Jak rok 2021 zmieni podejście do potrzeb i oczekiwań inwestorów?

fot. red.

Ostatni rok zmienił wiele priorytetów w branży nieruchomości, zwłaszcza dla tych, którzy w nie inwestują. Na próbę została wystawiona elastyczność głównie najemców i właścicieli. Zmieniły się również potrzeby i oczekiwania inwestorów, których w przyszłym roku czeka większa ostrożność w procesach decyzyjnych. Jakie nieruchomości będą cieszyć się największym zainteresowaniem? Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy zakupie nieruchomości?

Reorganizacja potrzeb

Pomimo wszelkich zmian spowodowanych pandemią nieruchomości w tym i kolejnych latach wciąż będą stanowić doskonałą alternatywę dla innych inwestycji. Obserwowane jest zainteresowanie nieruchomościami w najlepszych lokalizacjach, choć one mogą nie pokrywać się z tymi uważanymi do tej pory za te najbardziej pożądane. Ostrożność inwestorów objawiać się będzie w dokładniejszym badaniu inwestycji oraz jej najemców. Inwestorzy muszą się bowiem liczyć ze skutkami wprowadzonego lockdownu, takimi jak spadki obrotów, redukcje czynszów lub nawet okresy bezczynszowe. Istotne będzie sprawdzenie alternatyw dla obecnej funkcji, którą spełniają wynajmowane powierzchnie. Widać wzmożone zainteresowanie tymi nieruchomościami, które poradziły sobie najlepiej w czasie zamrożenia gospodarki, np. retail parkami czy magazynami. Wielu inwestorów zwraca się w kierunku nieruchomości alternatywnych, jak np. mieszkania na wynajem (BTR) czy domy senioralne.

Powierzchnie na czasie

Handel stacjonarny, który dotkliwie odczuł skutki pandemii, przeniósł się do sieci. Jesteśmy świadkami niebywałego rozwoju e-commerce w naszym kraju. Od jakiegoś czasu magazyny to najbardziej atrakcyjny rodzaj nieruchomości dla inwestorów.

Zakupy przez internet to nie tylko magazyn, ale i rozbudowana sieć logistyczna oraz centrala, która zajmuje się zamówieniami. Pozycja powierzchni magazynowych wzrosła w Polsce przez pandemię, ale również inne czynniki. Należą do nich niższe niż w Europie Zachodniej stawki czynszu i koszty obsługi personelu, jak również coraz lepsza sieć drogowa. Dowodem tej pozycji jest m.in. fakt wejścia Amazon, lidera e-commerce na świecie na rynek polski. Magazyny znajdują się w czołówce atrakcyjnych nieruchomości dla inwestorów w tym roku – mówi Małgorzata Cieślak-Belgy, Investment Director CEE w MNK Partners.

Wymagania na miarę

Czy biurowce oraz nieruchomości z przestrzeniami biurowymi wciąż będą interesujące? Home office mógł to chwilowo zachwiać, ale pracownicy wracają do biur, choć zazwyczaj w systemie hybrydowym. Spodziewany efekt w postaci redukcji powierzchni powinien być mniejszy niż początkowo sądzono, ponieważ wymagania minimalnej powierzchni na stanowisko pracy najprawdopodobniej ulegną zwiększeniu, a wielu najemców kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo pracy i komfort zatrudnionych. Budynki powinny być technologicznie zaawansowane, by dostosować je do obecnych wymagań pracy (telekonferencje, lepsza jakość powietrza etc.), by zmniejszyć koszty eksploatacyjne, ale również wpłynąć na istotną obecnie ochronę środowiska. Na wadze zyskują systemy oszczędzania energii, np. montaż paneli słonecznych. Ochrona środowiska i tzw, szeroko pojęte sustainability, to podejście istotne nie tylko dla inwestorów, ale również dla banków i najemców.

