Grzegorz Schetyna – dwa lata za późno ale lepiej niż wcale!

Wraz z rezygnacją pana Tomasza Siemoniaka z ubiegania się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, kandydatura pana Grzegorza Schetyny – naturalnego lidera tej formacji jest niezagrożona.

Powiedzmy od razu, że to dwa lata za późno. Właściwą datą powołania pana Schetyny był dzień odejścia pana Donalda Tuska. Gdyby Platforma Obywatelska była przez ten czas rządzona przez pana Schetynę, jako przewodniczącego, a Polska jako premiera, to prawie na pewno bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innej sytuacji. Być może trwałaby zupełnie inna większość parlamentarna – na pewno koalicyjna, a czy z PiS-em czy z PO, – jako partią większościową, to już kwestia arytmetyki wynikającej ze skuteczności marketingu politycznego. Jednego jednak moglibyśmy być pewni, pan Schetyna nie oddałby Polski bez walki prawicy. Przede wszystkim inaczej wyglądałby ostatni rok rządu, inaczej funkcjonowałaby partia, być może możliwy byłby powrót wielu ludzi, których pan Tusk najdelikatniej mówiąc „pozbawił złudzeń”. Nie byłby to na pewno czas zmarnowany i dla partii i dla państwa.

Najważniejsze jest to, że z panem Schetyną u steru, zarówno partia jak i rząd mogłyby dokonać rozliczenia błędów i wypaczeń oraz zaniechań z epoki pana Tuska. Dokonanie samokrytyki, przejście Katharsis, zwrócenie się do Narodu o rozliczenie i poparcie – to wszystko miałoby inny charakter niż totalne samozadowolenie ekipy pani Kopacz, która nie mogła liczyć nawet na lojalność własnej rzecznik!

Trzeba przyznać, że pan Schetyna obejmie przewodnictwo PO w bardzo trudnym momencie, albowiem partia jest najdelikatniej mówiąc – wycofana, wielu działaczy nie wierzy w możliwości struktury. Co gorsze – partia nie ma dobrej prasy. Media doskonale pamiętają o aferach, aferkach i zaniechaniach, jak również co odważniejsi mają pełną świadomość, że dzisiejszy PiS, to wynik nieudolności PO. To nie zostanie tej partii zapomniane, nawet jeżeli najdelikatniej nazywając – „nieobliczalna niecodzienność” Prawa i Sprawiedliwości jeszcze bardziej się zintensyfikuje. Nie da się bowiem ukryć faktu, że np. problem w węglu to wina ekipy pana Tuska, porażka programu energii atomowej to również wina ekipy pana Tuska, brak akceptacji społecznej dla reformy emerytalnej – to również wina ekipy pana Tuska. To można wymieniać, przez co najmniej kilkanaście kartek, ale tego nie będziemy dzisiaj robić.

Ponieważ dzisiaj Polska potrzebuje lidera opozycji zdolnego do przeciwstawienia się jako osobowość polityczna panu Kaczyńskiemu i jego politycznym wcieleniom w postaci pana prezydenta Dudy i pani premier Szydło. Do tej roli pan Schetyna nadaje się znakomicie, jednakże po spełnieniu dwóch warunków – po pierwsze PO przejdzie Katharsis, po drugie pan Schetyna będzie mógł liczyć na bezwzględne, totalne i pełne poparcie partyjnych kolegów i koleżanek. Tu nie ma miejsca na żarty, jak również miejsca na dywagowanie, co i jak zrobić, żeby odebrać poparcie prawicy. Tu trzeba zacząć grać na własną wiarygodność i obliczalność, a przede wszystkim trzeba stoczyć poważny, być może śmiertelny (w znaczeniu politycznym) bój na liberalnej prawicy o przewodnictwo, być może nawet o jedność opozycji.

