Polityka

Jak ludzie mają traktować poważnie Platformę Obywatelską?

 Jak ludzie mają traktować poważnie Platformę Obywatelską? Mechanika rotacji kadrowej w PO-PiS ujawniła się znowu za sprawą pana Grzegorza Schetyny i jak wynika z deklaracji – kandydata na Prezydenta Wrocławia pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego.  To duże zaskoczenie, zwłaszcza dla lokalnych wrocławskich środowisk politycznych, albowiem typowano zupełnie inną kandydaturę. Walka z panem Rafałem Dutkiewiczem to starcie z tytanem polskiej samorządności. Już samo podejście do takiego wyzwania wymaga odpowiedniego bagażu doświadczeń, charakteru i osobowości. Na pewno nie będzie łatwo.

Problem jest jednak o wiele szerszy i ma kilka aspektów, z których najważniejszy jest sam fakt, wskazania takiej kandydatury przez szefa największej partii opozycyjnej w kraju. Po pierwsze pan Dutkiewicz jest lubiany przez mieszkańców, jest niezależny – może pewne decyzje są mniej popularne i niektóre kontrowersyjne. Jednak Wrocławianie mają to szczęście, że ich miastem zarządza polityk niezależny, z poza politycznych sporów, napięć i emocji. To bardzo ważne i to wartość sama w sobie. 

Po drugie pan Kazimierz Michał Ujazdowski, to osoba bardzo doświadczona w działalności publicznej, jak również w pracy na rzecz kraju. Życiorys tego pana mógłby wystarczyć do napisania dobrej książki. Na pewno nie można takiej osobie odmówić kompetencji do zajmowania się sprawami publicznymi na poziomie lokalnym. W tym zakresie, tj., patrząc personalnie i merytorycznie pan Ujazdowski na pewno spełnia wszystkie możliwe kryteria rękojmi publicznej i z pewnością mógłby być bardzo dobrym Prezydentem Miasta.

Jest jednak jeszcze i trzeci aspekt, który należy określić jako sytuacyjny. Podział na naszej scenie politycznej nie jest jedynie ideologiczny, w zasadzie to jeden z mało ważnych aspektów konfliktu. Główna linia sporu jest oczywiście czysto wizerunkowa, jednak niesłychanie ważnym aspektem w motoryce tego konfliktu, zwłaszcza napięć jest kwestia kadr. Spory bardzo często są napędzane ambicjami i brakami miejsc „biorących” na listach w kolejnych wyborach. Stąd zjawisko migracji politycznej jest przekleństwem naszej polityki. Pan Kazimierz Michał Ujazdowski kilka różnych formacji ma na koncie swojej politycznej kariery. Obecnie jest znany z istotnie prawicowych wystąpień, które wygłaszał w czasach jeszcze niedawnych, jak wspierał obóz dobrej zmiany. Chociażby z tego powodu pan Schetyna bardzo ryzykuje. Ponieważ taka deklaracja personalna, to poważny skręt w prawo. Na prawicy nie ma już miejsca dla żadnej innej partii.

Wykonanie takiego manewru personalnego wobec polityka, który jeszcze do niedawna był częścią dobrej zmiany, jest żenujące, poniżające i źle świadczy o Platformie Obywatelskiej. Oczywiście można zrozumieć, że to taktyka przyciągania. Ponieważ lepiej mieć buntowników wroga u siebie, niż jeszcze z nimi konkurować na osobnej płaszczyźnie. Problem polega jednak na czymś, czego w naszym kraju prawie nie ma w polityce, chodzi o przyzwoitość. 

Przyzwoitość jest w istocie nie do pogodzenia z polityką, zwłaszcza w warunkach takiej dzikości, jaka panuje na dominującej części naszej sceny politycznej. Kiedyś mieliśmy zamiar stworzyć taką aplikację pokazującą, w jakich opcjach politycznych byli poszczególni politycy. Podjęcie próby stworzenia nawet samej matrycy, dla kilku czołowych osób, to zadanie tytaniczne. Stąd pomysł na aplikację, która potrafiłaby poprzez algorytmy uchwycić relacje i ścieżki pomiędzy poszczególnymi życiorysami. Niesłychanie ciekawe jest  bowiem to, kto i z kim i kiedy? Może kiedyś uda się ten pomysł wprowadzić w życie. 

