Jak podsumować 2019 rok w polityce? (cz.2)

W praktyce liczy się Bliski Wschód oraz Chiny i ich polityka wobec „bliskiej zagranicy” i ta adresowana globalnie. To na tych składowych trzeba się skupiać. W przypadku Bliskiego Wschodu, to co tam jest reżyserowane wygląda na przygotowywanie rozgrywki z Iranem. Ten kraj zachowuje się bardzo rozważnie i delikatnie – grając na czas, jaki jest mu potrzebny do zbudowania własnej polisy bezpieczeństwa (broń jądrowa). Jest to czytelne dla każdego i nie podlega najmniejszej wątpliwości.

Problem polega na tym, że tutaj scenariusz prostej wojny nie jest już możliwy, ponieważ Rosja pokazała, że potrafi samodzielnie ustabilizować region, który miał cały spłonąć. Gdyby, nie rosyjska pomoc humanitarna dla Syrii, to już dawno płonąłby Bagdad, a w Iranie słyszelibyśmy o początkach buntów jak z okresu „syryjskiej wiosny ludów”.

Wszyscy wiedzą, że Teheran buduje bombę i jak zrealizuje pierwszą próbę jądrową, to będziemy w zupełnie nowej sytuacji geostrategicznej. Nie podlega dyskusji, że na Bliskim Wschodzie jest kraj, który zrobi wszystko, żeby do takiego scenariusza nie doszło. To „wszystko”, może oznaczać wojnę prewencyjną. Nie ma już Iraku, który można było wykorzystywać do wojny jako kraj typu proxy. Chociaż w tamtej układance możliwa jest każda konfiguracja. Jeżeli Arabia Saudyjska de facto współpracuje wywiadowczo ze wspomnianym małym krajem i dodajmy, że nie jest to Liban, to nie ma się czemu dziwić.

Jeżeli zaś chodzi o Chiny, to jest tutaj taki szereg czynników i kryteriów, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszą orientacją strategiczną jest postępujący konflikt z USA i ich sojusznikami. Jeżeli miałoby dojść do konfrontacji, to nie będzie raczej wojen typu proxy, bo kraje otaczające Chiny nie są już tak naiwne, jak kiedyś naiwny był Sajgon. Doskonale tam pamięta się, że Ameryka przegrała wojnę z Wietnamem i to pomimo kolosalnego zaangażowania, którego skali nawet sobie dzisiaj nie możemy wyobrazić. Dlatego tam nie ma scenariusza zero-jedynkowego, na zasadzie przeniesienia schematów zimnowojennych – Chiny jako imperium zła, jeżeli jesteś z Chinami – to jesteś przeciwko nam – Zachodowi, takie myślenie proszę wyrzucić do koszta, ono tak nie działa na Wschodzie, w zasadzie nawet jest egzotyczne.

To trudne terytorium, inna kultura, ludzie myślący innymi kategoriami, niż prosty zysk, oparty na przemocy, a jak trzeba na trupach – w wydaniu myśli cywilizacyjnej Zachodu. Dodatkową komplikacją zachodniej strategii jest to, że Chiny zachowują się bardzo mądrze, będąc partnerem na tyle na ile im się to opłaca. Jedynym realnym konfliktem, który kreują w kierunku jego wydarzenia się – jest konflikt z Indiami, tylko on się im opłaca. Poza tym, nie mają innego wyjścia, bo Hindusi nie mogą tolerować racjonowania im wody! To, co spływa z Himalajów, to później dar życia dla całych Indii. Dlatego New Delhi, nie będzie tolerować żadnych, najmniejszych nawet naruszeń status quo. Dodatkowo, to jest konflikt, który może mieć realne znaczenie dla świata, bo wspieranie Indii stanie się próbą opowiedzenia się za lub przeciwko Chinom.

Na Morzy Południowo-Chińskim nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, chyba że ktoś popełni błąd i sytuacja się rozwinie w sposób, niemożliwy do wyhamowania. Tajwan również nie interesuje Chin inaczej, niż żeby w końcu pokochał Ojczyznę. To jeszcze trochę potrwa, ale w końcu ta miłość nastąpi, jest to tylko kwestią czasu i wzrostu chińskiego potencjału, który powoduje, że „otoczenie” staje się kropką na mapie morskiej lub małym półwyspem na zachodzie.

