Społeczeństwo

Horror systemu opieki zdrowotnej okiem pacjenta… Cudów nie ma, ale są szpitale

 Horror systemu opieki zdrowotnej okiem pacjenta w praktyce wygląda szokująco i jest zatrważający. Jest czymś niesamowitym jak bardzo upodlono nas jako społeczeństwo, a szczególnie skandaliczne jest to, że system nie działa nawet wobec osób najbardziej potrzebujących – niepełnosprawnych. Nie da się tego pojąć na zdrowy rozsądek, to po prostu niemożliwe do pojęcia jak to wszystko funkcjonuje i dlaczego to znosimy, tolerujemy cicho siedzimy.

Pacjentka około 65 lat, niepełnosprawna z zaawansowanym RZS na progu mobilności (problemy z chodzeniem). W ciągu jednego dnia uderzenie gorączki, zwalenie z nóg, jedna noga spuchła, nabrzmiała i zrobiła się jak z waty – skóra pęka, ropa, woda, horror.

Pomimo tego, że nie chodzi musi się udać sama do lekarza, oczywiście sama nie może w ogóle, a z nogą dosłownie pękającą od nabrzmienia nie może w ogóle i wymaga asysty. Kontakt z lekarzem po wbiciu się do kolejki po około 3 godzinach na zasadzie pilnego przypadku, rozpoznanie choroba róża. Zalecenie antybiotyk z osłoną i skierowanie do chirurga.

Wizyta u chirurga na zasadzie pilnego przypadku – 4 godziny oczekiwania tego samego dnia (przyjmuje po południu). Chirurg przecina owrzodzenia, psika czymś odkażającym, bandażuje i kieruje na SOR, jak ktoś nie rozumie tego złowróżbnego skrótu to chodzi o Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Wizyta na SOR to fascynujące doświadczenie z pogranicza horroru, psychozy, ringu bokserskiego i czegoś mistycznego. Oto lekarz jest na oddziale, ale ma zejść. Jak zejdzie, to będzie przyjmował przypadki, które się zgłosiły same. Nie ma znaczenia, że masz skierowanie od chirurga z napisem Pilne! To się w ogóle nie liczy, ponieważ SOR w pierwszej kolejności przyjmuje ludzi z największym zagrożeniem życia, a Ci są przywożeni głównie karetkami. Na raz w ciągu 5 minut potrafi podjechać siedem karetek, to co robi personel – uwijając się wokół pacjentów z których duża część najdelikatniej mówiąc ma problemy wynikające z nadużywania pewnych popularnych płynów wyskokowych – to mistrzostwo świata. Mijają cztery godziny, zbliża się godzina 20:00 i nic, pacjent ze skierowaniem – nogą napuchniętą do swojej potrójnej lub poczwórnej objętości z pękającą skórą nie ma szans na przyjęcie. W tym samym czasie kolejni dżentelmeni, czy to po jakimś wyrażaniu wzajemnie emocji pod wpływem, czy też w wyniku spotkania się z pojazdem mechanicznym – pojawiają się dostawiani przez karetki pogotowania. Widać, że system działa i serce rośnie, tylko co robić? Jeden istotny problem, system nie jest dostosowany do przyjmowania osób poważnie chorych – z niepełnosprawnością, którym przydarza się dodatkowa choroba. Są traktowane jak inni, którzy akurat mają nieszczęście. Sceny dopełnia płacz ludzi na SOR, szloch, pojękiwania. Scena jak z filmów wojennych – poczekalnia pełna ludzi, do tego rodziny coraz bardziej zbulwersowane sytuacją.

Telefon do przychodni, lekarz internista jeszcze przyjmuje i chociaż ma wychodzić, to na prośbę zaczeka. Przydają się wypracowane przez lata znajomości. Ponieważ na SOR również przyjmuje akurat internista, to wybór jest prosty, lepszy lekarz dostępny, niż szansa na to, że być może będzie dostępny – kiedyś w przyszłości.

