Italian Job stołecznej prewencji

Wczoraj po raz kolejny mistrz Polski w piłce kopanej nie zawiódł i przegrał kolejny piąty już mecz w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Legia Warszawa zawodzi kibiców i przyprawia o zakłopotanie zarząd, który stara się o zyski no i z pewnością nie cieszy swoją postawą właścicieli. Generalnie można by spuścić na wczorajszy mecz kurtynę milczenia, bo leżącego nie wypada kopać gdyby nie fakt drobny acz istotny.

Rywale ze stołecznego włoskiego Lazio przyjechali wspierani silną grupą kibiców. Kibice jak to kibice nastawieni byli w ich mniemaniu rozrywkowo a, że Polska może się im zdawać krajem egzotycznym poszaleli jak na kiboli przystało, kiedy zauważyli polską policję stojąca przy ul. Marszałkowskiej, postanowili przetestować ich możliwości i zaczęli rzucać w nich tym co „kibic” ma pod ręką i jak słusznie można się domyślać nie rzucali przewodnikami, czy mapkami stolicy a butelkami a gdy tych zabrakło kamieniami.

Nasi dzielni policjanci pokazali, że działać potrafią i zatrzymali 149 kiboli z importu w większości obywateli Włoch. Kibole zaś jak to kibole mieli i noże i kastety. Prewencja zadziałała, przestępcy zatrzymani pewnie jakaś część z nich usłyszy zarzutu i po sprawie. No może jeszcze UEFA da im jakąś karę i wszyscy będą szczęśliwi. Była akcja kiboli, była skuteczna reakcja policji, wszystko przebiegło tak jak należy. Na tym też by można kończyć temat, ale niestety…

Niestety 11 listopada był nie tak dawno, tam też byli kibole wszelakiej maści, tam nie brakowało również zadymiarzy, którzy słowem Polska, bezczelnie wycierają swoje rozkrzyczane twarze. Doszło do aktów wandalizmu, „nasza” wysortowana młodzież siłowała się z drzewkami, siłowała się z kołkami te drzewka otaczające. Pewnie narodowo usposobieni młodzi ludzie wspomnieli pieśń Kaczmarskiego, o murach. Murów nie było postanowili obalić ogrodzenie ambasady Federacji Rosyjskiej i absolutnie nie chodziło o niszczenie barier istniejących między naszymi krajami. Akty wandalizmu były masowe, skandaliczne i żenujące. Obrzucano kamieniami przeciwników, race leciały już na wcześniej wspomnianą rosyjską ambasadę.

Efekt? Policja zatrzymała ponad 70 zadymiarzy, wielu z nich usłyszało zarzuty. No i tutaj rzuca się w oczy pewna dysproporcja, bo o ile przy włoskich kibicach, wypada tylko przyklasnąć, to w przypadku bandy zadymiarzy, działających świadomie i absolutnie zorganizowanie skala zatrzymań wydaje się śmiesznie mała.

Jeśli działanie policji i wymiaru sprawiedliwości ma mieć również funkcję prewencyjną i edukacyjną – czyli nieuchronność kary ma powstrzymywać przed popełnianiem czynów zabronionych, to w przypadku skandalicznych wydarzeń z 11 listopada do takiej sytuacji z pewnością by nie doszło. Obraz jaki poszedł w Polskę i świat jest taki: w tym kraju można zrobić dowolna zadymę, a i tak nikt większych konsekwencji nie poniesie. Kara będzie niska lub w zawieszeniu a najczęściej skończy się na niewielkiej grzywnie.

Mamy prawo wymagać od policji działań zdecydowanych, czasami nawet jeśli to niezbędne z użyciem dopuszczalnej prawem siły, po to aby każdy kibol, zadymiarz czy zwykły bandyta wiedział, że to jest siła której należy się obawiać.

Należy apelować, niech sądy będą surowe, niech zadymiarze wykonują prace społecznie użyteczne w dużym wymiarze, niech będą piętnowani za swoje zachowanie! Skoro ktoś miał odwagę rzucać kamieniem w policję niech sprząta teraz ulice w kamizelce z opisem swojego przestępstwa. Niech kara za złamanie prawa będzie taką karą, której będą się bali i taką która będzie go piętnowała, bo miesiąc aresztu w środowisku kiboli to powód do chwały, a nie do wstydu.

Wracając na koniec do Legii Warszawa, to im wprawdzie nie grozi nic poza publicznym wykpieniem, ale skoro gwiazdy zarabiające łącznie miliony złotych się nie sprawdzają, to może czas zweryfikować ich wynagrodzenia? Może tutaj system finansowego kija i marchewki będzie skuteczny i wreszcie nie będziemy musieli się wstydzić po każdym rozegranym i zazwyczaj przegranym meczu na arenie międzynarodowej?

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

One thought on “Italian Job stołecznej prewencji

  • 30 listopada 2013 o 19:21
    Permalink

    Artykuł bardzo dobry, nie będę komentowała ponieważ uważam, że artykuł należy przeczytać bez jakiegokolwiek komentarza.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.