Nie da wejść się do gnojowicy, bez ubrudzenia sobie przynajmniej butów gnojem. Podobnie jest z polityką. Oczywiście każdy polityk ma prawo do zmiany barw partyjnych, czy też do ogłoszenia niezależności politycznej, chociaż jeżeli tak, to może lepiej żeby startował jako niezależny (do Sejmu to niemożliwe w praktyce)? Nie można jednak milczeć, jeżeli konkretna osoba po raz kolejny zmienia opcję polityczną i to w celu objęcia z góry upatrzonego stanowiska. 

Pan Grzegorz Schetyna popełnił poważny błąd, ponieważ o ile w skali Wrocławia to nie ma znaczenia, bo pan Dutkiewicz jeżeli będzie kandydował – ma pewną wygraną, to w skali Polski to sygnał dla wszystkich. Wedle którego, PO niczym nie różni się od PiS. Ponieważ raz można być w jednej partii, krytykować drugą, a potem być niezależnym, z poparciem tejże krytykowanej. 

Jak ludzie mają na poważnie traktować Platformę Obywatelską? Kogo jutro będą wspierać? Może niech pan Schetyna jutro wystawi kandydaturę pana Misiewicza? Dlaczego nie? Może pana byłego Ministra Obrony Narodowej we własnej osobie? Przecież nie ma ograniczeń, w Polsce jest wolny mandat!

9 komentarzy

 1. Słusznie i sprawiedliwie.

  Pan Misiewicz na Prezydenta!

  Macondo.

 2. Kasyno zawsze wygrywa

  Właśnie dlatego nie warto na nich głosować i mam nadzieję że Wrocławianie pokażą im środkowy palec…

 3. A czego spodziewać się od partii o tych samych korzeniach ideologicznych,różniących się w szczegółach uprawiania polityki,kwestiach personalnych i dola populizmu i rusofobii.To cały czas POPIS w akcji!Dopóki rządzą Schetyna, Kaczyński i Tusk nie liczmy na zmianę sytuacji”kruk krukowi oko nie wykole”.

 4. A może by tak na prezydenta panią senator Anders, córkę czy wnuczkę bohatera, która dorwała się do koryta wolności wywalczonej przez jej ojca i wydaje setki tysięcy na wyprawy turystyczne dokoła świata. I dobrze jej to idzie. jak na razie wdała 611 tysięcy i ma dalsze plany pogłębiania wolności w ojczyźnie. Byle nie na księżyc. Profesor Koźmiński powiedział niedawni w TV, że Polską rządzi hołota uznająca się za elitę. Uczącą się hołotę.

 5. Pytanie: “Jak ludzie mają traktować poważnie Platformę Obywatelską?”
  Odpowiedz: Tak jak poważnie traktują PiS.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Wart Pac pałaca, a pałac Paca.

  Pytanie: Jakieś przykłady?
  Odpowiedz: Poprzedni premier nie zauważył w demokratycznym państwie piramidy finansowej a nowy premier obiecał budowę miliona samochodów elektrycznych.

  Pytanie: Coś się zmieni?
  Odpowiedz: Wątpię. Mój znajomy powiedział mi, że dobrze orientuje się w naszej polityce wewnętrznej ponieważ ogląda program pt. “Ucho prezesa”.

  Pytanie: Myślałem, że to program satyryczny.
  Odpowiedz: Ja też. Teraz nie wiem co jest bardziej “satyryczne”: nasza rzeczywista polityka czy “Ucho prezesa”.

 6. ‘Piękny pean pod “skromną” osobę p.D. – mnie nie przekonuje.
  Zapamiętałem ruchy p. D. podczas wizyty, BA, wykładu mjr. UBP
  tow. Baumana na U. Wrocławskim
  Na pewno obaj panowie
  (D. i U.) są nie z mojej bajki – gdyby już (pod lufą karabinu), głos
  oddałbym, jednak na p.U.
  Daleko mi do NOP-u, a jeszcze dalej do “ałtorytetów” marcowych
  ‘trzech p. B”…
  Misiewicz? Wdzięczny chłopak do bicia..oby nie był to p. prezydent Słupska (uchowaj Boże)…

 7. СЛЕДЫ ИМПЕРИИ – ТРОЦКИЙ СЕГОДНЯ

  https://www.youtube.com/watch?v=z8kEO9mhoAI&t=985s

 8. Wypędzeni z partii, rządu, bezpieki… (3)
  http://www.mysl-polska.pl/1526

 9. Jak widać , nie tylko Obyatel , wedruje z partii do partii. nomadów politycznych przybywa.

  Tata do synka; Synku , zapisz się do PiS , bo nic nie znaczysz! A jak się zapiszę? Też nie będziesz nic znaczył, ale będziesz miał pieniądze i dostęp do koryta.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.