Grzegorz Schetyna pragmatycznie ustąpił (bo musiał) Donaldowi Tuskowi

Premier Donald Tusk powiedział wiele schematycznych kwestii – w rodzaju, że trzeba dzisiaj otwarcie tłumaczyć, dlaczego Polska potrzebuje takich marzeń, energii i ludzi jakich reprezentuje Platforma Obywatelska. Dalej stwierdził, że nie powinni ustąpić przed tymi wszystkimi, którzy pesymizm, niewiarę w polskie siły będą chcieli zamienić w istotę w treść polskiego dialogu. Chce spojrzeć prosto w oczy tym, którzy mają do nich pretensje – nawet, jeżeli to zawodowi zadymiarze, także wtedy muszą umieć rozmawiać z podniesionym czołem, ponieważ w Polsce ludzie cenią rzetelne argumenty. Premier chce powiedzieć bardzo otwarcie – w duchu śląskim, – że Platforma Obywatelska musi być w swojej istocie taka jaki jest Śląsk i taka jacy są Ślązacy przez całą swoją historię.

Premier uznał Platformę za pierwszą w historii Polski partię, która umiała połączyć w jedno różne wątki. Za pierwsze polityczne zadanie PO uznał, żeby energia ludzi różnych stała się polską synergią. Bo przed nami wielkie dzieło. Premier przy tym rozumie demokrację, jako nieustanny spór.

Reszty wystąpienia pana premiera nie ma, po co komentować, ono naprawdę nie miało żadnego znaczenia, było mocne, ale schematycznie mocne. Premier nie odkrył w nim niczego nadzwyczajnego, natomiast bardzo mocno zaznaczył, że nie należy krytykować wspólnoty będąc w niej.

Liczy się tylko to, że pan Grzegorz Schetyna ustąpił w tym znaczeniu, że złożył wyraźną deklarację o braku zamiaru kontrkandydowania. Pan Schetyna dostał za to owacje na stojąco, zdecydowanie większe od pana Gowina, – jako wielkiego protagonisty i także większe od owacji dla pana Tuska. Pięknie powiedział, że Platformie Obywatelskiej nie jest potrzebna wojna domowa.

Grzegorz Schetyna nie startował w szranki dlatego ponieważ godzi się z byciem osobą numer dwa w szczycie możliwości życiowych. Sondaże wyborcze wewnątrz partii nie pozostawiły mu żadnych realnych szans na zwycięstwo. Czas najwyższy, żeby zarówno Platforma Obywatelska jak i cała Polska zrozumiały, że Schetyna = pragmatyzm przez bardzo duże P jak platforma. To jest jego wielka przewaga nad każdym innym politykiem na naszej scenie politycznej z Tuskiem włącznie!

W konfrontacji do Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, który odbywał się kilkanaście kilometrów dalej widać olbrzymią różnicę pomiędzy jedną a drugą formacją. PiS – potwierdza przywództwo Kaczyńskiego, który przemawia nie tylko jak przywódca partii, prawie premier, ale jak przywódca Narodu, a nawet – w swoim własnym mniemaniu, co najmniej mąż opatrznościowy, który ratuje kraj przed absolutnym upadkiem. Kaczyński przedstawił „jakąś” wizję, czy też ściślej zarys – „jakiejś” wizji w ogóle.

Natomiast na spotkaniu Platformy Obywatelskiej premier mówił o piłce. Przynajmniej aż tyle można z tego przemówienia zapamiętać, co oczywiście nie oznacza, że nie było tam niczego innego, owszem było, – ale nikt już panu premierowi nie wierzy. Przemówienie pana Donalda Tuska to nie było nic więcej jak zwykła wypowiedź polityka, który jest zmęczony tym co robi, jednakże jeszcze się nie wypalił. To jest chyba najważniejsza obserwacja jaką można wysnuć z jego przemowy. Ma nadal energię i wcale nie zamierza odpuszczać, ani oddawać pola. To dobrze o nim świadczy, jak również dobrze wróży przyszłemu starciu, jednakże najpierw zanim pan Tusk zmierzy się ponownie z panem Kaczyńskim będzie musiał pokonać pana Gowina, który z dnia na dzień słabnie, gdyż ta konwencja pokazała, że nie ma tak znacznego poparcia, żeby móc zagrozić pozycji lidera. W tym kontekście – zdecydowanie konwencja Platformy Obywatelskiej to zwycięstwo umacniające pana pozycję pana premiera na stanowisku szefa swojej partii politycznej. Jest to zatem jego sukces.

