędzić. Jaka jest dzisiejsza Unia, każdy widzi. Nie dziwmy się więc gdy w kolejce za Brytyjczykami staną Austriacy, Czesi czy Duńczycy. Zresztą starsi Czesi o Franciszku Józefie wciąż mówią Císař Pan. Ich publiczne wspomnienie Rakousko-Uherska jest znacznie lepsze od konotacji współczesnej Unii Europejskiej. No więc tylko trzeba TTIP czy dalszego podporządkowania Unii strukturom NATO aby tylko drzwi wyrwali pchając się do wyjścia. Jeżeli więc (początkowo) znakomity pomysł na wspólną Europę ma przetrwać, Unia musi znów stać się europejską, porzucić wojenne ambicje i zdobyć się na powrót do idei które przyświecały jej powstaniu. Czasu nie ma wiele.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 08:11
  Permalink

  ‘Nikt z naszych rodaków nie zaszedł tak wysoko, chociaż na pewno pan Brzeziński miał więcej władzy w USA”… niektórzy nasi niegdysiejsi współobywatele
  “zaszli’ jeszcze wyżej, gdyż w tym konkretnym przypadku
  to na pewno nie “kot(USA) kręci ogonem”…
  Większość premierów Izraela urodziła się w Polsce,
  o pomniejszych “ministrach’. nawet nie warto wspominać.Język rosyjski obok polskiego w Izraelu
  na pewno nie jest językiem egzotycznym, o czym
  na pewno mógłby zaświadczyć p.”Michał z Izraela”nb.
  nieaktywny ostatnimi czasy. 🙂

  Dawid Ben Gurion
  Urodził się 16 października 1886 roku w Polsce w Płońsku (wówczas znajdującego
  się na terenie Cesarstwa Rosyjskiego) jako Dawid Grün. Kształcił się w szkole
  hebrajskiej założonej przez ojca, Avigdora Grüna, który był prawnikiem i
  liderem organizacji syjonistycznej Hoewewej Zijon. Jego matka, Scheindel
  zmarła, gdy Dawid miał 11 lat.

  Golda Meir Urodziła się 3 maja 1898 roku w Kijowie na Ukrainie, jako Golda
  Mabowicz. Była córką Blume Naidicz i Mosze Mabowicza.

  Menachem Wolfowicz Begin ur. 16 sierpnia 1913 w Brześciu
  Litewskim jako Mieczysław Biegun, zm. 9 marca 1992 w Tel Awiwie)

  Icchak Szamir Urodził się w 1915 roku w Różanej, w Polsce, dziś Ruzinoj na
  Białorusi, jako Icchak Jaziernicki.

  Szymon Peres ur. 2 sierpnia 1923 w
  Wieniawie, obecnie Białoruś, jako Szymon Perske) – polityk i premier
  izraelski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1994 r.

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2016 o 22:49
   Permalink

   I dlatego nasza rusofobia niczym nie ustępuje tej ojczystej, Polskiej. Ale najciekawsze jest że wszyscy wysoko postawieni politycy i dygnitarze, urodzeni i wychowani w Polsce, są rusofobami w tym czy innym stopniu, a obecny premier, wychowanek USA – zakończył MIT – nie ma w sobie ani kropli rusofobii i zaprzyjaźnił się z W.W.Putinem, co nie bardzo podoba się naszym przyjaciołom z za oceanu.
   To oczywiście nie zmienia faktu że Izrael identyfikuje się z USA.