To jest „wielka tajemnica” chińskiej strategii – stopniowo, krok po kroku stają się coraz potężniejsze, a potem jeszcze bardziej potężne, w końcu będą w stanie zdominować nie tylko „otoczenie”, ale przede wszystkim innych wielkich graczy. Przejmując cudze „otoczenie”, przejmują na siebie cudzy potencjał. To już ma miejsce np. w przypadku Mongolii, jak również jest realizowane w wielu miejscach w Afryce i Ameryce Południowej. W Europie, pojawiają się pierwsze przykłady chińskiej kolonizacji na Białorusi i w Grecji – oba wielkie systemy – Unia Europejska i Rosyjski Świat, pozwoliły, żeby Chińczycy weszli na ich obrzeża. To poważny błąd strategiczny, który doskonale rozumieją Amerykanie.

To wszystko się dzieje i jest dynamiczne, tymczasem Unia Europejska zajmuje się: klimatem, prawami LGBT, genderem i nielegalnymi imigrantami, którzy przybywają głównie w celach ekonomicznych. W konsekwencji dochodzi o poważnego eksperymentu kulturowego i rasowego (to w odniesieniu do słów pewnej noblistki), który czyni wielki europejski eksperyment skazanym na porażkę. Na naszych oczach Zachód rozmienia się na drobne i sam wyzbywa się aktywów, nawet nie próbuje podjąć konfrontacji w celu obrony stanu posiadania. Jest to ostateczny dowód na to, że związki strategiczne z Zachodem nie są dla nas już dłużej korzystne i nie dadzą nam niczego więcej, niż możliwa tragedię bycia klinem lub w pozytywnym scenariuszu – dalszy wariant rozwoju zależnego, podpiętego pod zachodnie źródła władzy, słuszności moralnej i kapitału.

20 komentarzy do “Jak podsumować 2019 rok w polityce? (cz.2)

 • 25 grudnia 2019 o 07:04
  Permalink

  Łagodne określenie sytuacji na Świecie.

  Wesołych Świąt!

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 09:54
  Permalink

  No cóż zachód wspólnie z Watykanem w pogoni za zyskiem i dominacją kulturowo-religijną wydając wojnę hybrydową komunizmowi wschodniemu pokonał go gospodarczo inwestując w najniższe atawistyczne instynkty wschodnich społeczeństw, licząc na ich skolonizowanie, ale w ten sposób wykopał sobie grób, tworząc silną atawistyczną konkurencję. To jest również powolny koniec podboi zdegenerowanego zachodniego człowieka, który w imię własnego zysku pod płaszczykiem szerzenia destrukcyjnej religii, dopuszczał się ludobójstwa i zniszczył wiele kultur na świecie.

  Dla Polaków pierwszym krokiem w uwolnieniu się od zachodniej ponad tysiącletniej kolonizacji powinien być powrót do swoich słowiańskich korzeni i oczyszczenie umysłów z okupacyjnej religii. Następny krok to odzyskanie suwerenności ekonomicznej i politycznej. Ja wiedzę też nieco inaczej problem dominacji Chin i potencjalnego upadku zachodu. Uważam, że Słowianie w całej swej masie razem z Chinami mogą budować lepszy świat, oparty na współpracy i wyższych wartościach. Kiedyś próba budowy komunizmu nie wypaliła ze względu na czynnik ludzki i jego opóźnienie ewolucyjne oraz zachodni imperializm. Obecnie jedynym wyjściem jest budowa systemu sprawiedliwości społecznej w oparciu o sterowaną przez państwo gospodarkę wolnorynkową, trochę wzorem PRL, z blokowaniem powstania oligarchii i brakiem dotacji dla biznesu oraz gwarancją praw pracowniczych. Mniej więcej temu postulatowi odpowiada program partii Razem i szeroko rozumianej Lewicy. Idą więc zmiany, potrzebna jest tylko wyższa świadomość społeczeństwa i państwo świeckie wolne od religijnej dominacji.