Konkurencja w postaci partii pana Ryszarda Petru jest dzisiaj czymś oczywistym, niestety dla PO – żarty się skończyły i nie ma czegoś takiego jak mała partia. Oni się dzisiaj liczą, są realni i co ważne bez obciążającej historii. Co najważniejsze, może nie mają doświadczenia, ale mają pieniądze na logo, krawaty i ścianki promocyjne. Niestety proszę się śmiać, bo to zdrowie, ale to już połowa języka politycznego naszych mainstreamowych partii, które łączą w sobie formę i treść przekazu z wielką przewagą formy. Na pewno prosta krytyka PiS to za mało, żeby z pozycji PO zdobyć serca Polaków.

Wielkim wyzwaniem – szansą i zarazem zagrożeniem w zależności od tego jak się do tego ustawi będzie dla pana Schetyny możliwość przejęcia lewicy. O ile bowiem konkurencja ze strony pana Petru będzie raczej twarda, ale przed wyborami na pewno trzeba będzie się z nim porozumieć i wejść w koalicję ze względu na obowiązującą w Polsce ordynację wyborczą. To w przypadku lewicy, można przejąć całą partię polityczną, a w zasadzie nawet cały nurt polityczny. Wielkim i ważnym krokiem w tę stronę było przyjęcie pana Grzegorza Napieralskiego na listy wyborcze PO i jego wielki sukces na Pomorzu. Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości, że na dzień dzisiejszy jest on tym liderem lewicy, który jest najbardziej przyszłościowy. Nie trzeba wiele fantazji, żeby widzieć w jednym szeregu pana Napieralskiego, Zandberga i Schetynę, a może i Palikota, albowiem rzeczywiście potrzebne są wszystkie możliwe siły.

Wielkie podziękowania należą się panu Tomaszowi Siemoniakowi, ten znakomity polityk, wybitny menadżer dobrze zapisał się w historii swoich ministerstw. Z pewnością ten znakomity fachowiec i bardzo lubiany przez kolegów i koleżanki jak i obywateli człowiek byłby doskonałym przewodniczącym partii, jednak nie w tak trudnych czasach.

Panu Grzegorzowi Schetynie można tylko życzyć sukcesu, miejmy nadzieję, że nic nie stanie mu na przeszkodzie do pozbierania partii w jedną, spójną i skoordynowaną całość. Przy czym nie wiadomo jeszcze czy pan Schetyna jest człowiekiem, który będzie w stanie nadać PO nowy kształt, nową wymowę jej retoryce i firmować rzeczywistą zmianę na lepsze. Jednakże, to, że wyprowadzi partię na prostą to jest pewne. Jest oczywistym, że pan Siemoniak powinien stale pełnić wiodące funkcje w partii – takie kadry to prawdziwy skarb, żebyśmy mieli tylko takich polityków i urzędników jak pan Siemoniak, to moglibyśmy być spokojni i bezpieczni o kraj!

Jest również oczywistym – i to powód, dla którego nawet przeciwnicy PO powinni się cieszyć ze spodziewanej nominacji pana Schetyny, że pan Tusk właśnie skończył karierę na polskiej scenie politycznej. Nie będzie miał ani dokąd wrócić, ani z kim współpracować. Być może właśnie to zablokowanie ewentualnego wielkiego powrotu pana Tuska, może być największą zasługą pana Schetyny dla naszego państwa. No, chyba że czegoś nie wiemy i panowie się porozumieli. Trzeba poczekać na więcej danych do analizy. Tymczasem życzmy panu Schetynie wytrwałości i sukcesu, bo wypada dobrze życzyć każdemu z wyjątkiem tych wyjątków, którym nie wypada.

16 myśli na temat “Grzegorz Schetyna – dwa lata za późno ale lepiej niż wcale!

 • 1 stycznia 2016 o 06:08
  Permalink

  Dobra przyszedłem do domu, przejrzałem ide spać potem przeczytam jescze raz. to dobra wiadomość że Schetyna będzie szefem.

