Husarii już nie ma… czyli przedmurze!

graf. red.

Husarii już nie ma, to trochę głupia sprawa, ale trzeba mieć to na uwadze. Henryk Sienkiewicz i Wojciech Kossak dokonali czegoś niesamowitego, wskrzesili swoimi piórem i pędzlem mit Rzeczpospolitej. Wspólnota zrównana kalce typu: koniki, szabelki, Dzikie Pola, twierdze, panny-białogłowy, cała menażeria świata, który rzeczywiście istniał, tylko miał u swojego podłoża bezwzględny wyzysk klasowy chłopstwa, jako klasy upośledzonej i uzależnionej od wąskiej warstwy, niestety w większości warchołów i pijaków, nieudaczników i porażek, którzy tą Rzeczpospolitą po prostu przesrali.

Nie bójmy się tego mówić, bo o to tutaj chodziło. Magnaci pływali w złocie, byli jednymi z najbogatszych ludzi w ówczesnej Europie, szlachta ssała chłopstwo i również miała się nieźle, mniejszość narodowa niezasymilowana służyła jako narzędzie do eksploatacji mas pańszczyźnianych. Bieda powiększała się z każdą kolejną przegraną wojną, z każdym przemarszem obcych wojsk, chociaż te akurat wzbogacały bukiet genetyczny, co do dzisiaj widać np. w Wielkopolsce.

Na tym wszystkim trwała sobie siła najpotężniejsza z wszelkich sił, która NIESTETY LUB –STETY przetrwała naszą państwowość i nadal ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze, decydując o naszej tożsamości i wszystkim, co uważamy za nas definiujące. Jak do dzisiaj, nie potrafiliśmy sobie z tym „dopustem bożym” poradzić. To „on” nas, a nie „my” jego. W zasadzie, czy w ogóle jest jakieś „my”? Amerykanie mają pana Donalda Trumpa, Rosjanie – wielki Naród mają pana Władimira Putina, a my?

Przecież nawet po odcięciu zdrowego rozsądku, nie można wymienić nikogo z żyjących polityków, ani nawet tych niedawno zmarłych. Kto nam pozostaje? Józef Piłsudski? Karol Wojtyła? Kto jeszcze? Pan prezes? Kogo wpisać na listę narodowych mężów „bez skazy”? Kościuszkę? Dobrze, dodajmy i pana Tadeusza, tylko że to i tak wszystko zamierzchła przeszłość miniona. Proszę zwrócić uwagę na tą banalną okoliczność, że współczesność nie wydała nikogo, kogo byśmy uznawali powszechnie za autorytet! Chyba, że pana prezesa?

Jeżeli więc żyjemy w zbiorowości bez autorytetów, bez wzorców, to znaczy że jesteśmy jak plastelina! Oto można z nas ulepić masę podobną do wzorca, który się przedstawi jako jednorożec! Istny złoty cielec!

Szokuje na tym tle bezideowość naszych elit uważających się za „europejskie”, w zasadzie to nie wiadomo o co im chodzi, ci wszyscy ludzie przemieniają się na karuzelach stanowisk, jednak jaka jest ich wartość dodana? Dobra zmiana wykazała, że za rządy PO-PSL brakuje nam jednego budżetu państwa, który został zmarnowany przez nazwijmy to – nieudolność podatkową poprzedników. To brutalny fakt, tak porażająco prawdziwy, że nawet jak weźmiemy poprawkę na kryzys jaki miał pan Tusk w okresie swoich rządów, to mniej więcej połowa tej kwoty jest realnym oskarżeniem. I co z tego? Czy coś z tego wynikło?

Wybory unijne dowiodły, że społeczeństwa Zachodu są zniewolone przez media i dyktaturę elit, hołdujących neoliberalizmowi – na zmianę neokonserwatywnemu lub jak kto lubi to określenie „lewackiemu”. W naszym przypadku opozycja przegrała, co więcej przegrała już wybory Parlamentarne, ponieważ nie ma nie tylko pomysłu na rządzących, ale przede wszystkim nie ma pomysłu na samą siebie. Do tego dochodzi rozdrobnienie i skutki naszej ordynacji wyborczej i sposobu podziału głosów. Bez marzeń… bez!