  Ale niestety larum grają, bo zamachowcy religijni u bram. Już im nie wystarcza obecny stan władzy i chcą prostą drogą wprowadzić w Polsce teokrację. Dobrze że mamy nową lewicę, która na to nie pozwoli.
  https://demotywatory.pl/4965688/Swiete-slowa-Panie-Adrianie-swiete-slowa

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 12:25
   Permalink

   Miecławie, piszesz “Uważam, że Słowianie w całej swej masie razem z Chinami mogą budować lepszy świat, oparty na współpracy i wyższych wartościach. A czy podumał nad frazą K. ? “– oba wielkie systemy – Unia Europejska i Rosyjski Świat, pozwoliły, żeby Chińczycy weszli na ich obrzeża. To poważny błąd strategiczny, który doskonale rozumieją Amerykanie.”

   “Mniej więcej temu postulatowi odpowiada program partii Razem i szeroko rozumianej Lewicy. ” Ajaajjjj! 😂 “Kunia ‘ z rzędem temu, kto pokaże mi
   trzech, czterech (znajomych) robotników, czy chłopów którzy “głosowali”
   w ostatnich wyborach na komunistów (lewicę bezbożną). AMEN!

   Odpowiedz
   • 25 grudnia 2019 o 15:08
    Permalink

    Oczywiście Sz. Krakauer ma rację, że to jest wielki błąd strategiczny, ale wina leży po stronie zachodu, że w porę nie dostrzegł zagrożenia licząc na skolonizowanie świta i położenie swojej łapy na zasobach Syberii oraz wykorzystaniu chińczyków, jako taniej siły roboczej, bo to było ważniejsze od strategicznego myślenia. Wobec tego jak już wiele razy w historii bywało, nie możemy się opierać na zachodnich interesach i ich pseudo-wartościach. Stąd moje wnioski, że budowa lepszego świata jest możliwa tylko w nowym układzie geostrategicznym, tj. Słowianie i Chińczycy. Od tego nie ma odwrotu, albo zginiemy.

    Odpowiedz
    • 25 grudnia 2019 o 17:55
     Permalink

     Z tego co orientuję się – Rosjanie zwłaszcza za Uralem, aż po Primorskij Kraj zbyt “bliskie spotkania” z Chińczykami postrzegają w kategoriach zła koniecznego – mniejszego zła…

     Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 11:15
  Permalink

  Ostatni akapit jest szokujący! Jak to, to prawa gender nie są najważniejsze? to prawa – ich prawa – bezcennych imigrantów, jak wiadomo samych programistów i kardiochirurgów nie są podstawowymi prawami człowieka i każda rodzina imigrancka nie powinna od razu otrzymać domu, wyposażenia i zasiłków po 5 tyś Euro miesięcznie żeby mogli swobodnie oddawać się swojej innej religii? przecież właśnie w ten sposób Europa wyprodukowała dziesiątki tysięcy terrorystów, których wysłała na wojnę do Syrii… jak możecie być tacy niepostępowi. Żądamy zmiany nazwy obserwatora politycznego na Obserwator LGBT & Gender!

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 11:52
   Permalink

   @Maurycy Wisniowski…
   Swietny komentarz-parsyflaz na sytuacje w Niemczech ( i gdzie inndziej takze ), sarkazm i wisielczy humor….tak to nasza jedyna bron…

   Szkoda ze cesarzowa i jej sludzy ( urzedasy ) nie przeczytaja tego, szkoda…a cesarzowa ciagle mimo tylu mln imigrantow w Niemczech mowi o rzekomym braku rak do pracy ( FachKräfteMangel), czemu naukowcy i to powszechnie w panswowych stacjach TV zaprzeczaja….cyrk bezgraniczny cyrk i degrengolada….

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 11:37
  Permalink

  Summary za Rock 2019 / 2/ jest zwiezlym i swietnym ujeciem “zgryzu”, w jakim znalazl sie swiat….