   Odpowiedz
   • 6 lipca 2016 o 16:50
    Permalink

    Panie Michale, bardzo cenię sobie różne punkty widzenia jak chodzi o otaczający nas świat, Pana komentarze czytam z zainteresowaniem. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • 6 lipca 2016 o 18:43
    Permalink

    Wieczorynko proponuję uwadze pewien film,
    oficjalny ‘półko-wnik”zarówno w PRLu jak
    i ‘Najjaśniejszej” sadzę że z uwagi na
    pewne nazwisko,czy poruszane tematy
    ma wszelkie dane po temu by “istnieć’
    na półce z zażenowaniem, w cieniu “twórczości”
    choćby J.T.Grossa…myślę że poruszony temat
    powinien zainteresować kom.podpisującego się
    nickiem “Michał z Izraela”. Dobrze byłoby znać
    opinie nt. p.Michała… słowo wstępne do filmu…

    https://www.youtube.com/watch?v=N1R6NzmM78Y

    ” W 1968 roku ukazał się film “Sprawiedliwi”, który w świetle świadectw świadków i dokumentów ukazywał niezłomną postawę Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
    Film jeden jedyny raz wyemitowany w TVP dostał “pułkownika”, czyli leżenie na półce. A zatem przypominamy go, ale już z uwspółcześnionym wstępem.

    Białka – wymordowani bo pomagali Żydom

    Z filmu Sprawiedliwi, można usłyszeć – w relacji Kazimierza Sidora – o tragedii w Białce. To tu 7 grudnia 1942 roku Niemcy rozstrzelali prawie 100 mieszkańców wioski, która pomagała licznej ludności żydowskiej ukrywającej się w lasach parczewskich. Po wymordowaniu ukrywających się Żydów, Niemcy zaczęli w okolicznych miejscowościach dochodzić, kto pomagał ukrywającym się. Mieszkańcy Białki nikogo nie wydali. Wszyscy mężczyźni między 12. a 60. rokiem życia zostali ustawieni przed miejscową szkołą w piątkach i kolejno wyprowadzani za szkołę i rozstrzeliwani. Kolejni, zorientowawszy się zaczęli uciekać. Niemcy strzelali do Polaków, “jak do kaczek”. Następnie jeszcze dobijano tych, którzy leżąc we krwi jęczeli.
    W tym czasie wszystkie dzieci, kobiety, dziadkowie zostali zebrani w szkole i pilnowani, by nie podchodzili do okien. Kiedy po rzezi mężczyzn, reszta mieszkańców została wypuszczona i zobaczyła pomordowanych mężów, braci, ojców… nie ma słów, by oddać ogrom bólu tych, którzy przeżyli; niektórzy żyją do dziś.

    Warto dodać, że do dziś w Białce nie pojawiła się choćby najmniejsza delegacja przedstawicieli żydowskich, by choć na chwilę pochylić czoło przed tymi, którzy życie oddali za pomoc ich żydowskim braciom.
    Warto, by pan Gross odwiedził to miejsce!:
    1. Kopiec usypany za szkołą gdzie rozstrzeliwano kolejne piątki Polaków.
    2. Widok na szkołę i okoliczny plac gdzie strzelano do rozbiegających się i uciekających Polaków. W oddali kopiec – pomnik.
    3. Pamiątkowy pomnik przed szkołą z nazwiskami pomordowanych Polaków.”

    A oto i rzeczony film pt. ‘Sprawiedliwi” 1968r.

    https://www.youtube.com/watch?v=eFSh_J6gLMU

    Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 09:01
  Permalink

  “To na pewno musi być smutne i trudne dla pana Tuska osobiście. Można tylko współczuć” – tu widać jak naiwny jest autor. Polityk smutny i mający problemy osobiste z tak błahych powodów. Politycy mają to w głębokim poważaniu, oni są jak aktorzy porno – “żadnego wstydu”. Aby być politykiem, odporność psychiczna, wysoka samoocena, lekceważenie opinii innych to norma. No niech mi ktoś pokaże polityka który się zawstydził. Choćby tysiąc razy powtarzać, że Pan Tusk to “ŚWINIA” nie sądzę aby zrobiło to na nim wrażenie… To abecadło polityków

