Paradygmat rozwoju

Grecja wymaga rozwiązań politycznych a nie technokratycznych

Źródło: rgbstock.com Autor: Sanja Gjenero (lusi)

Rząd Grecji wprowadzając referendum chce przerzucić odpowiedzialność za ewentualny Grexit na Naród. To szczyt nieodpowiedzialności, zwłaszcza że rząd zamierza być przeciwko, nie będzie udzielał poparcia dla przyjęcia planu naprawczego. To samo w sobie pokazuje, z jaką logiką mamy do czynienia. Zdaniem rządu w Atenach, Naród ma poprzeć jego linię „twardego” oporu. Jest to niesamowite i nie tylko nie logiczne, ale przede wszystkim nie da się tak prowadzić negocjacji. Czym bowiem jest strona negocjacji, która ma na celu doprowadzić do odrzucenia przedstawionych warunków?

W całym procesie jest jednak bardzo groźne coś innego, mianowicie o losach Europy dzisiaj bardziej decydują finansiści niż politycy, chociaż oczywiście ci pierwsi mają również pewnego rodzaju mandat publiczny, jednak to nie jest to samo, co instytucje unijne mające mandat od rządów lub bezpośrednio społeczeństw. Proszę zwrócić uwagę na to, co jest w tym wszystkim ekstremalnie nienormalne – Parlament Europejski w zasadzie nie decyduje o niczym, w zasadzie nie ma żadnej roli na tym etapie działań. Nie decydują również rządy! Przecież to nie Komisja Europejska negocjuje, tylko eurogrupa, czyli ministrowie państw Strefy Euro! W praktyce tylko niektórzy! Drugim istotnym kręgiem decyzyjnym są dyrektorzy Europejskiego Banku Centralnego, czyli szefowie poszczególnych banków centralnych Strefy Euro.

Tymczasem sprawa jest polityczna, dominująca część zadłużenia została przetransferowana z zadłużenia wobec sektora prywatnego na należności publiczne, to powoduje, że dług Grecji można po prostu politycznie umorzyć i zostawić Greków samych sobie. W ten sposób uniknięto by problemów związanych z rozpadem Strefy Euro i w ogóle wahaniem się wartości Euro w wyniku spekulacji, związanych ze spadkiem zaufania do wspólnej waluty. Następnie można zrobić szczyt, który wypracuje a następnie poprzez zmianę Traktatu wprowadzić rozwiązania na przyszłość, które będą dokładnie mówić, co się będzie dziać, jak której państwo popełni błędy określonego typu. W ten sposób uratowalibyśmy spoistość Unii Europejskiej, a brak precedensu przyczyniłby się do powstrzymania nastrojów secesjonistycznych. Następnie w analogiczny sposób można próbować pomóc Hiszpanii, Włochom, Francji – po cichu, po prostu luzując ilościowo Euro, tak żeby przejmować najgroźniejsze zadłużenie – pod warunkiem, że wszystkie kraje zgodzą się przestrzegać nowych warunków i ograniczeń.

Oczywiście wartość Euro stopniowo spadałaby w czasie, ale właśnie o to chodzi, żeby proces ten był stopniowy, powolny a co najważniejsze przewidywalny. W ostateczności, za jakieś 10-15 lat takiego oddłużania południa, w całej Europie zapłacimy wyższą inflacją, którą będziemy zwalczać znanymi nam metodami od lat i wypróbowanymi nie jeden raz i w nie jednym kraju.