  Chce tu z wysokim naciskiem podkreslic, ze od zawsze a jest to juz dobre polwieku transporowano dookola wiedze czy to w szkole czy to na uniwerku w powaznych dzielach i rozwazaniach czy w gawedziarstwie, ze Chiny ( “zoltki “) przebudza sie ze swego snu ( nicy letniej ) i zaleja soba caly swiat…tzn.,ze nosniki wiedzy znaly analize calej historii kultury Chin, ktore ponoc wynalazly nie tylko proch, papier i lody deserowe ale i makaron i Spagetti i pierogi, wrecz wszystko….. i ze z uwagi na ich specyficzna kulture i mrowcza pracowitosc,konfucjanski sposob myslenia oraz organizowania sie jako spoleczenstwo oraz demograficzna wielkosc dojda do gospodarczej i politycznej dominacji…. to staje sie faktem i swiat kiedys bedzie zolty….moze tez dojsc do ewolucyjnego rozwoju ( program rzadu chinskiego do picia duzej ilosci mleka krowiego na wzor “zachodni” i spozywania duzej ilosci produktow mlecznych jak sery, jogurty itd., itd, co ma sprzyjac wrostowi Chinczykow i upodobnienia sie do ludzi “zachodu” pod kazdym wzgledem… ) i Chinczycy beda wieksi fizycznie jako ludzie, wtedy ich wydajnosc pracy i zywotnosc oraz odpornosc na choroby spadnie i wtedy ich dominacja moze sie skonczyc….obecnie konflikt z Hong Kongiem, ktorego Chiny gospodarczo / do obrotu finansowego, inwestycji i wymiany handlowej…/wyjatkowo potrzebuja nabiera na sile i Chiny sa ta nieustepliwoscia HongKonczykow wrecz zaskoczeni….

  Niepokoi szefowa komisji UE, pani Ursula von der Leyen, ex federalna , niemiecka minister obrony narodowej, ktora zwiala do Unii zagmatwana w olbrzymie afery i machinacje, ona ma gadane i niczym sie nie przejmuje i nic ,.nic nie robi , lawiruje z tematu na temat i zyje od niepamietnych czasow w takim czarodzieskim swiecie polityki i przechodzi z urzedu do urzedu wogole niczym sie nie wykazujac..takie trele morele o Europie w 2050 roku bez CO2… ludzie i zwierzeta oddychajac wydzelaja CO2 a ludzi jest na Ziemi za duzo i bedzie coraz wiecej i to jest rzeczywisty problem calego swiata, choc nikt o tym oficjalnie nie mowi zajmujac sie rozmaitymi dyrdymalami i banielukami…to ludzi niecierpliwi i napawa lekiem a nawet beznadzieja i smutkiem, gdyz mentalnie i emocjonalnie czuja, ze swiat musi zmienic dotychczasowy streotyp wiecznego rozwoju i rozmnazania sie bez konca….z dostepem do wody sa juz ostre problemy np.w Kapsztadzie w Rep.Poludniowej Afryki, w Australii, w Californi , wymieniam tylko te powszechnie znane okolice….nikt nie mowi o konsekwencjach budowania wodnych zapor /elektrowni, ktore calym panswom i wielkim dzielnicom geograficznym zabieraja kompletnue wode, tak to takie niezwykle liczne zapory w Iranie wywolaly zmiany klimatyczne i powstawanie terenow pustynnych, podobnie w Rosji, w Chile ( plantacje avocado…) w Usa i gdzie inndziej, a oficjalnie o tym sie wogole nie mowi…taka babka na czele UE, co to jak windsurfer “jezdzi po falach” zgodnie z ruchem wiatru to sie za to oczywiscie nie zabierze no bo i jak, ona tylko jest od robienia dobrego wrazenia, choc winna zamiast z korzystania z immunitetu dyplomatycznego stac za defraudacje, korupcje i inne machinacje przed sadem i komisja sledcza parlamentu…. Ludzie beda duzo pic i zazywac rozmaitych narkotykow, by nie myslec o sytuacji, w jaka nas te demokracje i neoliberalne chieny wprowadzily……

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 12:19
   Permalink

   Bardzo, ale to naprawdę bardzo to daje do myślenia, w tym komentarze pani Królowej są doskonałym dopełnieniem artykułu. Myślę że trzeba noworocznie wesprzeć portal dużą wpłatą, zasłużyli. Ja już wpłaciłem.

   Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 14:39
   Permalink

   No o czym pani pisze przecież wiadomo że imigranci wzbagacają Niemców! A Niemcy wzbagacają Europę i świat!