W tym miejscu powraca problem Husarii, a raczej jej braku. Otóż, można byłoby to wszystko traktować jako ciekawostkę pomiędzy rosołkiem a drugim daniem. Jednak to nie jest XVI wiek i na Wawelu nie siedzi król mający górę złota, którego małżonka pożycza budżet roczny królestwa innemu możnowładcy. Co więcej, nie ma Hetmanów, zdolnych do wystawiania pancernych pułków, które rozgramiały przeciwnika na Dzikich Polach. Ale … nadal kreujemy się na przedmurze.

Nasz pech polega znowu na elitach. O ile te pradawne naprawdę miały olbrzymie zasoby, technologię i know-how, pozwalające na utrzymanie otoczenia w równowadze, jak również na wygranie konfrontacji z dowolnym z zagrożeń. To dzisiaj jest zupełnie inaczej. Pamiętajmy o tym przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Głupia sprawa z tym przedmurzem. Zwłaszcza, jak trzeba bronić muru z obu stron!

24 myśli na temat “Husarii już nie ma… czyli przedmurze!

 • 6 lipca 2019 o 08:03
  Permalink

  To jest ostateczna klęska “jaśnie państwa”, które tak zaciekle zwalczając PRL, samo straciło rozum chodząc na pasku zachodu. Zniszczyli naród nie po raz pierwszy w historii, ale miejmy nadzieję, że już ostatni. Musi jeszcze przeminąć kilka pokoleń, aby z narodu chłopów i robotników wyłoniła się prawdziwa inteligencja narodowa i słowiańska, a wtedy może mamy szansę na ratunek, jeżeli wrócimy do korzeni słowiańskiej egalitarnej kultury. Ale pierwszy warunek powstania tego zaczynu do tworzenia się patriotycznej inteligencji narodowej polsko-słowiańskiej jest wyjście z okupacyjnej religii, wyjście z indukowanych nam ograniczeń poznawczych i ideowych narzucanych przez okupanta religijnego i zachodni imperializm kulturowo-ekonomiczny. Nie możemy być przedmurzem chrześcijaństwa, a w zasadzie zdegenerowanego katolicyzmu. Powinniśmy być murem słowiańskości i z konieczności geograficznego położenia przedmurzem słowiańskiej kultury.

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2019 o 10:40
  Permalink

  Zbuntowane chłopstwo (Kozacy) gdy ‘podchodziło do miast” co kilka/kilkadziesiąt lat zawsze stawiało wobec Lachów żądania…wydajcie nam naszych ciemiężców, a puścimy was wolno…
  Magnaci na ziemiach okrainnych byli (z reguły) pochodzenia rusińskiego, wyznania prawosławnego..tak’że… nie mamy powodu/w do stosowania
  samobiczowania, chyba ze uprawiamy natarczywie sadomasochizm
  zainicjowany przez lewicę laicką – ludzi pokroju i mentalności
  Kwaśniewskiego, czy Mazowieckiego! Naturalnie stosunki Żydów z nie-Żydami panujące w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej czyli w Rzeczypospolitej Szlacheckiej stanowiły tło dalszej historii Żydów na ziemiach Polski przed rozbiorami. Na większości ziem etnicznie Polskich nie był stosowany ten szkodliwy dla tych stosunków system Arendy, który był używany przy tworzeniu wielkich latyfundiów magnackich, opartych na zmianach prawa dziedziczenia dokonanych w 1589 roku, kiedy sejm zatwierdził legalne przekazywanie majątku najstarszemu synowi. Największe latyfundia na wschodzie Rzeczypospolitej były terytorialnie większe niż wszystkie Wyspy Brytyjskie razem wzięte.