Wizyta w przychodni, ogląd sytuacji, wymiana opatrunku – zalecenie leżeć, w razie problemów dzwonić od razu po pogotowie. Dodatkowo lekarz wypowiada się wyjątkowo niepochlebnie o SOR i szpitalu, to znany problem w mieście K. Cudów nie ma, ale są szpitale.

W konsekwencji chora jest zdana na rodzinę, jej pieniądze i logistykę. Jeżeli jest się osobą samotną, jest się skazanym na śmierć. To straszne słowa, ale taka jest realna prawda. W naszym systemie publicznej opieki zdrowotnej, chory który domaga się swoich praw – jest chorym awanturującym się. Chory awanturujący się, to podwójny problem, który trzeba spacyfikować i dla jego dobra i dla dobra systemu. Tylko, czy ktoś się zastanawia dlaczego chorzy się awanturują?

Wnioski systemowe są następujące – skala nakładów na Szpitalne Oddziały Ratunkowe musi być zwiększona. Musi być ich więcej i muszą mieć większe możliwości przerobowe. Z tej prostej przyczyny, że społeczeństwo oczekuje pomocy w tej formie i jeżeli ona nie będzie dostarczana przez państwo jako usługa – to w końcu władza zapłaci koszt polityczny, co więcej my wszyscy za to zapłacimy. Ponieważ jeżeli jakiś element systemu opieki zdrowotnej jest przeciążony, to generuje kolejki i inne problemy, które nie znikają w powietrzu, no chyba że ktoś umrze? To się potem przekłada na ludzkie tragedie, problemy i koszty. Nie każdego stać, nie każdy ma szansę samodzielnie w ogóle się zgłosić, nie mówiąc już o tym, żeby za systemem nadążyć.

Państwo musi wydawać więcej pieniędzy na leczenie ludzi, bo inaczej upadnie. Ten z polityków, który znajdzie odwagę na przekierowanie środków w systemie ze ślepego rozdawnictwa socjalnego, na ukierunkowane i celowe wsparcie dziedzin niezbędnych dla każdego – wygra każde wybory.

Ps. Zdarzenia opisano na podstawie autentycznych doświadczeń z ostatnich kilku dni.

23 komentarze

 1. Horror, znając życie chodzi o …. ehhh no takie mamy realia. Za to motłoch dostaje 500 zł hańby z kredytów

 2. Widać, źe Autora to spotkało osobiście.

  Po prostu obok nas istnieje Równoległy Świat Horroru, znieczulicy, i brutalnej obojętności na los drugiego człowieka, mimo wyznawanych wartości i wiszących wszędzie krzyży.

  Amen.

 3. Mieszkaniec Polski Powiatowej

  To co państwo opisaliście to jest i tak wariant full wypas, bo proszę zwrócić uwagę że chodzi o wielkie miasto. proszę sobie teraz wyobrazić tą samą sytuację w Polsce powiatowej, gdzie taka osoba musi dojechać busem do szpitala w powiecie i wrócić a busy kursują jak kursują, a nie jak trzeba. Potem się miastowi dziwicie, że wygrywa PIS? Nie dziwcie się.

 4. Rozdziobią nas kruki wrony

  No, ja z Polski powiatowej…Może trochę ku pokrzepieniu serc…Sobota pod wieczór. Sąsiedzi zauważają, że pewien niezamożny i samotny mieszkaniec zachowuje się nietypowo a jest trzeźwy, choć lubi wypić. Dzwonią na 112. Po niecałej pół godzinie z sąsiedniego województwa przylatuje śmigłowiec, wezwana jest straż pożarna do ochrony lądowiska, pacjent z podejrzeniem udaru zostaje przetransportowany do szpitala w przyległym województwie i umieszczony na OIOM. Sobota pod wieczór.Szok?

 5. Kolejne przykłady z opieki nad” suwenerem”.Ezetrol kosztował że zniżka ok40 zł, teraz 115,wprowadzono zamiennik, bez zniżki ok 40zł.Dofinansowane pieluchomajtki 60 sztuk 50 zł, teraz 90 szt.ale dopłata 120.Logiki w tym żadnej ale skąd wziąść kasę na premie dla rządu i 500+,najlepiej od chorych i starszych!