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2016 o 21:49
   Permalink

   @jerzyjj,01.01’2016, 13:08
   Tez nie wychodza mi podobne dywagacje myslowe z glowy…
   Merkel opowiada te banialuki o islamie jako podstawie. kultury niemieckiej / zachodniej by ulaskawic tych jichadystow i ISIS …by sie nie mscili na Niemczech …Hollande modli sie , by Merkel tolerowala ich z ich “statusem” , ktory nie spenia warunkow €uroGrupy, to taki kamuflaz ze szrony Hollande, chic wiadomo, ze UE wisi na wlosku ….ale ja sie pytam po co i w jakim celu Polska i PO i Szetyna takie dyrdymaly i to brzemiene w skutkach opowiada i je stosuje w polityce, wszyscy dookola i Niemczech i we Francji. i w Rosji i gdziekolwiek indziej , no i w samej Ukrainie wiedza , ze to gra, ze to mistyfikacja ….PO CO TE MISTYFIKACJE SZETYNA I.PO STOSUJE ?????
   A propos mistyfikacja i szkody dla polskiej racji stanu: pan prezydent Duda to w jakim celu jezdzi na medytscje i z pelna sakiewka na Ukraine ? W jakim to celu ????? Jak ktos wie, niech tu napisze glose do tych poczynan !

   Odpowiedz
 • 1 stycznia 2016 o 09:08
  Permalink

  Lepiej by było, gdyby razem z Siemoniakiem i innymi wielbicielami Bandery przeniósł się na Ukrainę.

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2016 o 21:58
   Permalink

   @Danka
   Wie Pani, jak to juz wiele razy o tym myslalam…ktos ich tam wspiera na Ukrainie…niech sie tam przeprowadza, dostana od reki tamtejsze obywatelstwo , moze i wysokie staniwisko panstwowe i w formacjach banderowskich, order zaslugi dla narodu i panstwa ukrainskiego…po co takie klopotliwe zabiegi z Polski przeprowadzac ….za przeproszeniem swinskie ryje kopua i kopia pod Polska rowy …nuech sami w te rowy powpadaja …

   Odpowiedz
   • 2 stycznia 2016 o 01:35
    Permalink

    Eratta:
    Zamiast “order zaslugi” ma byc “medal zaslugi”….reszta “bledow ujdzie w tloku”…

    Odpowiedz
 • 1 stycznia 2016 o 09:26
  Permalink

  Witam w nowym roku! Schetino to jedyna opcja na Jarosława POlskę Zbawiającego

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2016 o 10:03
  Permalink

  niestety ,szanowny Krakauerze, mylisz się i to bardzo. wspomniany przez Ciebie były polityk zasługuje tylko na pogardę Narodu wraz ze swoimi kolesiami.PO powinno samo się rozwiązać , jeżeli jest tam ktoś z odrobiną honoru.

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2016 o 21:19
   Permalink

   @tadeusz
   PO chociazby z tego powodu, ze utraca koryto nie rozwiaza sie ….ten “wesoly autobus” jest “bez zawodu”… ci ludzie pozbawieni politycznych stolkow nie sa w stanie cokolwiek robic i czepiaja sie , jak topielec wszystkiego co niby trzyma.ich na powierzchni z tlenem…do tego lata ich “rzadow” doproeadzily ich do degeneracji i moralbej i mentalnej, oni w te bredoulie wierza ….gdyby nie to, to oczywiscie rozwiazali by sie lub przepoczwarkowali by sie z larwy w dojrzalego osobnika z realna polityka zorientowana na przyszlosz …gdyby nie potrzeba dojscia do pienidzy / do koryta / wielu by zniknelo z areny politycznej….. ..prosze odpowiedziec sobie np. czy Kopaczowa mogla by np. pracowac w przecietnej przychodni / ambulatorium/ lekarskiej lub jakis np. Szetyna zalozyc piekarnie lub przedsiebiorstwo komunikacyjne itd, itd. …..to przerazajace, ze lapia sie polityki by ich pofatnicy utrzymywali, bo jak nikt inny nie portafia podjac zadnej pracy zarobkowej …

   Odpowiedz
 • 1 stycznia 2016 o 10:48
  Permalink

  Nie jestem pewien, czy Pan Schetyna będąc na miejscu Pani Kopacz, dokonałby krytycznej oceny rządów Pana Tuska.

