Soft Power

Jak oglądać media reżimowe?

 Koniecznie trzeba przeczytać książkę: „How to Read Donald Duck” lub w wersji hiszpańskiej „Para leer al Pato Donald in Spanish” autorów Ariela Dorfmana i Armanda Mattelarta. Jest to jedna z najznamienitszych w historii świata w ogóle analiz kulturowych w kontekście uniwersalizmu marksistowskiego. Książka odegrała bardzo dużą rolę w latach 70-tych w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Chile w 1973 roku i całym okresie po prawicowym zamachu stanu. W pewnym uproszczeniu można podsumować, że autorzy dokonali mniej więcej tego samego co Franc Kafka, który w surrealistycznym „Procesie” pokazał mechanizmy jakimi posługuje się reżim. „Jak czytać Kaczora Donalda”, to coś więcej to pokazanie imperialistycznej ideologii w popularnych komiksach. Proszę się nie trudzić, nie ma polskiego wydania. Kiedyś były w drugim obiegu nieoficjalne tłumaczenia, jednakże wyszukiwarka niczego nie pokaże, poza samymi komiksami. Proszę szukać wersji angielskiej lub hiszpańskiej. Warto wysilić się i to przeczytać, jeżeli tylko znacie państwo chociaż komunikatywnie te języki. Prawdopodobnie ta książka nigdy nie wyjdzie w języku polskim, ponieważ byłaby jednym z najsilniejszych ciosów w kult wirtualnego „The American way of life” w Polsce, jaki w ogóle można zadać.

Odpowiadając na podany tytuł wprost, jak oglądać media reżimowe – należy wcześniej wzmocnić własną percepcję przez te dwie lektury przywołane powyżej, przy czym można również bez najmniejszego problemu sięgnąć po każde dzieło Mrożka. Później należałoby się odrobinę „uchamić”, albowiem jako widzowie musimy mieć otwarty aparat percepcyjny na główny kanał przekazu, tutaj każdy zna jakąś metodę. Można zalecić względnie bezpieczną, bo przecież nie chodzi o nic przełomowego, tylko o wejście na odpowiedni poziom co nadawcy. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla ludzi kulturalnych.

Następnie można z powodzeniem zacząć oglądać media reżimowe (uwaga nie piszemy które – żeby nie było pretensji), najlepiej zaczynając od głównego wydania najważniejszego programu informacyjnego w głównym kanale reżimowego ścieku. Przy czym warto przeprowadzić to w sposób profilujący przekaz informacyjny. Proszę oglądać z notatnikiem i długopisem w ręku, wiadomo że nikomu się nie chce robić notatek i na to liczą nadawcy. Proszę jednak sobie wynotować tematy – hasłowo – o których mówi osoba prowadząca, a następnie zaznaczyć sobie najważniejszy temat, tj. przekaz główny. Tak codziennie przez jak najdłuższy okres czasu np. miesiąc, a jeszcze lepiej dwa lub trzy. Jeżeli zrobicie państwo matrycę, zobaczycie już na przestrzeni miesiąca, że prawidłowości w kategoriach poruszanych i sposób akcentowania tematów – są nie do ukrycia. Tak działa przekaz medialny, a wy robicie sobie media plan, ale w drugą stronę, nie kodujecie przekazu, tylko go dekodujecie. Można wymienić kilka uniwersalnych kategorii do matrycy: np. „rząd jest cacy”, „nasz przywódca jest genialny”, „wrogowie trzymają się mocno, ale nasi są lepsi”, „byłoby bardzo źle, gdyby nie nasi umiłowani przywódcy i ich dalekowzroczna polityka”, morderstwa, gwałty i inne dramaty”. „majtki, golizna i inne kwestie obyczajowe”, „nowe technologie – czyli jak wygrawerować laserem na kubku napis”. „kochane zwierzęta”, „słodkie kotki są kochane”, oczywiście – “tablice pamiątkowe i inne wykopki” jak i najważniejsze – „inni są gorsi, a my pod tak wspaniałym przywództwem jesteśmy wspaniali, niepowtarzalni i niektórzy nawet mają się dobrze”.

Możliwe są różne permutacje tego typu pytań, liczy się jednak główny rdzeń mający na celu zawsze pokazanie rzeczywistości w sposób wybiórczy i zmanipulowany. Można dla równowagi oglądać jakieś media międzynarodowe, najlepiej te obiektywne jak RT.com, żeby zobaczyć co równolegle dzieje się na świecie. Natomiast proszę nie czytać niemieckiej prasy, chyba że w celu sprawdzenia jak w większości wypadków manipulowani są nasi zachodni sąsiedzi. Jedynie medioznawcy i to z doświadczeniem, jak i oczytani erudyci mogą zagłębiać się w lekturze mediów niemieckich, zwłaszcza w Polsce.