Jeżeli mamy odpowiedzieć na pytanie, – co jest lepsze? Niebezpieczeństwo stanu nieustalonego, jaki wyniknie z Grexit-u, czy też powolne i kontrolowane – psucie pieniądza w długim okresie, to zawsze lepiej jest – z politycznego punktu widzenia wybrać to drugie rozwiązanie, ponieważ daje ono czas. Mając czas mamy szanse na nowe możliwości działania, oczywiście pod warunkiem, że po każdym błędzie, tak jak w tym przypadku będą tworzone nowe zasady, których złamanie będzie się wiązało z natychmiastową, brutalną egzekucją. Nie ma innego sposobu na oddziaływanie polityczne na kraje, które mają nie tylko nieodpowiedzialnych polityków, ale jeszcze społeczeństwa, którym się wydaje, że im się należy. Uwaga, mówimy o wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Ten kryzys pokazuje, kto jest silniejszy w Europie, jak na razie widać, że silniejsi są technokraci, w tym finansiści. Politycy maja znaczenie wtórne, są od podejmowania niepopularnych, trudnych i niewygodnych decyzji. Następnie od ratowania sytuacji jak po kryzysie z 2008 roku.

Albo ta sytuacja posłuży do konsolidacji Unii Europejskiej, albo może być momentem przełożenia wajchy w drugą stronę. O konsekwencjach lepiej jest w ogóle nie myśleć w tej chwili, bo one także i nas dotkną. Proszę się nie spodziewać aprecjacji naszej waluty narodowej, jeżeli Euro poszłoby na dno w wyniku spekulacji lub co gorsze procesów politycznych.

Tymczasem wieczorne przemówienie telewizyjne premiera Grecji pana Aleksisa Ciprasa to GAME OVER. Banki będą zamknięte, podobno ma być limit wypłat z bankomatów. Rzekomo wkłady bankowe są gwarantowane. Jednakże nie można się już oszukiwać, to koniec przygody Grecji z Euro i być może z Unią Europejską, chyba że zdarzy się cud.

Czas najwyższy zamienić Unię Europejską w jeden organizm polityczny, w którym decyzje podejmuje większość, inni je realizują. Ci, którym się to nie podoba powinni pozostać na niższym kręgu integracji – wyznacznikiem jest tu waluta Euro i wspólne planowanie gospodarcze. To się powinno stać i Polska powinna być – z powodów politycznych w pierwszym rzędzie tych przemian. Nie mamy, bowiem alternatywy, jesteśmy zbyt słabi i biedni, żeby myśleć o jakiejkolwiek niezależności. Nie ma alternatywy dla Europy, to znaczy jest tylko jedna – więcej Europy! I jeszcze więcej! Potem jeszcze i jeszcze! Do przodu – In varietate concordia! Jeżeli ktoś zapyta, dlaczego? Odpowiedź jest banalna, – bo mamy taką możliwość. Możemy też pójść w drugą stronę, ale to można zrobić zawsze! Tymczasem, jeżeli stracimy Unię dzisiaj, to jutro może jej nie być. Wówczas będziemy w zupełnie innej sytuacji. Być może to będzie okrutne “proroctwo”, ale musimy sobie uświadomić, że w przypadku niepowodzenia europejskiego projektu – poniesiemy tego koszty i to bez żadnych poduszek, czy środków pomocowych. Oczywiście wspólny projekt może też się nie udać, ale to będzie nowa jakość! Może już będziemy bogatsi?

Szkoda, że Polska nie ma nic do powiedzenia w sprawie Grecji, co więcej nawet nie próbuje czegokolwiek zrobić. Oto właśnie widać na tym przykładzie, na którym poziomie integracji unijnej jesteśmy. Proszę o tym pamiętać – Mińsk i Ateny, są rzeczywistymi symbolami naszego znaczenia w Unii Europejskiej. To oczywiście wina naszego rządu, a konkretnie pana Tuska i drugiego pana, którego już na szczęście w naszym życiu publicznym nie ma.

9 komentarzy

 1. W kontekście blokady finansowej już jest musztarda po obiedzie, to co zrobił rząd w Grecji to przykład głupoty populistów którzy nie rozumieją za co odpowiadają w przypadku państwa i społeczeństw. Przy czym uwaga im mogło na tym od początku zależeć.