  System Arendy polegał na przeważnie jednorocznych z góry opłacanych dzierżawach majątków, nieraz składających się z kilku wsi. Około trzy czwarte Żydów w Rzeczypospolitej Szlacheckiej żyło na terenach gdzie stosowany był system Arendy. Fakt, że Żydzi-Arendarze uzyskiwali z góry płatne dzierżawy z prawem do kontrolowani chłopów zamieszkałych w dzierżawionych majątkach był powodem wielu konfliktów społecznych i powodował pogromy Żydów zwłaszcza na Ukrainie. Trzeba pamiętać, że Arendarze mieli prawo karać chłopów karami pieniężnymi jak również w niektórych majątkach karą śmierci. Arendarz miał prawo nakładać podatki oraz pobierał wypłaty na koszty kościelne od chłopów na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Koszty kościelne były pobierane od chłopów przez Żydów-Arendarzy za chrzty, śluby, pogrzeby oraz czasem za sam wstęp do kościoła lub cerkwi. Można sobie wyobrazić, jakie wrażenia na chłopach robiły tego rodzaju wydatki związane z ich religią, a nakładane przez Żydów-Arendarzy.” I.C. Pogonowski.

  “Na gruncie drwin wytworzyło się duchowe współżycie (POMIDORA) i Polaków, (POMIDOR) powiedział Polakowi: Nie mogę z tobą nic wspólnie kochać, czcić, uwielbiać, nad niczym wspólnie cierpieć i do niczego wspólnie dążyć — ale możemy wspólnie drwić ze wszystkiego.

  Wydrwię ci twego Boga, twą Ojczyznę, twą tradycję i twe Ideały, twe pragnienia i twe wysiłki i obaj będziemy wyżsi ponad to wszystko. Zeszedł się (POMIDOROWY) kpiarz z polskim kpem i zaczęli ze wszystkiego kpić.

  I wytworzyło się środowisko, w którym żadna wielka idea, żaden wielki czyn nie mógł dojrzeć…………………itd. A. Niemojewski, aktywny filosemita i socjalista z czasem przeszedł na pozycje “antysemickie” – cokolwiek znaczy termin. https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Niemojewski). Dlatego dziś mamy to, co mamy; strachem podszyte, zagenturalizowane i skorumpowane elity, ludzi bez zaplecza kulturowego i rodzinnego, ludzi o ograniczonych horyzontach, drobnych geszefciarzy wyniesionych na najwyższe urzędy, gdzie w towarzystwie wczorajszych zbrodniarzy, morderców i zdrajców bawią się insygniami władzy narodowej. Taki jest efekt zatrucia ducha i wyżarcia Polsce mózgu… “

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2019 o 21:38
   Permalink

   Skoro już wspomniałeś A. Niemojewskiego i jego przejście na „antysemityzm”, to może powinieneś też poznać jego zasadnicze poglądy na temat okupacyjnej religii, przez którą zdaniem Niemojewskiego, jak i wielu innych szlachciców z XIX wieku, są większe nieszczęścia niż przez arendarzy?
   Takie tam dwa cytaty prawdy, komu zawdzięczamy swoją niedolę: „Katechizm przeto rodzi następujące zło: ludzi bezmyślnych utrzymuje w stanie dalszej bezmyślności, ludzi światłych, lecz słabego charakteru, uczy obłudy, ludzi ślepej wiary doprowadza do namiętnego fanatyzmu i krwawych walk bratobójczych.”
   Pod adresem papieża rzucającego klątwy, napisał: „Rzuciłeś ją tam, gdzie ludzie jeszcze nie umieją szyderstwem witać twych papierowych piorunów i gdzie dotąd w lęku i strachu kolano prostaka ugina się przed tobą jako przed ojcem i jako przed świętym. Podając się za namiestnika Boga, wymagasz dla siebie boskiej czci, a przede wszystkim sutego świętopietrza dla opłacenia swych pałaców (…) ogrodów i bajecznego zbytku … Za pomocą klasztorów, misji i parafii łupisz Lud Polski z ostatniego grosza, a wiesz, że to się da czynić tak długo, dopóki ten lud jest katechizmem ogłupiony, więc korny. Królestwo Boże, opowiadane przez Jezusa Galilejskiego, zamieniłeś w Królestwo Papieskie dyplomatów, obłudników i zdzierców, a to twoje Królestwo Papieskie jest zaiste Królestwem ogłupienia i Demoralizacji. Budź się, Ludu Polski!”.
   Źródło: Andrzej Niemojewski, Objaśnienie katechizmu, Wyd. „Myśli Niepodległej” 1907.

   I pomyśleć, że takich mądrych myślicieli, twórców mieliśmy na przełomie XIX/XX wieku. On to napisał i opublikował w 1907 roku, zanim jeszcze bardziej zaczął pisać Tadeusz Boy-Żeleński o “Naszych okupantach” i za nim jeszcze prawdę wyłożył Jan Stachniuk.