   Odpowiedz
   • 25 grudnia 2019 o 18:00
    Permalink

    u-bogacają! 🙂

    “Niemcy to tak wspaniałomyślny i dobroczynny naród, że z własnej woli chcą pozbyć się tego „złota”, aby budowało ono gospodarki innych krajów UE. Schulz (gdy jeszcze siedział w Brukseli) wielokrotnie groził odebraniem Polsce funduszy strukturalnych. Teraz już wiemy dlaczego – zamiast pieniędzy mamy dostać walutę dużo twardszą i stabilniejszą, czyli złoto. Wszak pieniądze może zeżreć inflacja lub dewaluacja, mogą też zostać zdefraudowane i rozkradzione lub przeznaczone na niepotrzebne szkolenia albo inwestycje pokroju lotniska w Radomiu. Co innego „czarne złoto” – ludzie wykształceni, pracowici, niekonfliktowi, demokratyczni, zakochani w europejskich wartościach, szybko dostosowujący się do nowych warunków. Oni ze swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami i wykształceniem mogliby budować dobrobyt we własnych ojczyznach, ale są oni tak „złoci”, że wolą czynić dobro na zewnątrz. Sami nie dojedzą i nie kupią sobie ubrań, aby tylko pomóc Europie i rozbudować ich gospodarki. Są to swego rodzaju wolontariusze – poświęcają swoje życie na czynienie dobra w odległych krajach. Ambasadorzy szczęścia i dobrobytu, którzy krzewią demokrację serc oraz obywatelską filantropię. Patrioci świata, bo czynią ten świat lepszym, odrzucając granice i nacjonalizm. Ludzie przyzwoici i prawi, godni najwyższego szacunku. Nic dziwnego, że zostali nazwani „cenniejszymi, niż złoto”. https://monitorpostepu.pl/uchodzcy-cenniejsi-niz-zloto/

    Odpowiedz
   • 26 grudnia 2019 o 08:03
    Permalink

    @ed6, 25.12’2019 at 14:39

    No oczywiscie prosze o wybaczenie za moje wynaturzone analizy.

    Z pewnoscia zajmie sie mna jakis prokurator do specjalnych poruczen za obraze godnosci publicznej czy cos w tym guscie…

    A Niemcy, to znana rzecz, od zawsze wzbogacali Europe i caly swiat po Naibie i Bostwane i dalej w Afryce, gdzie cwiczyli juz XIX i na poczatku XX wieku ludobojstwo etniczne w “swoich” koloniach by potem im w Europie latwo poszlo a rodziny ofiar z Namibii to wniosly niedawno w Nowym Jorku o odszkodowania od Niemiec, bo im tu pokazano fiola i z niemieckich sadow powyganiano…

    Przynajmniej jest 2 mln sztuk zrabowanych objektow kultury i sztuki do oddania…..

    Zreszta czejsc i chwala Niemiec to siega do kazdego kata i zascianka Polski, co ruszyc stopa w dowolnym kierunku to obozy zaglady i innych miejsc masowych mordow i masowych rabunkow, w Oswiecimiu to nawet bylo swoistego rodzaju wielkie Silikon Velley z siedziba firm i Uniwersytetow z eksperynentalnymi laboriatoriami z calych Niemiec….
    W Grecji to samo,rabunek i mord, takze Wlochy maja co wspominac z obydwu wojen, w Japoni to mialy Niemcy swoich nie tylko entuzjastow ale i wielbicieli, ktorzy rozpetali 2WS na Dalekim Wschodzie, w Turcji i Iraku to do dzis czekaja na realizacje obietnicy Hitlera i budowe koleji zelaznej z Berlina do Bagdadu przez Turcje…

    No @krzyk58 25.12’2019 o 18 “ujal”…
    Zapewniam, ze wszyskie urzedy i instutucje to maja nowe procedury i rozmaite triki, jak od tutejszych obywateli sciagac pieniadze na finansowanie tych wysoce kosztownych, eksperynentalnych imprez.

