Instalacja “Future” – POLWAX

Polwax ma już wszystkie niezbędne pozwolenia – żeby rozpocząć budowę nowoczesnej instalacji na Śląsku
Instalacja „Future” zgodnie z harmonogramem powinna zostać uruchomiona pod koniec 2019 roku. Plan zakłada, że ta nowoczesna instalacja odolejenia rozpuszczalnikowego będzie przerabiać około 30 tysięcy ton gaczy parafinowych. W tym roku powstaną podstawowe konstrukcje i budowle. 

– Dostaliśmy „zielone światło” dla Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI), jakim jest spółka Orlen Projekt S.A. Wspólnie czekaliśmy na to zezwolenie, teraz możemy ruszyć. Nie mówimy już tylko o opracowywaniu dokumentacji technicznej całej instalacji, ale o prowadzeniu kontraktacji na wielu poziomach. Zarówno urządzeń jak i wykonawców poszczególnych etapów pracy.  Otrzymanie pozwolenia na budowę jest punktem zwrotnym. Od tej chwili możemy kopać w ziemi, lać fundamenty, wykonywać wiele innych prac, zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy instalacji – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Spółki. 

Ostatnie miesiące były czasem “szlifowania projektu” sprawdzania każdego z zaproponowanych rozwiązań inżynieryjnych. Ważnym i wartym podkreślenia jest fakt bardzo dobrej współpracy i współdziałania między GRI, którym jest spółka Orlen Projekt, jak i pełniącą rolę Inżyniera Kontraktu firmą Ichemad-Profarb z Gliwic.  – Wypracowaliśmy sposób współpracy, częstotliwość spotkań, kwestię rozwiązywania bieżących problemów. Nie da się ukryć, że w niektórych obszarach poruszamy się ścieżką uzgodnioną z bankiem finansującym naszą inwestycję. Jeszcze pozostaje do uzgodnienia kilka ważnych rozwiązań, ale nie mają one wpływu na rozpoczęcie budowy – stwierdził prezes Tomczyk.

Żeby zbudować, najpierw zburzą

Tymczasem w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej instalacji rozpoczyna się właśnie rozbiórka budynków biurowo-magazynowych. Podejmując tę decyzję Spółka musiała zgodnie z zaleceniem biegłego dokonać odpisu rezerwy na około 1,2 mln (raport bieżący nr 29/2017 z dnia 6.12.2017) jeszcze w wyniku za rok 2017.  – To było absolutnie konieczne i jest uzasadnione – przekonuje prezes Tomczyk. 

Decyzja o wyburzeniu jest związana z tzw. pochodnią – flarą, która pierwotnie miała być zlokalizowana ponad 500 m od instalacji. Pochodnia ma służyć do awaryjnego zrzutu gazów z instalacji i winna być utrzymywana 24 godz. na dobę w pełnej gotowości.  – Po przeliczeniu kosztów tego pierwotnie zaproponowanego rozwiązania, które kosztowałoby Spółkę nawet 1,5 mln rocznie, zarząd wraz z Inżynierem Kontraktu zdecydował się na bardziej oszczędną wersję lokalizacji pochodni. W nowej lokalizacji – pochodnia jest w odległości ok 150 metrów od instalacji. Obniżka kosztów rocznych jest na tyle duża, że zdecydowaliśmy się na likwidację posiadanego aktywa. Mówimy tutaj, bowiem o oszczędnościach blisko 1,0 mln PLN rocznie (!). Gra, zatem była świeczki – wyjaśnia prezes Dominik Tomczyk. – 

Przypomnijmy. W grudniu Spółka dokonała odpisu na poziomie około 1,2 mln PLN, ale po wybudowaniu instalacji, dzięki takiemu umiejscowieniu flary – rocznie oszczędzać będzie blisko 1,0 mln PLN. Warto dodać, że ponad 90 proc.,  wszystkich elementów zostało już zakontraktowane i zamówione. U licencjodawcy, niemieckiego koncernu Thyssen Krupp część elementów wchodzących w skład instalacji jest już wyprodukowanych i gotowych do przewiezienia do Polski. – Chciałbym też podkreślić aktywny udział niemieckiego koncernu na etapie projektowania wykonawczego. Projektanci GRI, których rolą jest przełożenie projektu technologicznego na konkretne rozwiązania techniczne, na bieżąco konsultowali z inżynierami Thyssena zagadnienia dotyczące poszczególnych branż projektu – dodaje prezes Tomczyk. 