   A tu masz nowy portal słowiański, i bardzo dosadne stwierdzenie:
   “Od Lacha do Polaka – kim jesteśmy?”
   “Przez ostatnie 1000 lat ponosimy tylko skutki zmiany tożsamości, łatwowierności, głupoty i poddaństwa. Właśnie na tym polegał również numer z podrzuceniem nam obcej religii Cesarstwa Rzymskiego. Lechici, Polacy stali religijnie sterowanymi antypolakami. Co widać i dzisiaj gdzie każdy katolik to wróg słowiańskiej Polski! Nie wie, że oficjalny upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego jest jednym z wielu historycznych nieprawd, mitów. Imperium trwało nadal, przekształciło się w cesarstwo Rzymsko-Niemieckie i przez wieki używało ludów i państw germańskich (należy pamiętać że Germanie antyczni to są Słowianie, bo tak nazwali Rzymianie ludy które napotkali na północy, ale z czasem Niemcy przywłaszczyli sobie tą nazwę jako lud ich przodków), by zdobywać, kawałek po kawałku, ziemie Lechitów. Cesarstwo Rzymskie wraz z tysiące razy modyfikowaną religią, trwa po dziś dzień. Papież ma jednocześnie funkcję imperatora (cezara), zaś bank watykański kontroluje wszystkie zasoby naturalne, korporacje, banki prywatne i banki narodowe na świecie. W czasie II wojny światowej faszystowskie Włochy, Watykan i faszystowskie Niemcy, to kolejna odbudowa i odsłona wielkiego Imperium Romanum, które od zawsze było śmiertelnym wrogiem słowiańskiej Polski. A czemu papieże noszą tytuł cesarzy rzymskich, tj PONTIFEX MAXIMUS? Nikt nie dał na to pytanie rzetelnej odpowiedzi.” Źródło: https://ariowie.com/od-lacha-do-polaka-kim-jestesmy/

   Chyba zaczyna nam się budzić kultura słowiańska, bo różnych portali przybywa, a z nimi rośnie zainteresowanie zwłaszcza młodych Polaków poszukujących swojej tożsamości, oby tylko nie pobłądzili i nie dali się zwieźć.

   Odpowiedz
  • 6 lipca 2019 o 21:19
   Permalink

   Współczuję. Właśnie “mistrzu” obraził prawdziwy naród nazywając go populacją polskojęzyczną, a jakoś nie przyszło mu do głowy, że ten naród pod okupacją religijną jest pozbawiony słowiańskiej tożsamości, jego kod kulturowy został zmieniony i ten naród próbuje tylko przetrwać w zmieniających się warunkach społecznych i politycznych tak jak umie, kombinując na wszystkie strony i balansując między swoją słowiańskością genetyczną a zatrutą obcą religią “duszą”, czyli umysłem. Czy “mistrz” tego nie zauważa? No właśnie, on stoi po stronie okupanta i śmie naród obrażać bo tenże naród od wieków ma w genach ostrożność wobec wszelkich nawidzonych zbawców uznających się za lepszych i przypisujących sobie prawo posiadania patentu na zbawienie kraju. Tacy mądrale, co to kiedyś brali udział w niszczeniu Polski Ludowej, nie mają teraz prawa poniżać narodu, prawdziwego narodu poddanego praniu mózgu przez okupantów. Samo jego nazwisko wskazuje, że nie może się on zaliczać do tego narodu. Ciekawe skąd on “przybył”, aby indukować Polakom obcą kulturę i obce wartości.