  • Serdecznie witam na planecie Ziemia !, komentator “@Dctr-Q+” wlasnie wyladowal na niej z Marsa i wogole nie wie o co to chodzi z Grecja ….
   To jest rewolucja i Grecy wezma sobie sila to,co im UE i IWF (Miedzynarodowy Fundusz Walutowy) zakazuje misnowicie umorzenie dlugow, z €uro nie mozna ich sila wyrzucic, bo traktaty. UE tego nie przewiduja , mize wtedy UE. ze strachu powola koferencje do spraw umorzenia dlugow. i REINWESTYCJI / REINDUSTRALIZACJI GRECJI ( i innych panstw UE…), a nie krok po kroku likwidacji panstwa i jego elementarnych przychodow …!!! Moze nawet stanowisko Grecji zmusi tych neoliberalnych zlodziei i bandytow z pod ciemnej gwiazdy do utwotrzenia prawdziwej UE, takiej jaka przewidywal plan Churchila: POLITYCZNA UNIA EUROPEJSKA ZE WSPOLNA POLITYKA GOSPODARCZA, FINANSOWA, PODATKOWA (pobieraniem podatkow takze od przebogaytych Grekow, ktorzy zyja w W.Brytanii, Francji, Niemczech …), SOCJALNA (EMERYTURY, TENTY, SLUZBA ZDROWIA, DOSTEP DO LEKOW, it’d ), nigdy nie uda sie unia walutowa miedzy tak rozmaicie rozwinietymi lub wlasnie nierozwinietymi pansteami, musi byc transfer swiadzczen , cos takiego jak “FinanzLaenderAusgleich” = “janosikowe”(?), “DANINY SOLIDARNOSCIOWE”…, nawet unia walutowa tzw.NORD€URO lub €UROGULDEN pomiedzy Niemcami a Holandia nie ma widokow na powodzenie, bo bilans handlowy malego panstwa z reguly jest mniejszy niz wielkiego panstwa …widomomo , ze do takich problemow i bez “Grecja Special”w strefie €uro musialo dojsc !!!! Wiadomo tez, ze prawdziwa UE oznacza, ze przezamozne panstwa ( glownie z lupow wojennych i rabunkow) musza zaprzestac exploatacji panstw biednych i musza sie swoich bogactwem solidarnie dzielic !!!! Obecna UE to wolna Izba Handlowa dla przeplywu bezpodatkowego kapitalu, maksymslnym wykorzystaniu bardzo taniej sily roboczej np. w Polsce i rynkow zbytu i propagacja przestepsw podatkowych i finansowych, za ktore bula podatnicy …, Tak obecny rzad Grecji mial od poczatku misje radykalnych przemian UE z Unii wyzysku na Unie solidarna, sa to przemisny natury rewolucyjnej, odchodzacej od bestislstwa i rabunku praw neoliberalizmu i bez przymusu nikt tych zmian w UE ( i swiecie) nie dokona !!!! We Frencji ciesza sie wybiedniali ludzie na te przemiany, ktorych ich przywodcy mimo swiadomosci o stanie rzeczy nawet nie maja odwagi wybaknac !!!
   GRECJA WYSTEPUJE OBECNIE Z MISJA SWIATOWA, GDYZ MUSI POKAZAC UE CO TO JEST DEMOKRACJA !!!! Przykro mi? ze w Polsce, ktora pid istniejacym rezimem polityczym sie po malu wykrwawia istnieja tak wysokie ultraortodoxe poglady , jakie w/w komentator zawziecie reprezentuje, z pewnoscia jakus oligarch lub koscielny klecha ….

