Google Chrome będzie blokować reklamy w krótkich materiałach video

Copyrights Animise (AdWise Group)

Ewolucja związana z blokowaniem reklam przez Google rozpoczęła się już w 2018 roku. Amerykański gigant zaczął wówczas domyślnie blokować część materiałów promocyjnych w swojej przeglądarce Chrome. Obecnie poszedł o krok dalej. Już niedługo kolejna część z nich zniknie również z krótkich video.

Google Chrome swoją decyzję oparł na uzupełnionych rekomendacjach Coalition for Better Ads, dotyczących reklam. Dzięki nim oglądanie krótkich materiałów video w sieci – trwających osiem minut lub krócej – stanie się bardziej komfortowe. Wszystko za sprawą ograniczenia natarczywych promocji. Warto tutaj podkreślić, że najprawdopodobniej z tym rozwiązaniem spotkamy się również na popularnym serwisie – YouTube.

Wytyczne Coalition for Better Ads zostały opracowane w ramach dokumentu Better Ads Standard. Opierają się one na szeroko zakrojonych badaniach dotyczących krótkich filmów, w których uczestniczyło prawie 45 tys. konsumentów w 8 krajach – grupa ta stanowi 60% światowych wydatków na reklamę online. Zasady te definiują uciążliwe reklamy, które negatywnie wpływają na doświadczenia użytkowników sieci przeglądających strony internetowe.

Video to bardzo szybko rozwijający się segment rynku reklamowego. Mimo, że wzrost blokowania reklam zwolnił w ostatnich latach można się było spodziewać, że prędzej czy później pojawią się kolejne ograniczenia w obszarze video. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dominujący trend dotyczący stawiania na pierwszym miejscu jakości doświadczeń odbiorcy. Wprowadzone zmiany wymogą na producentach reklam jeszcze dokładniejsze konstruowanie spotów, w tym video. Z pewnością ta zmiana przyczyni się do powstania nowych form reklamy. Rynek zawsze sobie jakoś poradzi – Joanna Gajewska, managing director Animise (AdWise Group).

O jakich materiałach mowa? Zmiany dotyczyć będą:

 • reklam poprzedzających film i dłuższych niż 31 sekund. Ale tylko tych nie dających się wyłączyć po 5 sekundach.
 • reklam video włączających się w środku materiału – przerywających to, co oglądamy.
 • formatów reklamowych w postaci obrazów lub tekstów, które pojawiają się podczas odtwarzania zawartości wideo (są one wyświetlane na środku lub zajmują co najmniej 20% powierzchni okna odtwarzania).

Wprowadzenie nowego modelu nastąpi dopiero od 5 sierpnia br. Do tego czasu wszystkie zainteresowane podmioty powinny wdrożyć rozwiązania dostosowujące.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone dla Animise (AdWise Group). Wyłączenie licencji CC 3.0.

3 thoughts on “Google Chrome będzie blokować reklamy w krótkich materiałach video

 • 10 lutego 2020 o 05:35
  Permalink

  I tak wszstko o nas wiedzą stopień inwigilacji jest szokujący.

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2020 o 08:59
  Permalink

  Eh tam ! To jakas zmylka, mydlenie oczu dla odwrocenia uwagi i wprowadzenia czegos nowego….
  Zadne reklamy nie znikna, lecz beda nowej generacji, bardziej napastliwe i wszedobylskie…przeciez te koncerny zyja z reklam i promocji i stosuja “ciasteczka wywiadowcze” /cockies…/ Edward Snowdon przedstawil, jak nam wchodza sluzy specjalne pod skore i analizuja DNA kazdej zywej istoty na swiecie wystawiajac jej profiling i wiedza kiedy ktos cos kupi i zajdzie w ciaze lub popejni przedstepstwo…
  Wstystko jest i bedzie nowej generacji tylko my bedziemy “starej generacji” i nie bedziemy nadazac za tym potopem wynaturzen….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.