Wśród niektórych sektorów rynku widać wyraźny wzrost  zainteresowania inwestorów. Są to BTR, czyli nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, senior housing oraz akademiki, mimo że mocno ucierpiały podczas pandemii. Z pewnością należy również wymienić wspomniane wcześniej powierzchnie magazynowe, które wiodą prym przez rozwój e-commerce.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla MNK Partners. Wyłączenie licencji CC 4.o.

26 komentarzy do “Jak rok 2021 zmieni podejście do potrzeb i oczekiwań inwestorów?

 • 10 lutego 2021 o 06:52
  Permalink

  Wszystko się zmieni, biznes się zmieni, zmieni się rzeczywistość – będzie inaczej. Dlatego nie dawajcie kasy upadającym biznesom, niech upadną czemu mamy za to płacić

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 06:54
  Permalink

  Wczoraj pisałem o szaleństwach zielonej energii i zdziwieniu zielonych dżihadystów, że zima jednak bywa , dziś CZAPKA Z GŁOWY przed prywatnymi nadawcami . Od rana na Polsacie i TVN 24 leci czarna tablica w ramach protestu prywatnych nadawców . Akcja “Media bez wyboru” .

  Trzeba przyznać , że ładnie i szybko zareagowali !

  Jeszcze tylko w całej UE powysadzać (na początek) parę wiatraków … , a potem już pójdzie .

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 07:28
  Permalink

  Włączyłem jedyne dostępne pasmo info w kablówce – czyli TVP Info, Jezuniu , czego się dowiedziałem, że WSZYSTKIE niezależne media są … niemieckie i chcą aborcji na życzenie i nie chcą płacić na służbę zdrowia i …zabytki .
  Pamiętam DTV, ale to były Himalaje kultury z porównaniu z kurwizją ( od Kurskiego ).

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2021 o 15:41
   Permalink

   @fly.

   “……czego się dowiedziałem, że….”

   Znaczi’t , negujesz oczywiste FAKTY?!

   ” … i zdziwieniu zielonych dżihadystów…”

   To ‘pomidory” a’reburs, w środku – czerwone!

   Odpowiedz
  • 10 lutego 2021 o 17:14
   Permalink

   @fly

   Bo widzisz, tzw. dyktatura proletariatu to była wyższa kultura, zaś obecny reżim feudalno-religijny ze swoją dyktaturką “jaśnie pańską” to tylko zaplute karły post-sanacyjnej reakcji bez intelektualnego polotu. 🙂

   Odpowiedz
    • 11 lutego 2021 o 08:31
     Permalink

     @krzyk58
     Czyżbyś stał po stronie zaplutych karłów reakcji i dlatego tak cię prawda boli? 🙂

     Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 09:27
  Permalink

  Będzie dobrze, tylko nie inwestujcie w biurowce, ale w magazyny i ekologiczne apartamentowce…

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 12:38
  Permalink

  Trudno dyskutować, jak na ukazanie się własnego posta trzeba czekać kilkanaście godzin;-[[[

  TRUDNO MODEROWAĆ JAK NA DAROWIZNY TRZEBA CZEKAĆ WIECZNOŚĆ! CIEKAWE CZY TU JEST JAKAŚ KORELACJA? POZDRAWIAM WEB JÓZ.

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2021 o 19:34
   Permalink

   Szanowny WEB JÓZ. mam banalnie proste rozwiązanie – publikujcie wszystkie posty, tym bardziej, że podobno macie robota, który blokuje określenia niepoprawne politycznie. A dopiero później w koniecznych przypadkach je cenzurujcie, a w skrajnych przypadkach zawsze możecie zablokować czyjeś konto [czasowo lub dożywotnio]. Bo stosowanie cenury prewencyjnej, to mi się z Ziobrystami kojarzy.