  To czysta GDYBOLOGIA.

  Pan Grzegorz S. ma silny charakter i duże zdolności organizacyjne.

  Tylko nie jest politykiem NIEZALEŻNYM.

  Jest człowiekiem ZE STYROPIANU i to mu ciąży, mimo że styropian jest lekki.

  Ta “ciąża” zaowocowała podtrzymywaniem głupiej (pożal się Boże) polityki wschodniej i bełkot o wyzwoleniu obozu w Oświęcimiu przez Ukraińców.

  Dlatego nie widzę przyszłości państwowej przed tym Panem.

  Będzie zręcznym przywódcą opozycyjnej PO, nic więcej.

  Po prostu SYNDYKIEM masy upadłościowej po Panu Tusku.

  Obecna epoka PiS potrwa kilkanaście lat.

  Jest nam ona potrzebna, tak jak 40 lat było niezbędne Izraelitom, żeby wrócić z Egiptu razem z Mojżeszem – do Jerozolimy.

  Po EPOCE PiS (oby jak najkrótszej) do władzy w Polsce muszą dojść zupełne inne siły, w tym NOWE pokolenia, nie uwikłane w PRL, gestapo czy inną Targowicę z 21 postulatami sierpnia 1980 na czele …

  Wszystkiego najlepszego w 2016 roku!

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2016 o 21:32
  Permalink

  @jerzyjj,01.01’2016,06:16
  Komentator ujal tematyke , te bestialskie zbrodnie UPA i innych byly udokomentowane przy bylych Sadach Wojewodzkich w tam istniejacych KOMISJACH DO BADANIA ZBRODNI HITLEROWSKICH I LUDOBOJSTWA, to byly specjalne wydzialy, prowadzone byly akta sadowe z materialem dowodowym i protokolami z przesluchan swiadkow, zeznan ofiar. Czy w obliczu tego, co np.PO i Grzegorz Szetyna twierdzil i robil zachowaly sie te w/w dokumenty ??? Nie wiem co
  PO i Szetyna powoduje / powodowalo , by obejmowac takie pozycje i stosowac taka polityke, tragifarsa ? Wprost nie wiem jak to nazwac, z wlasnej inicjatywy PO przyjela te pozycje , czy pod przymusem obcych mocarst ?

  Odpowiedz
 • 2 stycznia 2016 o 17:42
  Permalink

  PAN S,powinien odpowiedzieć sądownie za kłamstwo Oświęcimskie, jakoby Ukraińcy na czele z p.B,wyzwoliły obóz.

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2016 o 01:22
  Permalink

  nie rozumiem tych żalów za Schetyną?? Czym się ten menel różni od każdego z tej CCCCCCCCCCCCC “post1989”? Niczym!! Sam Sikorski mówi “o żulii lwowskiej” (w Wybiórczej za Olejnik)sam prezentując niezły sort CCCCCC i jest jedna wspólna cecha tej CCCCCCC a jest to coś co nazywa się CCCCC POLITYCZNĄ całkiem bliziutko stojąca CCCCCC”zwyczajnej”. Jeżeli się mówi, że “naród jest coraz głupszy”, czy “zdemoralizowany” (to akurat ci “dziennikarze”, którym się “nie powiodło”) a równocześnie nie widzi się 2,5 mln bezrobotnych, zadłużenie 1 bilion PLN (widział ktoś “darmowe lunche”? bo ja nie), 2 mln na “zmywaku w Londonie”, zdemolowana edukacja na każdym szczeblu (a na szczeblu “wyższym” to na dokładkę ZDEMORALIZOWANA do cna), etc, etc Kaczor et consortes w tym kontekście jawi się jak “dziewica”. Z całą pewnością nie będzie zarabiać jak Kwachu na Ukrainie, czy “wykładać” na Harvard University (jak Sikorski) czy jak Komorowski udzielający się w reklamach “cinkciarz.pl” czy Wałęsa (100 tys. USD za “wykład”).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.