 6. @minister.”Nastojaszczyj minister” zakładam zna etymologię słowa – więc nie powinien
  o wykluczonych napisać – motłoch…
  Ludzie prawdziwej elity (przedwojennej) również nie użyją tego terminu.
  Z chama – pan, tak! Tacy nuworysze, z “awansu społecznego”…
  zdolni są do wszystkiego…(byli najgorsi).
  Zwykle kompleksy wychodzą niczym wiecheć słomy z gumowca…
  Uwagą nikogo nie obrażam stwierdzam jedynie prawidłowość
  pewnego procesu społecznego.

 7. O takie polskie walczyli …..? I niektórzy nadal jeszcze nie zrozumieli co zrobili.

 8. Taki już los obywateli Macando

 9. Miałem okazję kilka dni temu być śmieciem w kolejce szpitalnej. Poczułem się wreszcie u siebie w domu, czyli bez nadziei na jakiekolwiek szanse poprawy. Państwo przeznacza na służbę zdrowia ponad 70 miliardów rocznie. Kolejki do niektórych specjalistów lub zabiegów przedłużają się do okresów ponad 10 letnich. Jednocześnie w tym samym państwie istnieją prywatne, przeważnie zagraniczne kliniki, w których ubezpieczające się elity płacą łącznie ponad 40 miliardów. Przeważnie na proste zabiegi lub porady. W tychże klinikach ubezpieczeni są wszyscy pracownicy ministerstw . W tych klinikach prawie się nie czeka i pacjenta traktują jak człowieka. Czy nie można z tego wszystkiego stworzyć jednego systemu? Za ponad 100 miliardów i trochę troski o człowieka chorego.

 10. 50-parolatek

  No cóż….
  – swgo czasu, po wprowadzeniu “4 Wielkich Reform”, niejaki Buzek, ówczesny, (chyba) Prezes Rady Ministrów, powiedział m.in. (cytuję z pamięci):
  “Dzisiaj, t.j. dnia….. ubudziliśmy się w nowej, LEPSZEJ Polsce”….
  I większość społeczeństwa cieszyła się, jak dzieci, nareszcie pozbyli się przestarzałego, “socjalistycznego” kręgosłupa…

  Ps
  – i jeszcze malutki odnośnik:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Buzek

  I chyba najciekawsze w tym wszystkim są “Odznaczenia i wyróżnienia”…

 11. Ludzie będący ofiarami błędów “reformy” służby zdrowia leżą na cmentarzu,ludzie będący ofiarami “reformy”edukacji nami rządzą!

 12. @50-parolatek. “Na ślunsku” cieszy się poważaniem…wszak nie umarł politycznie…..

 13. @krzyk58. 25 lipca 2018 at 08:55.

  No faktycznie niektórym “chamom” odbiła “jaśnie pańska” szajba i z takich “pan” to faktycznie najgorszy sort. Ale, ale, przecież za przykład mają II RP odnawianą obecnie, a tam ludziska na służbę zdrowia i pomoc lekarską też nie mogli co liczyć. Śmiertelność wśród “chamów” naprawdę była wysoka, bo nie stać ich było jechać “do wód”, aby leczyć gruźlicę lub inne choroby nędzy II RP pod “jaśnie pańskim” batem. Moi pradziadkowie nie dożyli nawet 50 lat. Jednak prababcia również. Urlopów na folwarku i darmowej pomocy medycznej nie było. Więc leczono się u znachorów, a jak mój pradziadek się zadłużył, żeby mieć na lekarza i ratować chorą żonę, to żydki go szybko zlicytowali te klika morgów, które posiadał, a potem sam ze stresu zapewne odszedł z tego świata.