   Odpowiedz
   • 7 lipca 2019 o 09:45
    Permalink

    “Ciekawe skąd on “przybył”,
    ?
    Zapewne ze wschodu, zważywszy na wyznanie i miejsce urodzenia/zamieszkania…(miasto czterech kultur) 😁

    @Tomek. Tyle jest portali mających w nagłówku ‘niezależny, niezawisły”
    polski, szczeropolski, złotopolski, bogoojczyźniany… na portalu guru lewicy laickiej , u “wujcia-wariaciuncia”, czy “odznaczonego redachtorka”
    ze swoimi poglądami – bedziesz pośród swoich – patryjoto…

    Odpowiedz
 • 6 lipca 2019 o 20:51
  Permalink

  Oj ..widze że już ten pożal się Boże portal chwyta sie takich metod 🙂 ? …to już u nas tak dobrze że trzeba wymyślać takie dyrdymały 🙂 ? otóż WIELKI NARODZIE prowadzony przez nieomylnego i jedynego w swoim rodzaju PANA Putina musisz wiedzieć że Polacy w tej chwili nie potrzebują już autorytetów który ich utrzma w nich jedność … wy , czyli Rosjanie nigdy nas nie rozumieliscie , do dzisiaj nie m9zecie pojąć skąd w nas ta siła dzięki której ciągle się podnosimy i przemy naprzód … skad to nasze poczucie wolności tak obce Rosjanom …jestesmy jednolita , jednorodna masa ( nie wiem skąd ten przytyk na temat ” wymieszania krwi” w Wielkopolsce …sam jestem stąd …) po prostu w naszych sercach żyje prawdziwy patriotyzm a nie taki wymuszony karabinami NKWD za plecami pierwszej linii nacierajacych żołnierzy …

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2019 o 10:26
   Permalink

   Zapomniałeś chyba dzięki komu “…jestesmy jednolita , jednorodna masa”, której wolność i państwo zostało wywalczone i “podarowane” przez ten WIELKI NARÓD z ich ówczesnym wodzem na czele zaliczanym obecnie do największych zbrodniarzy na świecie. Taka dziwna ironia historii prawda? Bo gdyby nie on – ten naród i ten wódz oraz polscy patrioci walczący u boku tego WIELKIEGO NARODU, NASZ NARÓD MÓGŁBY, PODOBNIE JAK ICH, ZNIKNĄĆ Z POWIERZCHNI ZIEMI- to ich geny, twoje i moje geny, zostałyby wykasowane przez szwabów – taki był ich plan pod wodzą Hitlera.

   Nie pomijaj więc prawdziwej historii i odrób z niej lekcje. Dostrzegasz wroga na wschodzie, a nie widzisz go w swojej zagrodzie i na zachodzie. To taka dziwna przypadłość niby Polaków, może to faktycznie obce geny? Jako naród największe sukcesy historyczne i obronę własnej tożsamości kulturowej uzyskiwaliśmy w zasadzie tylko w bloku słowiańskiego porozumienia (np. Bitwa pod Grunwaldem, II wojna światowa). Gdy natomiast słuchaliśmy okupantów watykańskich i służyliśmy interesom zachodnich monarchii, szybko upadaliśmy jako kraj i naród. Oczywiście zachodnie imperializmy kolonialne skłócały plemiona słowiańskie w swoim interesie,i nadal to czynią, co jest znane nawet ze starożytnych kronik okresu rzymskiego, a teraz “Polaczki” myślą, że walczyli o wolność. Niestety od 1989 roku nastał okres WIELKIEJ SMUTY dla plemion słowiańskich i albo się z niej wydostaniemy, albo nas zachodni imperialiści pochłoną kulturowo i gospodarczo. Gdyby zabór pruski potrwał jeszcze 100 lat dłużej, to Wielkopolska byłaby całkowicie zgermanizowana. Wielkopolanie nawet by nie pisnęli, tak jak nic nie mogli poradzić, gdy im Niemcy odmówili utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, który mógł zostać utworzony dopiero w II RP, a pod zaborami działał o dziwo Uniwersytet Warszawski i Lwowski, o dziwo nawet z językiem polskim jako wykładowym.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_im._Adama_Mickiewicza_w_Poznaniu
   No i rzecz najważniejsza, o czym wykluczeni intelektualnie nie chcą pamiętać, że największy rozwój nauki i kultury polskiej miał miejsce w PRL, także Uniwersytetu w Poznaniu, a podobno byliśmy wtedy pod “okupacją komunistyczną i radziecką”. Jak to możliwe, że ci “okupanci” pozwolili nam na rozwój? Bo okupant prusko-niemiecki taki dobry już nie był.