Ciekawi natomiast kolejność usadzania na sali członków Platformy, dziwi to, że niesłychanie ważna i popularna na Śląsku minister Elżbieta Bieńkowska siedziała w trzecim rzędzie – za premierem, natomiast po prawej stronie premiera (po lewej się nie dało bo było przejście) była pani Hanna Gronkiewicz-Waltz co można odczytywać jako próbę wsparcia dla sympatycznej pani prezydent.

Mylą się wszyscy ci, którzy próbowali te dwie konwencje przedstawić, jako konfrontację dwóch wizji Polski. Myli się co do tego także pan Tusk, ponieważ sam coś podobnego sugerował dzień wcześniej. Oba wielkie obozy nadal reprezentują swoją wizję, która w istocie jest pomysłem na kontynuację, chociaż akurat pan Kaczyński zaproponował kilka zmian tak radykalnych, że ich przeprowadzenie może nas bardzo dużo kosztować. Jednakże jakikolwiek spór pomiędzy III RP a IV RP jest sporem pozornym i jałowym. Ci politycy – podkreślmy – ci wszyscy politycy powinni odejść.

5 myśli na temat “Grzegorz Schetyna pragmatycznie ustąpił (bo musiał) Donaldowi Tuskowi

 • 30 czerwca 2013 o 06:05
  Permalink

  Dwa sposoby myslenia i rozwiązywania spraw. O moim glosie zadecyduje nie Tusk czy Kaczynski, ale zawsze preferowany przeze mnie typ mentalny człowieka..Tuskopodobny.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2013 o 06:41
  Permalink

  O jakich wartościach oni bredzą dzięki ich postępowaniu i uległości dla UE przeważająca część społeczność Polskiej z ubożała została poprzez politykę wobec Polaków zmuszona do opuszczenia swojego kraju.
  Po dojściu do władzy KOR-owcow byłych TW uknuto plan współpracy z oprawcami
  4 czerwca 1992 rok dał większe możliwości destrukcyjne byłych rządzących okresu PRL
  Dzięki obojętności na krzywdę czasów terroru oraz zaniechaniu lustracji dano zwiększoną siłę tym , którzy powinni zasiadać na ławach oskarżonych
  Obecnie mamy potężny dług stworzony przez politykę postkomunistyczną dług na miarę rządzących w kwocie około 400 mld dol. więc przestajemy bredzić o sukcesach ponieważ dobry gospodarz nie zabija mlecznych krów, nie niszy gospodarstwa, które daje zboże i tańszy chleb, nie zamyka zakładów przed pierestrojką było około 8 tyś. w dniu dzisiejszym pozostało około 2,5 tyś.
  Rwie się serce od sukcesu postkorowskiej Solidarności!

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2013 o 06:57
  Permalink

  Schetyna rezygnując z kandydowania, zrobił niedźwiedzią przysługę Gowinowi,który może uzyskać w głosowaniu tajnym dodatkową liczbę głosów. Tak więc nie będzie wiadomo ile ma szabel w PO Gowin. Gowin przypomina stylem żółwia Mazowieckiego i nie nadaje się na przywódcę partyjnego. Błędy Tuska jak arogancja, buta spowodują, iż PO będzie spadała w sondażach. Los Gronkiewicz Waltz jest niepewny, pomimo, iż otrzymuje medialne wsparcie. Polacy – wyborcy poznali się na sztuczkach pilarowskich Tuska. Polską nie da się rządzić bajerami, obiecankami. To dotyczy całego układu politycznej władzy i opozycji.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2013 o 09:37
  Permalink

  Grzegorz Schetyna przetrwa, nawet jak PiS obejmie władzę.
  To jest cwaniak i umie czekać.
  Po klapie rządów PiS, około 2016-2018 roku – to On zostanie Premierem RP.
  O ile go wcześniej ludzie ze służb pod rządami PiS nie posadzą w wieloletnim areszcie wydobywczym.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2013 o 10:55
  Permalink

  platforma “walczy o życie” Schetyna to wie i nie będzie ryzykował, porażki z PiSem… A porażka jest coraz bliższa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.