  “Ludzie prawdziwej elity (przedwojennej) również nie użyją tego terminu.” – zgoda, ale mówimy o prawdziwej szlachcie lewicowej i lewicy inteligenckiej, a nie “jaśnie państwie” dziedziców, którzy za nie zdjęcie czapki przed “panem” potrafili batem zdzielić. Znamy takie fakty, oj znamy. A arystokracja to nawet tym “motłochem” się nie interesowała i ust sobie nie mogła brudzić, jakimiś tam słowami rodem z pospólstwa, oni po francusku, niemiecku lub włosku rozmawiali, bo inaczej nie wypadało. 🙂

  Jak traktowano chłopów możesz sobie poczytać w pamiętniku takiego chłopa-nauczyciela wydanym w 1907 roku na emigracji. https://allegro.pl/pamietnik-chlopa-nauczyciela-1949-r-i7418728932.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Deczy%C5%84ski

 14. Cudów nie ma, ale jest Medicare… :)!
  Prosze zaznajomic sie z australijskim systemem opieki zdrowotnej….
  Bezplatny w uzyciu, oplacony przez podatki obywateli….
  Ma swoje horror dni, ale Państwo nie musi wydawać więcej pieniędzy na leczenie ludzi, bo inaczej upadnie…

 15. Co zrobi Adrian, po senackiej maszynce PISU która pokazało jego miejsce w szeregu?Że swoich doświadczeń wiem że najgorsze są kłótnie w rodzinie.!I kolejny raz po co dyskutować o prezydenckiej czy kanclerskiej formie państwa ,skoro i tak rządzi Prezes i Biuro Polityczne na Nowogrodzkiej!

 16. http://jeznach.neon24.pl/post/144742,wywiad-ambasadora-rosji
  KO-MEN-TA-RZE………….
  @Miecław, ” jak mój pradziadek się zadłużył, żeby mieć na lekarza i ratować chorą żonę, to żydki go szybko zlicytowali te klika morgów, które posiadał, a potem sam ze stresu zapewne odszedł z tego świata.”
  Ps. No, nareszcie prawilno diagnozujesz – sądzę że, filosemita Włodek, “jakoś TO “przetrawi”… a syjonista @( Michał z Izraela)
  ostrzy już tępą kosę ‘co by” Was “obryza’t! Do koszernej normy. 🙂