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 09:03
  Permalink

  dobra robota, krzyk – podaj proszę (bardzo proszę jeśli możesz) jakieś źródło na ten temat. Pasjonuje mnie to niezwykle…

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2016 o 20:07
  Permalink

  Dla mnie Donald Tusk pozostanie fffff i fffff ktory zachowal sie jak “fffff” ktory ucieka z tonacego okretu,
  co myslec o facecie ktory dla mamony i splendoru zrobi wszystko czy tak postepuje prawdziwy polityk?, a te slowa ktore sa ponizej powiedzial byly premier Tusk w programie u “Lisa na zywo” ktory odbyl sie 10.06.2013 (caly program mozna zobaczyc na ipla.tv), a najlepsze jest to ze ta decyzja podjal po konsultacji z panem Komorowskim (ktory tez potrafi z fffffff zrobic)

  “Tomasz Lis na zywo – 10.06.2013″

  D.Tusk powiedzial…”Mój wybór jest jednoznaczny: dalej bede pracowac w Polsce – oswiadczyl Donald Tusk. Tym samym zdementowal spekulacje na temat swojego startu w wyscigu do fotela szefa Komisji Europejskiej.”..a jak postapil??

  http://www.youtube.com/watch?v=RD68TvpEURY

  http://www.ipla.tv/Tomasz-lis-na-zywo-10-06-2013/vod-5712135#/page_container

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2016 o 21:41
  Permalink

  Krzyku,walisz po naszych paniach jak Czapajew z Maksima,a sytuacja jest złożona, nie zapominają o polskiej granatowej Policji,szmalcownikach i milczeniu Warszawski w trakcie Powstania w Getcie,nie wszystko wytłumaczysz sytuacją”wasze ulice nasze kamienice”Pozdro!

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2016 o 23:48
   Permalink

   Historia opowiada fakty, a nie prawdę historyczną. A fakt jest że było i to i to.

   I każdy przyjmuje fakty, legendy, bajki, i bardzo często celowe kłamstwo i dezinformację, za prawdę
   historyczną. N.p. Wiemy że KG A.K. postanowiła nie dawać broń ż.o.b. w getcie, bo żydzi nie umieją walczyć. Czy to była decyzja antysemicka? Nie wiem.

   Ale dzisiaj wiemy z książki K.Moczarskiego że ż.W.W. dostał broń i pokazał jak żydzi walczyli.

   Skąd Henryk, ppłk. W.P. Henryk Solnik wziął ten sprzęt który przemycił do getta, to fakt znany w Yad w,Szem, ale nie udowodniony.
   Szmalcownicy byli. Nie ma żydów w Polsce a antysemityzm jest. To są fakty. I td.

   Faktem jest że UPA zaczęła palić ludzi w stodole, w Chatyni w 1943. Tam spalili Polaków. Spodobało im się, to przeszli do żydów. A UPA to przecież byli miejscowi… No i udowodnij że wśród nich nie było Polaków… A ile Polaków zginęło bo wyglądali jak żydzi? To są fakty, i każdy może je rozumieć jak chce.

   Odpowiedz
  • 8 lipca 2016 o 07:58
   Permalink

   W filmie WSZYSTKO na temat powiedziano…noo,są
   tacy co lubią się biczować -uprawiać sadomasochizm polityczny.
   Na szczęście jak zdążyłeś zapewne zauważyć,nie należę
   do tego grona, w konkretnym przypadku napiszę – POLAKOWI –
   – nie przystoi..oszuści,hochsztaplerzy szukający
   “u mnie”, w kieszeni po raz N-ty,65 miliardów dolarów
   nie mają czego szukać,podobnie ci polskojęzyczni,
   bijący się w “moje” piersi w Jedwabnem czy Kielcach…
   Poniatno?

   Do ‘Michała z Izraela”…Prawda jest pojęciem względnym, jedynie w wykonaniu Żydów(aszkenazi)
   jest niepodważalna.Nieprawda’ż?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.