Społeczeństwo

Izrael – jedyny bezpieczny bliskowschodni kraj dla turystów

 Po ostatnich wydarzeniach w Egipcie, gdzie w jednym z popularnych kurortów nad Morzem Czerwonym doszło do tragicznej śmierci młodej obywatelki Polski, nie można dłużej udawać, że turystyka w krajach bliskowschodnich jest bezpieczna! Dla turystów z Europy nie jest bezpiecznie już nigdzie. Nawet przyjazna i piękna Turcja stała się krajem, wobec którego trzeba stawiać poważne pytania o bezpieczeństwo. Syria i Liban są wykluczone z wyjazdów turystycznych, podobnie Libia, chociaż ta nigdy nie była destynacją turystyki masowej. W Tunezji doszło do dramatycznych zamachów, a Algieria ma zupełnie inną specyfikę. Jeżeli chodzi o Maroko – są na temat bezpieczeństwa w tym kraju różne opinie, chociaż trzeba odnotować fakt, że zarówno tamtejsi mieszkańcy są w znacznej mierze pozytywnie nastawieni do Turystów, jak i władze bardzo dbają o bezpieczeństwo.

Egipt uchodził za turystyczny raj. Piękny kraj, posiadający nadzwyczajne walory do pobytów wypoczynkowych, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku wielu ludzi. Połączenie walorów klimatycznych z dziedzictwem historycznym napędzało do Egiptu miliony turystów. Tamtejsza branża turystyczna została zmonopolizowana przez osoby bardzo wpływowe i tam generalnie nie ma przypadków. Nastawienie na pobyt zorganizowanych grup w dużych ilościach, przynosi olbrzymie zyski. Bezpieczeństwo jest zapewniane przez izolację turystów, w wydzielonych strefach pod silną, a nawet bardzo silną lub wręcz totalną (Synaj) opiekę służb bezpieczeństwa i wojska. Wielokrotnie mogli się o tym przekonać turyści, udając się w różne zakątki tego kraju, zwłaszcza na wspomnianym Półwyspie Synaj, na trasach do zabytkowych klasztorów i innych miejsc, można bez problemu zobaczyć bardzo duże zgrupowania wojska i sprzętu wojskowego.

Jednak jak pokazuje to ostatni tragiczny przypadek, terroryzm nie jest jedynym zagrożeniem, z jakim mogą spotkać się turyści w Egipcie. Zagrożenia związane z przestępczością zorganizowaną, w tym narkotykami, handlem ludźmi, zmuszaniem do prostytucji, handlem organami i innego rodzaju kwestie, to codzienność tamtego rejonu świata. Władze egipskie robią co mogą dla zabezpieczenia miejscowości turystycznych. Przykładowo dla zmniejszenia zagrożeń terrorystycznych, do obsługi gości zatrudnia się wielu Chrześcijan koptyjskich. Jednak przestępczość często idzie w parze z terroryzmem. Do tego dochodzi jeszcze zwykła ludzka podłość i np. przestępstwa seksualne, ukierunkowane głównie wobec przyjezdnych Kobiet. To są fakty, które wiele razy sygnalizowało wiele osób. Wystarczy poczytać informacje na popularnych forach poświęconych turystyce.

Z powyższych względów nie powinno się zachęcać ludzi do wyjazdu do inno-kulturowych krajów Bliskiego Wschodu, ponieważ ryzyko wyjazdu jest bardzo duże. Być może dołożenie specjalnego obowiązkowego ubezpieczenia – podwajającego cenę każdej wycieczki, byłoby skutecznym sposobem na unaocznienie ludziom ryzyka związanego z podróżą i wypoczynkiem?

Jest jednak dobra wiadomość dla amatorów ciepła i słońca, jak również zabytków, albowiem jest ba Bliskim Wschodzie Izrael – mały, ale wielki i wspaniały kraj, stworzy przez przyjaznych ludzi. Bezpieczeństwo w Izraelu jest priorytetem. Przestępczość pospolita jest marginalna (inna kultura – każdy ma broń, nawet Kobiety!). Terroryzm inno-kulturowy, ma silne podłoże narodowościowe i rzeczywiście jest wyzwaniem, jednak zarówno państwo jak i społeczeństwo – umieją sobie z tymi zagrożeniami radzić. Duża ilość powszechnie dostępnej broni oraz przemyślne sposoby na identyfikację zagrożeń, nadzwyczajnie ograniczają ryzyko.

Izrael dysponuje doskonałą infrastrukturą ogólnosystemową, nie ma problemów z transportem, lotniska są bardziej, niż bezpieczne. Podobnie inne środki komunikacji – można po praktycznie całym kraju, z wyjątkiem wydzielonych fragmentów terytorium przemieszczać się bez żadnego problemu. Co więcej, opieka medyczna w Izraelu jest na poziomie wyższym, niż w Polsce. Mówimy tutaj, nawet nie o standardach światowych, ale o wyznaczaniu tych standardów. Jest to bardzo ważne jak dojdzie do jakiegoś nieszczęścia. Nie bez znaczenia jest też i to, że w dominującej większości przypadków można się porozumieć po angielsku, rosyjsku a i ze znalezieniem rozmówcy po polsku nie ma dramatu. Doskonale pokazuje to przygotowanie izraelskich służb granicznych, gdzie do obsługi wycieczek z Polski – normą są oficerowie mówiący bezbłędną polszczyzną.

