Jak zabezpieczyć na przyszłość niemiecki cud gospodarczy?

fot. red.

„Habemus Coalition” – można by powiedzieć po długich negocjacjach zakończonych umową koalicyjną. Odnośnie umowy, efektu tych negocjacji – zajmie to trochę czasu, aby przejrzeć setki stron, żeby przekonać się, jak polityka będzie kształtować przyszłość Niemiec. Proponujemy więc odkrycie na nowo przygotowanej przez Euler Hermes i Allianz Research Koalitionsvertrag – „Umowy Koalicyjnej” dla Niemiec, która w pełnej wersji ma tylko 22 strony, a jej skrót jedynie dwie.

Wniosek z badania Euler Hermes i Allianz Research jest następujący: Niemcy potrzebują gospodarczego „Neustart” – Nowego Startu. Niestety dotychczasowa polityka “biznes jak zwykle” z co najwyżej małymi, fragmentarycznymi reformami już nie wystarczy. Niemcy pilnie potrzebują poważnej aktualizacji, albo nawet gruntownej modernizacji swojej polityki gospodarczej, aby z powodzeniem poradzić sobie z transformacją cyfrową, ekologiczną i demograficzną, a tym samym zachować swój dobrobyt.

Niemcy czeka zmiana polityczna, ale nie zanosi się na gruntowną przebudowę polityki. Po wyborach 26 września 2021 roku kończą się 16 letnie rządy kanclerz Anhelli Merkel. Zmiana ta odbywa się w sytuacji politycznego rozdrobnienia. Znaczne rozmycie agendy, niezbędne do osiągnięcia porozumienia między potencjalnie niełatwymi partnerami politycznymi, sugeruje, że w ciągu najbliższych czterech lat w niemieckiej polityce będzie więcej ewolucji niż rewolucji.

 • Dostosowanie gospodarki do XXI wieku. Większość partii zdaje się nie mieć kompleksowych i konkretnych planów, choć najwyższy czas, by wreszcie zająć się dobrze znanymi “dużymi” reformami. Należą do nich wzmocnienie na przyszłość instytucjonalnej struktury, szkieletu Niemiec (reforma i modernizacja struktury federalnej i administracji publicznej), ograniczenie biurokracji, zapewnienie krytycznie niezbędnej infrastruktury (cyfrowej), reforma systemu edukacji i pobudzenie ducha przedsiębiorczości. W sumie są to warunki niezbędne dla szybszego tempa cyfryzacji, co z kolei jest kluczowe nie tylko dla skutecznej walki z Covid-19, ale także dla osiągnięcia celów klimatycznych i utrzymania konkurencyjności gospodarki na arenie międzynarodowej.
 • Osiągnięcie magicznej liczby w celu ograniczenia zmian klimatu. Cele polityczne zawarte w prawie wszystkich manifestach wyborczych są niewystarczające, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C. Wydaje się, iż konieczny jest wzrost cen emisji dwutlenku węgla a także dodatkowe działania polityczne w celu stworzenia nowych technologii i nowych rynków oraz dostosowania się i zniwelowania wpływu już zaistniałych szkód materialnych wynikających ze zmian klimatu. Będzie to miało wpływ na ceny ogrzewania, transportu i żywności, a tym samym szczególnie obciąży gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, co wymaga wykorzystania dochodów z polityki cenowej w zakresie emisji dwutlenku węgla do zapewnienia odpowiedniego wsparcia w formie transferów i stabilnych cen energii elektrycznej.
 • Dostosowanie do zmian demograficznych. Większość partii wzbrania się przed wskazywaniem na potrzebę zreformowania niemieckiego systemu emerytalnego, obiecując w zamian dalsze podwyżki świadczeń i zamrożenie wieku emerytalnego na poziomie 67 lat. Obietnice te będą się jednak wiązały z wyraźnie wyższym dofinansowaniem systemu emerytalnego przez państwo z podatków lub w dłuższej perspektywie 30% stawką składki emerytalnej, co oznaczałoby albo ograniczenie możliwości finansowych inwestycji w infrastrukturę, edukację i nowe technologie, albo osłabienie konkurencyjności Niemiec, m.in. w (globalnej) wojnie o talenty.