 17. To wszystko,ta cala opisana kronika zycia doczesnego jest okropne, wrecz nie do wiary a ja tu musze i to wcale nienoszalancko powiedziec i to drukowanymi literami z podkresleniem “wezykiem, wezykiem”: PANIE AUTOR,PAN TU MI NIE ZAIMPONUJE”! W Usa to juz od zawsze takie numery przy przynajmniej 40mln ludzi bez ubezpieczenia na wypadek choroby czy np.porodu, ludzie lecza sie w dni humanitarnych, bezplatnych akcji medykow amerykanskich w soboty i niedziele w salach gimnastycznych szkol..ida tam do dentysty,okulisty,do ginekologa i innych secjalistow..zwazywszy ze w Usa istnieja super,super klniki,ponac najlepsze na swiecie…chorzy na raka to nawet nie moga o tym w pracy powiedziec,bo ich natychmiast zwolnia…. no wogole nie chce dalej otwierac tego tematu…. Wezmy pod lupe tylko UE: kolejki,kolejki,kolejki w W.Brytani ,w Irlandii, we Wloszech,we Francji , w Niemczech to jakby po uderzeniu meteorytu: brak personelu ,zostal przez reformy “AGENDA 2010″ kanclerza G.Schröder’a i jego pani minister zdrowia Uli Schmid sprywatyzowany do niewyobrazalnych wrecz rozmiarow i w /g neoliberalnych zasad wywrocony na glowe,trzeba by codzienie z workiem na kartofle wypelnionym po brzegi 100
  lub 50€banknotami chodzic i placic za kazde ruszenie palcem w bucie przez personel medyczny czy to lekarski czy to tzw.”sredni personel medyczny”: pielegniarki a wlasciwie “asystentki zdrowia i choroby”(“Gesundheit -und Krankheitpflegerin ),pielegniarki /-rze geriatryczni, polozne, fizjoterapeuci i laboranci..i inne tp. personel, ktory Schröder “kaputt gesparrt hat ” =”zaoszczedzil tj. “wyreformowal” do wyniszczeia,kazal im placic za wyksztalcenie,zabral im etaty ze szpitali i innych placowek zdrowia, kazal sie im prywatnie od ryzyka zawodowego na iles tam mln ubezpieczac,ze ludzie poopuszczali te zawody i przeszli np.do gastronomi lub handlu a w szpitalach i gdzie indziej pracuja na “praktykach” lub smieciowych umowach ludzie z Korei,Filipin,Chin, Thajlandii,Wloch i Hiszpanii, troche personelu z” nowej ,innokulturowej emigracji” z Syrii i innych panstw a najwiecej to znakomicie wyksztalceni za pieniadze polskiego,zgrzytajacego zebami podatnika lekarze i pielegniarki….ktorych juz systemowo i masowo brakuje w Polsce…pomijajac zmiane systemu opieki zdrowotnej z “normalnego” na system neoliberalny czy darwinizm,gdze sie konkureci gryza i kopia…a “lepszy personel” zarabia w tych prywatnych,elitarnych klinikach “zlote nosy” i co nahdalej 6 tygodni robi sobie 2-3 tygodnie urlopu na Bahamach lub na Maledivach lub Sinsibar lub prywatnue wykupionej prywatnej wyspie…….ludzi trafia szlak na takie stosunki spoleczne i na neoliberalna wscieklizne, w Niemczech brakuje ok.300 tysuecy tzw.srednuego personelu medycznego, federalny minister zdrowia chce super reforma 16 tysiecy zatrudnic, ludzie sie smieja ,te to kropla w morzu potrzeb a on te nie ma pieniedzy na wiecej ale ludzie sie nabijaja ,ze skad.on wytrzasnie 16 tysiecy pielegniarek,musza sie takie dopiero urodzic i wyksztalcic…no pojedzie on do Polski i przywiezie sobie “tani” ale znakomicie wyksztalcony personel…nieprawdaz !.. …
  Tu i np.we Francji, W.Brytani,w Irlandii to hest takie supermasowe zjawisko, ze ludzie nue otrzymujac terminu lub za 2-3 miesiace w pilnych przypadkach wala od 18 godziny na do takiego SOR-ru,zwanego tu “NOTAUFNAHME”,to zjawisko przybralo takie rozmiary, ze juz prawie we wszystich niemieckich szpitalach od cos kwietnia tego roku sa takie “BEREITSCHSPRAXIS”/Ambulatirium bez wczesnuejszej rejestracji gdzie te “SOR” kieruja zaraz ludzi od 18 do 21 a w srody i piatki od 12do 21,w sobotyty,niedziele i swieta od 8 do 21..tam jest zawsze kupa ludzi ale jakis lagidzi to takie sytuacje hak ta opisana lub np.mocny bol nogi czy kregoslupa ale bez upszedniego wypadku itd…W W Brytani,Irlandii i Usa to moga pielegniarki po wyzszych studiach leczyc jak lekarze,sa “feldscherami”( lekarz polowy,jak.podczas wojny,na poligonie ) i.moga nawet wykonywac operacje..w Niemczech to sue lekarze nogami i rekami przed takimi rozwiazaniami bronia, bo im “ichnie” fundusze “zabiora” ale juz brakuje iles tam tysiecy lekarzy wiec zdaje beda musieli ten system wprowadzic oraz uakademizowanie zawodow lekarskich jak
  pielegniarka czy fizjoterapeuta + duzo lepsze wynagrodzenie, gdyz tu bedzie demograficzna katastrofa,gdyz wiekszosc spoleczenstwa to schorowani seniorzy…
  Ta chorowana niewiasta przedstawiona w felietonie to * i to wcale nie wisielczy humor* i tak miala szczescie ( !), byla by pacjentka w Holandii.lub Belgii, dali by jej termin i formularz na eutanazie,gdyz tam na wlasny wniosek mozna sie samemu usmiercic,distaje sie taki ala “nowischok” lub jakues cjanki potasu i “po zawodach”..powiedzieli by tej chorej ,ze jej leczenie jest bardzo drogie,opatrunki i antybityki, dojazdy i mze jej zaropiala noga to”smierci” i dzieci lub maz zlozyl by tez wniosek o jej eutanazje..ale terminy tylko do srody bo od czwartku do poniedzialku zaklady pogrzebowe maja zamkniete ,personel jest na weekedzie i gryluje w ogrodzie lub na jachcie….

