Hipotetyczny system zamknięty heurystycznie czyli doktryna dobrej zmiany

Niewiele osób zwróciło uwagę, że z okazji 4 czerwca, w zasadzie tylko pan Jarosław Kaczyński wystąpił z poważnym, politycznym przemówieniem, po raz kolejny wyrażającym wizję jego partii politycznej. Reszta polityków w zastanawiający sposób zachowywała się albo biernie, albo nadążnie wobec pana Kaczyńskiego. Kilka osób z mniejszym lub większym skutkiem próbowało komentować jego słowa, co ciekawe na tym media koncentrowały się bardziej niż na oryginalnych wypowiedziach innych polityków. W agregatorze informacji udostępnianym przez operatora popularnej wyszukiwarki, wypowiedzi pana Kaczyńskiego były wyżej pozycjonowane niż wypowiedzi innych polityków, z wypowiedziami pana prezydenta Dudy włącznie. Podobnie zachowują się media zagraniczne, jeżeli piszą lub relacjonują cokolwiek o Polsce, to największym prawdopodobieństwem jest przedstawienie jako kluczowych opinii pana Kaczyńskiego.

Do retoryki dobrej zmiany w ostatnich dniach należy dodać nowe, niesłychanie interesujące stwierdzenia o rebelii. Samo użycie takiego sformułowania, na określenie opozycji przez czołowego polityka całej opcji rządzącej jest niesłychanie istotne. Oto, mamy przed sobą mały wycinek z percepcji pana Kaczyńskiego, który postrzega rzeczywistość już nie tylko jako posortowaną czy też kategoriami, gdzie stało ZOMO, ale uzurpuje sobie prawo do nazywania ludzi rebeliantami! Nawet, gdyby to była prawda to w polskiej tradycji mamy własne określenia na bunt przeciwko władzy, oczywiście w obronie Ojczyzny i praw jej obywateli – „rokosz” i „konfederacja”, oczywiście zależy po której stronie buntu się jest, taką nazwę się mu przypina. Dla pana Kaczyńskiego, dzisiaj człowieka posiadającego największy wpływ na władzę – gdzieś na horyzoncie pojawiają się rebelianci.

Przyjmując na chwilę retorykę dobrej zmiany, rzeczywiście uznając, że mamy do czynienia z rebelią, bo przykładowo ktoś np. teoretycznie kieruje Komitetem Obrony Demokracji, jak i resztą opozycji i jest to jakiś demiurg. To należy zapytać się o Majdan na Ukrainie, czy aby przypadkiem to nie są te same wzorce? Jak można go nazwać? Przecież sami Ukraińcy w oficjalnym nurcie swojej publicystyki, nazywają go rewolucją, to coś więcej niż rebelia! Zadajmy teraz ceremonialne pytanie o zupełnie retoryczno-patetycznym charakterze – czy, aby przypadkiem to nie pan Kaczyński i inni politycy z Polski, w tym z obecnie rządzącej opcji nie jeździli na Ukrainę z poparciem dla rewolucji – rebelii – przeciwko legalnej władzy na Ukrainie? Jakim hipokrytą trzeba być, żeby popierać rewolucję na Ukrainie i nazywać ją demokratyczną, a demokratyczne i zgodne z prawem protesty we własnym kraju – negować i odmawiać im prawa do funkcjonowania na orbicie politycznej życia publicznego? Przecież jeżeli przypomnimy sobie retorykę naszych mediów głównego nurtu, na Ukrainie mieliśmy do czynienia z demokratycznym przewrotem czynionym przez społeczeństwo obywatelskie. Jeżeli, ktokolwiek twierdzi że dzisiaj sprzeciwem przeciwko władzy w Polsce ktoś steruje, to należy się zastanowić nad całokształtem retoryki, bo kłamstwo wylewa się z ekranów telewizorów całymi oceanami.

Widać na tym przykładzie oszustwo i manipulacje jakiej było poddane społeczeństwo polskie w sprawie kryzysu na Ukrainie. Widać również, że te same manipulacje – jedynie odwrócone na własną korzyść, obecna władza może próbować wcielić w życie w naszej współczesności.

