Informacja: Celon Pharma S.A. poszukuje leku na chorobę Alzheimera

Ponad 4 mln złotych unijnego wsparcia otrzymało konsorcjum naukowo-biznesowe złożone z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ), Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie (IF PAN) oraz Celon Pharma S.A. na prace w ramach projektu „Nowa nieamyloidowa terapia zaburzeń poznawczych” (NATco).

Projekt zakłada opracowanie nowego leku prokognitywnego, który będzie wykorzystywany w leczeniu m.in. choroby Alzheimera. We współpracy z krakowskimi ośrodkami naukowymi Celon Pharma S.A. odegra strategiczną rolę partnera przemysłowego. Oprócz prowadzenia prac badawczych spółka będzie odpowiedzialna także za potencjalną komercjalizację leku.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako lider konsorcjum, 17 kwietnia podpisało finalną umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, mającą na celu realizację projektu NATco. Dodatkowo, na początku lutego br. została podpisana umowa konsorcjum, która oprócz podziału zadań określiła także skład komitetu sterującego projektem, w którym znaleźli się: dr hab. Paweł Zajdel (CM UJ), prof. Andrzej Bojarski (IF PAN) oraz dr Maciej Wieczorek i Mikołaj Matłoka z Celon Pharma S.A. W ustalaniu zasad funkcjonowania konsorcjum i przygotowaniu umowy brało udział Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU).

Łączna wartość projektu wynosi 4 815 143 zł, z czego 4 100 000 zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pozyskane fundusze to efekt pozytywnie ocenionego wniosku projektu złożonego na konkurs organizowany w ramach Programu Badań Stosowanych (PBS). Celem PBS jest wzmacnianie współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi zastosowaniem wyników badań
w prowadzonej działalności gospodarczej.

***

Celon Pharma S.A. to zintegrowana polska firma farmaceutyczna założona w 2002 r. przez dr Macieja Wieczorka. W swoim portfolio posiada specjalistyczne leki recepturowe przeznaczone dla pacjentów chorych na schizofrenię, nadciśnienie, choroby ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory piersi, a także leki stosowane w leczeniu zakażeń ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV). Spółka posiada nowoczesne laboratoria badawczo rozwojowe, w których opracowywane są zarówno leki generyczne jak i innowacyjne stosowane w schorzeniach onkologicznych, neuropsychiatrycznych, metabolicznych oraz o podłożu zapalnym.

***

Informacja redakcji:
Materiał opublikowano na podstawie materiałów prasowych dostarczonych przez “On Board Public Relations Sp. z o.o ECCO International Communications Network ul. Wolska 88 01-141 Warszawa za zgodą Celon Pharma S.A.”. Powyższy materiał stanowi własność autora Celon Pharma S.A. Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone na rzecz autora. Wykorzystanie możliwe tylko za zgodą autora po bezpośrednim kontakcie. Wydawca portalu Obserwatorpolityczny.pl nie jest w żaden sposób powiązany z podmiotem: Celon Pharma S.A., i poprzez publikację powyższego tekstu nie bierze odpowiedzialności za jego działania lub zaniechania w zakresie jego działalności operacyjnej, jak również prawdziwość publikowanych danych. Powyższa informacja została opublikowana jedynie w celach informacyjnych.

8 myśli na temat “Informacja: Celon Pharma S.A. poszukuje leku na chorobę Alzheimera

 • 21 kwietnia 2015 o 07:04
  Permalink

  Jakby coś takiego odkryli, to rzeczywiście byłby przełom i wielki krok do przodu polskiej nauki

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2015 o 07:35
  Permalink

  Dzień Dobry.
  Trochę jak w starym dowcipie się zaczyna: “Informacja: Celon Pharma S.A. poszukuje leku na chorobę Alzheimera” lecz zapomnieli gdzie go zostawili 😉
  Udanego dnia
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 21 kwietnia 2015 o 07:53
   Permalink

   Nie jest dobrze robić sobie jaja z tak poważnej sprawy.

   Odpowiedz
   • 21 kwietnia 2015 o 08:03
    Permalink

    Jakoś nie zauważyłem p.konstruktywnej uwagi,
    przy poważniejszych sprawach i jajach do kwadratu
    robionych notorycznie,rzekomo dla naszego dobra.
    Przez kogo?

    Odpowiedz
   • 21 kwietnia 2015 o 15:46
    Permalink

    To nie tak, w tym stwierdzeniu jest wiele goryczy. Ja tylko dodam, gdyby pieniądze przeznaczane na zbrojenia były przeznaczone na badania naukowe od dawna choroby nowotworowe, neurologiczne, AIDS były by leczone jak katar.

    Odpowiedz
   • 21 kwietnia 2015 o 18:24
    Permalink

    “@wieczorynka 15:46”
    Jestem absolutnie tego samego zdania !

    Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2015 o 14:57
  Permalink

  Bardzo ciekawa inicjatywa, dobrze się dowiedzieć. Dziękuję.

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2015 o 20:20
  Permalink

  https://www.youtube.com/watch?v=PvnE1kEfbSY#t=677

  „Waszym zdrowiem zajmuje się teraz Wall Street. Jeśli myśleliście, że szkodzą nam najbardziej poprzez system bankowy, poczekajcie aż zobaczycie, co wyczyniają z opieką zdrowotną”.
  – Jeff Hays

  Zaczerpnięte z “Pracowni4”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.