   Odpowiedz
   • 8 lipca 2019 o 04:35
    Permalink

    @Mieclaw,07.07’2019, 10:26

    W komentarzu @Tomek K widze jezykowe ukrainizmy, takze takowa postawe, wiec stad takaz nienawisc do Rosji i Putina, omawiany komentarz @Tomek (‘a ) to nie jest obiektywna refleksja lecz totalna, emocjonalna desaprobata podsycona generalna nienawiscia do wszystkiego co rosyjskie czy rzekomo rosyjskie , zdaje sie @Tomek nie zrozumial “dydaskali” uzytych w felietonie….

    Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 11:31
  Permalink

  Miecław
  7 lipca 2019 at 10:26
  Doskonale. Z wielkim uznaniem!

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2019 o 16:17
   Permalink

   Wojciechu, miło cię znowu zobaczyć na forum. Już się niepokoiłem o twoje zdrowie. Brakuje tu ciebie, twoich logicznych podsumowań rzeczywistości. Myślę, że nie tylko mnie, ale wszystkim czytelnikom.
   Pozdrawiam serdecznie.
   Ps. Dzięki za uznanie

   Odpowiedz
   • 8 lipca 2019 o 04:43
    Permalink

    @Wojciech
    @Mieclaw

    No wlasnie, mysle sobie komentator@Wojciech wq****l sie na publikacje Grzelazki i “wyemigrowal do Australii”…
    Milo,milo…,ze @Wojciech “dal cynk”(“odezwal sie “)

    Co do tego komentarza @Tomek to mi sie nieustepliwie taka asocjacja wciska..”wolnosc Tomku w swoim domku”…. niech sie @Tomek gdzie indziej awanture…O.K.

    Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 18:30
  Permalink

  Świat opisany przez Orwella jest już naszą codziennością…
  Znane powiedzenie mówi, że jeśli wrzucisz żabę do wrzątku to natychmiast wyskoczy, ale jeśli będzie pływać w garnku ze stopniowo podgrzewaną wodą to nawet nie zauważy, że się ugotowała. W myśl tego procesu działa wiele zjawisk dnia codziennego, a wielu z nas nawet ich nie zauważa. Czy oznacza to, że jesteśmy po prostu gotowanymi żabami nieświadomymi swego losu?
  Wmówiono nam, że jesteśmy wolni, podczas gdy na każdym kroku poszczególne urzędy postępują z nami tak jakbyśmy nie różnili się od zwierząt hodowlanych. Mamy złudzenie wolności, w którym to, kto inny niż właściciel posesji decyduje, co, kiedy i jak wybudować na swojej działce. Inny mądry ustala, kiedy nasze dzieci powinny iść do szkoły i czego powinny się uczyć. Proces zatruwania umysłów poprzez propagandę jest zresztą kluczowym na drodze do stworzenia mimowolnego niewolnika doskonałego.
  W powieści “1984”, George Orwell przestrzegał przed światem, w którym każdy nasz ruch jest śledzony i analizowany. Inaczej się chodzi po ulicach mając świadomość istnienia tam wielu set tysięcy kamee przemysłowych. Niestety postęp technologiczny spowodował, że możliwości obserwacji i przetwarzania danych są na tyle duże, że miliony kamer CCTV pracuje praktycznie w jednej sieci.
  Wszechobecna inwigilacja postępuje i proces ten jest nie do zatrzymania. Można tylko w końcu sobie to uświadomić i zacząć nazywać rzeczy po imieniu. To, że dany ustrój nie nazywamy faszyzmem wcale nie oznacza, że nim nie jest. Na szczęście dla rządzących większość Polaków, ale też obywateli innych krajów zachodnich została już przeszkolona, aby nie dostrzegać tego, co dzieje się danej społeczności, tej o której sami władcy wypowiadają się w kontekście ciemnej masy czy bydła.