Dostosowanie gospodarki do XXI wieku

Już od końca 2019 roku Euler Hermes stawiał pytanie, czy Niemcy są “unieruchomioną” gospodarką, biorąc pod uwagę ich zmagania o dotrzymanie kroku rewolucji technologicznej XXI wieku. W tym czasie największa gospodarka Europy nie pojawiła się już w pierwszej trójce rankingu globalnej konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego 2019, spadając o cztery miejsca z roku poprzedniego na siódme miejsce. Obecnie, gdy decydenci polityczni w dużej mierze utknęli w trybie kryzysowym Covid-19 w ciągu ostatnich 18 miesięcy, tematy strukturalne wydają się całkowicie wypadać z agendy rządowej, pomimo pandemii uwypuklającej braki Niemiec w zakresie adaptacji do rozwiązań cyfrowych, a także słabości administracji publicznej. Wskaźnik Digital Riser Index Europejskiego Centrum Konkurencyjności Cyfrowej sugeruje obecnie, że niemiecka gospodarka od 2018 r. jeszcze bardziej straciła na znaczeniu (wykres poniżej). Jest to niepokojący rozwój sytuacji, ponieważ aktualizacja niemieckiego Wirtschaftswunder – Cudu gospodarczego polega na przyspieszeniu cyfryzacji, która z kolei jest kluczem do sprostania wyzwaniom naszych czasów. Dotyczy to w takim samym stopniu realizacji celów klimatycznych, jak i skutecznej walki z Covid-19. Patrząc na programy wyborcze poszczególnych partii, w Euler Hermes widzimy, że żadna z nich nie przedstawia potrzebnego kompleksowego podejścia, obejmującego wszystkie elementy reformy niezbędne dla Neustart – i to jeszcze przed ewentualnym rozwodnieniem obietnic wyborczych w celu zawarcia umowy koalicyjnej.

Dostosowanie do zmian demograficznych

Nadzieja, że imigracja będzie lekarstwem na problemy demograficzne Niemiec, może okazać się daremna. Główne kraje, z których pochodzą imigranci zarobkowi w Niemczech (Rumunia, Bułgaria i Polska), podobnie jak większość innych krajów UE i wiele dużych gospodarek na całym świecie (takich jak Japonia czy Korea Południowa), stoją przed tym samym wyzwaniem: ich siły robocze kurczą się i starzeją, podczas gdy liczba emerytów rośnie. Podczas gdy w Niemczech spodziewany jest 10-procentowy spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym, ta grupa wiekowa zmniejszy się o 31% w Bułgarii, 27% w Hiszpanii i o 25% w Polsce i Rumunii. W związku z tym w przyszłości będzie istniała konkurencja o wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz potrzeba stworzenia atrakcyjnego środowiska na rynku pracy.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla Euler Hermes, wyłączenie licencji CC 4.0. Copyrights Euler Hermes.

16 komentarzy do “Jak zabezpieczyć na przyszłość niemiecki cud gospodarczy?

 • 25 listopada 2021 o 09:11
  Permalink

  Jak to jak ? Wiadomo że kosztem Polski, Polek i Polaków!

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2021 o 09:25
  Permalink

  Kolejny dowód, jak kapitalizm niszczy społeczeństwa a kultura głupoty, egoizmu i hedonizmu ma destrukcyjny wpływ na demografię. Bogactwo pewnej części burżuazji nie przekłada się na bezpieczeństwo ekonomiczne, a potem się dziwią, że nawet w rzekomo bogatych krajach zachodnich demografia siada. Ano siada, u nas podobnie dzięki transformacji.

  Wiele razy o tym pisałem na forum, ale prawiczki intelektualne z rządu dopiero teraz sobie to uświadomili. Powinni czytać OP to i bez kosztownych badań dowiedzieliby się, jakie są przyczyny upadku demograficznego III RP w stosunku do PRL.
  https://demotywatory.pl/5103941/Pewnie-badania-ktore-przyniosly-te-przelomowa-wnioski

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2021 o 09:43
  Permalink

  Nawet bardzo bogate i świetnie zorganizowane Niemcy nie są w stanie JEDNOCZEŚNIE: zrezygnować z atomu na rzecz kosztownego OZE, drastycznie podnosząc przy tym opłaty za emisję CO2 i równocześnie zachować konkurencyjność swojej gospodarki na globalnym rynku.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2021 o 16:44
  Permalink

  https://tsargrad.tv/shows/rossiju-spasut-siloviki-bastrykin-vskryl-pravdu-o-egje-i-distante_452430
  Tylko Sowiecki (radziecki) system kształcenia vs. zachodni system boloński. Zachód ( w tym Polska!) produkujący półgłówków
  “leży i kwiczy’! Biorą się też za piątą kolumnę (jest i szósta) Zachodu w Rosji tzw. stowarzyszenie “Memoriał” …
  Tak, a’propos – cenię i szanuję stowarzyszenie “Pamia’t”!

  «Заставят надеть трусы на голову»: тренер Ильин отказался надеть маску в суде https://www.youtube.com/watch?v=Qj-AXlgPVw8

  Tak sobie analizuję, ‘za wszystko” imiennie odpowiada WWP z dobraną kamarylą, kiedy to Ruscy obalą? 🙂 Antyludzki (antyczłowieczy) terror, przykładami mógłbym zasypać OP, jest też reakcja obronna (póki co) zwykłych Ruskich (rosjan) A “Tsargrada” uże niet na YT …

  Odpowiedz
  • 25 listopada 2021 o 22:00
   Permalink

   Заявление Сергея Кургиняна – ответ на приглашение главврачей пойти на экскурсию в «красную зону» https://www.youtube.com/watch?v=rTI3qXk2IXM

   Przypominam że S. Kurginjan to nie byle kto – wiec co mówi … tym bardziej że, patrząc w “ekran”
   za “pleczami – po prawej rukie” …cóż my widziem Prosie Państwa?…Otóż ..ni mniej ni więcej, jak
   5 (słownie: pięć) t. ( w jasnej oprawie) ‘PROCES NORYMBERSKI”. Taki “Grzegorz ..” napisze że to przypadek i mój “spisek -zagawor. WIĘC, powtarzam za ks. Bozowskim ‘nie ma przypadków są tylko ZNAKI’ Czy jasno wyraziłem?