Proszę pamiętać, nasz przeciwnik jest wykształcony i inteligentny, ma za sobą technologię i ekspertów, dzięki czemu oszczędza masę czasu i osiąga efekt dźwigni. Nawet dobór poszczególnych kategorii materiałów nie jest przypadkowy – inaczej ludzie odbierają komunikaty polityków o problemach, jeżeli poprzedzają je materiały euforyczne, a inaczej jak dramatyczne. Manipulacja ma bardzo długą tradycję i prawie nieskończone instrumentarium z którego może korzystać bez ograniczeń. Jednak metoda obrony zawsze jest banalna – trzeba przetworzyć papkę jaką nam podają w schemat, wedle którego nam ją podają. To tylko kwestia odrobiny sumienności, można wspomniany eksperyment przeprowadzić wspólnie z rodziną, dyskutując na bieżąco o tym, co jest przekazywane i odpowiednio kwalifikując.

Proszę jednak pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak totalna odporność, albo że przechytrzycie system i będziecie mądrzejsi od nadawców, tego się nie da zrobić, bo to są profesjonaliści i jest ich więcej niż nas, w tym znaczeniu że każdy z nas jest sam przed telewizorem, możemy się grupować tylko w Internecie. Z tego względu – warto jest wymieniać się obserwacjami i wymieniać opinie na tematy przekazywane – mając ograniczone zaufanie do otoczenia, albowiem nie brakuje prowokatorów i manipulatorów. Przeciwko manipulacji realizowanej na wielu poziomach jesteśmy i będziemy bezbronni, nawet wyłączenie telewizora nas nie chroni, bo wywołanie „auto-odcięcia się” to również formuła manipulacji! Tylko systematyka i późniejsza retrospekcja mogą nas uratować. Lepiej jest przybliżyć się do prawdy po fakcie, niż wcale!

Ps. Uwaga powyższe to nie jest żadna wiedza niedostępna – to zasygnalizowana wiedza na poziomie podręczników na poziomie I-szego i II-giego roku chyba każdego dziennikarstwa.

10 komentarzy

 1. Nie oglądać, nie słuchać, nie czytać.

  Jest tyle innych rzeczy do zrobienia.

  A życie takie długie to nie jest …

 2. Emeryt z Toporu

  Zastosuje się – ciekaw jestem wyników. Coś podobnego już kiedyś pan pisał o ile pamiętam.

 3. “Reżymowe media” to określenie oddaje stan rzeczy w odniesieniu do mediów. Oglądać krytycznie i nie wierzyć, analizować aby wychwytywać kłamstwa i nie dopowiedzenia! Tylko ilu takich odbiorców jest? Nadzieja w tym że będzie coraz więcej! TVP kłamie to hasło powróci!

 4. Wyleczyłem się na zawsze z oglądania, czytania lub słuchania polskojęzycznych, reżimowych mediów. Szyderczo zwanych wolnymi.

 5. Gniewna Zjadaczka Ogórków

  matryca przygotowana. Tak uzbrojona mogę obejrzeć cały przekaz informacyjny …

 6. Po 1-szym czerwca 1989 roku, pewien kawaler, pewna panienka z satysfakcją powiadali z okienka.. telewizora, że “komuna się skończyła, mamy kapitalizm..”. Były to czasy gdy likwidowano zakłady pracy i zwalniano setki tysięcy pracowników. Chciałam tylko przypomnieć tym kawalerom i tym panienkom co mówili ponad 20-lat wstecz i nic ponadto.

  • Zapewne miała “wieczorynka” na uwadze kreśląc
   konkretną datę 04.06.? Zresztą, to było tak dawno
   a sprawdzać mi się nie chce… 🙂

 7. Agent Tomek zwycięża, sprawa willi wraca,śledztwo wraca i nie ważne że sąd umorzył sprawę,i tak w oczach pisomatolkow winien.Zabawa trwa a gawiedż się cieszy!Prokuraturzy Zibiego do roboty wrogów pełno:komuniści, rowerzyści,rusofile,kobiety w czerni,ateiści. Roboty na wieki!8

 8. potwierdzam spostrzeżenia i rady.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.