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 18:52
  Permalink

  https://www.unz.com/mhudson/the-world-bank-and-imf-2019/

  „Celem podboju militarnego jest przejęcie kontroli gospodarek zagranicznych, aby przejąć kontrolę nad ich ziemiami i nałożyć daninę. Geniusz Banku Światowego było uznaniw, że nie jest konieczne, aby zająć kraj w celu narzucenia hołdu, lub przejąć jego przemysł, rolnictwo i ziemie. Zamiast kul, używa manewrowania finansowego. Tak długo, jak inne kraje odgrywają sztuczną grę ekonomiczną, dyplomacja USA moze kontrolować finanse, jest w stanie osiągnąć dzisiaj, co kiedyś wymagało bombardowania i utraty życia przez żołnierzy.”
  ===========

  Kapitalny tekst Hudsona, korespondujący z tematem.
  Polska została przejęta bez jednego wystrzału, za jakieś 15% wartości zasobów kraju.
  Hudson i Perkins opisali doskonale model przejmowania kolejnych lenn przez Anglosasów.
  I wymiany elit na takie, które bez szemrania będą wykonywać polecenia zleceniodawców z zachodu.

  System ekonomiczny w którym Centrum jest kluczowe, a Peryferia są jedynie poddostawcami którym dyktuje się ceny i płace, był wielokrotnie opisywany.
  Więc dyskusja co jest lepsze- zabór rosyjski czy anglosaski, jest bez sensu, porównując długofalowe efekty.

  Obecnie drenowani jesteśmy stukrotnie silniej.

  Odpowiedz
  • 8 lipca 2019 o 05:14
   Permalink

   Komentator @wmw “ujal” ……

   Z refleksja @krzyk58, ze to nacja pomidor “przejela” mozna by polemizowac, zwlaszcza,ze @krzyk58 wymysla pomidor,ze wjechali w 1944 jako komunisci na ciezarowkach z Rosji…. i wprowadzili “na chama” demokracje w Polsce a tymczasem zarzuca @krzyk58 tez, ze pomidor przejeli tez usa….

   Bezpardonowy kapital i lobbysci “przejeli “by zmiazdzyc konkurencje ,zapewnic sobie cywilizowane i zalfabetyzowane taniutkie rece do pracy i tym zapewnic sobie bezgraniczne zyski… takze tak zapewniajac sobie fantastyczne rynki zbytu….
   W Polsce mieli latwy lup, gdyz dzialali z ambony i z “czarna madonna z Jasnej Gory” a tym co teraz jest im lyso, to sie modla…inni dalej odczuwaja wstret i pogarde do siebie samych i “zjedli by z pod siebie” by tylko ich jako ludzi kultury zachodniej zaakceptowano….ci co nakradli, przejmujac majatek narodowy i panstwowe srodki produkcji i sa milionerami maja wszysko w d***e i jedza osmiorniczki i cierpia na szok bialkowy, gdyz nie moga takich ilosci bialka przetrawic……spotykam codziennie takich z szokiem bialkowym…..
   Min. niemiecka, federalna minister ochrony srodowiska nic tylko chce ludzkie oddychanie ( CO2) opodaktowac, mimo ze przez to nie bedzie moglo sie wydzielanie CO2 zmniejszyc ….paru odwaznych naukowcow mowi, ze bardzo dobry efekt w eliminacji CO2 przyniosly by nowoposadzone drzewa ale coz…. “mowi sie do sciany a sciana ani razu”….trzeba gromadzic kapital,mimo, ze sie nie da pieniedzy jesc…

   Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 18:59
  Permalink

  Skrótowo rzecz ujmując, sukcesy Styropianu są następujące:

  -nie ma armii skonfigurowanej do obrony kraju. Jedynie misje ekspedycyjne.
  -nie ma przemysłu obronnego, skazani jesteśmy na zakupy komponentów.
  -nie ma wywiadu i kontrwywiadu.
  -nie ma pełnych ciagów technologicznych w przemyśle w polskich rękach
  -nie ma polskiego systemu bankowego, farmacji, mediów.
  -brak rodzimej myśli technicznej, polskiego głównego wykonawstwa projektów infrastrukturalnych.

  Elity kompradorskie tak mają…..

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2019 o 20:41
   Permalink

   wmw
   7 lipca 2019 at 18:52 KTO “za tym” stoi?

   wmw
   7 lipca 2019 at 18:59 . Enigmatyczne ujęcie… 😏
   “Polska została przejęta bez jednego wystrzału…” w takim samym stopniu przejęli USA. No, może było kilka “szczałów”, m.in. w Dallas…
   A, odpowiedź jest prosta i jednoznaczna, nie dla wszystkich jak widzę!