    Sady i zarzady miast i gmin oraz kasy chorych przesciguja sie w forsowaniu drenazu przy jednoczesnym stanie rzeczy, ze przynajmniej 6 mln tutejszych ludzi w Niemczech nie ma co do geby wlozyc i zaplacic za swiatlo i ogrzewanie w tym dzieci i seniorzy i to nie tylko z okazji Swiat Bozego Narodzenia tylko wogole a mimo tego stanu sa molestowani przez wlasne panstwo i zmuszani do placenia za nieprzeprowadzone procedury lub za swiadczenia zdrowotne, ktore winny byc placone przez kasy chorych ale nie sa, gdyz te odprowadzaja zgromadzone ze skadek swoich czlonkow pieniadze do skarbu panstwa lub placa nowym przybyszom rozmaite procedury lecznicze …… co czlowiek wychyli leb na ulice, wigila nie wigilia to suna kobiety lub tezu i mezczyzni zakamuflowani w sutanny do ziemi i z maskami na twarzy….mysle, ze to i dla tych nowych przybyszy ciezka sytuacja w tym dla nich zimnym klimacie i w zupelnie innej kulturze i obyczaju postawic stope przy narastajacym przekonaniu, ze ten niby prowizoryczny stan jest ich zyciem a szli wylacznie po zlote runo…..bedzie narastanie nieporozumien i agresji jako konsekwencji tych masowych przesiedlen calych mas ludzkich w nowe i nieznane im nawet z teorii inne spoleczentwa i kultury…do innego jezyka, ktory jest trudny do nauczenia, gdy sie wlasny ojczysty jezyk zna tylko w narzeczu….

    Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 12:33
  Permalink

  Idziemy w ciemnym tunelu,nie ma żadnego światełka z przodu tylko ciemność.Imperia takie czy owakie nie maja znaczenia,one zawsze postępują w ten sam sposób,podbój i wyzysk słabszych a potem kulturowa,moralna a na koniec fizyczna zapaść elit imperium.Ważnym elementem dziejów jest zawsze postępująca podmiana tych elit co dobrze widzimy na przykładzie USA czy UE i która powoduje nieprzewidywalność decyzji imperium i działanie na własną szkodę.Ale głównym problemem,co zauważyła królowa bona jest nadchodzące katastrofalne przeludnienie planety Ziemia.Nie zdążymy już dokonać podboju Kosmosu,może tego dokona AI,jeżeli zdążymy ją rozwinąć do odpowiedniego poziomu intelektualnego.Koniec wieńczący dzieło Homo Sapiens jest bliski,bo mózgi tych istot zastępuje Smartfon.

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 13:11
   Permalink

   “Ale głównym problemem,co zauważyła królowa bona jest nadchodzące katastrofalne przeludnienie planety Ziemia.”

   ‘Cóś z tym fantem tszeba zrobić… ” 🙂

   Moja propozycja.

   Dokonać depopulacji w imię praw… człowieka i przyrody, w konkretnym przypadku – uzasadniona!

   Proponuję rozpocząć temat – “rozwiązywania kwestii…” , zaczynając od
   pomysłodawców.

   KTO jest ZA?

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 12:43
  Permalink

  Mądre słowa odnośnie do Chin.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 13:41
  Permalink

  Unia Europejska potrzebuję siłę to musi być własna siła militarna poparta silnym zapleczem na którym nie ma dużych grup ludności które mogą się w każdej chwili zbuntować. tylko do tego potrzeba mieć polityków którzy rozumieją Co to jest siła jaka jest jej rola w kształtowaniu rzeczywistości. tymczasem przewodniczącą komisji Europejskiej została kobieta która zajmowała się prawami kobiet w bundeswehrze. Potrzebujemy ludzi którzy będą umieli wyznaczać cele przekonywać masy do osiągania.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 14:34
  Permalink

  Jak podsumować? Najlepszym podsumowaniem jest powołanie prokuratora stanu wojennego przez pana Dudę. Naprawdę gratuluje.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 22:20
  Permalink

  Życzyłbym sobie więcej tak wnikliwych obserwacji. Pozdrawiam świątecznie!

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2019 o 22:47
  Permalink

  Ja osobiście gdy chodzi o wschód wybrała bym Rosję. Jednak zgadza Chiny są potężne. Już kiedyś pisałam, że
  polityka wschodu zawsze wygrywała z polityką zachodu. Tym razem też tak będzie, kwestia czasu.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2019 o 14:25
  Permalink

  Putin , tworzy polityke, Trump o niej twiteruje :)!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.