Polwax należy do ścisłej czołówki największych europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych procesów technologicznych, wysokiej i stabilnej, jakości wyrobów oraz współpracy z wieloma jednostkami badawczymi, jak również dopasowaniu oferty do indywidualnych potrzeb klienta, produkty Spółki mają ugruntowaną pozycję na rynku.  

Pan Dominik Tomczyk Prezes Zarządu Spółki Polwax SA fot. Polwax Copyrights

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla podmiotu Polwax SA. Wyłączenie licencji CC 3.0.

11 myśli na temat “Instalacja “Future” – POLWAX

 • 3 marca 2018 o 05:55
  Permalink

  To przykład jednej z niewielu dobrze rozwijających się polskich firm w tej branży.

  Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 06:50
  Permalink

  Trzeba chronić i promować polski przemysł.

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 09:55
   Permalink

   Coś się komuś pomieszało przemysł chemiczny, ciężki przecież to już było, przecież tylu wmawiało, że to już przeszłość, teraz się przecież zarabia na kręceniu filmików i wrzucaniu na YT.

   Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 10:53
  Permalink

  Może jak to okrzepnie i zacznie przynosić zyski – to ludzie się do tego przekonają.

  Mam pytanie: ile PROCENT polskiego kapitału jest w tym przedsięwzięciu?

  Żeby nie okazało się po latach, że znowu wzmocniliśmy jakiś holding na Cyprze albo Wyspach Dziewiczych …

  Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 13:23
  Permalink

  POlski biznes jest potrzebny, to nic że trochę trują – taka branża w zamian dają miejsca pracy i pomagają wielu ludziom. Słyszałem natomiast, że mają problemy ze względu na konkurencje ukraińską. Czy to prawda?

  Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 17:26
  Permalink

  Mnie też najbardziej zastanawia pytanie, ile procent polskiego kapitału jest w tym przedsięwzięciu.

  Jak sobie czytam o różnych firmach czy też spółkach, to zarząd działający na terenie Polski składa się z polsko-języcznych nazwisk.
  Kto jest faktycznym właścicielem to brak danych.

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 19:15
   Permalink

   Jeden raz się uparłam (zajmuje to sporo czasu) i dotarłam do kogo należy firma wywożące śmieci z mojej wsi. Przez grzeczność nie wymienię nazwy właścicieli. Mogę tylko zapewnić, że panowie odbierający śmieci są z Polski i są uprzejmi. Szkoda tylko, że panie feministki nie parają się takim zajęciem jak wywózka śmieci lub praca w górnictwie a tak pragną równouprawnienia.

   Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 18:31
  Permalink

  Moim zdaniem główny trick polega na tym, że elementy flary dawno były zamówione u Niemców, ale ktoś coś źle policzył i żeby to-to zamontować, trzeba wyburzenia nieruchomości za 1,2 mln zł, bo to rzekomo przyniesie oszczędności milion rocznie. Zakład, że Niemcy sprzedali nam złom niezgodny z projektem i tylko oni będą do przodu na tym biznesie?

  Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 19:03
  Permalink

  Zarząd = słupy? Brak informacji nt. ‘faktycznych właścicieli” – jest
  już jest jakąś informacją naprowadzającą…

  @ergo hestia. ??? 🙂 To tak jakby napisać, chrońmy marki
  polskiej wódki… 🙂 Taż to Panie Dzieju oksymoron, sprzeczność sama w sobie.

  Odpowiedz
 • 6 marca 2018 o 15:49
  Permalink

  Wszystko pięknie, ale proszę wspomnieć jak gigantyczny kredyt spółka musiała na ten cel zaciągnąć.

  Odpowiedz
 • 27 maja 2020 o 15:36
  Permalink

  Czytam komentarz : “Zakład, że Niemcy sprzedali nam złom niezgodny z projektem i tylko oni będą do przodu na tym biznesie?”
  Jakie to prawdziwe 😀 ;-D

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.