   @fly, ja również uważam, że nowe komentarze wcale nie muszą się pojawiać codziennie, tym bardziej, że czasem dotyczą banalnych tematów. Wystarczy nowy temat zapodać co drugi dzień, a w między czasie powinno się pozwolić zainteresowanym na dyskusję bez prewencyjnej cenzury, co powinno ożywić forum. Ale ja tu jestem od niedawno i tylko na gościnnych występach.
   Pozdro

   NIESTETY TO TAK NIE DZIAŁA. ZWŁASZCZA W ZALEWIE SPAMU. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 14:59
  Permalink

  @Niechodzący – masz 100% racji . Dyskusja żadna . Proponowałem Redakcji na rzadsze wpisy , albo jeszcze lepiej Redakcjo, zróbcie rubrykę DYSKUSJA , a czytelnicy sami zadbają o temat i wpisy !

  Teraz 2 linki o – jeden o zakłamaniu i tchórzostwie – dot. UE zastraszanej przez swoich dżihadystów ( zielonych ) z drugiej strony przez USA ws. gazu .
  Być może sroga zima pomoże otrzeźwieć , bo zieloni i soc.-dem. zamknęli 2 reaktory atomowe ( ostatnio ) i teraz jest DYM .
  https://myslpolska.info/2021/02/09/rosyjski-gaz-ratuje-europe

  Drugi link dot. polskiego szaleństwa od Michnika do Sakiewicza i obłąkanego umiłowania U..iny, która to właśnie zacieśnia stos. z Turcja vs Rosji . Może być gorąco . Natomiast zdjęcie tablicy pamiątkowej pośw. pomordowanym żołnierzom WOP ( opisane w Ogniomistrzu Kaleniu ) jest miarą totalnego złajdaczenia i to bez żadnych nacisków .
  https://myslpolska.info/2021/02/09/nowi-bohaterowie-ukrainy/

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 15:01
  Permalink

  jak zwykle bez korekty . Proponowałem Redakcji rzadsze wpisy, bez “nie” . Reszta w zdaniu też nie kaman styl. ale w czym rzecz – wiadomo ,

  NIE STAĆ NAS NA TAKIE LUKSUSY, PODEJMIE SIĘ PAN? WEB JÓZ.

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 15:29
  Permalink

  “Przerażająca wizja Wielkiego Resetu” – Komentarz Konieczny!

  https://www.youtube.com/watch?v=EQ8kvtfgdtg

  D-O-S-K-O-N-A-Ł-Y komentarz p. Korczarowskiego (krajan kom.”fly”). To co nam Ludziom gotują
  globalni komuniści woła o pomstę do Nieba. Tak na szybko z emocji nie jestem sobie przypomnieć kto był/jest takim pozytywnym przykładem “zoologicznego” antykomunisty Reagan? Stalin? (tak…. tak!) . 🙂 Mimo wszystko pozycjonuję wspomniane osoby jako ludzi środka, jestem zdecydowanie bardziej ustawiony antykomunistycznie…. no i “ten” niejaki, Dylewski – dyletant, jako jeden z punktów odniesienia narratora (nb. ulubieniec kom. “fly”). Dylewski janczar Globalnej NeoBolszewii, ” z piekła
  rodem”.

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2021 o 18:32
   Permalink

   Aleksander Jabłonowski i jego gość – Maciej Poręba, red. TN

   https://www.youtube.com/watch?v=AHZf3P22JY4

   Generalnie , nie jestem zwolennikiem podsuwania ‘tłustych kąsków pod nos”, jednak tym czasem i razem odstąpię od przyjętej żelaznej reguły … 41:13 do 41:26 min. i 1:28 najlepiej do mety.

   Odpowiedz
   • 11 lutego 2021 o 11:06
    Permalink

    @krzyk58

    Co do tego smacznego kąska 41:13, powinni dopowiedzieć skąd to wynikało? A prawda jest taka, że zbyt dużo “jaśnie państwa” pozostawiono na stanowiskach i przyjęto do partii, utrzymywano w szkolnictwie wyższym, a oni zawsze byli prozachodni i wykonywali zadania rozmiękczania i rozwalania systemu od wewnątrz, to oni też tworzyli swoją działalnością całą masę pożytecznych idiotów, zresztą wielu z nich sami byli PI bo żyli zoologicznym antykomunizmem, co skutecznie m. in. ich naiwność i atawizmy, zachodnie służby wykorzystały przeciwko narodowi, a teraz wszyscy jesteśmy w doopie, dzięki temu “jaśnie państwu” i ich lokajom.