   Odpowiedz
  • 8 lipca 2019 o 08:33
   Permalink

   Jednym słowem oficerowie i generałowie wojska oraz różnych służb dali du…, że na to wszystko pozwolili. Może dlatego z frustracji wielu tak wcześnie wita się z tamtym światem? Został już im tylko bóg, bo honor przerąbali i ojczyznę zostawili na pastwę losu.

   Odpowiedz
   • 8 lipca 2019 o 19:55
    Permalink

    …jednak w daleko zmienionym kształcie poglądów na rzeczywistość i nadzieje na przyszłość.”
    Lepiej późno niż wcale… stare pryncypia poszły w lamus?!
    Ale,ale to (na pewno) moje pobożne życzenie?! Mimo wszystko
    Zdrowia żełaju Wasze błagarodie… (?)Bulat Okudzava – Vashe Blagorodije
    https://www.youtube.com/watch?v=XZSMiICLnHw

    @Miecław. “Jednym słowem oficerowie i generałowie wojska oraz różnych służb dali…” Przyzwolenie!? – Alternatywą była-by ‘co najmniej Rumunia”, albo “pucz Janajewa”, czyli ‘jatka mięsna” w mniejszym lub większym stopniu. Lewacy,anarchiści, komuniści i złodzieje czekali na taki rozwój. W drugiej połowie 80’ ‘wszyscy”
    (jeszcze nieoficjalnie) pracowali już na rzecz nowego pana, włącznie
    z KGB ZSRR. 🙂 Ile razy mam powtarzać płytę?

    Odpowiedz
    • 8 lipca 2019 o 23:29
     Permalink

     Ty nie poniał. Chodzi o świadomość i opór społeczny, niepodejmowanie lub nie godzenie się z destrukcyjnymi decyzjami, a nie jakieś tam krwawe bunty. To jedyna skuteczna “broń” na silniejszego i podstępnego przeciwnika – wiedza i świadomość oraz brak dyspozycyjności zgodnej z życzeniami okupanta. My Polacy mamy to przećwiczone z religią. Kościół swoje a Polacy zwykle swoje. To samo mogliśmy stosować wobec narzuconej okupacji systemowej. Przynajmniej mniej strat gospodarczych by było i może wariant chiński byłby możliwy. Ale z jednym masz rację – większość pracowała już wtedy dla wroga, więc być może nic nie można było poradzić.

     Odpowiedz
 • 8 lipca 2019 o 10:52
  Permalink

  Miecław
  7 lipca 2019 at 16:17 ·
  Twój niepokój był uzasadniony. Jestem w trakcie rehabilitacji. Powoli dochodzę do formy, jednak w daleko zmienionym kształcie poglądów na rzeczywistość i nadzieje na przyszłość. Bardzo cenię Twoją wiedzę i elokwencję. Z przyjemnością czytam Twoje komentarze. Postaram się bywać częściej. W dużym stopniu zależy to także od aktywności Krakauera. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 8 lipca 2019 o 19:28
   Permalink

   No to trzymaj się i dbaj o siebie. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Ale dawaj znać o sobie.
   A na otaczającą rzeczywistość mniej wylane. Ty i twoje pokolenie zrobiliście aż nadto i nie macie się czego wstydzić. Teraz możesz z satysfakcją patrzeć i powiedzieć, że racja była po waszej (także i mojej) stronie. Nic już nie poradzimy na styropianowe wydmuszki intelektualne. Jest ich za dużo i klonują następnych. Widać tak jest już pisane w historii, że każde pokolenie musi doświadczyć upokorzenia i niewoli, aby po latach zmądrzało i zaczęło myśleć zamiast się modlić.
   Pozdrawiam

   No i potrzebujemy do kompletu @Wlodka. Gdzie się podziałeś?

   Odpowiedz
 • 8 lipca 2019 o 20:02
  Permalink

  Husarii już nie ma…ale zostały ślady podków – wiec można (jeszcze) odtworzyć co-nieco… Kołobrzeg Zostały tylko ślady podków
  https://www.youtube.com/watch?v=zz618A_YcnY
  “Ej, jeszcze kiedyś gruchną strzały,
  poleci miastem tupot nóg,
  błyśnie w ciemności orzeł biały
  i zadrży wróg”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.