Opisanie miejsc do wypoczynku w Izraelu, jest niemożliwe w jednym felietonie. Kraj oferuje wszystko, to co najlepsze i czego potrzebują turyści – słońce, plaże, piaski, palmy. Doskonała jakość, dostępność i przystępne ceny żywności – to wizerunek izraelskiej gościnności. Do tego dochodzą liczne zabytki, w tym oczywiście te związane z Chrześcijaństwem. To wszystko powoduje, że pobyt w Izraelu jest naturalną destynacją dla każdego turysty, który chciałby wypocząć we wspaniałym klimacie, względnie nie drogo i bezpiecznie. Połączenie turystyki z zagrożeniem życia, jest niepotrzebnym ryzykiem. Izrael ma wszystkie te same walory, co kraje sąsiednie, a zarazem oferuje przyjazne otoczenie i bezpieczeństwo. Dlatego, jeżeli już ktoś chce wyjechać z Polski na wakacje poza Europą, to Izrael jest naturalną, wygodną, komfortową i bezpieczną destynacją turystyczną. Izrael to jedyny bezpieczny, bliskowschodni kraj dla turystów.

13 komentarzy

 1. Wierny czytelnik

  Izrael jest piękny. Ludzie są mili i zawsze pomagają, co prawda gościnność jest ograniczona przez terroryzm, jednak jest ok. Wszędzie broń, piekne młode kobiety objuczone plecakami i bronią maszynową. Wyglądają groźnie, bardzo seksownie.

 2. hrabia montechristo

  Oczywiście że Izrael to najlepszy wybór. Osobiście polecam Morze Martwe to doświadczenie na całe życie.

 3. kochanie jak się masz?

  Święte słowa trzeba być nieodpowiedzialną osobą żeby jechać do wylęgarni terroryzmu

 4. Mieli problem z ostrzałem rakietowym i artyleryjskim swoich miast to stworzyli Żelazną Kopułę (ang. Iron Dome), ponadto potrafili zdobyć finansowanie na ten projekt w Stanach.
  Szczycimy się sukcesami młodych programistów, kształcimy w zakresie sterowania, uczenia maszynowego, rozpoznawania obrazów po czym ci ludzie zasilają zachodnie firmy bo ich wiedza i umiejętności nie są potrzebne w zacofanej gospodarce. Dlaczego państwo nie potrafi skanalizować tego potencjału np. do rozwoju inteligentnych broni rakietowych. Wystarczy zainicjować odpowiednie start-upy, przyciągnąć odpowiednich ludzi a później zapewnić stały dopływ gotówki zleceniami od firm zbrojeniowych. Przepraszam zapędziłem się, zapomniałem, że się nie da ponieważ powstałoby kolejne narzędzie do dojenia kasy z budżetu dla swoich zgodnie z hasłem “Polska rodziną silna”.

  https://www.youtube.com/watch?v=gJwdv3Adges

 5. Jakie czynniki (prócz wymienionych) sprawiają że autor jest
  ‘przedstawicielem’ Izraela na Polin oferującym wątpliwe dla Polaka wdzięki ?

  A ‘po czemu” (lobbowaną) Arkadią dla Polaków nie jest IRAN? Na pewno
  ma więcej do zaoferowania….jeśli potrafiliśmy zaakceptować
  “specyficzne klimaty” Egiptu – Iran będzie w sam raz Oazą,
  bezpieczną przystanią +egzotyka prawdziwego, nie “pod turystę”
  jak w przypadku Egiptu i &… Orientu! Amen.

 6. Wystarczy ze rzund jeździ prawie w całości i się z tego nie spowiada

 7. Gratuluję Autorowi kapitalnego, satyrycznego tekstu o Największej Demokracji Świata a nawet Galaktyki! 😀

  Spędzono ludzi do “ziemi obiecanej”, która okazała się obozem koncentracyjnym otoczonym murami…

  Żal ludzi którzy tam żyją i już nie mogą się ewakuować na U’Krainę i Krym jak było w planach…

  A teraz nawet do USA czy Francji nikt zdroworozsądkowy się nie przeniesie…

  • “Żal ludzi którzy tam żyją i już nie mogą się ewakuować na U’Krainę i Krym jak było w planach…”
   …………..Doprawdy,nie rozumiem,p.Kodłuch, czyżby p. jednak był
   w skrytości ducha utajnionym sympatykiem “anglosaksońskiego
   bruklynu” – planu pn. ‘Nowa California’?

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.