    Odpowiedz
  • 10 lutego 2021 o 20:55
   Permalink

   @krzyk58

   Jestem przeciwnego zdania. Korczarowski szczytował jak Lenin na trybunach przemawiając do ludu, ale nadal tkwi w mentalności antykomunistycznej i antymarksistowskiej. Czyżby miał herbowe korzenie, panicz z niego może? 🙂

   Przez takie prymitywne porównania do rewolucji bolszewickiej władcom tego świata jest tak łatwo instalować wszelkie dyktatury wygodne dla władania kapitałem. To odwraca uwagę od źródeł zniewolenia dzięki wygodnemu straszakowi, jakim jest mityczny bolszewizm.

   Wielki Reset to nic innego jak instalowanie feudalizmu, o czym już Korczarowski chyba się bał nadmienić, aczkolwiek dobrze zidentyfikował, że ci władcy świata chcą się bawić w bogów i że to oni dorobili się na wykorzystaniu taniej siły roboczej, niewolnictwa itd. A także prawdopodobnie czeka nas los porównywalny do chłopów pańszczyźnianych z czym można się zgodzić.

   Z komunizmem i bolszewizmem nie ma to nic wspólnego, więc porównania Korczarowskiego są nieuprawnione, błędne i infantylne. Jest ofiarą propagandy prawicowej, bo z marksizmem także to nie ma nic wspólnego. Marksizm i komunizm nie instalował feudalnego zniewolenia, lecz dawał wolność i możliwość doskonalenia się jednostek ludzkich. Trzeba było tylko zrozumieć te idee i nie żyć atawizmami, których chyba zwolennikiem jest Korczarowski.

   Ocena PRL-u zupełnie błędna, ten młody człowiek powinien wrócić do nauki i odrobić wiele lekcji z wielu dziedzin, m.in. socjologii, ekonomii, psychologii i historii feudalnego zniewolenia. Wtedy może dopiero zrozumie dlaczego komunizm był tak nośną ideą dla naszych przodków, że zechcieli sobie na bazie tej idei zrobić rewolucję, aczkolwiek wielu jej idei nie zrozumiało i woleli tkwić w swoich feudalnych schematach. Porównanie ludzi z PGR-ów do praktycznie niewolników tamtego systemu realnego socjalizmu w PRL jest wręcz uwłaczające godności ludzkiej i świadczy o braku elementarnej wiedzy Korczarowskiego. Moi wujkowie gdyby żyli to honorowo dali by temu szczawiowi po prostu w pysk, gdyby się im nawinął z takim komentarzem wiele lat temu.
   Obaj wujkowie pochodzili z wielodzietnych rodzin robotników folwarcznych lub chłopów małorolnych uwłaszczonych przez Cara w 1963 roku. Nie było ich stać po wojnie na przyzwoite i samodzielne życie, bo gospodarki kupić nie byliby w stanie sami, socjalizm PRL dał im szansę na rozwój i wykształcenie oraz pracę i mieszkanie właśnie w PGR-ach. To tam była prawdziwa wolność, większa niż u rolników indywidualnych pracujących na swoim, to oni mieli lepsze życie w luksusowych mieszkaniach jak na tamte czasy lat 50-tych, podczas gdy moja babcia ledwo zdołała wtedy postawić gliniankę do zamieszkania, bez żadnych wygód, jak wszyscy uwłaszczeni chłopi po reformie rolnej w centralnej Polsce, zaś wujkowie dostali nowe mieszkania w blokach postawionych specjalnie dla rodzin podejmujących prace w PGR z wszelkimi wygodami.