 18. Hallo Ludzie !!!
  Komentarz @Anonim z 25.07’2018,19:43 to autorstwa @krolowa bona… czy to te upaly jakiegos chochlika tu wyslaly by “se” troche drak porobic …

  DOBRY WIECZÓR TO WINA NASZEGO SERWERA – NIEDOMAGA STARUSZEK I POTRZEBUJE REMONTU A NA REMONT SĄ POTRZEBNE PIENIĄDZE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 19. Mój znajomy ,średnia klasa,od lat mieszkający w Irlandii (dom,samochód, camper,jacht),czekał na specjalistę z państwowej opieki zdrowotnej 5 miesięcy.Tak że jest to problem współczesnego KAPITALIZMU,od lat nie załatwiony! I prawdopodobnie nigdy nie będzie załatwiony”Żeby chorować trzeba mieć kasę”.

 20. @wlodek. Oho-ho. ..Włodku obracasz się – ‘nie w kręgu ludu pracującego miast i wsi” .:) Posiadacze (dom, ‘samochót’, jacht,
  i jeszcze ‘jakiś’ch camper(ooo,jewropa). Biały kołnierzyk!. ? o,cho,ho! :)………Tacy to mogą chorować………..

 21. @krzyk58. 25 lipca 2018 at 19:27

  No nie ciesz się tak z mojego stwierdzenia. 🙂 Bo to byli żydzi kapitaliści, których potępiam, podobnie jak polskie “jaśnie państwo”, które trzymając rządy w II RP nie zrobiło nic, aby ograniczyć nędzę ludu. Natomiast szlachta i inteligencja lewicowa oraz żydzi komuniści? A to już inna historia, bo oni jednak córce mojego pradziadka, czyli mojej babci przywrócili godne życie. A więc widzisz jedni zniszczyli, a drudzy naprawili. Samo życie. Te twoje diagnozy są jednak zbyt jednostronne.

 22. A tak a propos neoliberalizmu…

  Od dluzszego juz czasu a w szczegolnosci w ostatnich dniach personel najtanszych lini lotniczych w UE Ryarair z Irlandi strakuje w Dublinie, gdzie miesci sie zarzad i centrala tych lini lotniczych.
  Strajki te sa protestem pracownikow z uwagi na bardzo niskie zarobki i wylacznie krotkie ,smieciowe umowy o prace, do strajkujacych w Dublinie /Irlandia przyjaczyli sie wczoraj pracownicy Ryarair min.w Portugalii i w Hiszpani,gdyz zarzad zastraszyl, ze jak strajki beda dalej trwaly to zwolnia cos 300-tu pilotow i cos ok.1000 stuardess…. mimo tego srajkow ani w Irlandi ani w Portugali czy Hiszpanii nie przerwano,wiec jeszcze wczoraj wieczorem zarzad Ryaraur zarejestrowal ( przez internet ?) glowna siedzibe Ryarair w Polsce i w Polsce ma sie tych zwolnionych 300-tu pilotow i 1000 stuardess za tanie pieniadze i na smieciowkach zaraz zatrudnic,gdyz ?*hallo !!! *? Polacy sa najlepiej wyksztalconymi i najbardziej cywilizowanymi ale i najtanszymi,”wiernymi” pracownikami !!!
  Prosze bardzo,cholera jasna…tu widzimy -nieprwadaz-, jak to dumping polskich zmywaczy w Irlandii przenosi sie jak pest i cholera do samej Polski i wywola wscieklosc na te tania polska konkurencje u zwolnionych z pracy Irlandczykow…..do tego w Polsce cos 2 mln jeszcze tanszych ale swietnie wyksztalconych Ukraincow…..

 23. krolowa bona

  Jaki to @Anonim o 06:24 ?, to @krolowa bona

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.