Mamy do czynienia z próbą stworzenia układu zamkniętego hermeneutycznie, w którym hipotetyczność zdarzeń i znaczeń, zastępuje rzeczywistość i prawdziwe relacje. Politycy w oparciu o posiadany autorytet formalny, usiłują narzucić swoją wersję nakładki na rzeczywistość, w której mamy posortowanych rebeliantów w futrach, będących dla jednych resortowymi dziećmi, a dla drugich po prostu „Żydami” w czystej, czy też jakiejś innej podstępnie ukrytej formie.

Ponieważ wszystko dzieje się w rosnącej atmosferze strachu przed obcymi i nieznanymi nam „szatanami” (w miejsce szatana proszę sobie podstawić: uchodźców, nielegalnych imigrantów, Niemców, Rosjan, kogokolwiek), a jest przykryte bardzo dużą warstwą narodowo-religijnego tynku, to większość społeczeństwa jest bezbronna. W ten oto sposób bowiem, politycy – mając wpływ na media głównego nurtu, wpadają ze swoją retoryką do kanałów percepcyjnych, dokładnie tam, gdzie większość z nas ma zakorzenione własne instrumentarium odniesienia. Koniec, kropka „finis Poloniae est!”

5 myśli na temat “Hipotetyczny system zamknięty heurystycznie czyli doktryna dobrej zmiany

 • 9 czerwca 2016 o 05:56
  Permalink

  Fantastyczna obserwacja. Nikt tak nie pisze w Polsce! Autor mistrz! Dziękuję!

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2016 o 06:31
  Permalink

  Kali ukradł, dobrze, Kalemu ukradziono,źle. Kosowo dobrze, Donbas,źle. NATO się rozszerza,dobrze,Rosja się broni,złe. Hipokryzją i podwójna moralność polskich polityków w akcji!

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2016 o 06:43
  Permalink

  A mi takie przedstawienie nie jest obce i istnialo od zawsze, dobrze, ze prezes uzywa lagodniejszych slow i mowi o rebelii a nie np. “o terrorystach” i ze musi sie takimi “terrorystami” zajac jakas sluzba specjslba, jak u wujka zza oceanu..taka stylistyka ma zawsze sluzyc wlasnej wladzy i wlasnej osobie i deklinuje sie w tym celu konieczne zwroty, kraza one w systemie zamknietym (=hermezycznym) by rzeczywistosc podpasowac do wlasnej, osobistej perspektywy a media sa po to vy te steorzone ” obrazy” kolportowac, jak kiedys ulotki na ulicy…..a co robi np. obecnie pani Bilowa Clintonowa, “do ktorej kleja sie afery, jak gowno do butow”( czytalam w “focus online” ), a cesarzowa to np.tylko zyje w takim hermezycznym swiecie, przez siebie stworzonym…..Dante Allegeri opisal to zjawisko “w ” Nieboskiej komedii” a bylo juz to bardzo dawno temu…..

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2016 o 14:04
  Permalink

  Myślę że po ‘upadku komuny'(też wyreżyserowany upadek)
  “ktoś”(zwykle na rosyjskich forach ten ‘ktosik’ wymieniany jest imiennie) kręci Światem Słowiańskim(do tegoż zaliczam Węgry,Rumunię,Pribałtykę) niczym przysłowiowy Cygan
  słońcem…wszyscy, prócz Rosji,zahipnotyzowani gramy
  napisane dla Nas, przez ‘ktosia” nie swoje role.Poruszamy się w nie swoich butach jednocześnie
  stwarzając pozory ze są”szyte” na miarę i wygodne.
  Dlatego BO – zachodnie! A najbliższa przyszłość rysuje się raczej ponuro.
  …w której mamy posortowanych rebeliantów w futrach, będących dla jednych resortowymi dziećmi, a dla drugich po prostu „Żydami” w czystej, czy też jakiejś innej podstępnie ukrytej formie…tylko zacytowałem Autora…
  🙂

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2016 o 15:04
  Permalink

  Cenna kwalifikacja naszej rzeczywistości, ale Prezes ma taką ładzę, że może nawet nakazać okrążać Słońcu Ziemię i to w przeciwnym kierunku.

  Bo Kopernik się mylił, do tego miał niejasne pochodzenie …

  A wyznawcy to KUPIĄ.

  Tylko znaleźć punt podparcia i długą dźwignię z grafemu, a można Podważyć wszystko.

  Wstrzymać Ziemię – też.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.