   Niestety Korczarowski ma za bardzo zryty beret, aby zrozumieć ludzkie losy i egzystencję niewolnika na folwarku. Trzeba być naprawdę tumanem, aby nie rozumieć co ludzkości przyniosły lewicowe rewolucje społeczne XX wieku.

   Niech sobie wysłucha: “Przepraszam za PRL” – może go olśni.
   https://www.youtube.com/watch?v=kVgVhXJWLi0

   Ogólnie ten komentarz to masło maślane oparte na prymitywnej antykomunistycznej i antymarksistowskiej propagandzie.

   Odpowiedz
   • 10 lutego 2021 o 22:00
    Permalink

    Что нужно знать о «мячике с присосками»? https://www.youtube.com/watch?v=VfyZpzkfaqA

    Как изменить отношение к СССР за 7 минут? https://www.youtube.com/watch?v=SbTWd3Yuxf8

    “Przez takie prymitywne porównania do rewolucji bolszewickiej…………………………………………………” 🙂
    W to mi graj Miecławie, a “Nestor” to nie byle kto pośród jutuberów “ru-neta”, więc ‘posłuchaj uważnie
    gdyż dwa razy nie będę powtarzał.. ” “Allo, allo” czy jakoś tak, pamiętasz jeszcze? https://pl.wikipedia.org/wiki/%E2%80%99Allo_%E2%80%99Allo!
    W temacie do w/zam. rolików (również Korczarowskiego) będzie BESTIA – Historia nieznana – Marek Chodorowski https://www.youtube.com/watch?v=ZAkJb7YbhXQ
    Wybacz że nie rozpisuję się , jeno tak obcesowo ale jestem w trakcie oglądania pewnego serialu:
    Tu masz streszczenie: 1926 год. Разгар НЭПа. Новгородский жулик Подкидыш, убегая от местных бандитов, попадает в Ленинград. Сотрудники милиции по ошибке принимают его за известного сыщика, которого недавно назначили начальником отдела УГРО. Подкидыш планирует незаметно исчезнуть, но, узнав, что в городе есть большой склад дорогих улик и экспроприированных вещей, решает не торопиться. Ограбить помещение, имея на руках удостоверение милиционера, довольно легко, и преступник продумывает похищение…
    Takie lżejsze kino. A 22 za pasem… więc nici.

    Ps. Twojego komenta nie czytałem BO – czas -u nie ma/m. jeno rzuciłem okiem popraw daty BO ktoś przeczyta i uwierz że w tamtych latach rządził jeszcze Car i to wcale nie czerwony!
    Albo zostaniesz posądzony o kontrrewolucyjna robotę, “i połuczisz z dychę”, BO jak wiesz – jest takie
    powiedzenie wyrosłe na gruncie socjalistycznem ‘winien i winie – siedzieć powinien., i to nie była
    legenda ani bajka z mchu i … Dobrej nocy. 🙂

    Odpowiedz
    • 11 lutego 2021 o 10:43
     Permalink

     @krzyk58

     Ja kontrrewolucjonista? Chyba pomyliłeś mnie z kimś innym? 🙂 Ludzie nie zasługują już na żadną rewolucję, czy kontrrewolucję. Wybrali sobie zachód, to teraz mają dobrą szkołę przetrwania. Przetrwają ci, którzy zmienią styl życia i stworzą alternatywne życie społeczne, dostosują się do bestii zachodniej, jak chłopi pańszczyźniani w feudalizmie I i II RP.