   🙂
   Ps. WEB. JÓZEF – (enigmatycznie) wszystko w porządku?

   Sytuacja ‘słożna” również w Polsce, PiS i ‘chciałby i boi się” i ciężko grać na dwa fronty, a opór Polaków rośnie, rosną również naciski globalnego “zakulisia” (mafia) – sytuacja patowa!. NORYMBERGA 2.0 – niedługo!! Inaczej nie może być!! Wolni ludzie zwyciężą. Generalnie lewaki komunisty (i złodzieje) znowu, abarotno stanęli “tam gdzie (aktualne oczywiście) ZOMO” 🙂
   a mieli okazję …nie … nie siedzieć cicho! Co robią “kobiety” w namordnikach z czerwonymi symbolami SS?) Prosrali! 🙂 Maski to charakterystyczny znak rozpoznawczy lewej strony… marginesu społecznego. 🙂 nie tylko w Gejropie ale i w komunistycznych USA, gdzie “socjalizują co wpadnie w łapy”. Woot! 🙂

   Dobrej Noczi!

   Odpowiedz
  • 26 listopada 2021 o 18:47
   Permalink

   Przyszłość Niemiec zależy od samych Niemców. Praktycznie mają wszystko, aby samodzielnie decydować. Muszą tylko usunąć ameryckie wojska z kraju i będą wolni. Dalej muszą – “muszą” to właściwe słowo – osiągnąć z Rosją konsensus: my techno wy surowce. Jeżeli tego nie zrobią, to przestaną być lokomotywą Europy. Ale stracą nie tylko Niemcy, straci Europa i tym samym amerycki kundel _ RP nr cztery. To właśnie zadanie dla tego kundla – wstrzymać emancypację Europy.

   Odpowiedz
 • 26 listopada 2021 o 07:34
  Permalink

  @krzyk58
  “Co robią “kobiety” w namordnikach z czerwonymi symbolami SS?) Prosrali! 🙂 Maski to charakterystyczny znak rozpoznawczy lewej strony… marginesu społecznego. 🙂”

  Odpowiadam: Bronią swoich macic przed upaństwowieniem ich przez katotalibów i faszyzującą prawicę.

  Uprzedzając ripostę: Nie, nie jestem sympatykiem lewactwa i tęczowych, a wręcz przeciwnie.

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2021 o 18:50
   Permalink

   Krzyku! Baba ma prawo do swojej pi.dy!

   Odpowiedz
   • 26 listopada 2021 o 20:47
    Permalink

    @Jeden z wielu … . “Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie. ”
    I jak TO pogodzisz (z tym co napisałeś)? Pieprzyć moralność To przeżytek drobnomieszczański, wiwat demokracja – “przegłosujmy” i zabijajmy.
    Oczywiście pochylamy się nad każdym zwierzątkiem, to też obywatel (wedle lewackiej nowomowy).

    Odpowiedz
 • 26 listopada 2021 o 16:05
  Permalink

  @Niechodzący … . Przyjęciem narracji wpisałeś się p. w kontekst lewicowo-liberalny.
  Ergo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCyteczny_idiota Aluzję podałem’ na wyrost”, nie podejrzewam komentatora o – uporczywe dyletanctwo czy ignorancję. A maskirowka niepotrzebna! 🙂
  No i odpowiedz jakże kompatybilna z postem niejakiego @patriota…. (przypuszczam że “patriota” to
  niegdysiejszy “Kazimierz”).

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2021 o 19:09
   Permalink

   Wiem, że jest pan mizoginem i niewykluczone, że nawet gejem.
   Ma pan do tego pełne prawo, tylko w jakim celu ta maskirowka?

   Odpowiedz
   • 26 listopada 2021 o 20:38
    Permalink

    @Niechodzący …. Ledwie znoszę Gejropę, a p. mi imputujesz schorzenie ( w domyśle)?
    Mimo wszystko zdarowia żełajem … 🙂

    Odpowiedz
    • 27 listopada 2021 o 04:27
     Permalink

     @krzyk58
     Przeważnie najciemniej jest pod latarnią. Czyżby Freud się panu kłaniał?

     Odpowiedz
     • 27 listopada 2021 o 16:01
      Permalink

      Freud…Freud…a któż to taki? A,aaa to taki mendrzec robiący w psyche – odpowiednik Kinse’ya, ‘w tych sprawkach” Zakładamy że (hipotetycznie) kłania się 🙂 . “Nic nie widzę i nie słyszę …”, ignoruję.
      Masakryczny film.Syndrom Kinseya napisy PL https://www.youtube.com/watch?v=vRVDpE9_tJo
      Zakładam że cierpi p. na bezsenność, zachodzi pytanie gdzie – w Seattle czy w Tokio? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.