   • Jest wysoce prawdopodobne, ze Grecja, ( gdyz nie dostanie €-banknotow z Banku Centralnego ) jak swojego czasu zbankrutowana California ( miliardy leza u osob prywatnych ) wprowadzi “SchuldScheine” / “bony pieniezne ala weksle, w kt
    orych wyplaci ludziom pobory czy
    emerytury, stypendia i ktorymi
    mozna bylo w Stanie California
    zaplacic za swiatlo, gaz,

   • ……c.d.
    …benzyne, srodki zywnosci, leki i wiele innych towarow i uslug, taka tynczasowa “waluta” zastepcza, ktora pozniej California od jej posiadaczy wykupila. California nie zostala “wyrzucona” z $-dolara, co ten komentator jako musztarde po objrdzie okresla …Pieniadze to “umowny” srodek platniczy przy wymianie uslug i towarow (realnych a nie logarytmow w komputerze ) i po to by ludzie nie nosili np.ze soba workow kartofli, ryzu, manioku czy zywych kur lub krow , by tym placic.W momencie poslugiwaniem sie pieniedzmi jako towarem i z zastosowaniem lichwy system pieniezny sypie sie , kazdy system pieniezny wczesniej czy pozniej, wszystko jedno czy to $ czy € czy ¥ itd….itd…gdzie jest populizm rzadu greckiego, jak ludzie nie msja na srodki zywnisci, umieraja , bo sobie insuliny lub beta-blokera na serce nie kupili ??????

   • Zgadzam się i też trzymam kciuki za Grecję! Bo my będziemy następni! Informacje o naszym zadłużeniu przestały być upubliczniane po roku 2012 a długi mamy “arcy-greckie”! 3 lata temu (w zależności od źródła przecieku) było podobno 600-900 miliardów dolarów!!!! Ile do teraz “nabiło” tego nie wie nikt!
    Wczoraj w radiu słyszałem jakiegoś urzędnika czy innego “ministra” z ministerstwa braku finansów że “zapaść Grecji nam nie grozi bo mamy nadwyżkę budżetową i nawet przez kilka miesięcy nie musimy sprzedawać naszych obligacji”. Potem dodał że “ale jakby się coś działo to na kilka miesięcy odroczymy ofertę sprzedaży polskich obligacji”. Zrozumiałem że jest okej ale i tak MUSIMY się zadłużać!
    Wracając do Grecji – nie jej winą jest NAKAZ by utrzymywali najwyższy wskaźnik wydatków na wojsko w całym NATO! Nie jest ich winą że większość “pomocy finansowej” muszą brać i wydawać na to co “pożyczkodawca” wskaże – czyli na wojsko!

 2. Królowa bona bravissimo,demokracja w pigułce do niektórych liberałów to fatamorgana.

 3. Byla by UE nie wolna Izba Handlowa lecz Unia polityczna, siedzieli by w parlamencie UE wybrani w wolnych, powdzechnych wyborach poslowie z Polski i zobaczyli by np.co to za dlugi i za co ma Grecja, mogli by utworzyc komisje parlamentarna do zbadania spraw w tej kwestii, mogli by glosowac za lub przeciw ..a wiec w demokratyczny sposob miala by Polska cis do powiedzenia, dlatego powinno zalezec Polsce na reformie UE w strone Unii Politycznej, a nie blokowac te zmuany, jak Ewa zglosila…narzekac na to , ze Polska nie ma nic do powiedzenia i nie chciec tego stanu rzeczy zmienic , a to wielce zastanawiajace …. moze byc podnozkiem Niemiec bardzo to Polsce odpiwiada, bo by innaczej nie migla narzekac ! No rzuca jej Niemcy ochlapa jak stare czolgi i juz w Polsce merdaja z radosci szeregi nawet intelektualne ….zmiany zaczynaha sie w glowie od ich uswiadomienia sobie, nno chyba to najwyzszy czas na to ….

 4. Henryk Stawka

  Fajną mam lekturę na noc 🙂 Po tym co pokazuje telewizor że dzieje się w Atenach, gdzie demonstrują późnym wieczorem ze względu na temperaturę w dzień – to nie ma dla nich już ratunku.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.