     Polacy nie mogą skończyć jak Afgańczycy i inne państwa po kolorowych rewolucjach. Ot nadszedł tylko czas naturalnej selekcji, bo w socjalizmie PRL ludzie mieli zbyt dobrze, to ich rozleniwiło, bowiem nie byli jeszcze na tym etapie wyższego rozwoju intelektualnego, aby zrozumieć idee komunizmu i socjalizmu. PRL ewolucyjnie to był okres zaledwie przyśpieszonego wychodzenia z post-religijnego analfabetyzmu i ten okres nadal trwa. Pisanie prawdy z mojej strony może tylko ewentualnie uratować trochę Polaków przed piekłem jaki gotuje zachodnia bestia feudalnego kapitalizmu i jej lokaje w naszym kraju. Reszta jest nie do uratowania, bo ograniczenia poznawcze im na to nie pozwolą przy wydatnym praniu mózgu przez prawicową propagandę.

     Jest kilka odwiecznych zasad:
     https://demotywatory.pl/5053900/Zapytali-zalozyciela-Dubaju-Szejka-Raszida-jak-widzi

     I jeszcze jedno pytanie do ciebie. Skąd się na prawicy bierze tak dużo wykluczonych intelektualnie, jak m. in. ten od Bestii. 🙂 Przecież on nie rozumie podstaw funkcjonowania społeczeństw i idei komunizmu. Kolejny nawiedzony prawak antykomunista, który wydatnie przyczynił się do tego czym jest ta obecna “Bestia”.

     Odpowiedz
   • 11 lutego 2021 o 08:20
    Permalink

    @Miecław. W n/z. linku jest parę interesujących wątków, m.in. kwestia pochodzenia ‘różnej” mentalności polskiego chłopa (baby tyz – 🙂 ), jest też nawiązanie do działalności politycznej prze/różnych komunistów w Polsce Ludowej , rozmówca wyjaśnia skąd wyrastały nogi naszym stalinowcom.w konkretnym przypadku” “alsterowcy” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Alster
    Marcin Hagmajer: Autor książki “Giganci” – Walenty Majdański (ONR – ABC) to prekursor obrony życia
    https://www.youtube.com/watch?v=-cJgDha1LO8&t=2131s

    Odpowiedz
   • 11 lutego 2021 o 10:11
    Permalink

    SPROSTOWANIE

    “Obaj wujkowie pochodzili z wielodzietnych rodzin robotników folwarcznych lub chłopów małorolnych uwłaszczonych przez Cara w 1963 roku.” – a powinno być w 1863 roku. Przepraszam czytelników, ale to z szybkości i braku czasu nie wyłapałem oczywistego błędu.

    @krzyk58 dzięki za czujność i uwagę.

    Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 21:27
  Permalink

  Inwestycje?
  W co?

  Obawiam się, że współcześni “inwestorzy” nie odpowiadają znaczeniu tego terminu.
  Bardziej adekwatny byłby termin “spekulanci”.

  Jakie sa realia?
  C roku, będzie ubywać po kilkaset tysięcy ludzi starych, z emeryturami wypracowanymi w czasach PRL.
  Będą zwalniać lokale wykupione za grosze, ich majątek będzie dziedziczony.
  Udział płac i emerytur w PKB będzie malał.

  W tym kontekście, inwestycje w nieruchomości, ich kredytowanie, wydaje się wątpliwe z punktu widzenia racjonalności.
  Kolejna wątpliwość, to ekspansja eksportu.
  Co, gdzie, ?
  Po Ile, kto?

  Tracąc własną bazę przemysłową, intelektualną, skazani jesteśmy na wykonywanie poleceń szefów, którym podlegają nasze łańcuchy dostaw.
  Nasze własne innowacyjne pomysły, zostan a albo wykupione, albo zniszczone, zablokowane, bo mogłyby zagrozić potentatom swoją innowacyjnością, a więc dochodom korporacji.
  Bez wsparcia państwa , nie ma szans.
  A wsparcie jest uzależnione od na przykład pani Mosbacher, czy innego Danielsa….

  Giełdy, wyceny nieruchomości, mogą w czasach dodruku i presji medialnej, tylko rosnąć.
  Tak jak i realne koszty zycia, podatki.
  Jaki będzie efekt tego trendu?
  Rewolucja?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.